تاکی کاردی فوق بطنی (SVT، PSVT): علل، علائم و درمان

تشخیص تاکی کاردی فوق بطنی با ECG تایید می شود.

تاکی کاردی فوق بطنی ضربان قلب سریع (تاکی کاردی یا ضربان قلب بالای ۱۰۰ ضربه در دقیقه) است که توسط تکانه های الکتریکی که از بالای بطن های قلب منشاء می گیرند ایجاد می شود. بسیاری از پزشکان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی، تمام تاکی کاردی های بسیاری را که گره دهلیزی بطنی (گره AV) را درگیر می کنند، تحت این طبقه بندی قرار می دهند، اما دیگران این گونه نیستند.

تاکی کاردی فوق بطنی شامل آن دسته از ریتم های تاکی کاردی نمی شود که از بطن ها سرچشمه می گیرند (تاکی کاردی های بطنی) مانند تاکی کاردی بطنی یا فیبریلاسیون بطنی.

تاکی کاردی فوق بطنی تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای نیز نامیده می شود و به اختصار SVT یا PSVT نامیده می شود.

فعالیت الکتریکی طبیعی قلب چگونه کار می کند؟

 • قلب از چهار حفره تشکیل شده است. دو حفره فوقانی به نام دهلیز و دو حفره تحتانی به نام بطن.
 • دهلیزها خون را از رگ های خونی دریافت می کنند و با تکانه های الکتریکی هماهنگ از گره سینوسی دهلیزی (SA) منقبض می شوند تا خون را به داخل بطن ها فشار دهند.
 • سپس بطن ها منقبض می شوند تا خون را از قلب به داخل رگ های خونی ریه ها و به بقیه بدن فشار دهند.
 • قلب معمولاً ۶۰ تا ۹۰ بار در دقیقه می تپد. ضربان قلب سریعتر از ۱۰۰ ضربه در دقیقه تاکی کاردی در نظر گرفته می شود.
 • سلول های قلب تخصصی انقباضات را با استفاده از سیگنال های الکتریکی هماهنگ می کنند.
 • این سلول های تخصصی شامل SA یا گره سینوسی در دهلیز راست، گره AV و بسته نرم افزاری His (بسته دهلیزی بطنی) در دیواره بین بطن راست و چپ است.
 • گره SA، ضربان ساز طبیعی قلب، سیگنال های الکتریکی را شروع می کند و آنها را به گره AV منتقل می کند.
 • سپس گره AV دسته His و شاخه های آن را فعال می کند و در نتیجه بطن ها منقبض می شوند.
 • دهلیزها منقبض می شوند تا بطن ها را با خون پر کنند. سپس بطن ها به ترتیب سریع منقبض می شوند تا خون را به داخل ریه ها و بقیه بدن منتقل کنند. هر توالی انقباض دهلیزی و سپس بطنی یک ضربان قلب طبیعی است.
 • گره SA و گره AV و مسیر ضربه الکتریکی به داخل بطن ها از طریق بسته نرم افزاری و به دسته های عصبی بطن راست و چپ (RB و LB) برای تکمیل یک ضربان قلب.
 • تکانه‌های عصبی، نیاز به اکسیژن، سطح هورمون‌ها در خون و عوامل دیگر بر میزان انقباض قلب در هر زمان تأثیر می‌گذارند. مشکل در هر یک از این مناطق می تواند باعث ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی یا دیس ریتمی) شود.

چه کسی به این بیماری قلبی مبتلا می شود؟

تاکی کاردی فوق بطنی را می توان در کودکان خردسال سالم، در نوجوانان و در برخی افراد مبتلا به بیماری زمینه ای قلبی مشاهده کرد. اکثر افرادی که آن را تجربه می کنند زندگی عادی و بدون محدودیت دارند.

در تاکی کاردی فوق بطنی چه اتفاقی برای قلب می افتد؟

در تاکی کاردی فوق بطنی، ضربان قلب توسط یک تکانه الکتریکی غیر طبیعی که از دهلیزها شروع می شود، تسریع می یابد.

 • ضربان قلب آنقدر سریع است که ماهیچه قلب نمی تواند بین انقباضات شل شود.
 • هنگامی که محفظه ها شل نمی شوند، ممکن است به شدت منقبض نشوند یا با خون کافی برای رفع نیازهای بدن در حالت استراحت یا به ویژه در زمان افزایش نیاز به اکسیژن (مانند استرس، حرکات بدن و راه رفتن) پر شوند.
 • به دلیل انقباضات بی اثر قلب، مغز خون و اکسیژن کافی دریافت نمی کند. افراد ممکن است دچار سبکی سر، سرگیجه یا احساس غش (سنکوپ) شوند.

تاکی کاردی فوق بطنی اغلب در دوره هایی با ریتم نرمال در بین آنها رخ می دهد. هنگامی که تاکی کاردی رخ می دهد، معمولا به آن تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (اغلب به اختصار PSVT) گفته می شود. تاکی کاردی فوق بطنی نیز ممکن است مزمن (مداوم، طولانی مدت) باشد.

فهرستی از شایع ترین شرایط تاکی کاردی فوق بطنی

رایج ترین ریتم ها عبارتند از:

سایر تاکی کاردی های فوق بطنی به ندرت یا به ندرت تشخیص داده می شوند.

فهرست بیماری های قلبی تاکی کاردی فوق بطنی

در زیر لیستی از شرایطی است که با تعریف کلی SVT مطابقت دارند:

 • تاکی کاردی سینوسی
 • تاکی کاردی سینوسی نامناسب (IST)
 • تاکی کاردی نودال سینوسی (SNRT)
 • تاکی کاردی دهلیزی
 • تاکی کاردی دهلیزی چند کانونی (MAT)
 • فلوتر دهلیزی (AF)
 • فیبریلاسیون دهلیزی (A fib)
 • تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT؛ تاکی کاردی مجدد گرهی AV یا AVNRT و تاکی کاردی مجدد AV یا AVRT، زیر مجموعه ای از PSVT) نیز نامیده می شود.
 • تاکی کاردی نابجای جانکشنال (JET)
 • تاکی کاردی پیوندی غیرپاروکسیمال (NPJT)
بیشتر بخوانید
میگو و کلسترول: تغذیه و سلامت قلب

دو مشکل معنایی در ادبیات تاکی کاردی فوق بطنی (SVTs) وجود دارد. از تعریف دقیق اما بسیار گسترده، SVT می تواند به دلیل هر علت فوق بطنی باشد. در نتیجه، فیبریلاسیون دهلیزی، فلوتر دهلیزی، تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای، و حتی تاکی کاردی طبیعی ناشی از ورزش ممکن است تحت این نام قرار گیرند. با این حال، بسیاری از پزشکان SVT را تنها تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT) می دانند. ممکن است اصطلاحات تا حدودی گیج کننده باشد، اما اکثریت بزرگ SVT ها معمولاً به طور جداگانه در مقالات تحت نام خاص خود (مثلاً فیبریلاسیون دهلیزی) مورد بحث قرار می گیرند. از آنجایی که SVT های اصلی فهرست شده در بالا دارای مقالات جداگانه ای هستند که در eMedicineHealth به آنها اختصاص داده شده است، این مقاله فقط به تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT) اختصاص داده خواهد شد.

پرسش

در ایالات متحده، از هر ۴ مرگ، ۱ مورد ناشی از بیماری قلبی است.

علائم و نشانه های تاکی کاردی فوق بطنی

PSVT بسته به سلامت کلی فرد و سرعت ضربان قلب او می تواند تعدادی علائم ایجاد کند. افرادی که دچار آسیب قلبی یا سایر مشکلات پزشکی هستند، نسبت به افراد سالم، میزان بیشتری از ناراحتی و عوارض را تجربه می کنند. برخی افراد اصلا علائمی ندارند.

علائم ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شوند و ممکن است خود به خود از بین بروند. آنها می توانند چند دقیقه یا ۱-۲ روز طول بکشند. تپش سریع قلب در طول PSVT می تواند قلب را پمپ موثر کمتری کند تا اندام های بدن خون کافی برای کار طبیعی دریافت نکنند. علائم زیر با نبض سریع ۱۴۰-۲۵۰ ضربه در دقیقه معمول است:

علائم و نشانه های SVT/PSVT در نوزادان و کودکان

در نوزادان و کودکان بسیار خردسال، تشخیص علائم گاهی دشوار است. با این حال، نوزادانی که تحریک پذیری، تغذیه نامناسب، تعریق، رنگ ضعیف پوست و ضربان نبض ۲۰۰ تا ۲۵۰ ضربه در دقیقه دارند، ممکن است PSVT داشته باشند.

علل تاکی کاردی فوق بطنی

تاکی کاردی فوق بطنی پراکسیسمال (که به آن پراکنده نیز می گویند) معمولاً بدون علائم دیگر رخ می دهد. با این حال، ممکن است با تعدادی از شرایط پزشکی، مانند موارد زیر همراه باشد:

PSVT همچنین ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی داروهایی مانند دیژیتال، داروهای آسم یا داروهای سرماخوردگی رخ دهد.

در برخی موارد، علت PSVT ناشناخته است. PSVT شایع ترین آریتمی در نوزادان، کودکان و زنان باردار است.

چه زمانی باید برای این مشکل قلبی به دنبال مراقبت های پزشکی باشم؟

PSVT به طور کلی تهدید کننده زندگی نیست، مگر اینکه افراد مبتلا به سایر اختلالات قلبی باشند. در صورت بروز هر یک از شرایط زیر با پزشک یا سایر متخصصین مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید:

 • اپیزود تپش سریع قلب یا تپش قلب اولین مورد است و علائم بیشتر از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد.
 • فرد قسمت های قبلی PSVT را داشته است و قسمت فعلی با مانورهای واگ (سرفه، تنفس عمیق یا کشش عضلانی که در زیر توضیح داده شده است) از بین نمی رود.

فرد دارای علائم نباید خود را به بیمارستان برساند. در صورت نیاز برای کمک اضطراری با ۹۱۱ تماس بگیرید. شرایط یا علائم زیر مستلزم مراجعه به نزدیکترین بخش اورژانس بیمارستان است:

 • ضربان قلب سریع و احساس سرگیجه یا ضعف
 • ضربان قلب سریع همراه با درد قفسه سینه
 • با ضربان قلب سریع احساس تنگی نفس کنید

چه آزمایش هایی تاکی کاردی فوق بطنی را تشخیص می دهند؟

یک متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد علائم بیمار، تاریخچه پزشکی و جراحی، شیوه زندگی و داروها سؤالاتی می پرسد. معاینه فیزیکی بر روی قلب و سایر اندام ها مانند ریه ها تمرکز می کند که ممکن است دلیل علائم را توضیح دهد.

احتمالاً آزمایش‌های دیگری برای تأیید تشخیص PSVT و کمک به متخصص مراقبت‌های بهداشتی در مناسب‌ترین درمان انجام می‌شود. معمولاً الکتروکاردیوگرام (ECG) انجام می شود و آزمایش شامل موارد زیر است:

تصویر ECG از یک بیمار مبتلا به PSVT.

تصویر ECG از یک بیمار مبتلا به PSVT. برای مشاهده تصویر بزرگتر کلیک کنید.

 • الکتروکاردیوگرام (ECG): ECG یک آزمایش بدون درد، سریع و غیرتهاجمی است که فعالیت الکتریکی قلب را تشخیص می دهد. از طریق ۱۲ الکترود یا سرنخ متصل به قفسه سینه، بازوها و پاها، ردیابی یا امواج تشخیص داده می شود و فعالیت الکتریکی قلب را از ۱۲ نمای مختلف نشان می دهد. این اجازه می دهد تا انواع مختلفی از مشکلات در قلب را شناسایی کنید. ECG می تواند به شناسایی بسیاری از آریتمی های مختلف از جمله PSVT و در برخی موارد علت اصلی آن کمک کند. با این حال، آزمایشات بیشتر یا حتی درمان ممکن است به یافته های ECG بستگی داشته باشد.
 • ECG سرپایی: زمانی که فرد به مرکز درمانی می‌رسد، علائم گاهی متوقف می‌شوند و ECG طبیعی می‌شود. این برای بیمار و پزشک ناامید کننده است زیرا تشخیص دقیق به ثبت ضربان قلب سریع در نوار قلب بستگی دارد. مانیتورینگ سرپایی اغلب این مشکل را با نظارت بر قلب در یک دوره زمانی معین، معمولاً ۱-۲ روز، حل می کند. ECG سرپایی احتمال بیشتری دارد که هر گونه ریتم غیرطبیعی قلب را که ممکن است فرد تجربه کند، ثبت کند. زمانی که بیمار به فعالیت های روزانه خود می پردازد، دستگاه مانیتوری به نام هولتر مانیتور را می پوشد. بیماران همچنین هنگام استفاده از دستگاه یک دفترچه یادداشت می کنند تا به متخصص مراقبت های بهداشتی اجازه دهد هر گونه ناهنجاری را در ضبط ECG در مواقعی که بیمار علائم دارد، تشخیص دهد.
 • اکوکاردیوگرام (ECHO): این یک بررسی سونوگرافی غیرتهاجمی قلب است. یک وسیله کوچک دستی از روی سینه عبور داده می شود. تصاویر (سونوگرافی) از دیواره ها و دریچه های قلب را به صفحه تلویزیون منتقل می کند. همچنین میزان پمپاژ بطن چپ را اندازه گیری می کند. اکو برای غربالگری هرگونه مشکل در ساختار قلب، دریچه ها یا ماهیچه ها استفاده می شود. اکوکاردیوگرام اغلب در بیماران مبتلا به SVT نامنظم استفاده می شود، اما به ندرت در PSTV ها.
 • تست استرس: تست استرس یک نوار قلب است که هم در حالت استراحت و هم در زمانی که قلب تحت استرس است، معمولا با ورزش روی تردمیل یا دوچرخه ورزشی انجام می شود. اگر بیمار نتواند ورزش کند، می توان دارویی به او داد که به طور موقت به قلب “استرس” وارد کند. این آزمایش به تشخیص بیماری عروق کرونر قلب، یعنی انسداد عروق کرونر توسط پلاک های چربی (آترواسکلروز) کمک می کند. بیماری عروق کرونر قلب از دریافت خون کافی به قلب جلوگیری می کند و این می تواند باعث ریتم غیر طبیعی قلب شود. این آزمایش در برخی از بیمارانی که ممکن است PSVT ناشی از استرس داشته باشند و برای سایر مشکلات مربوط به قلب، مانند خون رسانی ضعیف به قلب (ایسکمی) استفاده می شود.
 • کاتتریزاسیون قلب و آنژیوگرافی کرونری: اگر نتیجه تست استرس غیرطبیعی باشد یا اگر بیمار درد قفسه سینه، تنگی نفس یا از دست دادن هوشیاری داشته باشد، ممکن است تحت بی حسی موضعی برای ارزیابی بیماری در قلب و دریچه های قلب تحت کاتتریزاسیون قلبی قرار گیرد. آنژیوگرافی نوعی مطالعه تصویربرداری است که از یک رنگ در رگ ها برای برجسته کردن انسداد و آسیب استفاده می کند. معمولاً این آزمایش در بیماران مبتلا به PSVT انجام نمی شود مگر اینکه دارای عوامل خطر قابل توجهی برای بیماری عروق کرونر و علائم شدید باشند.
 • مطالعه الکتروفیزیولوژیک: اگر بیمارانی که ضربان قلب سریع دارند، اما بدن آنها درمان را تحمل نمی کند، یا اگر قلب مسیرهای الکتریکی جدیدی ایجاد کرده است که به ریتم غیر طبیعی کمک می کند، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشند. این آزمایش شامل قرار دادن چندین الکترود ضربان ساز در حفره های قلب برای ثبت فعالیت الکتریکی است. الکترودها از طریق یک کاتتر که از طریق وریدها به قلب کشیده می شود، تحت بی حسی موضعی در آزمایشگاه کاتتریزاسیون قلب قرار می گیرند. این تست به ندرت در بیماران مبتلا به PSVT استفاده می شود.
بیشتر بخوانید
تغذیه و رژیم غذایی در چربی و کلسترول خون بالا

تست های آزمایشگاهی

 • آزمایش خون ممکن است برای رد بیماری تیروئید و شواهد آسیب عضله قلب به دلیل بیماری عروق کرونر (حمله قلبی) انجام شود.
 • آزمایش‌های ادرار و آزمایش‌های خون اضافی ممکن است برای رد سطوح غیرطبیعی داروها یا داروهای غیرقانونی که می‌توانند باعث ضربان قلب سریع شوند، انجام شود.

درمان تاکی کاردی فوق بطنی چیست؟

درمان PSVT بر کاهش ضربان قلب و شکستن مدارهای الکتریکی ساخته شده توسط مسیرهای هدایت غیرطبیعی متمرکز است. درمان را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: توقف دوره حاد و جلوگیری از هر گونه قسمت جدید. یکی از مهمترین ملاحظات در درمان یک دوره حاد PSVT این است که عملکرد قلب تا چه حد شدید تحت تأثیر قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید
کره بادام زمینی و کلسترول: آیا خوب است یا بد؟

بسته به شدت علائم یا علت و درمان مورد استفاده برای PSVT، پزشک ممکن است پیشرفت بیمار را کنترل کند. پزشک ممکن است به دلایل زیر بیمار را برای چند هفته یا چند ماه تحت نظر بگیرد:

 • برای ارزیابی فراوانی عود آریتمی و ضربان قلب
 • برای تنظیم یا تغییر داروها بر اساس ارزیابی های بالینی، تکرار ECG یا هولتر
 • برای برنامه ریزی درمان بیشتر در صورت بدتر شدن وضعیت PSVT

نکات و تغییرات سبک زندگی برای مدیریت و جلوگیری از قسمت های SVT/PSVT

در اکثر افراد، PSVT خطرناک نیست. آریتمی‌های خفیف، مانند ضربان‌های زودرس منفرد، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. با این حال، تعداد کمی از افراد ممکن است آریتمی هایی داشته باشند که خطرناک می شوند و نیاز به درمان فوری و شاید طولانی مدت دارند.

هنگامی که فردی برای اولین بار علائم PSVT را بروز می دهد، می تواند مانورهای ساده زیر را به نام مانور واگ (تحریک عصب واگ برای کاهش ضربان قلب) انجام دهد تا به بدن در کاهش ضربان قلب کمک کند:

 • نفس را حدود ۲۰-۶۰ ثانیه نگه دارید
 • به سرعت تمام صورت را در آب سرد (سینک یا ظرف باز بزرگ) فرو کنید.
 • چندین بار سرفه کنید
 • ماهیچه‌های معده را منقبض کنید، انگار که بیمار می‌خواهد مدفوع کند

اگر این مانورهای واگ جواب نداد، دراز بکشید و استراحت کنید. چند نفس آهسته و عمیق بکشید. اغلب، قلب به خودی خود کند می شود.

در صورت ادامه علائم، فورا به بیمارستان منتقل شوید. اگر فردی مکرراً ضربان قلب تند داشته باشد، باید توسط یک متخصص پزشکی ارزیابی شود، حتی اگر حملات خود به خود برطرف شوند.

انتخاب‌های سبک زندگی زیر ممکن است به بسیاری از افراد کمک کند از بروز PSVT جلوگیری کنند و بر پاسخ‌های بدن خود نظارت کنند.

 • نحوه شمارش نبض (ضربان قلب) را یاد بگیرید. سپس مشخص کنید که نبض منظم است یا نامنظم. مردم باید از یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا پرستار بخواهند که به آنها یاد دهد چگونه نبض را روی خود و دیگران بشمارند. در بزرگسالان نبض باید بین ۵۰-۱۰۰ در دقیقه و منظم باشد.
 • قبل از مصرف داروهای سرفه، سرماخوردگی یا مسکن بدون نسخه (OTC) با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید، به خصوص اگر فرد فشار خون بالا داشته باشد یا دوره های PSVT داشته باشد.
 • به طور منظم تمرین کن. ورزش قلب را قوی تر و کارآمدتر می کند و فشار خون و ضربان قلب را کاهش می دهد.
 • آرام کردن یا کنترل استرس را یاد بگیرید. برخی از تکنیک های تمدد اعصاب شامل آرامش عضلانی، تنفس عمیق، مدیتیشن و بیوفیدبک هستند.
 • با رعایت توصیه های پزشک در مورد داروها و تغییر سبک زندگی، سایر بیماری ها را کنترل کنید.
 • سیگار را ترک کنید یا بهتر است هرگز شروع نکنید! از دود دست دوم دیگران اجتناب کنید.
 • مصرف کافئین را کاهش دهید یا حذف کنید زیرا اغلب یک منبع تحریک کننده برای PSVT است.
 • از مصرف غیرقانونی مواد مخدر خودداری کنید. بیشتر آنها (به عنوان مثال، کوکائین، آمفتامین ها) قلب را تحریک می کنند.
 • کنترل وزن و برای بسیاری کاهش وزن مفید است. چاقی باعث می شود قلب بسیار سخت تر کار کند.
 • برای تغییر سبک زندگی تلاش کنید. از رژیم غذایی کم چرب، کلسترول و نمک استفاده کنید. سبزیجات زیادی بخورید
 • مصرف بیش از حد الکل را کاهش دهید (مصرف متوسط ​​۱-۲ نوشیدنی در روز بسته به وزن و جنسیت فرد در نظر گرفته می شود).

چه داروها و روش های دیگری SVT/PSVT را درمان می کنند؟

اگر فردی فشار خون پایین، درد قفسه سینه یا نارسایی قلب همراه با تاکی کاردی داشته باشد، وضعیت ناپایدار در نظر گرفته می شود. در چنین مواردی ممکن است فرد در معرض خطر جدی قرار گیرد و نیاز به درمان فوری داشته باشد. آنها ممکن است نیاز به شوک الکتریکی (کاردیوورژن) داشته باشند تا قلب خود را به یک ریتم طبیعی تبدیل کنند. این یک وضعیت اضطراری در نظر گرفته می شود. کاردیوورژن همزمان، که معمولاً ابتدا با یک شوک ۵۰ ژول انجام می‌شود، می‌تواند با یک دفیبریلاتور در کنار تخت با تمام مواد اورژانسی موجود (یک گاری احیا یا “تصادف”) و پرسنل کمکی انجام شود تا در صورت ناپایدار ماندن بیمار یا بدتر شدن وضعیت بیمار به کمک آنها کمک کند. اگرچه این به ندرت با PSVT رخ می دهد، اما بهتر است آماده باشید.

بیشتر بخوانید
آیا دیسائوتونومی می تواند امید به زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد؟

اگر وضعیت فرد پایدار باشد، تعدادی گزینه برای پایان دادن به ریتم غیر طبیعی در دسترس است:

 • مانور واگ: سرفه کردن، حبس نفس، غوطه ور کردن صورت در آب سرد و سفت کردن عضلات شکم به گونه ای که گویی اجابت مزاج داشته باشید، مانور واگ نامیده می شود زیرا باعث افزایش تون عصب واگ بر روی قلب می شود. افزایش تون واگ باعث ترشح موادی می شود که ضربان قلب را کاهش می دهد، که در برخی افراد می تواند مدار الکتریکی غیر طبیعی را بشکند و PSVT را متوقف کند.
 • ماساژ کاروتید: ماساژ کاروتید می تواند مواد شیمیایی برای کاهش ضربان قلب آزاد کند. ماساژ کاروتید به طور کلی به افراد جوان و سالم محدود می شود زیرا افراد مسن در معرض خطر سکته هستند. در بخش اورژانس، بیمار به مانیتور قلب متصل می شود زیرا کاهش ضربان قلب می تواند چشمگیر باشد. ماساژ کاروتید شامل فشار دادن و مالش آرام شریان کاروتید واقع در گردن درست زیر زاویه فک است.
 • داروها: ممکن است به بیماران آدنوزین (آدنوکارد) داده شود، یک داروی کوتاه اثر که با مسدود کردن هدایت گره SA برای چند ثانیه ضربان قلب را کاهش می دهد. این دارو از طریق IV تجویز می شود تا سریع عمل کند. آدنوزین عوارض جانبی موقتی دارد، از جمله برافروختگی صورت، درد قفسه سینه، تنگی نفس، حالت تهوع و سرگیجه. اگر یک دوز واحد تاکی کاردی فوق بطنی را متوقف نکند، پزشک ممکن است دوزهای بالاتری تجویز کند. آدنوزین در بیش از ۹۰ درصد موارد تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT) را با موفقیت متوقف می کند.
 • سایر داروها: اگر آدنوزین ناموفق باشد، می توان از داروهای دیگری مانند مسدود کننده های کانال کلسیم (دیلتیازم)، دیگوکسین (لانوکسین) یا بتا بلوکرها (اسمولول) استفاده کرد. فشار خون با این داروها به دقت کنترل می شود.

یک پزشک، معمولا یک متخصص قلب، درمانی را ابداع می کند که علت خاص تاکی کاردی فوق بطنی را درمان می کند. درمان های زیر به ندرت برای PSVT استفاده می شود، اما ممکن است بسته به شدت علائم بیمار و وضعیت سلامت کلی او ضروری باشد:

 • پیس میکر : پیس میکر یک دستگاه الکترونیکی است که نقش گره SA به عنوان ضربان ساز قلب را بر عهده می گیرد. اغلب توسط یک متخصص قلب یا الکتروفیزیولوژیست در آزمایشگاه کاتتر قلب یا توسط جراح در داخل قلب کاشته می شود.
 • سایر درمان‌ها: در موارد خاص، منبع آریتمی یا مسیرهای الکتریکی غیرطبیعی می‌تواند توسط مواد شیمیایی قطع شود که با انرژی فرکانس بالا از طریق کاتتر (مانند بیماران مبتلا به PSVT عودکننده منظم یا سندرم ولف پارکینسون وایت (WPW) قطع می‌شود. ] یا توسط جراح؛ اما این کار به ندرت برای PSVT انجام می شود.

آیا می توان از این نوع بیماری قلبی پیشگیری کرد؟

 • کاهش استرس به خصوص استرس عاطفی.
 • به طور منظم ورزش کنید و سبک زندگی سالمی داشته باشید.
 • کافئین و سایر محرک ها مانند الکل یا داروهای غیرقانونی را حذف کنید.
 • داروها و توصیه های پزشکی را رعایت کنید.
 • با درخواست از پزشک برای پاسخگویی به هر گونه سوال در مورد PSVT بیشتر بدانید.

چشم انداز فردی با این نوع بیماری قلبی چیست؟

اکثر افراد مبتلا به اپیزودهای نادر تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT) زندگی سالم و بدون محدودیت دارند، بنابراین چشم انداز آنها عالی است. آن دسته از افرادی که به دارو، کاردیوورژن یا سایر مداخلات نیاز دارند معمولاً نتیجه خوبی تا منصفانه دارند.

 • اگر به بیماران گفته شود که دارو مصرف کنند، ممکن است فرد عوارض جانبی را تجربه کند یا نداشته باشد. این عوارض جانبی بالقوه را با پزشک در میان بگذارید.
 • در موارد نادر، اگر بیمار دارای ضربان قلب سریع مداوم مانند PSVT باشد که درمان نشود، عضله قلب می تواند ضعیف شده و منجر به نارسایی قلبی شود.
 • اگر پزشک علت خاصی را مرتبط با یک بیماری قلبی یا سیستماتیک اساسی پیدا کند، بهبودی از PSVT ممکن است به پیش آگهی آن بیماری زمینه‌ای بستگی داشته باشد.

پیوند منبع

کلمات مرتبط

 • علت ایجاد psvt
۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «تاکی کاردی فوق بطنی (SVT، PSVT): علل، علائم و درمان;

 1. دستوری هست که بتوانند تبریز عمل یا درمان بیاری svtرا دربیمارستان دولتی انجام دهد چون در مطب یا بیمارستان خصوصی هزینش بالاست

  پاسخ
 2. من از هجده سالگی دچار افزایش ناگهانی ضربان قلب میشدم و درد در قفسه سینه و تعریق و بسته به میزان استرس و عصبانیت در سال چند بار اتفاق میافتاد گاهی از نیم ساعت بیشتر میشد به پزشک قلب که مراجعه کردم اصلا در مورد این بیماری توضیحی نداد. بعدها به پزشک دیگه ای هم که مراجعه کردم نوار قلب و اکو و تست ورزش گرفتن گفتن مشکلی نداری در مورد این مشکل هم که بهشون گفتم توضیحی نداشتن که بگن . در نهایت چند ماه پیش که درد قفسه سینه داشتم به دکتر دیگه ای مراجعه کردم ایشون برام توضیح دادند و گفتند گره هایی وجود داره و مربوط به برق قلب میشه. اون حالتی که تو سینه و قلب بوجود میاد و بعد ضربان قلب بالا میره خیلی بده و گاها اون حالت بهم دست میده ولی به افزایش ضربان بالا نمیکشه . ولی امسال که هنوز دچار ضربان بالا نشدم اون حالتی که پیش از ضربان قلب بالا بوجود میاد خیلی بیشتر بهم دست میده که گاها مثل کوبیدن ناگهانی قلب یا انگار که دل ادم یهو خالی میشه که آزار دهنده هست.

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه