بیماری تخمدان پلی کیستیک یا PCOD – علل، علائم، و درمان

PCOD یا بیماری تخمدان پلی کیستیک یک وضعیت هورمونی است که ۵ تا ۱۰ درصد زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. این در سنین باروری آنها بسیار رایج است. ۹ تا ۲۲ درصد زنان از مشکل PCOD در هند رنج می برند. در بدن ما، هورمون‌های مختلف با هماهنگی کار می‌کنند تا عملکرد روان همه سیستم‌ها را تضمین کنند.

در شرایط PCOD، هورمون های یک زن از هماهنگی خارج می شوند. این منجر به مشکلات مختلفی مانند قاعدگی نامنظم، ناباروری، افزایش وزن، آکنه و غیره می شود. در صورت عدم درمان، این اختلال می تواند باعث مشکلات سلامتی جدی در زنان مانند بیماری قلبی و دیابت شود.

PCOD چیست؟

PCOD مخفف عبارت Polycystic Ovarian Disease است که به دلیل عدم تعادل هورمونی ایجاد می شود. تخمک گذاری مرحله ای از چرخه قاعدگی است که در آن تخمک از تخمدان زن آزاد می شود. تخمدان ها همچنین تعداد کمی آندروژن تولید می کنند که هورمون تولید مثل مردانه است. در PCOD، عدم تعادل هورمونی منجر به ترشح بیش از حد هورمون مردانه می شود. این امر باعث تاخیر در پریود و تشکیل کیست در تخمدان می شود. این اختلال همچنین می تواند منجر به فقدان کامل تخمک گذاری شود که ممکن است باعث ناباروری در زنان شود.

تفاوت بین PCOD و PCOS

مردم اغلب از اصطلاحات PCOD و PCOS به جای یکدیگر استفاده می کنند. اگرچه علائم مشابهی دارند، اما بسیار متفاوت از یکدیگر هستند.

PCOD - علل، علائم، و درمان
 • PCOD یک اختلال هورمونی است که با تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی به راحتی می توان آن را کنترل کرد. PCOD بدون دارو و درمان قابل درمان است.
 • از طرف دیگر PCOS یک مشکل غدد درون ریز است. زنانی که از سندرم تخمدان پلی کیستیک رنج می برند، مقادیر بیشتری از هورمون های مردانه آندروژن تولید می کنند. این امر در رشد و آزادسازی تخمک ها اختلال ایجاد می کند.
 • در سندرم تخمدان پلی کیستیک، برخی از تخمک ها به کیست تبدیل می شوند که کیسه های کوچک پر از مایع هستند. کیست ها در تخمدان ها ایجاد می شوند و پریود را مختل می کنند. آنها همچنین می توانند بزرگ شوند و تخمدان ها را به طور کامل مسدود کنند. سندرم تخمدان پلی کیستیک در صورت عدم درمان به موقع می تواند منجر به مشکلات سلامت مزمن شود.
بیشتر بخوانید
هفت نکته برای تسکین نفخ پریود

علل PCOD

علت دقیق PCOD هنوز ناشناخته است. این یک اختلال هورمونی است و دلایل مختلفی به آن کمک می کند. برخی از عوامل مرتبط با PCOD عبارتند از:

 • وراثت
 • چاقی
 • سطوح بالای التهاب
 • تولید بالای هورمون های مردانه
 • سبک زندگی ناسالم
 • رژیم غذایی ضعیف
 • عدم تغذیه مناسب
 • آلودگی
 • انسولین اضافی

علائم PCOD

بسیاری از زنان حتی متوجه نمی شوند که از PCOD رنج می برند. توجه به این علائم برای تشخیص زودهنگام مشکل بسیار مهم است.

۱. پریودهای نامنظم

این شایع ترین علامت PCOD است. پریودهای نامنظم یا کمیاب اولین علامت PCOD است. برای تشخیص PCOD به چرخه ماهانه خود توجه جدی داشته باشید.

۲. موهای زائد صورت و بدن

هیرسوتیسم وضعیت رشد بیش از حد مو در صورت است. در PCOD، تخمدان ها مقدار زیادی هورمون مردانه آندروژن ترشح می کنند و این منجر به رشد بیش از حد مو در زنان می شود.

۳. نوسانات خلقی

PCOD باعث پریودهای نامنظم و عدم تعادل هورمونی در بدن می شود. این عدم تعادل هورمونی منجر به نوسانات خلقی ناگهانی می شود.

۴. آکنه

PCOD با هورمون ها مشکل می کند و منجر به مشکلات مختلف صورت مانند آکنه می شود. هورمون های مردانه بیش از حد در بدن منجر به آکنه می شود. برخی از زنان به دلیل PCOD از آکنه کیستیک شدید رنج می برند.

۵. افزایش ناگهانی وزن

در PCOD سطوح بالایی از انسولین و هورمون های مردانه در بدن تولید می شود. این امر منجر به افزایش وزن ناگهانی در زنان می شود. رسوب چربی در ناحیه تحتانی شکم یک علامت شایع در PCOD است.

۶. پوست چرب

به دلیل عدم تعادل هورمونی، پوست نیز به سمت شل شدن می رود. مقدار زیادی سبوم تولید می کند و باعث ایجاد آکنه می شود.

۷. خونریزی شدید

از آنجایی که پریودها نامنظم است، تجمع دیواره رحم بیشتر می شود. این منجر به خونریزی شدیدتر هر زمان که پریود می شود، می شود.

۸. نازک شدن مو

اکثر زنان مبتلا به PCOD از نازک شدن مو در تاج رنج می برند. برخی حتی دچار ریزش کامل مو می شوند. این به دلیل عدم تعادل هورمونی در بدن است.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث افزایش تستوسترون در زنان می شود؟

۹. دیابت

زنانی که از PCOD رنج می برند به دلیل سطح بالای انسولین در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت هستند.

۱۰. تیره شدن پوست

تیره شدن پوست در گردن یا اطراف قسمت های خصوصی از علائم شایع PCOD است.

عوارض ناشی از PCOD

PCOD یک اختلال هورمونی است و یک بیماری نیست. با این حال، تشخیص زودهنگام می تواند شما را از عوارض بعدی نجات دهد.

 • ناباروری – PCOD تعداد دفعات تخمک گذاری را در زنان کاهش می دهد. پریودها را به تاخیر می اندازد و باعث مشکلات قاعدگی می شود. همه اینها می تواند منجر به مشکلات ناباروری در هنگام تلاش یک زن برای باردار شدن شود.
 • دیابت – PCOD باعث مقاومت به انسولین در بدن می شود. اگر PCOD به موقع درمان نشود، می تواند باعث دیابت شود.
 • بیماری قلبی – PCOD منجر به افزایش فشار خون می شود. می تواند باعث ضربان قلب نامنظم و سایر مشکلات مربوط به قلب شود.
 • سرطان آندومتری – آندومتر پوشش داخلی رحم است. PCOD تخمک گذاری را به تاخیر می اندازد و این احتمال سرطان آندومتر را افزایش می دهد.
 • افسردگی – به دلیل عدم تعادل هورمونی، بسیاری از زنان در طول PCOD از افسردگی رنج می برند.

درمان PCOD

درمان PCOD

هیچ داروی خاصی برای درمان PCOD وجود ندارد. تغییرات خاصی در سبک زندگی و رژیم غذایی می تواند به مدیریت آن کمک کند. در زیر چند راه برای مدیریت وضعیت PCOD آورده شده است:

 • رژیم غذایی سالم داشته باشید
 • از مصرف قند و کربوهیدرات اجتناب کنید
 • بیشتر از غذاهای فیبردار استفاده کنید
 • غذای بدون پروتئین سرشار از پروتئین بخورید
 • به طور منظم تمرین کن
 • فعالیت بدنی داشته باشید
 • مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه بخورید
 • از غذاهای ناسالم و چربی های اشباع شده خودداری کنید
 • از غذاهای تقویت کننده استروژن خودداری کنید
 • حداقل ۸ ساعت بخوابید
 • یوگا را تمرین کنید
 • خودت را مشغول کن
 • استرس را بهتر مدیریت کنید

تغذیه ضروری مورد نیاز در PCOD

تغذیه و رژیم غذایی نقش اساسی در درمان هر اختلالی دارد. برای خلاص شدن از شر PCOD به طور طبیعی، مواد مغذی زیر را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید.

 • ویتامین B6 – این به حفظ تعادل هورمونی کمک می کند و کلید کنترل PCOD است. در بادام، برنج وحشی، شیر، ماست، تخم مرغ، کلم بروکسل، اسفناج و سویا یافت می شود.
 • ویتامین های B2، B3، B5 و B6 – به ویژه برای کنترل وزن مفید هستند. در مخمر، گوشت قرمز، شیر، تخم مرغ، لوبیا و سبزیجات سبز یافت می شود.
 • ویتامین B5 – به کنترل متابولیسم چربی کمک می کند و در کاهش وزن مفید است. در آووکادو، ماست، تخم مرغ، گوشت و حبوبات یافت می شود.
 • ویتامین B6 با B2 و B3 – برای تولید طبیعی هورمون تیروئید ضروری هستند. در مرغ، بوقلمون، ماهی تن، سالمون، عدس، تخمه آفتابگردان، پنیر، برنج قهوه ای و هویج یافت می شود.
بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث ترشح قهوه ای مایل به صورتی واژن می شود؟

PCOD و بارداری

اگر PCOD شما تحت کنترل باشد، به راحتی می توانید باردار شوید. زنان مبتلا به PCOS و PCOD به طور طبیعی باردار می شوند تا زمانی که مشکل خیلی شدید باشد. با این حال، هنگام برنامه ریزی بارداری، به خاطر داشته باشید که افراد مبتلا به PCOD ظرفیت تخمدان محدودی دارند. تعداد تخمک های سالم به طور قابل توجهی کمتر از سایر زنانی است که PCOD ندارند.

بنابراین، اگر مبتلا به PCOD هستید، توصیه می شود برای بارداری زودهنگام برنامه ریزی کنید. افزایش سن بر کیفیت تخمک ها تأثیر می گذارد و ممکن است منجر به عوارض بیشتری در مورد شما شود. با متخصص زنان خود مشورت کنید و بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

نتیجه

این روزها PCOD یک اختلال رو به رشد در زنان است. به دلیل سبک زندگی ناسالم، استرس مداوم، رژیم غذایی نامناسب، ورزش نکردن، بسیاری از زنان جوان از آن رنج می برند. درمان خاصی ندارد، اما چند تغییر سبک زندگی می تواند به شما در مدیریت آن کمک کند. شما به تنهایی می توانید در ابتدا PCOD را برای خودتان تشخیص دهید. بنابراین، چرخه قاعدگی خود را دنبال کنید. اگر شاهد پریودهای نامنظم، افزایش وزن ناگهانی، موهای صورت یا هر علامت مرتبط دیگری هستید، در اولین فرصت به متخصص زنان مراجعه کنید.

اگر اصلاً مبتلا به PCOD تشخیص داده شد، امید خود را از دست ندهید. قابل درمان است. فقط روی حفظ یک سبک زندگی سالم تمرکز کنید، یک رژیم غذایی متعادل و غنی از پروتئین بخورید، خود را فعال نگه دارید و استرس نداشته باشید. استرس بزرگترین عامل عدم تعادل هورمونی در زنان است. استرس نداشته باشید و به بدن خود تمام مراقبت و تغذیه ای که شایسته است بدهید.

بیشتر بخوانید
نحوه درمان ریزش موی زنانه

سوالات متداول (سؤالات متداول)

س. بهترین تمرینات برای PCOD چیست؟

الف. کاهش وزن کلید درمان PCOD است. تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT)، تمرینات قلبی عروقی، تمرینات ذهن و بدن، تمرینات قدرتی و تمرینات اینتروال گزینه های تمرینی موثری هستند. همچنین می‌توانید پیاده‌روی سریع، دویدن و یوگا را در برنامه‌ی تمرینی خود بگنجانید تا فواید بیشتری داشته باشید.

س. بهترین غذاها برای PCOD کدامند؟

الف. غذاهای طبیعی و فرآوری نشده مانند اسفناج، کلم پیچ و سایر سبزیجات برگدار را در رژیم غذایی خود بگنجانید. غذاهای سرشار از فیبر مانند بروکلی، گل کلم، آجیل، حبوبات، ماهی، غلات کامل و لبنیات کم چرب بهترین غذاها برای PCOD هستند. این غذاها سرشار از آهن، منیزیم، پروتئین و فیبر هستند. آنها می توانند به درمان PCOD به طور طبیعی کمک کنند.

س. علائم اصلی PCOD چیست؟

الف- پریودهای نامنظم، موهای صورت، افزایش وزن ناگهانی، آکنه، پوست چرب، ریزش مو از علائم اصلی PCOD هستند. شما ممکن است تمام علائم را تجربه نکنید زیرا یک نوع بدن فردی به هر اختلالی واکنش متفاوتی نشان می دهد.

Q. تشخیص PCOD چیست؟

A. آزمایش خاصی برای تایید PCOD وجود ندارد. پزشک سابقه پزشکی شما را مورد بحث قرار می دهد و یک معاینه فیزیکی برای تایید وضعیت انجام می دهد. سپس ممکن است معاینه لگن، آزمایش خون برای تعیین کمیت سطح هورمون و سونوگرافی برای بررسی ظاهر تخمدان ها و رحم را توصیه کنند.

س. چگونه PCOD را در خانه کاهش دهیم؟

الف. وزن بدن خود را در محدوده سالم نگه دارید. با کنترل سطح آندروژن و انسولین به بازیابی تخمک گذاری کمک می کند. روزانه ورزش کنید تا وزن بدن خود را کنترل کنید. از یک رژیم غذایی متعادل و سالم استفاده کنید. از خوردن غذاهای ناسالم خودداری کنید. آهن، منیزیم، پروتئین، ویتامین ها و فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. از استرس دوری کنید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «بیماری تخمدان پلی کیستیک یا PCOD – علل، علائم، و درمان;

 1. سلام. تخمدان راست با ابعاد ۳۷*۱۷ م.م و تخمدان چپ با ابعاد ۳۹*۲۰ م.م بزرگتر از حد طبیعی است. اکوی استرومای آنها افزایش یافته است. این یعنی چی؟

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه