گره سینوسی قلب به طور معمول سیگنال های الکتریکی می فرستد تا به عضله قلب بگوید چه زمانی منقبض شود. در PSVT، یک مسیر الکتریکی غیرطبیعی باعث می‌شود که قلب سریع‌تر از حد طبیعی بزند. اپیزودهای ضربان قلب سریع می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. یک فرد مبتلا به PSVT می تواند ضربان قلبش به اندازه بالا باشد ۲۵۰ ضربه در دقیقه (bpm). سرعت نرمال بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است.

PSVT می تواند علائم ناراحت کننده ای ایجاد کند، اما معمولاً تهدید کننده زندگی نیست. اکثر مردم به درمان طولانی مدت برای PSVT نیاز ندارند. داروها و روش هایی وجود دارد که ممکن است در برخی موارد ضروری باشد، به خصوص در مواردی که PSVT با عملکرد قلب تداخل دارد.

اصطلاح “پاروکسیمال” به این معنی است که فقط هر از گاهی اتفاق می افتد.

تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT)

عوامل خطر برای تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای چیست؟

PSVT از هر ۲۵۰۰ کودک یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. این شایع ترین ریتم غیر طبیعی قلب در نوزادان و نوزادان است. سندرم ولف پارکینسون وایت (WPW) شایع ترین نوع PSVT در کودکان و نوزادان است.

PSVT در بزرگسالان زیر ۶۵ سال شایع تر است. بزرگسالان بالای ۶۵ سال بیشتر احتمال دارد فیبریلاسیون دهلیزی (AFib) داشته باشند.

بیشتر بخوانید
فشار خون پایین: درمان های طبیعی، علل

در یک قلب طبیعی، گره سینوسی سیگنال های الکتریکی را از طریق یک مسیر خاص هدایت می کند. این فرکانس ضربان قلب شما را تنظیم می کند. یک مسیر اضافی، که اغلب در تاکی کاردی فوق بطنی وجود دارد، می تواند منجر به ضربان غیر طبیعی سریع قلب PSVT شود.

داروهای خاصی وجود دارند که احتمال PSVT را بیشتر می کنند. به عنوان مثال، هنگامی که در دوزهای زیاد مصرف شود، داروهای قلبی دیجیتالیس (دیگوکسین) می تواند منجر به اپیزودهای PSVT شود. اقدامات زیر نیز می تواند خطر ابتلا به یک دوره PSVT را افزایش دهد:

  • مصرف کافئین
  • مصرف الکل
  • سیگار کشیدن
  • استفاده از داروهای غیر قانونی
  • مصرف برخی از داروهای آلرژی و سرفه

علائم تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای چیست؟

علائم PSVT شبیه علائم یک حمله اضطرابی است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تپش قلب
  • یک نبض سریع
  • احساس سفتی یا درد در قفسه سینه
  • اضطراب
  • تنگی نفس

در موارد جدی تر، PSVT می تواند باعث سرگیجه و حتی غش به دلیل جریان خون ضعیف به مغز شود.

گاهی اوقات، فردی که علائم PSVT را تجربه می کند ممکن است این بیماری را با حمله قلبی اشتباه بگیرد. این به ویژه اگر اولین قسمت PSVT آنها باشد صادق است. اگر درد قفسه سینه شما شدید است، همیشه باید برای آزمایش به اورژانس مراجعه کنید.

تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر در طول معاینه، ضربان قلب سریع داشته باشید، پزشک قادر خواهد بود ضربان قلب شما را اندازه گیری کند. اگر خیلی زیاد باشد، ممکن است به PSVT مشکوک شوند.

بیشتر بخوانید
فشار خون مقاوم: آنچه باید بدانید

برای تشخیص PSVT، پزشک شما یک نوار قلب (EKG) تجویز می کند. این یک ردیابی الکتریکی قلب است. این می تواند به تعیین نوع مشکل ریتمی که باعث ضربان قلب سریع شما می شود کمک کند. PSVT تنها یکی از علل ضربان قلب سریع غیر طبیعی است. پزشک شما همچنین احتمالاً اکوکاردیوگرافی یا سونوگرافی قلب را برای ارزیابی اندازه، حرکت و ساختار قلب شما تجویز خواهد کرد.

اگر ریتم یا ضربان قلب غیر طبیعی دارید، ممکن است پزشک شما را به متخصصی که در مشکلات الکتریکی قلب متخصص است ارجاع دهد. آنها به عنوان الکتروفیزیولوژیست یا متخصص قلب EP شناخته می شوند. آنها ممکن است یک مطالعه الکتروفیزیولوژی (EPS) انجام دهند. این شامل کشیدن سیم ها از طریق یک ورید در کشاله ران شما و به سمت قلب شما می شود. این به پزشک اجازه می دهد تا با بررسی مسیرهای الکتریکی قلب، ریتم قلب شما را ارزیابی کند.

پزشک شما همچنین ممکن است ضربان قلب شما را در طی یک دوره زمانی کنترل کند. در این حالت، می توانید مانیتور هولتر را برای ۲۴ ساعت یا بیشتر استفاده کنید. در طول این مدت، شما سنسورهایی را به قفسه سینه خود وصل خواهید کرد و از یک دستگاه کوچک استفاده می کنید که ضربان قلب شما را ثبت می کند. پزشک شما ضبط‌ها را ارزیابی می‌کند تا تشخیص دهد آیا شما PSVT دارید یا نوع دیگری از ریتم غیر طبیعی دارید.

تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای چگونه درمان می شود؟

اگر علائم شما حداقل باشد یا اگر فقط گاهی اوقات ضربان قلب سریع دارید، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. در صورت داشتن یک بیماری زمینه ای که باعث PSVT یا علائم شدیدتری مانند نارسایی قلبی یا غش می شود، درمان ممکن است ضروری باشد.

بیشتر بخوانید
کره بادام زمینی و کلسترول: آیا خوب است یا بد؟

اگر ضربان قلب سریع دارید اما علائم شما شدید نیست، پزشک می تواند تکنیک هایی را برای بازگرداندن ضربان قلب به حالت عادی به شما نشان دهد. به آن مانور والسالوا می گویند. این شامل بستن دهان و نیشگون گرفتن بینی در حین تلاش برای بازدم و زور زدن است که گویی قصد دارید مدفوع کنید. این کار را باید در حالت نشسته و خم شدن بدن به جلو انجام دهید.

شما می توانید این مانور را در خانه انجام دهید. ممکن است تا ۵۰ درصد مواقع کار کند. همچنین می توانید سرفه را در حالت نشسته و خم شدن به جلو امتحان کنید. پاشیدن آب یخ به صورت یکی دیگر از تکنیک‌هایی است که به کاهش ضربان قلب کمک می‌کند.

درمان‌های PSVT شامل داروهایی مانند فلکائینید یا پروپافنون است که به تنظیم ضربان قلب شما کمک می‌کند. روشی به نام فرسایش کاتتر با فرکانس رادیویی یک روش رایج برای اصلاح دائمی PSVT است. به همان روش EPS انجام می شود. این به پزشک شما اجازه می دهد تا از الکترودها برای غیرفعال کردن مسیر الکتریکی که باعث PSVT می شود استفاده کند.

اگر PSVT شما به درمان های دیگر پاسخ ندهد، پزشک ممکن است با جراحی ضربان ساز را در قفسه سینه شما کاشت تا ضربان قلب شما را تنظیم کند.

چشم انداز تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای چیست؟

PSVT تهدید کننده زندگی نیست. با این حال، اگر یک بیماری زمینه‌ای قلبی دارید، PSVT می‌تواند خطر نارسایی احتقانی قلب، آنژین صدری، یا سایر ریتم‌های غیرطبیعی را افزایش دهد. به یاد داشته باشید که چشم انداز شما به سلامت کلی و گزینه های درمانی موجود بستگی دارد.

بیشتر بخوانید
مراحل CPR: راهنمای بصری

انواع: پرسش و پاسخ

س:

آیا انواع مختلفی از تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای وجود دارد؟

بیمار ناشناس

آ:

نوع PSVT یک فرد بر اساس مسیر الکتریکی ایجاد کننده آن است. دو نوع اصلی وجود دارد. یکی بر اساس دو مسیر الکتریکی رقیب است. دیگری مبتنی بر یک مسیر اضافی است که دهلیز (قسمت بالای قلب) را به بطن (قسمت پایین قلب) متصل می کند.

مسیر الکتریکی رقیب مسیری است که بیشتر در PSVT یافت می شود. نوع ایجاد شده توسط یک مسیر اضافی بین دهلیز و بطن، کمتر باعث PSVT می شود و اغلب با سندرم ولف پارکینسون وایت (WPW) همراه است.

PSVT یکی از انواع ضربان قلب سریعتر از حد طبیعی است که به عنوان تاکی کاردی فوق بطنی (SVT) شناخته می شود. علاوه بر PSVT، ریتم های SVT همچنین شامل طیف گسترده ای از ضربان قلب دهلیزی غیر طبیعی است. برخی از آنها عبارتند از فلوتر دهلیزی، فیبریلاسیون دهلیزی (AFib) و تاکی کاردی دهلیزی چند کانونی (MAT). نوع PSVT شما لزوماً بر درمان یا دیدگاه شما تأثیر نمی گذارد.