بهترین مکمل ها برای بیماری انسدادی مزمن ریه COPD

رژیم غذایی سالم‌تر می‌تواند علائم COPD را بهبود بخشد، اما ممکن است نیاز به مصرف مکمل‌ها نیز داشته باشید.

شگفت آور اما واقعی: ترکیب مناسب مواد مغذی در رژیم غذایی شما می تواند علائم COPD را کاهش دهد و ممکن است از بدتر شدن بیماری شما جلوگیری کند.

رژیم غذایی متعادل و غنی از میوه ها و سبزیجات سیستم ایمنی شما را سالم نگه می دارد و بهتر می تواند عفونت های ریوی را دفع کند. دیوید مانینو، دکتر، مدیر پزشکی بنیاد COPD و متخصص ریه در کالج پزشکی دانشگاه کنتاکی در لکسینگتون.

او اضافه می کند که غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها و چربی های سالم می توانند التهاب ریه ها را کاهش داده و سلول های ریه را از آسیب بیشتر محافظت کنند.

اما اگر نتوانید همیشه آنطور که باید غذا بخورید چه؟ می گوید یک مولتی ویتامین همه منظوره می تواند یک پشتیبان مفید باشد انجمن ریه آمریکا (ALA).

تحقیقات جدید نشان می دهد که مکمل های دیگر مانند اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین D نیز ممکن است برای COPD مفید باشند.

اما قبل از اینکه برای تهیه انبار به فروشگاه بروید، با پزشک خود مشورت کنید. دکتر مانینو هشدار می دهد که شواهدی مبنی بر اینکه این محصولات مزایای قابل توجهی دارند هنوز کاملاً وجود ندارد.

علاوه بر این، ویتامین‌ها و سایر مکمل‌ها در دوزهای بالا می‌توانند خطرناک باشند و با داروهای خاصی که ممکن است قبلاً برای COPD مصرف کرده‌اید تداخل ایجاد کنند.

در اینجا چند مکمل امیدوارکننده برای COPD وجود دارد که ممکن است بخواهید با پزشک خود در میان بگذارید.

اسیدهای چرب امگا ۳  

ایمی جیمیسون-پتونیک، RDN، متخصص تغذیه بالینی سرپایی در بیمارستان های دانشگاهی مرکز پزشکی کلیولند در اوهایو می گوید: اسیدهای چرب امگا ۳ در عملکرد ریه نقش دارند و همچنین عوامل ضد التهابی شناخته شده ای هستند.  و او می افزاید: “اگر در ریه ها التهاب داشته باشید، تنفس را مختل می کند.”

طبق یک  متاآنالیز که در ژوئن ۲۰۱۹ در  COPD: Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease منتشر شد ، چندین مطالعه ارتباط بین رژیم غذایی مدیترانه ای – به طور سنتی سرشار از غذاهای دریایی و گیاهان غنی از امگا ۳ – و کاهش بروز COPD را پیدا کردند.

همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد افزایش مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است به کاهش علائم COPD کمک کند.

برای مثال، مطالعه‌ای  که در ماه می ۲۰۲۱ در ژورنال  BMC Pulmonary Medicine منتشر شد ، نشان داد که زیرمجموعه‌ای از بیماران COPD با مصرف بالاتر اسید چرب امگا ۳ آلفا-لینولنیک اسید (ALA) کمتر احتمال دارد سرفه مزمن و خس‌خس سینه را تجربه کنند.

با خوردن ماهی های چرب مانند سالمون، ماهی تن و ماهی خال مخالی و همچنین دانه کتان، گردو و تخم کدو می توانید اسیدهای چرب امگا ۳ بیشتری را در رژیم غذایی خود دریافت کنید.

همچنین می توانید با مصرف مکمل امگا ۳ یا روغن ماهی، مصرف امگا ۳ خود را افزایش دهید، اما ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این مکمل ها با هیچ یک از داروهای COPD شما تداخلی ندارند، به توصیه Jamieson-Petonic.

ویتامین های A، C و E

ویتامین های A، C و E به دلیل خواص آنتی اکسیدانی خود شناخته شده اند. مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه (NCCIH) می گوید : آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که می توانند با مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد که به سلول ها از جمله سلول های ریه آسیب می رسانند، مقابله کنند.

بنیاد ملی آمفیزم (NEF) می گوید ، مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به COPD دارای سطوح پایینی از این ویتامین های غنی از آنتی اکسیدان هستند و این کمبود می تواند منجر به کاهش عملکرد ریه شود.

این سازمان خاطرنشان می کند که شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد پیروی از یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات – منبع خوبی از ویتامین های A، C و E – می تواند عملکرد ریه را در افراد مبتلا به COPD بهبود بخشد.

شما می توانید ویتامین های A، C و E را از طریق رژیم غذایی دریافت کنید، به خصوص اگر میوه ها و سبزیجات تازه رنگارنگ مانند پرتقال، آووکادو، هویج، سیب زمینی شیرین و سبزیجات برگ دار مصرف کنید. اگر به اندازه کافی دریافت نمی کنید، ممکن است نیاز به افزودن مکمل داشته باشید.

Jamieson-Petonic توصیه می کند که با پزشک خود در مورد اینکه آیا مصرف مولتی ویتامین یا هر مکمل آنتی اکسیدانی فردی ممکن است برای شما منطقی باشد صحبت کنید.

کلسیم

کلسیم به عملکرد ریه ها کمک می کند و همچنین برای سلامت استخوان ها و کاهش خطر پوکی استخوان مهم است. متأسفانه، ALA می گوید، استفاده طولانی مدت از استروئیدها می تواند باعث از دست دادن کلسیم شود.

اگر برای COPD خود استروئید مصرف می کنید، مهم است که مصرف کلسیم خود را افزایش دهید. شما می توانید این کار را با دستیابی به غذاها و نوشیدنی های غنی از کلسیم، مانند شیر، آب پرتقال غنی شده با کلسیم، ماست، پنیر، و سبزیجات برگ دار (مانند کلم سبز، کلم پیچ و بوک چوی) انجام دهید.

اگر برای دریافت کافی از این ماده معدنی در رژیم غذایی خود مشکل دارید، با پزشک خود در مورد مصرف مکمل کلسیم صحبت کنید. ALA می گوید کربنات کلسیم و سیترات کلسیم گزینه های خوبی هستند.

ویتامین دی

NEA می گوید بیش از نیمی از بیماران COPD و آمفیزم در برخی مواقع دچار کمبود ویتامین D می شوند و این می تواند در طول زمان به کاهش عملکرد ریه کمک کند .

تحقیقات نشان داده است که ویتامین D کم می تواند شانس شما را برای بدتر شدن یا تشدید ناگهانی علائم COPD (همچنین به عنوان حمله ریوی شناخته می شود) افزایش دهد که می تواند کشنده باشد.

مطالعه ای که در مارس ۲۰۱۹ در مجله Thorax منتشر شد نشان داد که مکمل ویتامین D با کاهش ۴۵ درصدی حملات متوسط ​​تا شدید ریوی در بیماران COPD که کمبود ویتامین D داشتند، مرتبط است.

شما می توانید ویتامین D را از طریق رژیم غذایی دریافت کنید. منابع خوب شامل شیر و سایر محصولات لبنی غنی شده با ویتامین D، آب پرتقال غنی شده با ویتامین D، ماهی قزل آلا و ساردین است.

NEF توصیه می‌کند که پوست شما وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد ویتامین D می‌سازد، بنابراین سعی کنید هر روز به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در خارج از منزل باشید و مقداری از نور خورشید را بپوشانید. و اگر سیگار می کشید، سعی کنید آن را ترک کنید (سیگار باعث اختلال در جذب ویتامین D می شود). همچنین ممکن است بخواهید با پزشک خود در مورد مکمل ویتامین D صحبت کنید.

زردچوبه

به گفته کلینیک مایو، ماده فعال زردچوبه – به نام کورکومین – دارای خواص ضد التهابی است که آن را به یک درمان بالقوه برای تعدادی از شرایط سلامتی تبدیل می کند .

بر اساس مقاله ای که در جولای ۲۰۱۹ در مجله  European Cardiology Review منتشر شد ، چندین مطالعه کوچک نشان داده اند که مصرف مکمل کورکومین ممکن است با کاهش التهاب در ریه ها برای افراد مبتلا به COPD مفید باشد.

به گفته Jamieson-Petonic، در حالی که تحقیقات در مورد نقش زردچوبه در درمان COPD هنوز در مراحل اولیه است، دریافت بیشتر این ادویه هندی در رژیم غذایی شما ضرری ندارد (و به طور بالقوه می تواند کمک کننده باشد).

می توانید این کار را با پاشیدن سخاوتمندانه زردچوبه روی غذاهایی مانند برنج، تخم مرغ همزده، فریتاتا، کاری، سوپ و سس گوجه فرنگی و حتی اضافه کردن آن به اسموتی ها انجام دهید. برای تهیه چای زردچوبه می توانید ادویه را به آب داغ اضافه کنید.

اگر به دنبال مصرف مکمل هستید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. دوزهای بالای کورکومین می تواند به عنوان رقیق کننده خون عمل کند. کورکومین همچنین می تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه