مسمومیت با الکل یا مست شدن یک وضعیت موقتی است که می تواند هماهنگی، تصمیم گیری، کنترل تکانه و سایر عملکردها را مختل کند که می تواند خطر آسیب را افزایش دهد. به این ترتیب، افراد ممکن است بخواهند برای کاهش این اثرات هوشیار شوند و سعی کنند از خماری جلوگیری کنند.

با این حال، هیچ راه موثری برای هوشیاری سریع وجود ندارد جز اینکه نوشیدن الکل را ترک کنید و زمان بگذرد.

در حالی که طرفداران ممکن است نکاتی مانند نوشیدن قهوه، دوش آب سرد یا استفراغ را پیشنهاد کنند، این روش‌ها به هوشیاری فرد کمک نمی‌کنند. آنها می توانند به طور موقت به فرد کمک کنند تا هوشیارتر و آگاه تر شود، اما بر سطح غلظت الکل خون در بدن او تأثیری نمی گذارد.

What is the best way to sober up?

در عین حال، تشخیص این نکته ضروری است که حتی اگر فردی بتواند هوشیاری و هوشیاری خود را بهبود بخشد، هنوز نباید رانندگی کند یا تصمیمات مهمی اتخاذ نکند تا زمانی که الکل به طور کامل از سیستم او خارج شود. بسته به میزان مصرف الکل یک فرد، ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا الکل از بدن متابولیزه شود.

در این مقاله، روش‌های ایمن‌تر برای نوشیدن الکل و نکاتی برای کمک به افراد در احساس هوشیاری بیشتر پس از نوشیدن بحث خواهیم کرد.

هوشیار ظاهر شدن

هیچ کاری نمی تواند برای کاهش سریع سطح الکل خون (BAC) در بدن خود انجام دهد. کبد برای فیلتر کردن خون و حذف الکل از سیستم به زمان نیاز دارد.

در حالی که تکنیک‌های خاصی ممکن است به فرد کمک کند بیدارتر شود، اما الکل را سریع‌تر از خون حذف نمی‌کنند و بنابراین سطح BAC را کاهش نمی‌دهند.

اگرچه فرد نمی‌تواند سریع‌تر هوشیار شود، اما روش‌هایی وجود دارد که ممکن است به او کمک کند هوشیارتر به نظر برسد:

۱. قهوه

کافئین ممکن است به فرد کمک کند احساس هوشیاری کند، اما الکل را در بدن تجزیه نمی کند. همچنین، تنها به این دلیل که فرد احساس آگاهی و هوشیاری می کند، به این معنا نیست که او آسیب دیده و مست نیست.

۲. دوش آب سرد

دوش آب سرد باعث کاهش سطح BAC نمی شود. یک دوش آب سرد ممکن است فرد را برای مدت کوتاهی هوشیار کند، اما همچنان دچار اختلال است.

مردم گاهی اوقات دوش آب سرد را با شوک و از دست دادن هوشیاری برای برخی از افراد مست مرتبط می دانند. اگر کسی قرار است این روش را امتحان کند، عاقلانه است که در صورت بروز مشکل، به شخص دیگری اطلاع دهید.

۳. خوردن و آشامیدن

خوردن قبل، حین و بعد از نوشیدن می تواند به کاهش جذب الکل در جریان خون کمک کند. نوشیدن آب زیاد همچنین می تواند به کم آبی بدن و دفع سموم از بدن کمک کند.

۴. بخوابید

خواب بهترین راه برای کمک به هوشیاری فرد است. خواب اجازه می دهد تا زمانی که بدن استراحت می کند و بهبود می یابد، بگذرد. همچنین به بازیابی توانایی بدن برای خروج الکل از سیستم کمک می کند.

هرچه فرد بیشتر بخوابد، احساس هوشیاری بیشتری خواهد داشت، زیرا به کبد او زمان می‌دهد تا کار خود را انجام دهد و الکل را متابولیزه کند.

۵. ورزش کنید

ورزش می تواند به بیدار شدن بدن کمک کند و فرد را هوشیارتر کند. با این حال، در حال حاضر شواهد قوی وجود ندارد که نشان دهد ورزش می تواند به متابولیسم سریع الکل کمک کند.

با این وجود، در حالی که ورزش به هوشیاری فرد کمکی نمی کند، ممکن است پس از انجام برخی ورزش ها هوشیارتر شوند.

۶. کپسول کربن یا زغال چوب

برخی از طرفداران پیشنهاد می کنند که کپسول های کربن یا زغال چوب، که مردم می توانند از فروشگاه های مواد غذایی سالم خریداری کنند، ممکن است به هوشیاری کمک کنند. با این حال، شواهد اخیری برای تأیید این موضوع وجود ندارد.

بهترین راه برای جلوگیری از مسمومیت

تنها راهی که فرد می تواند به طور موثر از مسمومیت اجتناب کند این است که به هیچ وجه الکل ننوشد یا مصرف الکل را به حداقل برساند. برخی از راه‌هایی که فرد می‌تواند خود را از مصرف بیش از حد الکل و مسمومیت متوقف کند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۱. شمردن نوشیدنی ها

هنگامی که مردم در حال نوشیدن هستند، به راحتی می توان میزان الکل مصرفی خود را از دست داد. یک فرد می تواند با در دست داشتن یک دفترچه یادداشت و خودکار و یادداشت هر نوشیدنی از تعداد نوشیدنی های خود آگاه باشد.

راه دیگر برای پیگیری برنامه تلفن همراه است. برنامه‌ها نه تنها می‌توانند به افراد کمک کنند تا تعداد نوشیدنی‌های مصرف‌شده را ردیابی کنند، بلکه می‌توانند سطح BAC را تخمین بزنند و در صورتی که فرد بیش از حد یا خیلی سریع الکل می‌نوشد، هشدار ارسال کنند.

۲. کاهش سرعت

برای پردازش هر نوشیدنی مصرف شده، بدن حداقل ۱ ساعت طول می کشد. تا زمانی که یک فرد نوشیدنی دوم خود را بخورد، اگر در همان ساعت باشد، احتمالاً دچار اختلال می شود، اگرچه ممکن است متوجه آن نباشد.

بهتر است چندین نوشیدنی را در مدت کوتاهی مصرف نکنید. نوشیدن آهسته جرعه و مشغول ماندن، مانند گپ زدن با دوستان، می تواند به کاهش تعداد نوشیدنی های الکلی کمک کند.

علاوه بر این، بزرگسالان در سن قانونی نوشیدن می‌توانند انتخاب کنند که در حد اعتدال ننوشند یا ننوشند . این به محدود کردن مصرف به ۲ نوشیدنی یا کمتر در روز برای مردان یا بیش از ۱ نوشیدنی در روز برای زنان اشاره دارد.

در اینجا درباره نوشیدن در حد اعتدال بیشتر بدانید.

۳. آبرسان

به ازای هر نوشیدنی الکلی که یک فرد مصرف می کند، باید یک لیوان پر آب نیز بخورد که به محدود کردن میزان مصرف الکل کمک می کند. حتی سطوح متوسط ​​الکل نیز اثر کم‌آبی دارد و نوشیدن آب می‌تواند این اثر را کاهش دهد.

وقتی فردی با نوشیدن آب زیاد هیدراته می‌شود، می‌تواند به کبد او زمان دهد تا الکل را در بدنش متابولیزه کند و همچنین نوشیدنی‌های الکلی را که مصرف می‌کند فاصله بیندازد.

۴. میان وعده

توصیه می شود قبل از نوشیدن، به خصوص غذاهایی که پروتئین بالایی دارند، بخورید. وجود غذا در معده می تواند به کند کردن فرآیند الکل کمک کند. علاوه بر این، ممکن است مصرف میان وعده در حین نوشیدن مفید باشد، زیرا نه تنها معده او را با غذا پر می کند، بلکه ممکن است به او کمک کند تا با سرعت کمتری بنوشد.

۵. مخلوط نکردن نوشیدنی ها

مخلوط کردن انواع مختلف نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند به سرعت سطوح BAC را افزایش دهد و باعث شود فرد احساس مستی کند و خیلی سریع‌تر از زمانی که فقط به یک نوع بچسبد احساس مستی نشان دهد. با این حال، این احتمال بیشتر به این دلیل است که چگونه مخلوط کردن نوشیدنی ها ممکن است باعث شود فرد در مدت زمان کوتاهی مقدار بیشتری الکل مصرف کند.

آیا رویکرد ایمن برای نوشیدن وجود دارد؟

اگر فردی می خواهد الکل بنوشد، بهتر است این کار را در حد اعتدال انجام دهد. این بدان معناست که بیش از ۱ نوشیدنی در روز برای زنان و ۲ نوشیدنی در روز برای مردان ننوشید. اینها توصیه هایی است که در دستورالعمل های غذایی برای آمریکایی ها ۲۰۲۰-۲۰۲۵ ذکر شده است .

به گفته موسسه ملی سوء مصرف الکل و اعتیاد به الکل، هر زنی که بیش از ۴ نوشیدنی مصرف کند یا مردی که بیش از ۵ نوشیدنی در یک دوره ۲ ساعته مصرف کند، به طور ایمن مشروب نمی‌نوشد، زیرا این مقادیر به منزله پرنوشی است .

بهترین راه‌ها برای نوشیدن مسئولانه و ایمن الکل عبارتند از:

  • پس از مصرف الکل هرگز با هیچ وسیله نقلیه ای رانندگی نکنید.
  • داشتن یک راننده مشخص یا یک برنامه جایگزین برای رسیدن به خانه، مانند تاکسی سواری.
  • هرگز مشروبات الکلی را با معده خالی ننوشید.
  • عدم مصرف داروها از جمله داروهای بدون نسخه در حین مصرف الکل. الکل ممکن است داروها را قوی تر کند یا با آنها تداخل داشته باشد و آنها را بی اثر یا خطرناک کند.

برای هر کسی که سابقه خانوادگی اختلال مصرف الکل دارد، خطر بیشتری برای ابتلا به اعتیاد به الکل وجود دارد. برای این افراد، ممکن است عاقلانه باشد که به طور کامل از مصرف الکل خودداری کنند.

علاوه بر این، برای افرادی که زیر سن قانونی هستند، باردار هستند، در تلاش برای باردار شدن هستند یا دارای یک بیماری جدی هستند توصیه می شود از مصرف الکل خودداری کنند.

مصرف الکل با بسیاری از خطرات بالقوه کوتاه مدت و بلند مدت همراه است. این می تواند شامل داشتن اثرات سمی بر سیستم گوارشی و قلبی عروقی و همچنین افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها و بیماری های واگیر باشد.

چگونه بدن الکل را متابولیزه می کند؟

وقتی فردی مشروبات الکلی مصرف می کند، الکل در جریان خون او تجمع می یابد. کبد ارگان اصلی دفع الکل است و برای فیلتر کردن خون و تجزیه الکل به زمان نیاز دارد.

کبد حاوی آنزیمی به نام الکل دهیدروژناز (ADH) است که الکل را متابولیزه کرده و به حذف آن از بدن کمک می کند. الکل از طریق تنفس، عرق و ادرار از بدن خارج می شود.

الکل تقریباً با سرعت متوسط ​​۰.۰۱۵ گرم در هر ۱۰۰ میلی لیتر در ساعت از بدن خارج می شود. این به معنای کاهش سطح BAC فرد به میزان ۰.۰۱۵ در ساعت است .

با این حال، عوامل زیادی مانند جنسیت، داروها و سلامتی می‌توانند بر مسمومیت تأثیر بگذارند و باعث شوند BAC سریع‌تر افزایش یابد و کندتر کاهش یابد. اگر فردی با سطح BAC 0.08 نوشیدن الکل را متوقف کند، تقریباً ۶ ساعت طول می کشد تا هوشیار شود.

به گفته اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه، در هر ایالت ایالات متحده، رانندگی با هر وسیله نقلیه ای در صورتی که BAC ۰.۰۸ یا بالاتر داشته باشد، غیرقانونی است. این ایده که کسی بتواند سریع هوشیار شود تا بتواند رانندگی کند، واقع بینانه نیست. سطح BAC تا زمانی که کبد زمان لازم برای متابولیسم الکل را نداشته باشد بالا خواهد ماند.

این حقایق به این معنی است که وقتی فرد BAC 0.08 یا بیشتر دارد، هنوز مست است. و در صورت رانندگی، تهدیدی برای خود و دیگران هستند. در سال ۲۰۲۰، تصادفات رانندگی در حالت مستی در ایالات متحده جان ۱۱۶۵۴ نفر را گرفت . اگر فرد مستی رانندگی نمی کرد، این تصادفات قابل پیشگیری بود.

افسانه ها در مورد نوشیدن الکل

افسانه های زیادی در مورد نوشیدن وجود دارد و عبارتند از :

۱. من می توانم به سرعت هوشیار شوم

همانطور که این مقاله بحث می کند، هوشیاری به زمان نیاز دارد زیرا بدن الکل را دفع می کند. نوشیدن قهوه یا دوش آب سرد کمکی به تسریع این روند نمی کند.

۲. بعد از چند نوشیدنی می توانم با خیال راحت رانندگی کنم

اثرات الکل می تواند قضاوت و هماهنگی فرد را زودتر از آنچه که تصور می کند، مختل کند. رانندگی با BAC 0.08 یا بالاتر غیرقانونی است، و این محدودیت ممکن است برای رانندگان وسایل نقلیه تجاری و افراد جوان‌تر از ۲۱ سال کمتر باشد. اگر فردی تحت شرایط BAC باشد همچنان می‌تواند مرتکب تخلف رانندگی تحت تأثیر (DUI) شود. حد. بنابراین، توصیه می شود در صورت رانندگی، برنامه های جایگزین برای رسیدن به خانه در نظر بگیرید.

۳. نوشیدن خطرناک نیست

در حالی که مردم می توانند با خیال راحت و مسئولانه بنوشند، بسیاری از خطرات با الکل ارتباط دارند. این می تواند شامل تصادفات، جراحات، خشونت، رفتارهای جنسی ناایمن و حتی مرگ باشد.

۴. الکل محرک است

به جای یک محرک، الکل در واقع یک افسردگی است. نواحی خاصی از مغز را که قضاوت، خودکنترلی و بازداری ها را کنترل می کنند، آرام می کند. به این ترتیب، این می تواند منجر به رفتار تحریک پذیر شود زیرا فرد بازداری های خود را از دست می دهد.

۵. می توانید خماری را درمان کنید

در حال حاضر هیچ درمانی برای خماری وجود ندارد. با این حال، روش هایی برای کمک به کاهش یا تسکین علائم وجود دارد. این می تواند شامل حفظ آب بدن، خوردن غذای مغذی و استراحت زیاد باشد.

خلاصه

الکل عامل اصلی تصادفات وسایل نقلیه موتوری و تصمیم گیری ضعیف است. اگر شخصی مصرف الکل را انتخاب کرد، باید این کار را با خیال راحت انجام دهد و هر اقدامی را که لازم است انجام دهد تا خود و دیگران را در معرض آسیب قرار ندهد.

بهترین راه برای رهایی از نوشیدن الکل زیاد، دادن زمان، استراحت و خواب فراوان است. روش‌هایی که در بالا پیشنهاد می‌کنیم ممکن است به فرد کمک کند احساس کند و هوشیارتر به نظر برسد، اما سطح الکل خون را در بدن او کاهش نمی‌دهد.

این بدان معناست که اگر شخصی پشت فرمان یک وسیله نقلیه بنشیند، ممکن است عواقب جدی داشته باشد.