بهترین رژیم غذایی بعد از عمل بینی

نتیجه مطالعات منتشر شده در مجلات بین المللی علوم غذایی و تغذیه و بسیاری منابع علمی دیگر نشان می دهد که رژیم غذایی و تغذیه یکی از ملزومات مهم در برخورداری از یک زندگی سالم هم از نظر جسمی و هم از لحاظ روحی است. نقش محوری تغذیه، شاه کلید تقویت سیستم ایمنی و تدافعی بدن است. زمانی که ویتامین های مختلف و ریز مغذی ها با رعایت اصول کلی تغذیه سالم برای بدن فراهم شود، بدن عملکرد خود را به بهترین نحو ممکن انجام می دهد. خب، همه این مقدمه چینی ها برای این بود که ببینیم یک داوطلب جراحی راینوپلاستی چه انتخاب های هوشمندانه ای را در انتخاب گزینه های غذایی باید داشته باشد تا بتواند با یک تغذیه درست، قبل و بعد از عمل ، شرایط بدن خود را در یک وضعیت مساعد برای سپری کردن یک دوره ریکاوری و بهبود موفقیت آمیز قرار دهد. با خواندن ادامه مطلب می توانید از توصیه ها و راهنمایی های دکتر خوب عمل بینی در تهران ، بهره مند شوید.

بهترین تغذیه بعد از جراحی بینی

اکنون که در دوره تعطیلات ریکاوری رینوپلاستی به سر می برید حتماٌ باید بدانید آنچه می خورید و می نوشید می تواند روی روند بهبود تان اثر گذار باشد. صرفنظر از اینکه چه مدل جراحی بینی از مدل طبیعی گرفته تا مدل فانتزی یا نیمه فانتزی انجام داده اید و اینکه کدام یک از بهترین جراحان بینی، عمل شما را انجام داده اند، آگاهی درباره فاکتور تغذیه در طول دوره ریکاوری از مهمات است.

اجتناب از خوردن غذاهای داغ در دوره ریکاوری

نوشیدن یک چای یا شکلات داغ یا میل کردن یک کاسه سوپ داغ در روزهای سرد زمستان بدون شک یک تجربه دوست داشتنی است ولی در پروسه ریکاوری بعد از عمل بینی ، چک کردن دمای غذا یا نوشیدنی برای جلوگیری از سوختگی احتمالی دهان الزامی است.

علاوه بر سوختگی ، دلیل دیگری که چک کردن دما را الزامی می کند این است که حرارت بالای غذا یا نوشیدنی می تواند رگ های خونی را تحت تاثیر قرار دهد. حرارت باعث گشاد شدن رگ ها می شود و این به معنی جریان خون بیشتر به رگ های ظریف بینی تازه جراحی شده است که حتی در برابر جزئی ترین فشارهای احتمالی نیز آسیب پذیر است.

پس برای پیشگیری از خونریزی احتمالی در رگ های ظریف بینی، قبل از میل کردن هر غذایی ، دمای آن را کنترل کنید.

چرا نوشیدن الکل در دستورات تغذیه بعد از عمل بینی ممنوع است؟

ماده دیگری که در خصوص مصرف آن در طول دوره بهبود هشدار داده می شود الکل است. مصرف الکل برای بیماران رینوپلاستی باعث می شود که ورم بیشتری را تجربه کرده و دوره ریکاوری آنها طولانی تر شود. بهتر است حداقل برای یک هفته از نوشیدن الکل خودداری کنید و اگر می توانید این اجتناب از مصرف را برای دوره طولانی تری ادامه دهید.

در طول ۲۴ ساعت اول بعد از عمل چه بخوریم؟

۲۴ ساعت اول بعد از جراحی بینی، بحرانی ترین دوره ریکاوری است که برای اجتناب از تاثیرات ناشی از مواد بیهوشی و اختلال آنها با مواد غذایی، باید محتاط عمل کنید. برای اجتناب از بروز حالت تهوع، غذاهای مایع میل کنید. وقتی اثرات بیهوشی از بین رفت، می توانید گزینه های غذایی بیشتری را در رژیم خود اضافه کنید.

چه گزینه های غذایی برای هفته اول بعد از عمل بینی توصیه می شود؟

غذاهایی که جویدن آنها آسان باشد برای هفته اول بعد از عمل، بهترین محسوب می شود. برخی غذاها از قبیل سیب زمینی پوره، سوپ، ماست، تخم مرغ، غذاهای ایده الی هستند.

نوشیدن مقدار فراوان آب در این دوره را فراموش نکنید. نوشیدنی های مفید مثل آب و آبمیوه منابع آبرسانی خوبی به بدن هستند. برخی میوه ها مانند توت فرنگی و هندوانه، حاوی مقادیر فراوان آب می باشند.

توصیه های پزشک برای غذاهای مناسب در طول هفته دوم بعد از عمل

در طول هفته دوم ریکاوری، بیشتر بیماران رژیم غذایی نرمال خود را از سر می گیرند. البته نوع واکنش بدن افراد مختلف به غذاها متفاوت است ولی ادامه مصرف غذاهای نرم برای اجتناب از وارد آمدن فشار به بینی و بروز درد احتمالی، یکی از توصیه ها برای هفت روز دوم بعد از عمل است.

از خوردن چه غذاهایی بعد از عمل بینی اجتناب کنیم؟

اهمیت اجتناب از غذاهای مضر در طول دوره ریکاوری به اندازه اهمیت خوردن غذاهای مفید در این دوره است. خوردن غذاهای مفید حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و ریز مغذی ها یک شروع فوق العاده برای دوره ریکاوری است ولی برخی غذاهای مفید هم می توانند در این دوره بحرانی برای بدن مضر باشند.

غذاهای پر ادویه و تند هر چند باعث کاهش التهاب می شوند ولی در طول ۲۴ ساعت اول بعد از عمل می تواند باعث بروز حالت تهوع شود. بنابراین برای اجتناب از عوارض جانبی آن بهتر است تا یک هفته از میل کردن آنها خودداری کنید.

غذاهای پر نمک نیز مستقیماً در فرایند بالا رفتن سطح تورم و کاهش سرعت بهبود دخالت دارند. برای اینکه یک دوره ریکاوری سریع را تجربه کنید بهتر است برای مدتی کوتاه از اضافه کردن نمک به رژیم غذایی تان خودداری کنید.

غذاهایی که نیاز به جویده شدن زیاد دارند هم باعث وارد آمدن فشار به بینی در پی حرکات مکرر دهان می شوند. بنابراین حداقل یک هفته دست نگه دارید و از خوردن اسنک هایی که به جویدن زیاد نیاز دارند خودداری کنید.

منبع : https://drmehdisaberi.com

بیشتر بخوانید
رژیم غذایی اتکینز: راهنمای نهایی
دیدگاهتان را بنویسید