بهترین انواع فیبر برای افراد مبتلا به IBD

فیبر جزء مهمی از یک رژیم غذایی سالم است، اما کسانی که مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) هستند، معمولا از غذاهای غنی از فیبر به دلیل ترس از بدتر شدن علائم گوارشی اجتناب می‌کنند. با این حال، در سال‌های اخیر، تحقیقات نشان داده است که فیبر در واقع می‌تواند به کاهش التهاب، بهبود سلامت میکروبیوم روده، کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال و حتی کمک به مدیریت علائم IBD کمک کند. گفته می شود، فیبر به اشکال مختلف وجود دارد، برخی از آنها به ویژه برای IBD مفید هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای برخی تحریک کننده باشند. هر فرد مبتلا به IBD منحصر به فرد است، بنابراین قبل از افزایش مصرف فیبر، باید چند نکته را در نظر داشت. در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد بهترین انواع فیبر برای گنجاندن در رژیم غذایی خود در صورت ابتلا به IBD بدانید، و اینکه کدام نوع بیشتر باعث تحریک علائم گوارشی می شود.

فیبر چیست و چرا افراد مبتلا به IBD اغلب از آن اجتناب می کنند؟

فیبر نوعی کربوهیدرات است که بدن نمی تواند آن را هضم کند و به طور طبیعی در میوه ها و سبزیجات، لوبیاها و حبوبات، آجیل، دانه ها و غلات کامل یافت می شود. عمدتاً دست نخورده از دستگاه گوارش ما عبور می کند و تعدادی نقش کلیدی در حفظ سلامت کلی ایفا می کند.

طبق گفته‌ها، افراد مبتلا به IBD به طور متوسط ​​فیبر کمتری نسبت به افراد بدون IBD مصرف می‌کنند تحقیق منتشر شده در آوریل ۲۰۲۱ مجله فرهنگستان تغذیه و رژیم غذایی. در واقع، کمتر از یک چهارم افراد مبتلا به IBD طبق تحقیقات فوق الذکر، توصیه های فیبر ملی را برآورده می کنند و قابل درک است. از نظر تاریخی، رژیم های غذایی کم فیبر به طور گسترده به افراد مبتلا به IBD توصیه می شد تا تحریک مکانیکی پوشش روده را محدود کنند. مقاله منتشر شده در لانست گوارش و کبد در می ۲۰۱۹. اما طبق این مقاله، این توصیه‌ها بر اساس شواهد علمی واقعی نبودند. در عوض، آنها بر اساس گزارش های حکایتی از بیمارانی بودند که پس از حذف غذاهای فیبری از رژیم غذایی خود احساس بهتری داشتند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث زرد شدن مدفوع می شود؟

چرا فیبر برای مبتلایان به IBD مهم است؟

در حالی که غذاهای فیبردار مانند میوه‌ها و سبزیجات تازه ممکن است زمانی که دستگاه گوارش شما ملتهب است ایده بدی به نظر برسد، برخی از انواع فیبر موجود در برخی از غذاهای گیاهی برای روده ملایم هستند و بعید است که تحریک را بدتر کنند. در واقع، مصرف فیبر بیشتر با کاهش التهاب IBD و نرخ بهبودی بالاتر همراه است تحقیقی که در ژوئن ۲۰۲۲ در ژورنال منتشر شد زیست پزشکی. علاوه بر این، افراد مبتلا به IBD نسبت به جمعیت عمومی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند و تصور می‌شود مصرف فیبر بالا از سرطان روده بزرگ پیشگیری می‌کند. زیست پزشکی پژوهش.

بهترین انواع فیبر برای افراد مبتلا به IBD

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه