سماگلوتاید ماده فعال در داروهای تایید شده توسط سازمان غذا و دارو (FDA) Wegovy، Ozempic و Rybelsus است.

این دارو به دسته ای از داروها به نام آگونیست های گیرنده پپتید-۱ شبه گلوکاگون (GLP-1) تعلق دارد. این داروها با تقلید از GLP-1، هورمونی که توسط روده شما تولید می شود، عمل می کنند. سماگلوتید با اتصال به سایت های گیرنده GLP-1 در بدن شما به تنظیم سطح قند خون و کاهش اشتها کمک می کند.

Ozempic و Rybelsus در حال حاضر برای کاهش سطح قند خون (گلوکز) در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲، همراه با رژیم غذایی و ورزش تایید شده اند. ویگوویتنها داروی سماگلوتید مورد تایید FDA برای درمان اضافه وزن و چاقی است .

بهترین مواد غذایی برای خوردن در صورت تجویز سماگلوتاید کدامند؟

صرف نظر از اینکه چرا از یکی از این داروها استفاده می کنید، آنچه می خورید می تواند بر عوارض جانبی که ممکن است تجربه کنید و اینکه سماگلوتاید چقدر برای شما موثر است، تأثیر بگذارد.

بهترین غذاها هنگام استفاده از سماگلوتید

سماگلوتاید دستورالعمل غذایی خاصی ندارد. هنگامی که برای کاهش وزن استفاده می شود، با یک رژیم غذایی کم کالری همراه است. اگر از سماگلوتاید برای مدیریت دیابت نوع ۲ استفاده می کنید، سازنده دارو رژیمی که بر تنظیم سطح قند خون شما تمرکز دارد توصیه می کند .

در این پارامترهای گسترده، “بهترین” غذاها برای خوردن در حین استفاده از سماگلوتید، غذاهایی هستند که با اهداف سلامتی و کار شما همخوانی دارند. با اثرات دارو بر بدن شما به جای اینکه بر علیه آنها باشد.

این شامل غذاهایی مانند:

 • فیبرهای پری بیوتیک و نشاسته های مقاوم مانند عدس، لوبیا و نخود
 • غذاهای با گلیسمی پایین
 • پروتئین بدون چربی

مواد غذایی برای تاخیر در تخلیه معده و سلامت دستگاه گوارش (GI).

سماگلوتید به عنوان یک آگونیست گیرنده GLP-1، تخلیه معده را کند می کند، به این معنی که معده شما بعد از غذا خوردن کندتر تخلیه می شود.

بیشتر بخوانید
آیا رژیم غذایی GOLO به کاهش وزن شما کمک می کند؟

آهسته شدن تخلیه معده باعث ایجاد احساس سیری می شود، اما همچنین می تواند منجر به عوارض جانبی مانند نفخ، حالت تهوع، سوزش سر دل و ناراحتی عمومی شود. علائم گوارشی از جمله شایع ترین عوارض جانبی سماگلوتید است.

برخی غذاها به طور طبیعی ممکن است این علائم را بدتر کنند.

سماگلوتاید می تواند باعث سوزش سر دل شود، بنابراین غذاهای تند، چرب یا اسیدی ممکن است آزاردهنده باشند. دکتر. لورن لمیو، یک متخصص داخلی و متخصص طب چاقی با FORM Health در بوستون، ماساچوست.

برای حمایت از تغییرات هضم، کارا لاندو، متخصص تغذیه ثبت شده در شهر نیویورک و مشاور تغذیه انجمن جهانی پری بیوتیک، مصرف ترکیبی از غذاهای حاوی فیبرهای پری بیوتیک و نشاسته مقاوم را توصیه می کند.

هضم فیبرهای پری بیوتیک و نشاسته های مقاوم آسان نیست. آنها از طریق روده شما به روده بزرگ می روند، جایی که باکتری های مفیدی را که از عملکرد سالم گوارش حمایت می کنند، تغذیه می کنند.

علاوه بر این، این مواد مغذی در تحریک طبیعی GLP-1 نقش دارند […] و به این ترتیب، فعال کنید [semaglutide] لاوداو گفت: کاربران به روش‌های طبیعی برای حفظ تولید GLP-1 خود (و هورمون‌های سیری مربوطه که به نفع آن‌ها کار می‌کنند) عادت کنند تا زمانی که تصمیم به قطع مصرف دارو می‌کنند.

لائودو غذاهای زیر را پیشنهاد می کند که سرشار از فیبرهای پری بیوتیک و نشاسته مقاوم هستند:

 • غلات کامل و سیب زمینی پخته و خنک شده
 • حبوبات
 • عدس
 • کیوی
 • موز کمتر رسیده
 • جو نیم پز (مانند جو دوسر شبانه)

اگر هنگام استفاده از سماگلوتید، سازنده Wegovy و Ozempic، حالت تهوع را تجربه کردید خوردن غذاهای ملایم و کم چرب مانند کراکر، نان تست و برنج و تمرکز بر غذاهای حاوی آب، مانند سوپ و ژلاتین توصیه می کند .

مواد غذایی برای حمایت از تنظیم قند خون

سماگلوتید برای تنظیم قند خون شما کار می کند، اما مصرف مقادیر قابل توجهی از غذاها و نوشیدنی های شیرین ممکن است برخی از اثرات آن را خنثی کند. غذاهای پر قند می توانند باعث افزایش سریع قند خون شوند که ممکن است ثابت نگه داشتن سطح قند خون را حتی با دارو دشوارتر کند.

بیشتر بخوانید
10 دلیل که استرس کاهش وزن را دشوارتر می کند

غذاهایی که باعث ثبات قند خون می شوند به عنوان غذاهایی با گلیسمی پایین شناخته می شوند. بدن شما این غذاها را به تدریج تجزیه می کند، بنابراین گلوکز آهسته تری آزاد می شود.

گزینه های غذایی با گلیسمی پایین عبارتند از:

 • سبزیجات غیر نشاسته ای (اسفناج، کلم پیچ، خیار)
 • غلات کامل (برنج قهوه ای، کینوا، جو)
 • حبوبات (لوبیا، عدس، نخود)
 • پروتئین بدون چربی
 • آووکادوها
 • انواع توت ها

غذاهای پر قند اغلب کالری بالایی نیز دارند، که می تواند کاهش وزن را در هنگام استفاده از Wegovy چالش برانگیزتر کند.

غذاهایی که باید روی آنها تمرکز کنید با کاهش اشتها

از آنجا که سماگلوتاید می تواند اشتهای شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، Lemieux توصیه می کند ابتدا پروتئین خود را بخورید تا اطمینان حاصل شود که در هر وعده غذایی به اندازه کافی دریافت می کنید.

او معمولاً بیماران خود را در FORM تشویق می کند که در هر وعده غذایی از یک منبع پروتئین بدون چربی مانند مرغ یا ماهی سفید استفاده کنند. اگر آنها از یک رژیم غذایی گیاهی پیروی می کنند، او آنها را تشویق می کند که سویا، عدس، کینوا و سایر پروتئین های گیاهی را مصرف کنند.

او افزود: “پروتئین کافی، همراه با فعالیت بدنی منظم، برای به حداقل رساندن از دست دادن عضله بدون چربی در حین کاهش وزن در Wegovy ضروری است.” من معمولاً ۱.۲-۱.۵ را توصیه می کنم [grams of protein per kilogram of body weight]، اگرچه ممکن است بر اساس وزن فعلی آنها تنظیم شود یا اگر شرایط پزشکی دیگری دارند که بر توصیه های پروتئین تأثیر می گذارد.

غذاهایی که هنگام استفاده از سماگلوتید باید از آنها اجتناب کرد

به طور کلی، غذاهایی که باید در حین استفاده از سماگلوتید از آنها اجتناب کنید، شامل مواردی است که ممکن است به ناراحتی گوارشی کمک کند، قند خون شما را به سرعت افزایش دهد، یا در حین سفر کاهش وزن، کالری های غیرضروری اضافه کند.

بیشتر بخوانید
رژیم غذایی AIP (پروتکل خود ایمنی): بررسی اجمالی، فهرست غذا و راهنما

نمونه هایی از غذاهایی که باید از آنها اجتناب کرد عبارتند از:

 • غذاهای سرخ شده یا غذاهای سرشار از چربی اشباع/ترانس
 • غذاهای ادویه دار
 • برش پروتئین های چرب
 • محصولات پخته شده، آب نبات، و بستنی
 • نوشیدنی های حاوی شکر اضافه شده، مانند نوشابه معمولی، آب میوه و نوشیدنی های انرژی زا

نکات کاهش وزن هنگام استفاده از سماگلوتاید

اگر Wegovy برای کاهش وزن برای شما تجویز شده است، نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا فواید این دارو را به حداکثر برسانید.

از کوچک شروع کنید – به معنای واقعی کلمه

برای کمک به به حداقل رساندن خطر ناراحتی دستگاه گوارش و محدود کردن اندازه وعده‌ها، Lemieux پیشنهاد می‌کند مقداری را که معمولا می‌خورید نصف کنید.

او گفت: «من معمولاً بیماران را تشویق می‌کنم که نیمی از چیزی را که معمولاً می‌خورند، به آهستگی بخورند، و بعد از اتمام اولین وعده‌شان به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه منتظر بمانند تا ببینند آیا هنوز گرسنه هستند یا خیر.

اهداف خود را تثبیت کنید

Lemieux همچنین توصیه می کند که اهداف خود را برای کاهش وزن با Wegovy روشن کنید تا به تقویت روحیه شما کمک کند و زمانی که احساس دلسردی می کنید شما را در مسیر خود نگه دارید.

او گفت: “اهداف عمیق تر خود را در رابطه با کاهش وزن، خارج از یک عدد در مقیاس، کاوش کنید.” «آیا سعی می‌کنید برای همگام شدن با بچه‌های خردسالتان در وضعیت بهتری قرار بگیرید؟ آیا می خواهید بتوانید به راحتی در جهان سفر کنید؟ آیا کاهش وزن به درد زانوهای شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید؟

مقدار زیادی میوه و سبزیجات بخورید – اما این پروتئین را دریافت کنید

سازنده Wegovy برای کمک به شما برای مدت طولانی تری احساس سیری می کند توصیه می کند خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات – اما میوه ها و سبزیجات بیشتر نباید جایگزین پروتئین بدون چربی شود.

بیشتر بخوانید
آیا قهوه برای کاهش وزن مفید است؟

لاندو پیشنهاد می کند مصرف پروتئین خود را افزایش دهید تا اطمینان حاصل شود که توده عضلانی بدون چربی را حفظ می کنید و متابولیسم شما قوی باقی می ماند. او نشان می دهد که افزودن یک فعالیت تقویتی همراه با مصرف پروتئین می تواند به حفظ توده عضلانی بدون چربی در طول کاهش وزن کمک کند.

از پشتیبانی حرفه ای استفاده کنید

Lemieux گفت: “بیمارانی که Wegovy مصرف می کنند باید با یک تیم مجرب مانند یک پزشک و یک متخصص تغذیه کار کنند که بر روند کاهش وزن شما نظارت می کنند و متعهد هستند که به شما در کاهش وزن به روشی سالم کمک کنند.”

علاوه بر ایجاد یک برنامه غذایی با شما، تیمی از متخصصان می‌توانند سایر مؤلفه‌های کلیدی کاهش وزن موفقیت‌آمیز مانند مدیریت استرس، توصیه‌های فعالیت بدنی و کیفیت خواب را مورد بحث قرار دهند.

خلاصه

بسته به شرایطی که از سماگلوتاید برای درمان استفاده می کنید، برچسب های دارویی مصرف یک رژیم کم کالری یا یک رژیم غذایی متمرکز بر تنظیم قند خون شما. فراتر از اینها، هیچ دستورالعمل غذایی خاصی در ارتباط با سماگلوتاید وجود ندارد.

با این حال، خوردن غذاهای خاص ممکن است عوارض جانبی احتمالی را کاهش دهد و در عین حال از اثرات سماگلوتید بر بدن شما حمایت کند. متخصصان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند که روی پروتئین های بدون چربی، غذاهای کم گلیسمی، فیبرهای پری بیوتیک و نشاسته های مقاوم تمرکز کنید.