بیماری های پوستی مانند درماتیت آتوپیک می توانند باعث مشکلات خواب شوند

برای افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی مانند درماتیت آتوپیک (اگزما)، پسوریازیس و آکنه، علائمی مانند خارش و حساسیت می‌تواند یک استراحت شبانه خوب را مبهم کند. و همه چیز از آنجا به پایین می رود.

یک مطالعه جدید بزرگ بر اساس نظرسنجی با بیماران مبتلا به بیماری های پوستی در ۲۰ کشور کشف کرد که بیش از ۴۰ درصد با اختلالات خواب که اغلب تأثیر عمیقی بر عملکرد فیزیکی و عملکرد کاری آنها دارد، کنار می آیند.

ارائه شده در ۱۳ اکتبر در کنگره آکادمی اروپای پوست و ونورولوژی (EADV) 2023طبق یک تحقیق که هنوز منتشر نشده است، بیش از ۷۰۰۰ نفر از بیش از ۱۷۰۰۰ نفر (حدود ۴۲ درصد) مشکلات خواب را به دلیل شرایط پوستی خود گزارش کردند. بیانیه مطبوعاتی.

نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید: «نزدیک به نیمی از بیماران مبتلا به بیماری‌های پوستی در ۶۰ درصد موارد عمدتاً به دلیل خارش و در ۱۷ درصد موارد احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن از اختلالات خواب رنج می‌برند». چارلز تایب، دکتر، مدیر تحقیقات ارزیابی تعمیر و نگهداری بازار اروپا (یک شرکت خصوصی که پروژه های بیمار محور را اجرا می کند).

بیماری های پوستی مانند درماتیت آتوپیک می توانند باعث مشکلات عمیق خواب شوند

او می افزاید: «این مطالعه نشان داد که این مشکلات خواب تأثیر بیشتری بر کیفیت زندگی بیماران دارد. در واقع تقریباً نیمی [۴۹ percent] از بیماران مبتلا به بیماری پوستی به دلیل مشکلات خواب، بهره وری در محل کار کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید
فلج خواب: همه چیزهایی که باید بدانید

خواب ضعیف به معنای مقابله با خستگی در طول روز است

دکتر طائب و تیم او همچنین خاطرنشان کردند که بیش از ۸ نفر از هر ۱۰ پاسخ دهنده دوره های خواب آلودگی را در طول روز تجربه کردند. همین تعداد حاکی از احساس خستگی به محض بیدار شدن بود. حدود ۷ نفر از هر ۱۰ نفر خمیازه های مکرر را گزارش کردند و ۵۸ درصد گفتند که احساس گزگز در چشم داشتند. تقریباً سه چهارم کاهش تمرکز داشتند.

همه این علائم اختلال خواب در افراد مبتلا به بیماری پوستی در مقایسه با جمعیت مورد مطالعه تقریباً ۳۳۰۰۰ نفری که بیماری پوستی نداشتند بیشتر بود. کمتر از ۲۰ درصد در گروه غیر بیماری، کاهش بهره وری در محل کار را به دلیل مشکلات خواب گزارش کردند. سایر شاخص‌های خواب ناکافی و خستگی ۱۰ تا ۲۰ درصد کمتر در گروه بدون بیماری تجربه می‌شدند.

می‌گوید: «نتایج نشان می‌دهد که ما ممکن است تأثیر بالقوه برخی از این بیماری‌های پوستی بر کیفیت زندگی افراد را دست کم بگیریم». آلبرت چیو، دکتر، دانشیار پوست در مراقبت بهداشتی استانفورد در کالیفرنیا، که در این تحقیق شرکت نداشت. واضح است که علائم به خواب آن‌ها سرایت می‌کند و به میزان بالایی از اختلال خواب کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید
مستی خواب: علل، علائم و درمان

میانگین سنی شرکت کنندگان نزدیک به ۴۰ سال بود که بیش از ۴۲ درصد مرد و بیش از ۵۷ درصد زن بودند. آنها به عنوان بخشی از پروژه ALL مورد بررسی قرار گرفتند، تلاشی در مقیاس بزرگ با هدف جمع آوری داده ها در مورد بیماری های پوستی و انواع پوست در مقیاس جهانی.

اکثر پاسخ دهندگان نظرسنجی (۷۵۲۴) آکنه داشتند، ۴۸۷۴ نفر با درماتیت آتوپیک-اگزما و ۲۲۳۷ نفر مبتلا به پسوریازیس بودند. بیش از ۱۷۰۰ نفر مبتلا به اگزمای مزمن دست و ۹۳۷ نفر مبتلا به روزاسه بودند و بقیه به سایر بیماری های پوستی مبتلا بودند.

استرس علائم را بدتر می کند و سپس استرس را بدتر می کند

خارش به طور خاص عامل شناخته شده ای برای اختلال خواب بوده است، به ویژه برای افرادی که مبتلا به درماتیت آتوپیک هستند. آنتونی روسی، دکتر، یک متخصص پوست وابسته به مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering در شهر نیویورک که در مطالعه جدید مشارکتی نداشته است.

بیشتر بخوانید
علت تپش قلب بعد از بیدار شدن از خواب

دکتر روسی می‌گوید: «کودکان و بزرگسالانی که به دلیل بیماری پوستی دچار خارش می‌شوند، اغلب می‌گویند که با خاراندن از خواب بیدار می‌شوند یا نمی‌توانند خواب آرام داشته باشند.»

او پیشنهاد می کند که کمبود خواب می تواند استرس را تشدید کند، که به نوبه خود می تواند علائم را بدتر کند و منجر به خراش بیشتر در شب شود.

درمان ها می توانند به شکستن چرخه معیوب کمک کنند

پرداختن به شرایط زمینه ای می تواند به شکستن چرخه کمک کند. دکتر چیو بر اهمیت همکاری با یک متخصص پوست برای دریافت درمان‌های مؤثری که خود بیماری را سرکوب کرده و علائم را کاهش یا از بین می‌برد، تأکید می‌کند.

Chiou با تحقیقی در مورد ارزیابی تأثیر استفاده از داروی درماتیت آتوپیک dupilumab (Dupixent) بر خواب در ۱۸۸ بیمار شرکت داشت. این مطالعه، منتشر شده در اوت ۲۰۲۳ در مجله پوست بریتانیا، دریافتند که کیفیت خواب گزارش شده خود بیماران در گروه دارو در مقایسه با گروهی که با دارونما درمان شده بودند به طور قابل توجهی بهبود یافته است و این با بهبود وضعیت پوستی زمینه ای دنبال می شود.

بیشتر بخوانید
رویاهای تب: علائم، علل، و پیشگیری

چیو می‌گوید: «من فکر می‌کنم این فقط یک نمونه از این است که چگونه بالقوه کنترل یک بیماری زمینه‌ای و علامت‌دار پوستی می‌تواند به طور مستقیم تأثیر منفی وضعیت پوست بر خواب را بهبود بخشد.

عادات خوب خواب نیز می تواند کمک کند

توجه بیشتر به عادات خواب نیز ممکن است در کمک به افراد مبتلا به بیماری های پوستی برای بهبود سلامت و زندگی روزمره خود تفاوت ایجاد کند.

روسی می‌گوید: «به طور کلی می‌توان با تعیین زمان خواب، بهداشت خواب بهتری ایجاد کرد. همچنین، ایجاد یک محیط بسیار آرام و آرام و عاری از محرک‌ها یا وسایل الکترونیکی باعث می‌شود که خواب بهتری داشته باشید.

برای محققان مطالعه، یافته‌ها بر نیاز حیاتی برای تشخیص زودهنگام و مدیریت مؤثر اختلالات خواب تأکید می‌کند. آنها می گویند که با حرکت رو به جلو، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید تشویق شوند که به طور منظم با بیماران خود در مورد مسائل خواب بررسی کنند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه