اگر تا به حال احساس سبکی سر یا حالت تهوع در حین پیمایش آنلاین داشته اید، ممکن است یک قسمت از بیماری سایبری داشته باشید. و اگر تا به حال به بیماری حرکت مبتلا شده اید، می دانید که بیماری سایبری چه احساسی دارد.

بیماری حرکت شایع است. این همان احساس تهوع‌آور و سرگردانی است که می‌تواند در قایق‌ها، ماشین‌ها و در پارک‌های تفریحی برای بسیاری از مردم اتفاق بیفتد. مانند بیماری حرکت، بیماری سایبری زمانی رخ می دهد که حواس شما سیگنال های متناقضی را به مغز شما ارسال می کند.

بیماری سایبری ممکن است زمانی رخ دهد که روی تلفن هوشمند یا رایانه خود پیمایش می کنید، از چندین صفحه نمایش استفاده می کنید یا در یک جلسه مجازی شرکت می کنید که در آن شخص دیگری صفحه نمایش را کنترل می کند.

همه اینها به جهت گیری مربوط می شود. شما به حواس خود نیاز دارید تا احساس کنید که کجا هستید و چگونه در جهان در حال حرکت هستید. هنگامی که حواس شما اطلاعات متناقضی را به مغز گزارش می دهد، منجر به بی نظمی و علائم فیزیکی می شود.

بیماری سایبری: چیست، علائم، علل و ...healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

در ادامه با بررسی علائم بیماری سایبری و کارهایی که می توانید برای مدیریت آنها انجام دهید، بخوانید.

آیا بیماری VR همان بیماری سایبری است؟

چه نشسته باشید یا واقعاً در حال حرکت باشید، غوطه ور شدن در یک تجربه واقعیت مجازی (VR) می تواند باعث سردرگمی شود و منجر به بیماری حرکت شود.

این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که در حال انجام یک بازی هستید که حرکت را با استفاده از هدست، ویدیوی سه بعدی یا گرافیک های پیچیده روی صفحه نمایش های بزرگ شبیه سازی می کند.

در سال ۲۰۱۸، محققان در استرالیا انجام دادند دو آزمایش کوچک برای مطالعه بیماری حرکت و بیماری سایبری. یکی از آزمایش‌ها شامل چشم‌بند بودن شرکت‌کنندگان و سوار شدن بر صندلی چرخان موتوری در حالی که سر خود را در فواصل زمانی معین کج می‌کردند، بود. کارآزمایی دیگر شامل یک محرک بصری بود که در آن شرکت‌کنندگان یک ترن هوایی واقعیت مجازی را سوار کردند.

بیشتر بخوانید
طب فشاری درمانی چیست؟ راهنمای مفصل مبتدیان

اکثر شرکت‌کنندگان علائم بیماری حرکتی شدید را داشتند، با تفاوت کمی بین کارآزمایی‌های حرکت و بیماری سایبری.

چه به دلیل یک تجربه VR یا یک جلسه پیمایش سریع ایجاد شود، علائم حاصل یکسان است. احتمالاً به همین دلیل است که اصطلاحات “بیماری واقعیت مجازی” و “بیماری سایبری” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند.

بیماری سایبری در مقابل بیماری حرکت

بیماری سایبری شامل حرکت واقعی نیست، بنابراین بیماری سایبری و بیماری حرکت از نظر فنی دو چیز متفاوت هستند. اما نتیجه یکسان است.

برای نسخه دریازده بیماری حرکت، خود را در یک قایق تصور کنید. شما در یک کابین داخلی هستید که بدن شما حرکت بالا و پایین را احساس می کند، اما چشمان شما هیچ نشانه ای از حرکت نمی بینند. نکته بعدی که می دانید این است که معده شما بیمار است.

حالا روی عرشه بالا بروید و روی افق تمرکز کنید. قبل از مدتی طولانی، چشمان شما با حواس دیگرتان همگام می شوند تا دوباره اوضاع را درست کنید.

با بیماری سایبری، حرکت واقعی مانند یک قایق نیست که آن را تحریک کند. این فقط درک حرکت است که علائم را نشان می دهد. با این حال، تمرکز روی یک جسم ثابت می تواند همه چیز را تغییر دهد.

علائم بیماری سایبری

مانند بیماری حرکت، برخی از افراد با کوچکترین تحریکی دچار بیماری سایبری می شوند در حالی که برخی دیگر تحت تاثیر قرار نمی گیرند. علائم معمولاً شامل حالت تهوع و سبکی سر است.

بیشتر بخوانید
لباس زیر تنگ: مزایا و معایب، و چیزهایی که باید در نظر بگیرید

حالت تهوع

حالت تهوع نشانه اولیه بیماری سایبری است. اگر معده شما پر باشد یا در حال حاضر تحت شرایط آب و هوایی قرار داشته باشید، ممکن است احساس بدتری داشته باشید. بوهای شدید یا اتاق گرفتگی نیز می تواند حالت تهوع را تشدید کند که ممکن است به استفراغ تبدیل شود.

سرگیجه

کار کردن بر روی صفحه نمایش برای مدت طولانی، به خصوص با درک حرکت، می تواند باعث شود احساس سبکی سر داشته باشید یا اتاق در حال چرخش است. سرگیجه می‌تواند باعث ایجاد احساس سرگیجه و اختلال در تمرکز شود.

خستگی چشم

خیره شدن به دستگاه های الکترونیکی می تواند فشار زیادی به چشم ها وارد کند و باعث خشکی، سوزش و تاری دید شود.

سردرد

اگر مدت زیادی در یک وضعیت قرار داشته باشید، ممکن است دچار کشیدگی گردن و شانه شوید. همراه با فشار چشم، این می تواند باعث سردرد شود. علائم دیگر ممکن است شامل خواب آلودگی، گرگرفتگی و تعریق باشد.

چه چیزی باعث بیماری سایبری می شود؟

بیماری سایبری ناشی از عدم تطابق در ورودی حسی است که شامل موارد زیر است:

 • سیستم بینایی (آنچه چشمان شما به مغز شما می گویند)
 • سیستم دهلیزی (آنچه گوش داخلی شما با توجه به حرکت سر و تعادل حس می کند)
 • سیستم حس عمقی (آنچه گیرنده های حسی در سراسر بدن شما احساس می کنند)

به عنوان مثال، اگر به یک صفحه چشمک زن نگاه می کنید، چشمانتان به مغزتان می گوید که حرکت زیادی دارد. اما سیستم دهلیزی و حس عمقی شما به مغز شما می گوید که همه چیز ثابت است.

این تناقضی است که می تواند باعث سبکی سر و ناراحتی معده شما شود.

درمان و درمان پزشکی

ساده ترین راه حل این است که در وهله اول سعی کنید از بیماری سایبری جلوگیری کنید. شما ممکن است بتوانید این کار را با موارد زیر انجام دهید:

 • کاهش زمان کلی صفحه نمایش
 • استراحت های مکرر برای استراحت به چشم ها، کشش و تغییر موقعیت
 • به طور دوره ای چشمان خود را روی چیزی ثابت غیر از صفحه نمایش متمرکز کنید
 • اجتناب از استفاده از چند صفحه نمایش در یک زمان
 • در صورت امکان، ارائه های صوتی را به جای ویدیو انتخاب کنید
 • در صورت امکان، کتاب های صوتی یا چاپی را به جای مواد خواندن الکترونیکی انتخاب کنید
 • یادداشت ها را با دست بنویسید تا الکترونیکی
 • کاهش سرعت اسکرول شما
 • خاموش کردن پاپ آپ ها و اجتناب از نمایشگرهای پر زرق و برق
 • پرهیز از غذاهای سنگین قبل از مدت زمان طولانی نمایش
 • تهویه اتاق و عاری از بوهای شدید
 • اجتناب از نمایشگرهای الکترونیکی هنگام سوار شدن به وسیله نقلیه در حال حرکت
بیشتر بخوانید
برگ توت: فواید، خطرات و عوارض جانبی

اگر نمی توانید از یک رویداد آنلاین که ممکن است باعث بیماری سایبری شود اجتناب کنید، می توانید از داروهای بیماری حرکت بدون نسخه استفاده کنید.

هنگامی که علائم ظاهر می شوند، می توانید برای کمک به مبارزه با حالت تهوع، نفس های طولانی و عمیق بکشید. سعی کنید در اولین فرصت از صفحه نمایش جدا شوید.

اگر مستعد ابتلا به بیماری سایبری هستید، بهتر است از بازی های ویدیویی پیچیده و واقعیت مجازی اجتناب کنید.

عینک بیماری سایبری چیست؟

عینک های حرکتی دارای دو عدسی در جلو و یک عدسی در هر طرف هستند. هیچ چیزی در لنز وجود ندارد، اما رینگ ها تا نیمه با مایع آبی پر شده است. مایع با حرکت حرکت می کند تا آنچه را که چشمان شما می بیند با آنچه بدن شما احساس می کند هماهنگ کند.

بیشتر بخوانید
6 علت بوی بد یا عجیب دست، به گفته یک پزشک

تحقیقات کافی در مورد تأثیر این عینک بر بیماری حرکت وجود ندارد. و از آنجایی که آنها قصد دارند حرکت واقعی را متعادل کنند، بعید است که برای بیماری سایبری مفید باشند.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

احتمالاً برای یک حمله گاه به گاه بیماری سایبری نیازی به مراجعه به پزشک ندارید. اگر به شدت بیمار هستید، یا اگر از علت آن مطمئن نیستید، بررسی کنید.

داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری حرکت ممکن است در درمان بیماری سایبری موثر باشند یا نباشند. اگر مجبور هستید زمان زیادی را به صورت آنلاین بگذرانید، ارزش آن را دارد که این گزینه ها را با پزشک خود در میان بگذارید.

خلاصه

بیماری سایبری شبیه بیماری حرکت است، اما در هنگام استفاده از صفحه نمایش های الکترونیکی به جای حرکت واقعی اتفاق می افتد.

اگرچه علائمی مانند حالت تهوع و سرگیجه یکسان هستند، اما بیماری سایبری نیازی به حرکت واقعی ندارد. وقتی مغزتان پیام‌های متناقضی را از چشم‌ها، گوش‌های درونی و بدن‌تان دریافت می‌کند که شما را منحرف می‌کند.

چند قدم وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری سایبری انجام دهید. کوتاه کردن زمان کلی صفحه نمایش، استراحت های مکرر و فوکوس دور از صفحه نمایش می تواند کمک کننده باشد.

اگر مستعد ابتلا به بیماری سایبری هستید از VR و بازی های ویدیویی پیچیده خودداری کنید.

اگر بیماری سایبری یک اتفاق مکرر است، با پزشک خود در مورد نحوه پیشگیری یا کاهش اثرات آن صحبت کنید.
Source link