آرتریت پسوریاتیک چیست؟

آرتریت پسوریاتیک شکل مزمن آرتریت التهابی است. ممکن است در افراد مبتلا به پسوریازیس ایجاد شود. پسوریازیس یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد لکه های قرمز و پوسته پوسته می شود. هیچ درمانی وجود ندارد، بنابراین درمان علائم در اولویت است. پزشک ممکن است داروهایی برای کاهش التهاب و درد تجویز کند. همچنین داروهای طبیعی و تغییرات سبک زندگی وجود دارد که ممکن است به تسکین علائم و بهبود کیفیت کلی زندگی شما کمک کند.

علل آرتریت پسوریاتیک

به طور قطع مشخص نیست که چه چیزی باعث آرتریت پسوریاتیک می شود، اما زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی شروع به حمله به بافت ها و سلول های سالم می کند. این باعث التهاب و درد در مفاصل شما می شود.

اگرچه مشخص نیست که چه چیزی باعث آرتریت پسوریاتیک می شود، گمان می رود که عوامل ژنتیکی نقش داشته باشد. همچنین تصور می شود که عفونت باعث تحریک بیش فعالی سیستم ایمنی می شود.

علائم آرتریت پسوریاتیک

بدون درمان، علائم آرتریت پسوریاتیک اغلب در طول زمان بدتر می شود. قبل از شروع به یافتن راه‌حل‌های احتمالی، درک اینکه چگونه این وضعیت می‌تواند بر بدن شما تأثیر بگذارد، مفید است.

مفاصل تحریک شده

مفاصلی که در لمس متورم، دردناک و گرم هستند یک علامت شایع هستند.مفاصل می توانند در هر دو طرف بدن یا فقط در یک طرف تحت تأثیر قرار گیرند. می تواند یک مفصل یا چندین نوع مفصل را تحت تاثیر قرار دهد.

درد پایین کمر

نوع خاصی از کمردرد مرتبط با آرتریت پسوریاتیک اسپوندیلیت نامیده می شود. این وضعیت باعث می شود مهره های بین ستون فقرات و لگن شما ملتهب شوند و در نتیجه درد ایجاد شود.

بیشتر بخوانید
آرتریت مهاجرتی چیست؟

انگشتان پا یا انگشتان متورم

تورم دردناک و قابل توجه در انگشتان دست و پا شایع است. تورم ممکن است اولین علامت برای برخی بیماران حتی قبل از درد مفاصل باشد.

درد پا

بسیاری از بیماران آرتریت پسوریاتیک درد را در جایی که رباط‌ها به استخوان‌های پا متصل می‌کنند احساس می‌کنند. این مکان ها در پشت پاشنه و کف پای شما قرار دارند.

هیچ درمانی برای هر علامت احتمالی وجود ندارد. با این حال، برخی از درمان های طبیعی می توانند به کاهش موقت این اثرات کمک کنند.

اسیدهای چرب امگا ۳

بدن اسیدهای چرب امگا ۳ را به مواد شیمیایی ضد التهابی تبدیل می کند. مطالعات افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA) و سایر بیماری های التهابی نشان می دهد که روغن ماهی ممکن است التهاب و سفتی مفاصل را کاهش دهد.

روغن ماهی سالم در ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی، ماهی تن، شاه ماهی، هالیبوت و ماهی کاد یافت می شود. طبق گفته بنیاد آرتریت، زنان باردار باید از ماهی خال مخالی پرهیز کنند و به دلیل سطوح بالقوه مضر جیوه، هر ماه بیش از ۸ اونس ماهی تن آلباکور نخورند.

روغن ماهی نیز به عنوان مکمل غذایی موجود است. سطوح بالا می تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد، بنابراین قبل از مصرف مکمل های روغن ماهی با پزشک خود مشورت کنید.

زردچوبه

برخی از بیماران متوجه می شوند که زردچوبه، گیاهی از خانواده زنجبیل، ممکن است پسوریازیس و تشدید آرتریت پسوریاتیک را کاهش دهد. بر اساس بنیاد ملی پسوریازیس خواص ضد التهابی زردچوبه موضوعی مکرر برای مطالعه است. تقریباً به هر غذایی می توانید کمی زردچوبه اضافه کنید. همچنین به عنوان یک مکمل غذایی موجود است. از پزشک یا متخصص طب طبیعی خود بخواهید که در مورد دوز صحیح به شما توصیه کند.

بیشتر بخوانید
آیا آرتریت روماتوئید می تواند طول عمر شما را کوتاه کند؟

رژیم غذایی و مدیریت وزن

برخی از غذاهایی که می خورید ممکن است باعث واکنش التهابی شوند. یک مطالعه گزارش شده توسط مجله تحقیقات ویتامین و تغذیه نشان می دهد که غذاهای گیاهی می توانند به تنظیم روند التهابی کمک کنند. بنابراین، رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، میوه و گندم کامل می تواند التهاب را کاهش دهد.

یک رژیم غذایی سالم نیز می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند. اضافه وزن می تواند به مفاصل استرس اضافه کند و در تحرک اختلال ایجاد کند.

مراقبت عمومی مشترک

برای شل کردن مفاصل و ماهیچه های سفت از یک پد گرم کننده استفاده کنید یا از یک حمام گرم تسکین دهنده استفاده کنید. برای کمک به تسکین درد، از یخ یا کیسه سرد روی مفاصل و عضلات خود استفاده کنید. در صورت امکان، از تمام دست خود به جای انگشتان خود برای فشار دادن درها و بلند کردن اجسام سنگین تر استفاده کنید. از وسایل کمکی برای باز کردن بطری ها و شیشه ها استفاده کنید تا به انگشتان و دستان خود فشار نیاورید.

بیشتر بخوانید
متوترکسات ممکن است درد آرتریت دست را تسکین دهد

ورزش

فکر کردن به ورزش در هنگام تجربه علائم ناراحت کننده سخت است، اما ورزش برای سلامتی شما مهم است. می تواند به تقویت عضلات و افزایش انعطاف پذیری کمک کند. ورزش همچنین می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند تا فشار کمتری به مفاصل و ماهیچه های خود وارد کنید. اگر واقعاً آسیب می بینید، سعی کنید در استخر ورزش کنید. آب به شما کمک می کند تا بدون استرس به مفاصل و ماهیچه ها قدرت بسازید.

اگر برای تمرین روزانه وقت ندارید، چندین استراحت ۱۰ دقیقه ای برای کشش و انجام برخی از حرکات ورزشی انجام دهید. پزشک، فیزیوتراپ یا مربی شما می تواند تمرینات خاصی را برای شرایط شما توصیه کند.

استراحت و آرامش منظم

خواب خوب شبانه به شما در مبارزه با خستگی کمک می کند. سعی کنید هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و هر روز صبح در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید. اگر در به خواب رفتن مشکل دارید، سعی کنید قبل از رفتن به رختخواب یک حمام آب گرم آرام بخش بگیرید.

همچنین در طول روز پرمشغله خود، زمانی را برای استراحت و استراحت اختصاص دهید. به پیشنهاد نیاز دارید؟ پاهای خود را بالا بگذارید و به مدت ۲۰ دقیقه یا بیشتر موسیقی مورد علاقه خود را بخوانید یا گوش دهید.

طبیعت درمانی

یک پزشک طبیعی پزشکی است که بر روی عوامل سبک زندگی و درمان های طبیعی تمرکز می کند تا به بیماران در مدیریت بیماری و بیماری های مزمن کمک کند. آنها ممکن است به شما در بهبود رژیم غذایی خود کمک کنند و درمان های جایگزین را پیشنهاد کنند، و همچنین در مورد درمان هایی که مکمل درمان معمولی هستند صحبت کنند. اینها ممکن است شامل هومیوپاتی، روانشناسی و معنویت باشد. بسیاری از پزشکان با همکاری پزشکان طبیعی کار خواهند کرد تا یک رویکرد کل بدن را برای سلامتی به شما ارائه دهند. امتحان کردن این داروهای طبیعی و تغییرات سبک زندگی می تواند به آرتریت پسوریاتیک شما کمک کند.

بیشتر بخوانید
بهترین راه هایی که ممکن است علائم آرتریت روماتوئید را بدتر کنید

خلاصه

اگرچه آرتریت پسوریاتیک یک بیماری مزمن است، درمان طبیعی می تواند به کاهش علائم کمک کند. هنگام انتخاب درمان طبیعی، مهم است که با پزشک معمولی خود مشورت کنید.

اگر درمان های طبیعی موثر نباشند، می توان از داروهایی مانند NSAID ها (آسپرین و ایبوپروفن) استفاده کرد. پزشکان همچنین می توانند داروهایی مانند داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDs) را برای تسکین علائم شدید و تلاش برای کاهش آسیب مفاصل و بافت تجویز کنند.

اگر درد مفاصل یا تورم انگشتان دست یا پا دارید، به خصوص اگر پسوریازیس دارید، باید با پزشک معمولی خود مشورت کنید. از آنجایی که آرتریت پسوریاتیک می‌تواند به سرعت ایجاد شود و آسیب طولانی‌مدت برجای بگذارد، به محض شروع علائم، یک قرار ملاقات بگیرید و درباره گزینه‌های درمانی صحبت کنید.