بوی بد زیر بغل ممکن است شما را به خودآگاهی برساند، حتی اگر این مشکلی است که اکثر مردم قبلاً با آن دست و پنجه نرم می کردند. بوی بد زیر بغل که معمولاً به عنوان بوی بدن (BO) و از نظر فنی برومهیدروزیس شناخته می شود، معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست.

می توانید اقداماتی را برای به حداقل رساندن و جلوگیری از بوی بد زیر بغل انجام دهید، که ممکن است مقداری از اضطراب شما را کاهش دهد.

علت بوی بد زیر بغل چیست؟

بدن شما پوشیده از غدد عرق زیرا تعریق یک عملکرد ضروری است که به ما کمک می کند خنک شویم.

دو نوع اصلی غدد عرق وجود دارد: اکرین و آپوکرین:

  • غدد اکرین: اینها قسمت زیادی از بدن شما را می پوشانند و مستقیماً روی سطح پوست باز می شوند.
  • غدد آپوکرین: این موارد در نواحی حاوی فولیکول‌های موی زیادی مانند کشاله ران و زیر بغل اتفاق می‌افتد. به جای باز شدن به سطح پوست، غدد آپوکرین در فولیکول مو تخلیه شده و سپس به سطح باز می شوند.

هنگامی که بدن شما گرم می شود، غدد اکرین عرق آزاد می کنند که بدن شما را خنک می کند. معمولاً تا زمانی که باکتری های روی پوست شروع به تجزیه آن کنند، بی بو است. برخی غذاها و نوشیدنی‌هایی که مصرف کرده‌اید، و همچنین انواع خاصی از داروها، می‌توانند باعث ایجاد بوی عرق اکرین شوند.

بیشتر بخوانید
کاشت مو: گزینه‌ای پایدار و قابل اعتماد برای بهبود ظاهر و اعتماد به نفس

غدد آپوکرین در درجه اول تحت استرس کار می کنند و مایعی بی بو ترشح می کنند. این مایع زمانی که با باکتری های روی پوست شما تماس پیدا می کند شروع به ایجاد بو می کند. این غدد تا سن بلوغ شروع به کار نمی کنند، به همین دلیل است که معمولاً زمانی است که افراد متوجه بوی بدن می شوند.

در حالی که این طبیعی است، برخی افراد بیش از حد معمول عرق می کنند. این حالت هیپرهیدروزیس نامیده می شود. افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس بیش از حد عرق می کنند، به خصوص از دست، پا و زیر بغل. اگر پزشک شما فکر می‌کند که شما ممکن است به این بیماری مبتلا باشید، می‌تواند آزمایش‌هایی را برای تایید تشخیص و ارائه درمان کامل کند.

نحوه درمان بوی بد زیر بغل

نحوه مدیریت بوی بد زیر بغل به شدت و علل زمینه ای بوی بدن بستگی دارد. این بو ممکن است به دلیل بهداشت ناکارآمد یا عدم استفاده از محصولات مناسب وجود داشته باشد یا ممکن است یک بیماری زمینه ای وجود داشته باشد که نیاز به درمان دارد.

وقتی بهداشت پشت زیر بغل بدبو باشد

استفاده از ضد تعریق یا دئودورانت (یا ترکیبی از ضد تعریق و دئودورانت) بدون نسخه (OTC) بعد از حمام روزانه می تواند به رفع بوی بد زیر بغل کمک کند. گاهی اوقات، شما باید انواع مختلفی را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر عمل می کند.

بیشتر بخوانید
تشخیص تفاوت بین تبخال تناسلی و جوش

ضد تعریق ها با مسدود کردن موقت منافذی که عرق را آزاد می کنند، به کاهش میزان عرق تولید شده کمک می کنند. همانطور که عرق کمتری به سطح پوست شما می آید، بوی کمتری ایجاد می شود.

دئودورانت ها بوی عرق را متوقف می کنند اما خود عرق را متوقف نمی کنند. این محصولات اغلب بر پایه الکل هستند و پوست شما را اسیدی می کنند. این از تشکیل باکتری های محرک بو جلوگیری می کند.

زمانی که هایپرهیدروز باعث بوی بدن زیر بغل می شود

اگر دئودورانت های OTC موثر نیستند، با پزشک خود در مورد دئودورانت های قوی یا تزریق بوتاکس صحبت کنید.

اگرچه بسیاری با بوتاکس به دلیل استفاده از آن در صاف کردن چین و چروک های صورت آشنا هستند، اما چندین کاربرد عملی دیگر نیز دارد. تزریق بوتاکس به غدد عرق می تواند تعریق و بوی بد را کاهش دهد. این یک درمان رایج برای افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس هست .

هر چند بوتاکس یک راه حل دائمی نیست. اثرات تزریق تنها چند ماه طول می کشد، بنابراین باید این روش را هر چند وقت یکبار که لازم است تکرار کنید.

بیشتر بخوانید
راش کف دست: 8 علت شایع و درمان

چگونه از بوی بد زیر بغل جلوگیری کنیم

می توانید اقداماتی را برای جلوگیری از ایجاد بوی بد زیر بغل در وهله اول انجام دهید.

  • دوش گرفتن روزانه با صابون دوش گرفتن منظم پس از فعالیت‌های شدید مانند ورزش یا ورزش، باکتری‌ها و عرق‌هایی که باعث ایجاد بو می‌شوند را از بین می‌برد.
  • پوشیدن پارچه های گشاد و قابل تنفس مانند پنبه، کتان، و ترکیبات رطوبت گیر. اگر زیاد عرق می کنید، این امر بسیار مهم است. اینها به بدن شما اجازه می دهند بهتر از لباس های منقبض ساخته شده از پارچه های غیر قابل تنفس خنک تر بماند.
  • از بین بردن مو. مطالعه ۲۰۱۶ دریافتند که اصلاح یا اپیلاسیون زیر بغل بوی زیر بغل را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. این به این دلیل است که تمیز کردن روی پوست تراشیده شده یا موم شده موثرتر است.
  • رفع استرس. از آنجایی که واکنش استرس می‌تواند باعث تولید عرق غدد عرق شود، تکنیک‌های مدیریت استرس و کاهش اضطراب می‌توانند به شما در تعدیل واکنش استرس و به حداقل رساندن پاسخ فیزیولوژیکی عرق کمک کنند.

در اینجا چند روش DIY اضافی برای بوی بدن وجود دارد که می توانید آنها را در خانه امتحان کنید. آنچه را که برای شما بهتر است، به خصوص در فصول مختلف پیدا کنید.

بیشتر بخوانید
خارش لب؟ این چیزی است که بدن شما سعی دارد به شما بگوید

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر از چندین نوع دئودورانت یا ضد تعریق استفاده کرده اید و هیچ چیزی به کاهش بوی زیر بغل شما کمک نمی کند، با پزشک خود صحبت کنید.

آنها می توانند شرایط پزشکی زمینه ای را رد کرده و درمان های قوی تری را توصیه کنند.

خلاصه

بوی بد زیر بغل زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها عرق بی‌بو روی پوست شما را تجزیه می‌کنند.

برخی از افراد بیشتر از دیگران عرق می کنند و به وضعیتی به نام هیپرهیدروزیس مبتلا هستند. این تعریق بیش از حد می تواند منجر به بوی بدن شود. در حالی که ممکن است باعث شود افراد خودآگاه باشند، راه حل های زیادی وجود دارد که می تواند کمک کند.

اسپری های ضد تعریق یا خوشبو کننده می توانند به شما در مدیریت بوی بدن در زیر بغل کمک کنند. اگر اینها تاثیری نداشته باشند، ممکن است پزشک اسپری های قوی تری تجویز کند یا تزریق بوتاکس را توصیه کند.

بهداشت خوب، لباس های گشاد، کاهش استرس و احتمالاً تراشیدن یا اپیلاسیون ناحیه ممکن است به جلوگیری یا کاهش بوی بدن کمک کند.
Source link