تاول بین انگشتان پا: علل و درمان ها

تاول ها حفره های پوستی پر از مایع هستند. اصطکاک پوست، جوراب یا کفش می تواند باعث ایجاد تاول در بین انگشتان پا شود. تاول ها نیز از علائم برخی از بیماری های پوستی هستند. درمان می تواند به علت تاول ها بستگی داشته باشد.

در بیشتر موارد، تاول ها به خودی خود بدون درمان در عرض  ۱ تا ۲ هفته از بین می روند . تاول هایی که در نتیجه یک بیماری پوستی ایجاد می شوند ممکن است خارش داشته باشند و نیاز به درمان پزشکی داشته باشند.

این مقاله به بررسی علل احتمالی تاول بین انگشتان پا و نحوه درمان ایمن افراد با آنها می پردازد.

علل و انواع

انواع مختلفی از تاول ها می توانند بین انگشتان پا به دلایل مختلف ظاهر شوند:

تاول بین انگشتان پا: علل و درمان هاmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

تاول اصطکاکی

اصطکاک، نیش حشرات و سوختگی همگی می توانند باعث ایجاد تاول بین انگشتان پا شوند.

رایج ترین نوع تاول روی پا، تاول اصطکاکی است که زمانی ظاهر می شود که اصطکاک باعث تحریک پوست شود. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که انگشتان پا به یکدیگر یا چیز دیگری مانند بخشی از کفش ساییده شوند.

برخی از عوامل خطر احتمال ایجاد تاول اصطکاکی روی انگشتان پا را افزایش می دهند، از جمله:

 • پوست گرم و مرطوب، مانند زمانی که پاها در کفش های گرم عرق می کنند
 • دمای شدید
 • پوشیدن کفش هایی که نو هستند یا مناسب نیستند
 • عوامل تشریحی، مانند انگشتان پا که از روی یکدیگر عبور می کنند

تاول های اصطکاکی اغلب به مرور زمان خود به خود باز می شوند و ممکن است مایع را تخلیه کنند. گاهی اوقات تاول پس از شکستن اصلاح می شود. شکستن یا برداشتن تاول می‌تواند باعث عفونت و طولانی‌تر شدن بهبودی شود، بنابراین افراد باید تاول‌های اصطکاکی را پوشانده و تا حد امکان از شکستن آن‌ها خودداری کنند.

نیش حشرات

نیش برخی از حشرات باعث تاول زدن پوست می شود. این تاول ها ممکن است شبیه تاول های اصطکاکی به نظر برسند، اما اغلب خارش دارند.

مانند تاول های اصطکاکی، مهم است که تاول های نیش حشرات را نچینید یا نشکنید.

می سوزد

سوختگی با ضخامت جزئی ،  سوختگی شیمیایی و  سوختگی یخ  می تواند تاول ایجاد کند. مانند تاول هایی که در تاول های اصطکاکی دیده می شود، تاول در این آسیب های حرارتی می تواند به عنوان یک مانع طبیعی عمل کند و از زخم در برابر عفونت محافظت کند.

عفونت ها

عفونت های متعددی می توانند باعث ایجاد تاول در پاها یا بین انگشتان شوند،  از جمله :

 • بیماری دست، پا و دهان .  بیماری دست، پا و دهان ویروسی است که باعث ایجاد تاول های دردناک در پاها، دست ها و دهان می شود. بسیار مسری است و بیشتر در کودکان خردسال دیده می شود. در بیشتر افراد پس از چند روز خود به خود از بین می رود.
 • زائده بولوز.  ایمپتیگو یک عفونت باکتریایی پوست است. گاهی اوقات می‌تواند با تاول‌هایی که به  زعفران بولوز شناخته می‌شود، ظاهر شود .
 • کچلی وزیکوبولوز.  کچلی پا که به نام پای ورزشکار نیز شناخته می شود، یک عفونت قارچی پا است. گاهی اوقات ممکن است با تاول نیز ظاهر شود.
 • سلولیت.  سلولیت عفونت لایه های عمیق پوست است. هنگامی که باکتری ها وارد پوست می شوند، اغلب از طریق آسیب هایی مانند تاول اصطکاکی ظاهر می شود. درمان با  آنتی بیوتیک است .

شرایط پوستی تاول زا

برخی از بیماری های پوستی باعث ایجاد تاول های دردناک بین انگشتان پا می شود. آنها عبارتند از:

 • اپیدرمولیز بولوزا. اپیدرمولیز بولوزا  ارثی   یک بیماری مزمن پوستی است که معمولا در دوران نوزادی یا کودکی ظاهر می شود. افراد مبتلا به این بیماری به راحتی از ضربه های جزئی تاول می زنند.
 • اگزمای دیسیدروتیک .  این شکل از  اگزما  باعث ایجاد تاول در کف پا و بین انگشتان پا یا کف دست و انگشتان می شود. پزشکان به طور کامل نمی دانند که چه چیزی باعث اگزما می شود، اگرچه به نظر می رسد ژنتیک و عوامل محیطی در آن نقش دارند.
 • درماتیت تماسی آلرژیک.  واکنش های آلرژیک ممکن است باعث ایجاد تاول در سراسر بدن یا فقط در ناحیه ای شود که با ماده حساسیت زا تماس داشته است. اگر فردی به چیزی روی کفش یا لوسیونی که روی پاهای خود استفاده کرده است حساسیت داشته باشد، ممکن است روی انگشتان پا دچار تاول های آلرژیک شود. این به عنوان درماتیت تماسی آلرژیک شناخته می شود.

درمان

درمان عفونت ها و تاول های پوستی بسته به علت تاول ها متفاوت است. فردی که تاول های بسیار دردناکی دارد که ناشی از اصطکاک نیست، یا تاول های اصطکاکی که به طور قابل توجهی بدتر شده اند، باید به پزشک مراجعه کنند.

درمان اکثر تاول های اصطکاکی در خانه بی خطر است. استراتژی های زیر را امتحان کنید :

 • تاول را بپوشانید. یک تاول بدون پوشش ممکن است باز شود و باعث عفونت، آسیب پوست و تاول های بیشتر شود.
 • کفش‌های راحت بپوشید که تاول یا تاول را مالش نمی‌دهند.
 • تاول را تمیز نگه دارید. اگر باز شد و تخلیه شد، محل را به آرامی با آب و صابون بشویید. ژله نفتی می تواند به روند بهبودی کمک کند.
 • از آنتی بیوتیک های موضعی بدون نسخه استفاده نکنید، زیرا گاهی اوقات می تواند باعث درماتیت تماسی آلرژیک در برخی افراد شود.

آکادمی  پوست آمریکا  می گوید که افراد معمولاً باید از ایجاد تاول در خانه خودداری کنند، مگر اینکه بزرگ یا بسیار دردناک باشند.

به پزشک مراجعه کنید اگر:

 • علائم عفونت مانند تورم، قرمزی،  تب ، لرز،  تخلیه چرک  یا درد شدید وجود دارد.
 • تاول در عرض چند هفته به خودی خود بهبود نمی یابد
 • تاول آنقدر دردناک است که در فعالیت روزانه اختلال ایجاد می کند

پدهای تاول می توانند به کاهش درد و ناراحتی تاول ها کمک کنند و ممکن است روند بهبودی را تقویت کنند. 

جلوگیری

یک فرد می تواند ژل نفتی را به پاهای خود بمالد تا از ایجاد تاول در کفش های جدید جلوگیری کند.

استراتژی هایی که اصطکاک روی پا و بین انگشتان پا را به حداقل می رساند می تواند از تاول های اصطکاک بیشتر جلوگیری کند. این استراتژی ها می توانند کمک کنند:

 • کفش‌هایی بپوشید که به خوبی مناسب باشند و پاها را مالش ندهند.
 • با کفش های نو مسافت طولانی را پیاده نروید. گاهی اوقات پاها برای تطبیق با کفش‌های جدید به زمان نیاز دارند و گذراندن زمان زیاد در یک جفت کفش که «شکسته نشده‌اند» ممکن است باعث ایجاد تاول شود.
 • اگر جوراب‌ها در اثر تعریق یا رطوبت دیگر مرطوب شدند، عوض کنید.
 • در مناطقی که مستعد تاول هستند از پد یا بانداژ استفاده کنید.
 • ژل نفتی را روی نواحی که ممکن است تاول بزند، بمالید، به خصوص هنگام پوشیدن کفش های نو.
 • اگر کفش‌ها ناراحت‌کننده هستند یا پاها درد می‌کنند، کفش‌ها را عوض کنید یا فعالیت را متوقف کنید. اگر انجام این کار امکان پذیر نیست، برای جلوگیری از ایجاد تاول، بین انگشتان پا بالشتک قرار دهید.

خلاصه

تاول های اصطکاکی می توانند دردناک یا ناراحت کننده باشند اما اغلب بی ضرر هستند. تا زمانی که فرد تاول را تمیز نگه دارد، خطر عفونت یا آسیب جدی کم است. با این حال، تاول های دیگر ممکن است نشانه یک عفونت جدی، سوختگی یا یک بیماری مزمن پوستی باشند. مهم است که برای تاول هایی که از بین نمی روند یا بسیار دردناک هستند، به دنبال درمان باشید.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه