بهترین راه‌ها برای آروغ زدن چیست؟

آروغ زدن می تواند به تسکین نفخ کمک کند. راه‌های آروغ زدن شامل نوشیدن نوشابه‌های گازدار، حرکت در اطراف، جویدن آدامس، بلعیدن هوا و مصرف داروهای ضد اسید است. یک فرد همچنین می تواند رفلکس گگ خود را فعال کند، اما این باید آخرین راه حل باشد.

آروغ زدن به آروغ زدن نیز معروف است. این شامل انتشار گاز از دستگاه گوارش به دهان است. آروغ زمانی اتفاق می افتد که هوا هنگام خوردن یا آشامیدن بلعیده شود و سپس دفع شود.

هوای آزاد شده مخلوطی از اکسیژن و نیتروژن است.

حقایق سریع در مورد نحوه آروغ زدن:

 • ناتوانی در آروغ زدن غیر معمول است، اما برخی از افراد سالم قادر به انجام آن نیستند.
 • آروغ زدن می تواند گاز و ناراحتی شکمی را کاهش دهد.
 • بیشتر مردم بعد از غذا خوردن گاز را تجربه می کنند و از طریق آروغ زدن یا نفخ آن را آزاد می کنند.

ناتوانی در آروغ زدن چیست؟

عدم توانایی در آروغ زدن زمانی اتفاق می افتد که اسفنکتر فوقانی مری به دلایلی توانایی خود را برای آزاد کردن هوا از دست می دهد.

اسفنکتر فوقانی مری یک دریچه عضلانی اطراف قسمت بالایی مری (لوله غذا) درست زیر گذرگاه گلو است.

بهترین راه‌ها برای آروغ زدن چیست؟

عضله اسفنکتر در حین بلع شل می شود، اما بقیه زمان منقبض می شود. زمانی که فرد آروغ می زند، عضله اسفنکتر باید به طور لحظه ای شل شود تا هوا خارج شود.

شل شدن عضله اسفنکتر مهم است تا بلع پیشرفت کند. همچنین مهم است که عضله اسفنکتر شل شود تا هوا به سمت بالا آزاد شود تا آروغ بزند.

عدم توانایی در آروغ زدن باعث می شود فرد احساس بدبختی کند. ممکن است احساس کنید که یک حباب هوا روی عضله اسفنکتر نشسته است و جایی برای رفتن ندارد. ناتوانی در آروغ زدن ممکن است دردناک باشد و باعث درد و نفخ شکم شود.

بیشتر بخوانید
چرا بعد از غذا خوردن احساس تهوع و درد معده می کنم؟

روش های تحریک آروغ زدن

برای کسانی که شرایط خاص یا مشکلات ساختاری ندارند که آروغ زدن را دشوار می کند، روش های زیر می توانند به تحریک آروغ کمک کنند.

اگر مشکل پزشکی دارید یا در قسمت بالایی دستگاه گوارش خود جراحی کرده اید، اگر مشکل آروغ زدن دارید، با پزشک خود صحبت کنید. قبل از صحبت با آنها روش های زیر را امتحان نکنید

هنگامی که آروغ تحریک می شود، می تواند آرامش را به همراه داشته باشد و به سرعت احساس بهتری در فرد ایجاد کند.

۱. نوشابه های گازدار

نوشابه، آبجو و سایر نوشابه های گازدار حباب دار و گازدار هستند. نوشیدن هر نوع نوشیدنی گازدار باعث تجمع گاز در معده، ایجاد آروغ و تسکین درد شکم می شود.

جرعه جرعه نوشیدنی کافی نیست. مهم است که مقدار زیادی به سرعت بنوشید تا هوای بیشتری را بلعید و احتمال آروغ را افزایش دهید.

۲. حرکت

حرکت می تواند به هوای معده فشار وارد کند و آن را به سمت بالا وادار کند و به طور بالقوه باعث آروغ زدن فرد شود. اگر فردی نشسته است، باید بایستد. اگر ایستاده اند، بنشینند. دراز کشیدن و سریع ایستادن گزینه دیگری است.

در مواقع دیگر، اقدامات بیشتری لازم است. راه رفتن، دویدن، بالا و پایین پریدن یا کشش ممکن است هوا را از معده خارج کند.

۳. غذاهای محرک گاز بخورید

خوردن غذاهای محرک گاز می تواند به افزایش فشار گاز در معده کمک کند و در نتیجه پس از مصرف آروغ بزند. غذاهایی که ممکن است آروغ زدن را تقویت کنند عبارتند از:

 • برخی از میوه ها از جمله سیب، گلابی و هلو
 • هویج
 • آبنبات
 • آدامس
 • نان آرد کامل نان سبوس دار نانی که با آرد سبوس نگرفته پخته باشند
بیشتر بخوانید
آیا چغندر می تواند باعث درد معده شود؟

۴. آنتی اسیدها

مکمل های کربنات کلسیم جویدنی، مانند Tums و Rolaids، برای تسکین مصرف اسید طراحی شده اند. آروغ زدن یک عارضه جانبی غیرمنتظره آنتی اسیدها است.

داروهای ضد اسید برای خرید بدون نسخه در دسترس هستند.

۵. بلعیدن هوا

بلع هوا راه دیگری برای ایجاد آروغ است و انجام آن آسان است. تا زمانی که ریه ها خالی شوند بازدم کنید. سپس عمیق نفس بکشید و تا جایی که ممکن است نگه دارید. بازدم و دوباره نفس بکشید و هوا را قورت دهید.

نوشیدن یک لیوان آب یا فشردن بینی می تواند این کار را آسان تر کند.

۶. تحریک رفلکس گگ

تحریک رفلکس گگ می تواند باعث آروغ زدن شود، اما باید به عنوان آخرین راه چاره در نظر گرفته شود. یک فرد می تواند با لمس پشت دهان خود با انگشت تمیز آروغ را تحریک کند. لمس باید سبک باشد و فقط به اندازه ای باشد که هوا را به سمت بالا آزاد کند.

هدف فقط آروغ زدن است نه استفراغ. نیروی بیش از حد می تواند باعث استفراغ شود، بنابراین مهم است که ملایم باشید.

شرایط گاز و نفخ

اکثر مردم تا ۲۱ بار در روز گاز دفع می کنندبر اساس گزارش موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی (NIDDK).

با این حال، برخی از شرایط سلامتی وجود دارد که باعث می شود افراد بیشتر گاز و نفخ را تجربه کنند. این افراد می توانند از آروغ های تحریک شده سود ببرند.

عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز ناتوانی در تجزیه لاکتوز، نوعی قند است که معمولا در شیر و سایر محصولات لبنی یافت می شود. افراد مبتلا به این عارضه ممکن است گاز یا نفخ را تجربه کنند و گاهی اوقات آروغ بزنند.

بیشتر بخوانید
علت بوی بد مدفوع

پرهیز از لبنیات می تواند به کاهش علائم کمک کند و القای آروغ ممکن است در هنگام احساس نفخ، گاز گرفتگی و عدم توانایی در آروغ زدن کمک کند.

شرایطی که می تواند آروغ زدن را دشوار کند

بسیاری از اختلالات دستگاه گوارش فوقانی می توانند باعث آروغ زدن مکرر یا عدم توانایی در آروغ زدن شوند. اینها شامل زخم معده، رفلاکس اسید یا گاستروپارزی است. این شرایط ممکن است از برخی از تکنیک های القای آروغ سود ببرند.

زخم های گوارشی زخم هایی هستند که ممکن است در لوله غذا، معده یا روده کوچک ایجاد شوند.

رفلاکس اسید یک بیماری است که در آن اسید معده پوشش لوله غذا را تحریک می کند. علائم شامل گاز و نفخ بعد از غذا خوردن است که با دراز کشیدن بدتر می شود.

گاستروپارزی ماهیچه های معده را تحت تاثیر قرار می دهد و تخلیه معده را سخت می کند. همچنین بر هضم غذا تأثیر می گذارد و باعث نفخ و احساس سیری می شود حتی زمانی که فرد غذای کمی خورده باشد.

افرادی که بر روی دستگاه گوارش فوقانی جراحی انجام شده اند، مانند جراحی ضد رفلاکس، یا افرادی که در مری خود تنگی دارند، ممکن است در آروغ زدن نیز دچار مشکل یا ناراحتی شوند.

اختلال عملکرد کریکوفارنکس رتروگراد

وقتی آروغ می زنیم یا آروغ می زنیم، هوایی که از معده خارج می شود، از مری و در نهایت از عضله کریکوفارنژئوس عبور می کند.

اختلال عملکرد کریکوفارنکس رتروگراد زمانی اتفاق می‌افتد که عضله کریکوفارنژئوس، عضله پایین گلو، بیش از حد سفت باشد. وقتی این عضله خیلی سفت باشد، هوا نمی تواند خارج شود، به دام می افتد و باعث ناراحتی می شود. این امر به ویژه در صورتی صادق است که فرد مبتلا به این بیماری یک نوشیدنی گازدار بنوشد.

بیشتر بخوانید
توده شکمی

علائم اختلال عملکرد کریکوفارنکس رتروگراد عبارتند از:

 • صداهای غرغر گلو
 • ناراحتی شکم و قفسه سینه
 • پری شکم
 • نفخ بیش از حد

افراد مبتلا به اختلال عملکرد کریکوفارنکس رتروگراد توانایی آروغ زدن یا آروغ زدن را ندارند یا برایشان مشکل است.

درمان شامل تزریق بوتاکس به عضله برای کمک به آرامش آن است.

سوء هاضمه

سوء هاضمه یک وضعیت پزشکی خاص نیست. در عوض، این اصطلاح پزشکی احساس سوزش یا گاز گرفتن در قفسه سینه یا بالای شکم، معمولاً پس از غذا خوردن را توصیف می کند.

اکثر مردم این احساس را به عنوان “گاز” توصیف می کنند و علائم دیگر ممکن است شامل صدای غرش معده، آروغ زدن، یا ناتوانی در آروغ زدن و افزایش گاز در معده یا روده باشد. علل سوء هاضمه می تواند جزئی یا شدید باشد.

کاهش گاز، نفخ و مشکلات آروغ زدن

هر کسی که گاز دردناک، نفخ و مشکلات آروغ زدن را تجربه می کند، می تواند این علائم را با موارد زیر کاهش دهد:

 • پرهیز از غذاهای گاز زا
 • نوشیدن آب قبل از غذا
 • آهسته خوردن و آشامیدن
 • اجتناب از سیگار کشیدن، جویدن آدامس یا نوشیدن با نی
 • اجتناب از شیرین کننده های مصنوعی، زیرا این مواد به دلیل ایجاد گاز شناخته می شوند.

خلاصه

گاز در حالی که آزاردهنده است، بخشی طبیعی از سیستم گوارشی بدن است. با این حال، اگر مشکلات گاز یا آروغ دردناک یا مزمن باشد، این نگرانی ها باید به پزشک توجه شود، به ویژه در افرادی که قبلاً جراحی مربوط به معده یا دستگاه گوارش را انجام داده اند.

Source link

۴/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

5 دیدگاه دربارهٔ «بهترین راه‌ها برای آروغ زدن چیست؟;

 1. سلام وقت بخیر
  زمانیکه غذا میخورم انگار لقمه در گلو ب سمت قفسه سینه گیر کرده و آروغ نمیتونم بزنم کف بالا میاد اوضاع خیلی بدی دارم اگر هم غدا کم بخورم انگار ک س برابر اون حجم خوردم وشکمم پر و ورم میکنه لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 2. سلام من پسرم ۹ سالشه و میگه تا الان پن آروغ نزدم. و من هم حقیقتش اصلا ندیدم که آروغ بزنه . و به تازگی وقتی نوشابه چیز میخوره میگه سر معدش درد میکنه چون نمیتونه آروغ بزنه به نظر تون علت چی میتونه باشه،؟

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه