بیشتر بزرگسالان ۳۲ دندان دارند. گروه های مختلفی از دندان ها برای پردازش غذا به روش های مختلفی استفاده می شوند. به عنوان مثال، دندان های آسیاب برای آسیاب کردن غذا استفاده می شوند، در حالی که دندان های آسیاب برای گاز گرفتن آن استفاده می شود. دندان های شما نیز برای صحبت کردن ضروری هستند.

دندان های شما یکی از قوی ترین اعضای بدن شما هستند. آنها از پروتئین هایی مانند کلاژن و مواد معدنی مانند کلسیم ساخته شده اند. آنها علاوه بر اینکه به شما کمک می کنند حتی سخت ترین غذاها را بجوید، به شما کمک می کنند واضح صحبت کنید.

دندان های بالغ را دندان های دائمی یا ثانویه می نامند:

  • ۸ دندان ثنایا
  • ۴ دندان نیش که کاسپید نیز نامیده می شود
  • ۸ دندان پرمولر که به آنها دو لخت نیز می گویند
  • ۱۲ دندان آسیاب شامل ۴ دندان عقل

کودکان فقط ۲۰ دندان دارند که به آنها دندان های شیری، موقت یا شیری می گویند. آنها شامل همان ۱۰ دندان در فک بالا و پایین هستند:

به انواع مختلف دندان ها چه می گویند؟
  • ۴ دندان ثنایا
  • ۲ عدد نیش
  • ۴ دندان آسیاب
بیشتر بخوانید
آیا خرابی دندان می تواند باعث ایجاد طعم بد در دهان شود؟

دندان های شیری زمانی که نوزاد حدود ۶ ماهه است شروع به رویش از طریق لثه می کنند. دندان های ثنایای پایین معمولا اولین دندان های شیری هستند که وارد می شوند. اکثر بچه ها تا سن ۳ سالگی تمام ۲۰ دندان شیری خود را داشته باشند.

کودکان در سنین ۶ تا ۱۲ سالگی معمولا دندان های اصلی خود را از دست می دهند. سپس دندان های دائمی جایگزین آنها می شود. دندان‌های آسیاب معمولا اولین دندان‌های دائمی هستند که وارد می‌شوند. اکثر افراد تمام دندان‌های دائمی خود را تا سن ۲۱ سالگی در می آورند .

به خواندن ادامه دهید تا در مورد انواع مختلف دندان ها، از جمله شکل و عملکرد آنها بیشتر بدانید.

نمودار

ثنایا چیست؟

هشت دندان ثنایای شما در قسمت جلویی دهان شما قرار دارد. شما چهار عدد از آنها را در فک بالا و چهار عدد در فک پایین خود دارید.

ثنایاها به شکل اسکنه های کوچک هستند. آنها لبه های تیز دارند که به شما کمک می کند غذا را گاز بزنید. هرگاه دندان های خود را در چیزی مانند سیب فرو کنید، از دندان های ثنایا استفاده می کنید.

بیشتر بخوانید
کام نرم چیست؟

دندان های ثنایا معمولا اولین مجموعه دندان هایی هستند که رویش می کنند و در حدود ۶ ماهگی ظاهر می شوند. مجموعه بزرگسالان در سنین ۶ تا ۸ سالگی رشد می کند.

نیش چیست؟

چهار دندان نیش شما در کنار دندان های ثنایا می نشینند. شما دو دندان نیش در بالای دهان و دو دندان نیش در پایین دارید.

نیش دارای سطح تیز و نوک تیز برای پاره کردن غذا هستند.

اولین دندان نیش نوزاد بین ۱۶ ماهگی تا ۲۰ ماهگی ایجاد می شود. نیش های بالایی در ابتدا رشد می کنند و سپس نیش های پایینی رشد می کنند.

نیش های بالغ پایینی برعکس ظاهر می شوند. ابتدا نیش های پایینی در حدود ۹ سالگی از لثه ها عبور می کنند، سپس نیش های بالایی در سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی وارد می شوند.

پرمولر چیست؟

هشت دندان پرمولر شما در کنار دندان نیش شما قرار دارند. چهار دندان پرمولر در بالا و چهار دندان در پایین وجود دارد.

دندان های پرمولر بزرگتر از دندان نیش و دندان های ثنایا هستند. آنها دارای سطح صاف با برآمدگی هایی برای خرد کردن و آسیاب کردن غذا به قطعات کوچکتر هستند تا بلع آن آسان تر شود.

بیشتر بخوانید
چرا ماهیچه های فک من سفت است؟ علل و تسکین

دندان های مولر شیری با پرمولرهای بزرگسال جایگزین می شوند. نوزادان و کودکان خردسال پرمولر ندارند زیرا این دندان ها تا حدود ۱۰ سالگی شروع به در آمدن نمی کنند.

دندان های آسیاب چیست؟

۱۲ دندان آسیاب شما بزرگترین و قوی ترین دندان شما هستند. شما شش در بالا و شش در پایین دارید. ۸ آسیاب اصلی بر اساس زمانی که معمولاً در آن رشد می کنند، گاهی به دندان های آسیاب ۶ ساله و ۱۲ ساله تقسیم می شوند.

سطح بزرگ دندان های آسیاب به آسیاب کردن غذا کمک می کند. هنگامی که غذا می خورید، زبان شما غذا را به پشت دهان می فشارد. سپس دندان های آسیاب شما غذا را به قطعات کوچکی تقسیم می کنند که بتوانید آن را ببلعید.

دندان‌های آسیاب شامل چهار دندان عقل هستند که آخرین مجموعه دندان‌هایی هستند که وارد می‌شوند. معمولاً بین سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی در می‌آیند. دندان‌های عقل را آسیاب سوم نیز می‌گویند.

همه افراد فضای کافی در دهان خود برای این آخرین گروه از دندان ها ندارند. گاهی اوقات دندان عقل نهفته می شود، یعنی زیر لثه گیر می کند. این بدان معنی است که آنها فضایی برای رشد ندارند. اگر فضایی برای دندان عقل خود ندارید، احتمالاً باید آنها را درآورید.

بیشتر بخوانید
8 علت برآمدگی زبان

خلاصه

۳۲ دندان شما برای گاز گرفتن و آسیاب کردن غذا ضروری است. شما همچنین به دندان های خود نیاز دارید تا به شما کمک کند واضح صحبت کنید. در حالی که دندان های شما محکم ساخته شده اند، تا زمانی که به خوبی از آنها مراقبت نکنید، تا آخر عمر دوام نمی آورند.

برای اینکه دندان های خود را در حالت مناسب نگه دارید، به طور منظم نخ دندان بکشید و مسواک بزنید و هر شش ماه یکبار تمیز کردن دندان های حرفه ای را دنبال کنید.