بهترین ارقام نهال گردو از نظر متخصصان جهاد کشاورزی کدامند؟

احداث باغ گردو یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد و سودآوری حداکثری از باغ است. چرا که این درختان قادرند به خوبی با کلیه شرایط آب و هوایی و اقلیمی سازگاری یافته و با گیرایی حداکثری و قدرت رشدی که دارند؛ سالیانه درآمدزایی بالایی را برای باغداران محترم به همراه داشته باشند. در این مطلب قصد داریم بهترین و پربارترین ارقام نهال گردو را برای کاشت در کلیه شهرهای کشور معرفی نماییم. پس با ما همراه باشید.

بهترین ارقام نهال گردو

بهترین ارقام نهال گردو از نظر متخصصان جهاد کشاورزی کدامند؟

متخصصین جهاد کشاورزی همواره معتقدند برای دستیابی به سودآوری حداکثری؛ علاوه بر توجه به سازگاری رقم گردو با آب وهوا و شرایط اقلیمی در منطقه؛ باید ارقام گردویی را در انتخاب کنیم که سودآوری حداکثری را برای ما به همراه داشته باشند. از این رو با مطالعه اطلاعات محصول موجود در سایت پالیز؛ بهترین و پربارترین رقم گردو را برای باغ توصیه میکنند.

آنچه پیش از انتخاب نهال گردو باید بدانید چیست؟

پیش از انتخاب و خرید نهال گردو باید بدانید که هریک از ویژگی‌های ارقام نهال گردو؛ به چه دلیل برای ما حائز اهمیت است. در این بخش به مهم ترین این ویژگی‌ها اشاره خواهیم نمود:

 • نهال گردو پیوندی بهتر است یا نهال گردو پایه بذری؟ ممکن است این سوال برای شما نیز به وجود آمده باشد که نهال گردو پیوندی با نهال گردو بذری چه تفاوتی دارد. و کدامیک برای کاشت در باغ بهتر است.

نهال گردو پیوندی: به ارقامی گفته میشود که پیش از کاشت و توسط متخصصین نهالستان، یک سری اصلاحات ژنتیکی برروی آنها اعمال شده است. این ارقام دارای قدرت رشد بالاتر، محصول دهی بیشتر؛ عمر اقتصادی طولانی تر؛ همچنین محصول دهی یکدست و سالیانه هستند. ارقام نهال گردو پیوندی برای کاشت در باغ بهتر هستند.

نهال گردو بذری: نهال گردو بذری معمولا به روش سنتی تولید و پرورش میابد. این ارقام قدرت رشد کمتری دارند و نسبت به ارقام پیوندی؛ دیرتر به سن بلوغ میرسند. همچنین محصول دهی آنها نیز به صورت یک سال در میان انجام میشود. حجم محصول دهی و کیفیت محصولات آنها نیز از ارقام پیوندی کمتر است.

 • ارتفاع از سطح دریا چه تاثیری دارد؟ ارتفاع از سطح دریا یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که پیش از خرید نهال گردو باید به آن توجه شود. ارتفاع از سطح دریا در واقع دربرگیرنده فاکتورهای مهمی از جمله شرایط اقلیمی؛ آب وهوایی؛ رطوبت؛ شرایط آبی و خاکی و… میباشد. شما باید علاوه بر آگاهی از ارتفاع از سطح دریای منطقه خودتان؛ از ارتفاع از سطح دریای مناسب برای کاشت نهال گردو که در سایت پالیز به صورت دقیق بیان شده است نیز آگاه شوید. توجه کنید که فقط و فقط در صورت سازگاری این دو مقدار با یکدیگر؛ نهال گردو میتواند بهترین عملکرد را در باغ از خود نشان دهد. در صورت کاشت نهال گردو در ارتفاع از سطح دریای نامناسب؛ محصول دهی نهال کاهش یافته و نهال‌ها ۲ تا ۳ سال پس از کاشت به طور کامل میسوزند.
 • سن بلوغ، میزان باردهی و عمر اقتصادی درختان گردو چقدر است؟ همانطور که میدانید سن بلوغ، میزان باردهی و عمر اقتصادی درختان در طول مدت و میزان سودآوری شما از باغ تاثیرگذار است. اکثر ارقام نهال گردو پیوندی مثل نهال گردو خوشه ای معمولا از سن ۳ تا ۵ سالگی باردهی حداکثری خود را آغاز میکند. این ارقام قادرند بین ۵ تا ۱۶ تن باردهی سالیانه به همراه داشته باشند. برای مثال هر هکتار از باغ نهال گردو چندلر قادر است سالیانه تا ۷ تن در سال باردهی کند. طول مدت باردهی حداکثری درختان با فاکتور عمر اقتصادی سنجیده میشود. عمر اقتصادی درختان گردو بین ۵۰ تا ۲۰۰ سال محاسبه میشود. که بیشترین آن متعلق به نهال گردو کانادایی میباشد.
 • آیا مقاومت در برابر بیماری‌ها و آفات در خرید نهال گردو موثر است؟ برخی از مناطق در کشورمان مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌ها و آفات میباشند. همچنین برخی از بیماری‌ها و آفات به طور ناگهانی به یک منطقه و یا باغ حمله ور میشوند. این موضوع نشان میدهد؛ ابتلای باغ به یک بیماری و یا آفت یک امر غیر قابل اجتناب است. اما با کاشت ارقام مقاوم و همچنین سمپاشی سالیانه باغ میتوان از ابتلای درختان به بیماری و آفت پیشگیری نمود. با ابتلای درختان به بیماری و یا آفت؛ باردهی آنها کاهش یافته و در مواردی حتی پس از بهبود کامل نیز درختان مجدد به باردهی حداکثری خود بازنمیگردند. این موضوع اهمیت مقاومت درختان در برابر بیماری‌ها و آفات را نشان میدهد.

انواع نهال گردو

بهترین ارقام نهال گردو از نظر متخصصان جهاد کشاورزی کدامند؟

با توجه به نکات اشاره شده در بخش پیشین؛ نهال گردویی برای کاشت در باغ ما مناسب است که علاوه بر احتمال گیرایی حداکثری با شرایط آب وهوایی و اقلیمی و ارتفاع از سطح دریای باغ ما؛ بتواند بیشترین بهره وری را نیز برای ما به همراه داشته باشد. در این بخش قصد داریم تا بهترین ارقام نهال گردو پیوندی؛ برای کاشت در سرتاسر شهرهای کشور را به شما معرفی نماییم:

در مناطق سردسیری و کوهستانی با ارتفاع از سطح دریای بالاتر از ۱۵۰۰ متر؛ ارقام زیر را در باغ بکارید:

در مناطق گرم و خشک و با اقلیم گرمسیری با بارندگی کمتر و ارتفاع از سطح دریا بین ۰ تا ۳۰۰۰ متر ارقام زیر را بکارید:

 • نهال گردو کانادایی تیپ ۶ گرمسیری
 • نهال گردو پکان آمریکایی

در مناطقی که آب وهوای معتدل و مرطوب دارند؛ میتوانید اکثر ارقام نهال گردو؛ به خصوص ارقام نهال گردوی زیر را بکارید:

 • نهال گردو کانادایی تیپ ۴
 • نهال گردو کانادایی تیپ ۷
 • نهال گردو چندلر پیوندی

اگر منطقه باغ شما دارای آب وهوای گرم و مرطوب است، بهتر است ارقام زیر را برای کاشت در باغ انتخاب نمایید:

 • نهال گردو کانادایی تیپ ۷
 • نهال گردو کانادایی تیپ ۵ گرم و نیمه خشک

نهالستان گردو

نتیجه گیری

همانطور که دانستید، نهال گردویی برای کاشت در باغ مناسب است که دارای پایه پیوندی بوده و با ارتفاع از سطح دریا و شرایط اقلیمی و آب وهوایی در منطقه باغ ما سازگاری داشته باشد. نهالی که انتخاب میکنید باید سن بلوغ کمتر؛ باردهی بیشتر و همچنین عمر اقتصادی بالاتری داشته باشد تا بتواند سالیان سال؛ بهره وری حداکثری را برای شما به همراه داشته باشد. از اهمیت مقاومت درختان در برابر آفات و بیماری‌ها نیز نباید غافل بود.

نهالستان پالیز؛ بزرگترین و معتبرترین مرکز فروش انواع ارقام نهال گردو در شمال غربی کشورمان است. این مرکز با مدیریت جناب آقای سعید قاسمی بیش از نیم قرن است که به تولید و اصلاح و پرورش انواع ارقام نهال میوه میپردازد. نهال‌های پیوندی در نهالستان پالیز دارای شناسنامه معتبر و رسمی؛ گواهی سلامت؛ گارانتی معتبر ۲ ساله؛ گواهی عاری از آفات و کارت قرنطینه میباشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید نهال گردو شما باغداران محترم میتوانید به سایت ما به آدرس https://paliznahal.ir/ مراجعه نموده و یا با مشاوران ما در نهالستان پالیز از طریق تماس تلفنی؛ آنلاین و حضوری در ارتباط باشید.

شماره تماس : واحد پشتیبانی و فروش نهالستان پالیز ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸ – ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷

آدرس دفتر : آذربایجان غربی، میاندوآب، خیابان ۲۴ متری فرهنگیان شرکت پالیز

آدرس گلخانه : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، کمربندی شمالی، میدان ولایت، اتوبان ولایت

برچسب ها :
نهال گردو,نهال گردو خوشه ای,نهال گردو چندلر,نهال گردو کانادایی

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
بیشتر بخوانید
معرفی جامع موزه دیرینه‌شناسی کرمان
دیدگاهتان را بنویسید