بوی خون پریود چیست و چرا؟

برخی افراد ممکن است متوجه انواع بوی خون پریود خود شوند، مانند بوی فلزی، پوسیده یا ماهی. برخی از بوها طبیعی هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نشانه یک مشکل باشند.

عوامل متعددی می توانند بر بوی خون قاعدگی تأثیر بگذارند، مانند pH واژن و وجود باکتری.

این مقاله انواع مختلف بوی خون پریود و زمان تماس با پزشک را مورد بحث قرار خواهد داد.

خون پریود چه بویی می دهد؟

خون پریود به دلیل وجود خون و آهن ممکن است بوی فلزی بدهد.

قاعدگی شامل ریختن خون و بافت از پوشش داخلی رحم از طریق واژن است. زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک آزاد شده در طول تخمک‌گذاری بارور نشود و منجر به بارداری شود.

مایع قاعدگی، متشکل از خون، تخمک بارور نشده و بافت پوششی رحم، ممکن است بوی خفیفی داشته باشد.

ممکن است فردی متوجه شود که خون پریودشان به دلیل وجود خون و آهن بوی فلز می دهد.

محیط اسیدی واژن و وجود انواع مختلف باکتری های سالم نیز ممکن است در بوی ترشحات واژن و خون پریود نقش داشته باشد.

طبیعی PH واژن ۳.۸-۴.۵ است، که اسیدی است. PH 7 خنثی است. وجود خون، مایع منی یا ادرار در واژن می تواند بر pH تأثیر بگذارد و باعث ایجاد بوهای مختلف شود.

واژن محل زندگی انواع مختلف باکتری های سالم، شامل لاکتوباسیلوس است . اختلال در این محیط می تواند باعث عفونت و سایر مشکلات شود.

انواع مختلف بو

خون پریود بر اساس عوامل متعددی می تواند بوهای مختلفی داشته باشد. موارد زیر بوهای رایج خون قاعدگی هستند:

بیشتر بخوانید
چگونه اسمگما را پاک می کنید؟

فلزی

خون پریود می تواند بوی فلزی مانند یک سکه مسی داشته باشد. این معمولاً به دلیل وجود آهن در خون است و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، پس از پایان دوره نباید مدت زیادی ادامه یابد.

پوسیده

فرد ممکن است در طول دوره قاعدگی خود متوجه بوی بد یا پوسیده شود که می تواند نشانه ای از مشکل باشد. این نوع بو اغلب به دلیل وجود جسم خارجی مانند تامپون است که شخص به طور تصادفی برای مدت طولانی در واژن باقی گذاشته است. فرد می تواند با پیدا کردن نخ و بیرون کشیدن آن سعی کند تامپون قدیمی را از واژن خارج کند. در غیر این صورت، پزشک باید آن را حذف کند.

شیرین

بوی شیرین در خون پریود به احتمال زیاد به دلیل محیط اسیدی و وجود باکتری ها در واژن است

بوی بدن

فرد ممکن است بویی شبیه بوی بدن را در طول دوره قاعدگی خود مشاهده کند. این به دلیل وجود غدد عرق آپوکرین در ناحیه تناسلی عرق آپوکرین با باکتری های روی پوست مخلوط می شود و بوی بدن تولید می کند. غدد این نوع عرق را در دوره های استرس یا اضطراب آزاد می کنند. با عرق از دست رفته در حین ورزش یا زمانی که بدن دمای بالایی دارد متفاوت است.

ماهی

یک فرد ممکن است در طول قاعدگی و همچنین خارج از قاعدگی متوجه بوی ماهی شود. این بو اغلب به عفونتی مانند واژینوز باکتریایی یا تریکومونیازیس مربوط می شود.

بیشتر بخوانید
تغذیه در دیابت بارداری

واژینوز باکتریال یک عفونت شایع واژن است که در اثر رشد بیش از حد باکتری ها در واژن ایجاد می شود. عوامل خطر برای واژینوز باکتریایی شامل شریک جنسی جدید یا چندگانه و دوش است.

واژینوز باکتریایی باعث ایجاد یک بوی ماهی که در دوران قاعدگی بارزتر است، زیرا خون باعث افزایش قلیایی واژن می شود. ممکن است فرد خارج از قاعدگی ترشحات سفید یا خاکستری واژن داشته باشد. پزشکان با استفاده از طیف وسیعی از آزمایشات واژینوز باکتریایی را تشخیص می دهند و معمولاً آنتی بیوتیک ها را برای درمان تجویز می کنند.

عفونت دیگری که در طول دوره قاعدگی در فرد ایجاد بوی ماهی می کند، تریکومونیازیس است که یک عفونت مقاربتی است. تریکومونیازیس یک عفونت تک یاخته ای است که فرد می تواند از طریق رابطه جنسی به فرد دیگری منتقل شود.

فرد مبتلا به تریکومونیازیس ممکن است متوجه بوی ماهی غیرمعمول از واژن و تغییر در ترشحات واژن شود. همچنین ممکن است متوجه خارش، سوزش یا درد در ناحیه تناسلی شوند.

پزشکان تریکومونیازیس با آزمایشات آزمایشگاهی و درمان آن با آنتی بیوتیک تشخیص می دهند.

آیا می توانید بوی خون پریود را بهبود ببخشید؟

بوهای ناخواسته در طول دوره می تواند با حمام کردن روزانه بهبود یابد.

گاهی اوقات، بوهای غیرعادی در طول دوره قاعدگی فرد به اقدامات بهداشتی مربوط می شود. به طور کلی، بوی خون پریود برای افراد دیگر قابل توجه نیست.

بیشتر بخوانید
دردهای قاعدگی: علائم، درمان و علل

هدف فرد باید حمام کردن روزانه باشد تا بوهای ناخواسته را بهبود بخشد. علاوه بر این، در دوران قاعدگی، باید هر بار که به دستشویی می‌روند، پد را عوض کنند و هر چند ساعت یک بار تامپون را عوض کنند.

برای تمیز کردن واژن نیازی به استفاده از شوینده یا اسپری مخصوص نیست. این محصولات می توانند ناحیه واژن را تحریک کنند. بیشتر در مورد اینکه آیا محصولات بهداشتی زنانه ایمن یا حتی ضروری هستند اینجا بخوانید.

پزشکان استفاده از دوش برای تمیز کردن واژن را توصیه نمی کنند دوش کردن می تواند تعادل باکتری ها و سطح اسیدیته واژن را تغییر دهد. همچنین می تواند باعث تجمع باکتری های مضر شود و منجر به عفونت هایی مانند واژینوز باکتریایی یا عفونت های قارچی شود.

در دوران حاملگی

افراد در دوران بارداری پریود نمی شوند، اما همچنان باید از سلامت واژن آگاه باشند.

اگر فردی واژینوز باکتریال یا تریکومونیازیس در دوران بارداری داشته باشد، شانس بیشتری برای زایمان زودرس یا تولد نوزادی با وزن کم دارند.

به دلیل تغییرات هورمونی، ممکن است یک فرد ترشحات طبیعی واژن در دوران بارداری بیش از حد معمول داشته باشد. آنها همچنین به دلیل تغییر تعادل مخمرها و باکتری ها در واژن در معرض خطر عفونت های واژن هستند.

هر فردی که در دوران بارداری تغییرات غیرعادی در ترشحات واژن، بوهای عجیب و غریب یا خونریزی واژن را تجربه می کند، باید با پزشک مشورت کند.

بیشتر بخوانید
اندومتریوز چیست؟ علائم، علل، درمان

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر فردی در طول قاعدگی خود تب یا درد شدید لگنی را تجربه کرد، باید با پزشک صحبت کند.

فرد باید از بوهای جدید یا غیرعادی در طول قاعدگی یا تغییرات ترشحات واژن در خارج از دوره خود آگاه باشد. ترشحات سبز یا زرد واژن معمولاً نشانه مشکلات است.

در اینجا با رنگ های مختلف ترشحات واژن آشنا شوید.

افراد همچنین در صورت تجربه موارد زیر در طول دوره قاعدگی باید با پزشک مشورت کنند:

  • تب
  • درد شدید لگن یا معده
  • خونریزی شدیدتر از حد طبیعی

پزشک می تواند به تشخیص اینکه آیا یک فرد عفونت دارد یا وضعیت شدیدتری دارد یا خیر، کمک می کند.

خلاصه

برخی از بوها در دوره قاعدگی یک فرد کاملا طبیعی است. واژن یک محیط اسیدی با تعادل باکتری هایی است که بو تولید می کنند.

برخی از بوها، مانند بوی ماهی یا بوی پوسیده، غیرعادی هستند و فردی که آنها را تجربه می کند باید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کند. افراد همچنین باید به تغییرات ترشحات واژن در خارج از دوره قاعدگی خود توجه کنند.

اگر عفونت یک علت باشد، نیاز به درمان فوری توسط پزشک دارد.
Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه