بیوپسی چیست و چگونه انجام می شود؟

بیوپسی چیست؟

بیوپسی برداشتن نمونه ای از بافت از بدن برای بررسی است. برای کمک به تشخیص، بافت زیر میکروسکوپ بررسی می شود. بنابراین، فقط نمونه های بسیار کوچک مورد نیاز است.

گاهی اوقات، فقط خراش دادن روی یک منطقه کافی است. این مورد در معاینات اسمیر دهانه رحم (گردن رحم) است.

در حین معاینه روده بزرگ، نمونه برداری با فورسپس از طریق لوله ای به نام آندوسکوپ انجام می شود.

بیوپسی چیست و چگونه انجام می شود؟

در موارد دیگر، به عنوان مثال، بیوپسی کبد یا کلیه، بیوپسی با استفاده از یک سوزن بزرگ زیرپوستی گرفته می شود.

بیوپسی کبد

بیوپسی کبد می تواند برای تایید تشخیص هایی مانند هپاتیت، سیروز کبدی یا تومور استفاده شود.

نمونه‌برداری معمولاً در حالی انجام می‌شود که بیمار به پهلوی چپ دراز کشیده و شانه راستش کشیده و دست راست زیر سرش باشد. مهم این است که در این موقعیت باقی بمانید و تا حد امکان ثابت بمانید. یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن پوست داده می شود.

سپس یک سوزن بین دو دنده به سمت سطح کبد هدایت می شود و بیوپسی به سرعت گرفته می شود.

بیوپسی آندومتر

این بیوپسی به منظور بررسی پوشش داخلی رحم انجام می شود.

اگر خانمی از پریودهای نامنظم یا خونریزی غیرطبیعی واژن رنج می برد، ممکن است عدم تعادل هورمونی در بدن، تشکیل پولیپ و یا به طور معمول، ایجاد تومور را نشان دهد.

بیوپسی آندومتر را می توان به روش های مختلفی انجام داد.

دیلاتاسیون و کورتاژ (D&C)

(D&C) زمانی یک روش رایج زنان بود، اما اکنون کمتر انجام می شود، زیرا سونوگرافی برای غربالگری زنانی که نیاز به مداخله بیشتر دارند استفاده می شود. D&C همچنین اغلب در ارتباط با روش مدرن تر هیستروسکوپی برای به دست آوردن یک نمونه بیوپسی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
MCHC بالا: به چه معناست؟

D&C تحت یک بیهوشی عمومی کوتاه انجام می شود. دهانه رحم به تدریج با وارد کردن یک سری چوب های گرد یا گشادکننده باز می شود. اینها در ابتدا بسیار کوچک هستند، اما اندازه آنها افزایش می یابد تا زمانی که دهانه رحم به اندازه کافی گشاد شود تا کورت را بپذیرد – ابزار کوچکی به شکل یک قاشق مستطیل شکل. کورت برای به دست آوردن نمونه از پوشش داخلی رحم استفاده می شود.

هیستروسکوپی

یک لوله فیبر نوری، با نور روشن در انتهای آن، از طریق دهانه رحم وارد می شود تا نمای مستقیمی از پوشش داخلی رحم به دست آید.

بیوپسی تحت دید مستقیم را می توان با عبور دادن پنس از داخل لوله به داخل رحم انجام داد. این عمل معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود، اما ممکن است به برخی از زنان توصیه شود که بیهوشی عمومی انجام دهند.

روش‌های دیگری ابداع شده‌اند که اجازه می‌دهند نمونه کوچکی از بافت از پوشش رحم بدون بی‌هوشی در یک کلینیک سرپایی برداشته شود.

متداول ترین وسیله ای انعطاف پذیر و نی مانند با پیستون است. این به متخصص زنان اجازه می دهد تا ساکشن ملایمی را روی دیواره رحم اعمال کند و نمونه یا نمونه برداری از بافت را تهیه کند.

بیوپسی پروستات

اگر در حین انجام معاینه دیجیتالی راست روده (DRE) توسط پزشک یا پرستار ناهنجاری تشخیص داده شود، بیوپسی پروستات ممکن است انجام شود.

اسکن اولتراسوند ترانس رکتوم (TRUSS) از غده پروستات ممکن است برای ارزیابی هر گونه ناهنجاری احساس شده در DRE یا اگر آزمایش خون نشان دهنده افزایش تست خون PSA (آنتی ژن اختصاصی پروستات) باشد، درخواست شود.

این عمل در بیمارستان و بدون بیهوشی انجام می شود.

بیشتر بخوانید
تست کلسیم یونیزه

رادیولوژیست یا اورولوژیست که این روش را انجام می دهد از بیمارانی که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا وارفارین استفاده می کنند، درخواست می کند که آنها را تا یک هفته قبل به دلیل خطر خونریزی قطع کنند. از قبل آنتی بیوتیک به بیمار داده می شود تا خطر عفونت را پوشش دهد.

در تمام طول بیوپسی، بیمار به پهلو دراز می کشد و زانوهایش خم شده و پاهایش به سمت قفسه سینه کشیده شده است.

در صورت مشاهده هر گونه ناهنجاری در سونوگرافی، بیوپسی در همان جا گرفته می شود. با حرکت تعدادی سوزن کوچک به داخل و خارج پروستات، بیمار تعدادی درد کوتاه و تیز را احساس می کند.

می توان ۳۲ نمونه استوانه ای کوچک به طور مساوی از هر ناحیه از غده برداشت. یا به صورت هدفمند با توجه به نتیجه اسکن اولتراسوند.

این روش را می توان بدون راهنمایی سونوگرافی نیز انجام داد. برای انجام این کار، پزشک از یک انگشت برای هدایت یک سوزن منفرد به ناحیه غیر طبیعی استفاده می کند و یک سری بیوپسی را یکی پس از دیگری انجام می دهد.

بعد از عمل: بیمار ممکن است برای مدت کوتاهی احساس ناراحتی کند و احتمالاً برای چند روز به طور متناوب مقداری خون در ادرار خود مشاهده کند.

بیوپسی پوست

هنگامی که تغییراتی در پوست وجود دارد که نیاز به بررسی بیشتر دارد، بیوپسی پانچ ممکن است مفید باشد.

ابتدا یک بی حس کننده موضعی به شکل کرمی تزریق می شود که یک ساعت قبل روی آن ناحیه مالیده می شود.

یک تکه کوچک استوانه ای از پوست توسط دستگاه مخصوصی برداشته می شود که سوراخ کوچکی را در لایه های پوست ایجاد می کند تا نمونه به دست آید. سپس مجدداً با دو بخیه پوست به هم دوخته می شود. این یک زخم بسیار کوچک و تقریبا نامرئی بر جای می گذارد.

بیشتر بخوانید
سطح بالا یا پایین تعداد پلاکت به چه معناست؟

بسته به نتیجه بیوپسی، ممکن است از بیمار خواسته شود که برای برداشتن کامل ضایعه پوستی بازگردد.

بیوپسی مغز استخوان

بیوپسی مغز استخوان ممکن است برای بسیاری از بیماری های مختلف مغز استخوان، خون و سیستم لنفاوی ضروری باشد. بیوپسی معمولاً از قسمت فوقانی لگن (نقطه ای به نام تاج ایلیاک) گرفته می شود، اما می توان آن را از استخوان سینه (استرنوم) نیز گرفت.

ابتدا یک بی حسی موضعی داده می شود. سپس یک سوزن قوی از طریق پوست و قسمت بیرونی استخوان هدایت می شود تا به قسمت نرمتر و مرکزی استخوان (مغز استخوان) برسد. سرنگی در انتهای شل سوزن گذاشته می شود و مقداری از مغز استخوان مکیده می شود. این نمونه زیر میکروسکوپ بررسی می شود.

بیوپسی سینه

این نوع بیوپسی در صورتی استفاده می شود که معاینه بالینی، سونوگرافی یا ماموگرافی احتمال وجود توده یا تومور در پستان را نشان دهد. بیوپسی مشخص می کند که توده خوش خیم یا بدخیم است.

یک روش به نام آسپیراسیون با سوزن ظریف یا FNA، از سوزن زیرپوستی برای سوراخ کردن پوست و مکیدن نمونه استفاده می‌کند. این ممکن است گاهی تحت سونوگرافی یا هدایت اشعه ایکس انجام شود.

گزینه دیگر بیوپسی جراحی است که در آن کل توده برداشته می شود.

بیوپسی روده کوچک

همیشه نمی توان قسمت مرکزی روده کوچک (ژژونوم) را با آندوسکوپ بررسی کرد. در چنین مواردی از کپسول بیوپسی برای نمونه برداری از ناحیه استفاده می شود.

بیمار کپسول را که به یک لوله نازک متصل است می بلعد. سپس برای اطمینان از اینکه کپسول در ژژونوم است عکس رادیوگرافی گرفته می شود.

بیشتر بخوانید
آشنایی با تست سرکوب دگزامتازون

هنگامی که کپسول در جای مناسب قرار می گیرد، با عقب کشیدن سرنگ متصل به انتهای دیگر لوله، فشار جزئی در لوله ایجاد می شود. به این ترتیب تکه کوچکی از غشای مخاطی روده کوچک به داخل کپسول مکیده می شود. نمونه غشایی در کپسول بریده می شود و کپسول به سمت عقب کشیده می شود تا بیوپسی مورد بررسی قرار گیرد.

این در بررسی وضعیت روده به نام بیماری سلیاک بسیار مفید است.

بیوپسی کلیه

بیوپسی کلیه (کلیه) ممکن است برای تشخیص برخی شرایط مربوط به تومور یا التهاب اندام ضروری باشد. همچنین ممکن است برای نظارت بر کلیه پس از جراحی پیوند استفاده شود.

کلیه های شما معمولا در دو طرف بالای شکم، زیر دیافراگم و به سمت پشت قرار دارند.

نمونه برداری معمولاً از پشت (به جز در محل کلیه پیوندی) با یک سوزن توخالی که از طریق پوست و عضلات بیهوش شده به بافت کلیه فشار داده می شود تا نمونه کوچکی به دست آید، گرفته می شود. از بیمار خواسته می شود تا در طول عمل برای مدت کوتاهی نفس خود را حبس کند تا از حرکت کلیه با دیافراگم تنفسی جلوگیری شود.

این محتوا از شخص ثالث وارد شده است. ممکن است بتوانید همان محتوا را در قالب دیگری پیدا کنید، یا ممکن است بتوانید اطلاعات بیشتری را در وب سایت آنها بیابید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه