بیماری سلیاک حدود ۱ نفر از هر ۱۰۰ نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد بنیاد بیماری سلیاک.

همچنین دارای یک جزء ارثی قوی است. این به این معنی است که اگر یکی از بستگان درجه یک مانند والدین یا خواهر یا برادر مبتلا به این عارضه داشته باشید، خطر ابتلا به این بیماری بر اساس بنیاد بیماری سلیاک به حدود ۱ در ۱۰ می رسد.

از سوی دیگر، زونا بسیار شایع تر از بیماری سلیاک است. این عارضه می تواند هر کسی را که تا به حال آبله مرغان داشته است را تحت تاثیر قرار دهد.

بیماری سلیاک و زونا: آیا به هم مرتبط هستند؟healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

در باره از هر ۳ نفر ۱ نفر به زونا مبتلا می شود و با افزایش سن خطر ابتلا به آن افزایش می یابد. افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف نیز بیشتر در معرض خطر هستند موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی (NINDS).

اگر بیماری سلیاک دارید و در گذشته آبله مرغان داشته اید، ممکن است خطر ابتلا به زونا را افزایش دهید.

بیایید در مورد ارتباط احتمالی بین این دو شرایط بیشتر بدانیم.

بیشتر بخوانید
گلوبولین ها چیستند

آیا زونا از علائم بیماری سلیاک است؟

زونا علامت بیماری سلیاک نیست، اما ممکن است بثورات ظاهری مشابهی داشته باشد.

شایع ترین علائم بیماری سلیاک علائم گوارشی است، مانند:

 • درد شکم
 • نفخ و گاز
 • یبوست
 • اسهال
 • تهوع و استفراغ

ممکن است وزن کم کنید و همچنین ممکن است علائم غیر گوارشی مانند:

 • کم خونی
 • از دست دادن تراکم استخوان
 • سردرد
 • خستگی
 • زخمهای دهان
 • درد مفاصل

برخی از افراد مبتلا به بیماری سلیاک دچار نوعی بثورات پوستی می شوند که ممکن است با نوع دیگری از بیماری یا عفونت پوستی مانند زونا اشتباه گرفته شود.

درماتیت هرپتی فرمیس نام بیماری است که باعث علائم پوستی می شود که می تواند به دلیل گلوتن باشد. همچنین به عنوان بیماری دورینگ شناخته می شود. این یک بیماری مزمن پوستی ناشی از عدم تحمل گلوتن است. در واقع، اکثر افرادی که هرپتی فرمیس را تجربه می کنند، به بیماری سلیاک مبتلا هستند بنیاد بیماری سلیاک.

با این حال، درماتیت هرپتی فرمیس مشابه زونا نیست.

زونا فعال شدن مجدد ویروسی است که باعث آبله مرغان می شود. این ویروس، ویروس هرپس زوستر، در بدن شما نهفته است. اگر دوباره فعال شود، می تواند باعث ایجاد بثورات دردناک یا مجموعه ای از تاول های پر از مایع شود. درد می تواند از ناراحت کننده تا شدید متفاوت باشد. برخی افراد مدت‌ها پس از برطرف شدن بثورات، درد عصبی را تجربه می‌کنند.

بیشتر بخوانید
سلولیت: هر آنچه که باید بدانید

آیا ویروس زونا (هرپس زوستر) می تواند باعث بیماری سلیاک شود؟

برخی تحقیقات نشان می دهد که در صورت ابتلا به بیماری سلیاک، احتمال ابتلا به زونا بیشتر است.

مطالعه ۲۰۱۸ داده‌های نزدیک به ۳۰۰۰۰ فرد مبتلا به بیماری سلیاک را در طول تقریباً ۴۰ سال بررسی کرد تا در مورد ارتباط احتمالی بین بیماری سلیاک و ویروسی که باعث زونا می‌شود، اطلاعات بیشتری کسب کند. محققان دریافتند که خطر ابتلا به هرپس زوستر در افراد مبتلا به بیماری سلیاک ۱.۶۲ برابر بیشتر است.

این افزایش خطر همچنان ادامه داشت و حتی پس از ۵ سال “معنادار” باقی ماند. با این حال، محققان هشدار دادند که با وجود این افزایش خطر، خطر ابتلا به زونا کم است.

و اگرچه این مطالعه نشان داد که خطر ابتلا به زونا در افراد مبتلا به بیماری سلیاک بیشتر است، اما این لزوماً ثابت نمی کند که خود بیماری سلیاک دلیل افزایش خطر ابتلا به زونا بوده است.

آیا زونا می تواند باعث عدم تحمل گلوتن شود؟

تحقیقاتی مانند  مطالعه ۲۰۱۷ و  بررسی تحقیق ۲۰۱۹، نشان می دهد که ممکن است یک ویروس با ایجاد یک اختلال خود ایمنی، سیستم ایمنی فرد را تحریک کند تا پاسخ دهد.

برای مثال، محققان بررسی سال ۲۰۱۹ معتقدند که ویروس‌ها ممکن است باعث ایجاد بیماری‌های خودایمنی مانند زیر شوند یا بر آن تأثیر بگذارند:

 • لوپوس اریتماتوی سیستمیک
 • روماتیسم مفصلی
 • بیماری شوگرن
بیشتر بخوانید
ویروس های تبخال (انواع، علائم، اپیدمیولوژی)

برخی از عفونت‌های ویروسی که به نظر می‌رسد مقصر احتمالی تأثیر یا تعدیل در ایجاد شرایط خودایمنی هستند عبارتند از:

 • ویروس های روده ای مانند روتاویروس و کوکساکی ویروس B
 • ویروس های تبخال
 • آنفولانزای نوع A

مطالعه سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که برخی از ویروس ها ممکن است باعث واکنش به گلوتن شوند. این مطالعه توضیح داد که چگونه یک ویروس معمولی به نام reovirus به نظر می‌رسد که پاسخ ایمنی را تحریک می‌کند که منجر به بیماری سلیاک می‌شود.

این تحقیق نشان می‌دهد که ویروس تقریباً مانند یک اسکار بر روی سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارد که احتمال پاسخ خود ایمنی در آینده به گلوتن را افزایش می‌دهد.

بر اساس این تحقیق، چنین اطلاعاتی می تواند در راهنمایی توصیه های آینده در مورد معرفی غذاهای حاوی گلوتن به نوزادان مفید باشد. این به این دلیل است که آنها هنوز سیستم ایمنی در حال توسعه دارند و ممکن است در برابر ویروس ها آسیب پذیرتر باشند، به خصوص اگر مستعد ژنتیکی برای بیماری سلیاک باشند.

ما قبلاً می دانیم که زونا می تواند منجر به برخی از عوارض جدی مانند نورالژی پس از تبخال شود که درد طولانی مدت عصبی است. مطابق با NINDSبرخی از افراد مبتلا به زونا دچار عوارضی مانند:

 • نگرانی های شنوایی و تعادل
 • نگرانی های بینایی
 • عفونت های باکتریایی تاول یا بثورات زونا
 • التهاب مغز (آنسفالیت)
بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد لرزیدن بدانید

زونا نیز اندکی خطر سکته را افزایش می دهد.

آیا ممکن است ویروس هرپس زوستر که منجر به زونا می شود نیز در عدم تحمل گلوتن نقش داشته باشد؟ تحقیقات بیشتری در مورد این ویروس خاص و ارتباط آن با عدم تحمل گلوتن مورد نیاز است.

خلاصه

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، از جمله افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند یا دارای شرایط خودایمنی هستند، در معرض افزایش خطر ابتلا به زونا هستند.

بنابراین اگر در گذشته آبله مرغان داشته اید و به بیماری سلیاک مبتلا هستید، ممکن است ایده خوبی باشد که با پزشک در مورد خطر ابتلا به زونا صحبت کنید.

ممکن است بپرسید که آیا کاندیدای خوبی هستید یا خیر واکسیناسیون زونا. را مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کند که بزرگسالان بالای ۵۰ سال و بزرگسالان بالای ۱۹ سال با سیستم ایمنی ضعیف دو دوز از واکسن را برای جلوگیری از زونا دریافت کنند.

Source link