بیماری فیبروکیستیک پستان: علل، علائم

بیماری فیبروکیستیک پستان می تواند باعث ایجاد توده در سینه ها شود. در حالی که با افزایش خطر سرطان سینه مرتبط نیست، ممکن است تشخیص توده های ناشی از سرطان سینه را دشوارتر کند.


بیماری فیبروکیستیک پستان چیست؟

بیماری فیبروکیستیک پستان، که معمولاً سینه‌های فیبروکیستیک یا تغییر فیبروکیستیک نامیده می‌شود، یک وضعیت خوش‌خیم (غیر سرطانی) است که در آن سینه‌ها احساس برآمدگی می‌کنند. سینه های فیبروکیستیک مضر یا خطرناک نیستند، اما ممکن است برای برخی از زنان آزاردهنده یا ناراحت کننده باشند.

بر اساس کلینیک مایو، بیش از نیمی از زنان در مقطعی از زندگی خود به بیماری فیبروکیستیک سینه مبتلا می شوند. بسیاری از زنان مبتلا به سینه های فیبروکیستیک هیچ علامت مرتبطی نخواهند داشت.

اگرچه داشتن سینه های فیبروکیستیک مضر نیست، اما این وضعیت می تواند تشخیص سرطان سینه را چالش برانگیزتر کند.

بیماری فیبروکیستیک پستان: علل، علائم و ...healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

علائم بیماری فیبروکیستیک پستان چیست؟

اگر بیماری فیبروکیستیک پستان دارید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

  • تورم
  • لطافت
  • درد
  • ضخیم شدن بافت
  • توده در یک یا هر دو سینه

ممکن است تورم یا توده های بیشتری در یک سینه نسبت به دیگری داشته باشید. علائم شما احتمالاً درست قبل از قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی بدتر خواهد شد، اما ممکن است در طول ماه علائم داشته باشید.

اندازه توده‌های سینه فیبروکیستیک در طول ماه تغییر می‌کند و معمولاً متحرک هستند. اما گاهی اوقات اگر بافت فیبری زیادی وجود داشته باشد، ممکن است توده ها در یک مکان ثابت تر شوند.

همچنین ممکن است زیر بازوهای خود درد داشته باشید. برخی از زنان دارای ترشحات سبز یا قهوه ای تیره  از نوک سینه های خود هستند.

اگر مایع شفاف، قرمز یا خونی از نوک پستان شما خارج شد، فوراً به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است نشانه سرطان سینه باشد.

علت بیماری فیبروکیستیک پستان چیست؟

بافت سینه شما در پاسخ به هورمون‌های ساخته شده توسط تخمدان تغییر می‌کند. اگر سینه های فیبروکیستیک دارید، ممکن است تغییرات واضح تری در پاسخ به این هورمون ها داشته باشید. این می تواند منجر به تورم و توده های حساس یا دردناک سینه شود.

علائم بیشتر در قبل یا در طول قاعدگی شما دیده می شود. ممکن است توده‌هایی در سینه‌ها ایجاد شود که ناشی از کیست و تورم لوبول‌های سینه، غدد تولیدکننده شیر است. همچنین ممکن است ضخیم شدن توده ای را در سینه خود احساس کنید که ناشی از رشد بیش از حد بافت فیبری است.

تصویر بافت فیبروکیستیک سینه

چه کسانی به بیماری فیبروکیستیک پستان مبتلا می شوند؟

هر زنی ممکن است به بیماری فیبروکیستیک سینه مبتلا شود، اما این بیماری بیشتر در زنان ۲۰ تا ۵۰ ساله رخ می دهد.

قرص های ضد بارداری ممکن است علائم شما را کاهش دهند و هورمون درمانی ممکن است آنها را افزایش دهد. علائم معمولاً پس از یائسگی بهبود یا برطرف می‌شوند.

بیماری فیبروکیستیک سینه و سرطان

بیماری فیبروکیستیک سینه خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی‌دهد، اما تغییرات در سینه‌های شما می‌تواند تشخیص توده‌های سرطانی بالقوه در طول معاینه پستان و در روز .

 ایالات متحده گروه ویژه خدمات پیشگیرانه توصیه می‌کند که زنان بین ۵۰ تا ۷۴ سال هر دو سال یک بار ماموگرافی انجام دهند. موسسه ملی سرطان همچنین خاطرنشان می‌کند که خودآزمایی منظم پستان می‌تواند مفید باشد.

مهم است که با ظاهر و احساس طبیعی سینه های خود آشنا شوید تا متوجه شوید که چه زمانی تغییراتی وجود دارد یا چیزی درست به نظر نمی رسد.

بیماری فیبروکیستیک پستان چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما می تواند بیماری فیبروکیستیک پستان را با انجام معاینه فیزیکی پستان تشخیص دهد.

پزشک شما همچنین ممکن است ماموگرافی، سونوگرافی، یا MRI

در برخی موارد، سونوگرافی ممکن است به تشخیص بافت طبیعی سینه از ناهنجاری ها کمک کند. اگر پزشک شما نگران ظاهر کیست یا سایر یافته‌ها در سینه شما باشد، ممکن است برای بررسی سرطانی بودن آن، بیوپسی را تجویز کند.

این بیوپسی معمولاً با آسپیراسیون با سوزن ظریف انجام می شود. این یک روش جراحی برای برداشتن مایع یا بافت با استفاده از یک سوزن کوچک است. در برخی موارد، پزشک ممکن است بیوپسی با سوزن مرکزی را توصیه کند که مقدار کمی از بافت را برای بررسی برداشته است.

بیماری فیبروکیستیک پستان چگونه درمان می شود؟

اکثر زنان مبتلا به بیماری فیبروکیستیک پستان به درمان تهاجمی نیاز ندارند. درمان خانگی معمولاً برای تسکین درد و ناراحتی همراه کافی است.

مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) و استامینوفن (تیلنول) معمولاً می‌توانند به طور موثری هر گونه درد و ناراحتی را تسکین دهند. همچنین می توانید برای کاهش درد و حساسیت سینه، از یک سوتین مناسب و حمایت کننده استفاده کنید.

برخی از زنان متوجه می شوند که استفاده از کمپرس گرم یا سرد علائم آنها را تسکین می دهد. سعی کنید یک پارچه گرم یا یخ پیچیده شده در یک پارچه را روی سینه های خود بمالید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است.

تغییرات رژیم غذایی

برخی از افراد دریافته‌اند که محدود کردن مصرف کافئین، خوردن یک رژیم غذایی کم‌چرب یا مصرف مکمل‌های اسید چرب ضروری علائم بیماری فیبروکیستیک پستان را کاهش می‌دهد.

با این حال، هیچ مطالعه تصادفی‌سازی و کنترل‌شده‌ای وجود ندارد که نشان دهد این یا هر تغییر رژیم غذایی در تسکین علائم مؤثر است.

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید. آنها ممکن است نشانه های سرطان سینه باشند:

  • توده های جدید یا غیرعادی در سینه شما
  • قرمزی یا جمع شدن پوست روی سینه شما
  • ترشح از نوک پستان، به خصوص اگر شفاف، قرمز یا خونی باشد
  • فرورفتگی یا صاف شدن نوک سینه شما

چشم انداز بلند مدت

علت خاص بیماری فیبروکیستیک پستان به طور کامل شناخته نشده است. با این حال، پزشکان گمان می‌کنند که استروژن و سایر هورمون‌های تولید مثلی نقش دارند.

در نتیجه، علائم شما احتمالاً پس از رسیدن به یائسگی ناپدید می شوند، زیرا نوسانات و تولید این هورمون ها کاهش یافته و تثبیت می شود.

منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه