تبخال تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) است. ممکن است همیشه علائم ایجاد نکند، اما می تواند باعث ایجاد زخم های باز در اندام تناسلی شود. افراد همچنین ممکن است متوجه سردرد، خستگی، تب و تورم غدد لنفاوی شوند.

این مقاله مروری بر تبخال تناسلی، از جمله علائم، علل، درمان و عوارض آن می‌دهد.

تبخال تناسلی چیست؟

افراد می توانند از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی به این عفونت مقاربتی (STI) مبتلا شوند.

دو نوع ویروس می تواند باعث تبخال تناسلی شود:

 • هرپس سیمپلکس ۱ (HSV-1)که معمولا باعث تبخال دهان می شود
 • هرپس سیمپلکس ۲ (HSV-2)که معمولا باعث تبخال تناسلی می شود

اگرچه HSV-1 معمولاً باعث تبخال دهان می شود، اما می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی به اندام های تناسلی سرایت کند، به خصوص اگر فردی تبخال باز داشته باشد.

یک فرد می تواند HSV-1 و HSV-2 را همزمان داشته باشد.

تبخال تناسلی می تواند باعث ایجاد زخم های باز در ناحیه تناسلی شود، اما افراد ممکن است سردرد، خستگی، تب و تورم غدد لنفاوی را نیز تجربه کنند. با این حال، گاهی اوقات هیچ علامتی وجود ندارد.

در حال حاضر وجود دارد بدون درمان برای تبخال تناسلی انتقال آن به دیگران آسان است، حتی اگر فرد زخم های باز نداشته باشد.

در مقابل. تبخال دهان

تبخال دهان باعث ایجاد زخم های سرد یا تاول های تب بر روی لب ها می شود. افراد معمولاً از طریق تماس با بزاق به جای تماس با دستگاه تناسلی به تبخال دهان مبتلا می شوند.

برای جلوگیری از انتقال تبخال تناسلی، استفاده از محافظ مانع در هنگام رابطه جنسی مهم است.

تبخال تناسلی چقدر شایع است؟

تبخال تناسلی بسیار شایع است، تاثیر می گذارد ۱۱.۹٪ بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، افراد ۱۴ تا ۴۹ ساله در ایالات متحده.

احتمال ابتلا به تبخال تناسلی در افرادی که در بدو تولد به آنها زن اختصاص داده شده است نسبت به مردان بیشتر است زیرا بافت‌های واژن به راحتی پاره می‌شوند و به ویروس اجازه ورود به بدن را می‌دهند. برآوردهای دفتر سلامت زنان پیشنهاد می دهد تبخال تناسلی از هر ۵ زن بیولوژیک ۱ نفر و از هر ۱۰ مرد بیولوژیک ۱۴ تا ۴۹ ساله را مبتلا می کند.

بیشتر بخوانید
کاندوم کاپوت یا کدکس

علائم

تب خال ناحیه تناسلی همیشه نیست علائم ایجاد کند. ممکن است یک فرد تا زمانی که در آزمایش معمول STI نشان داده نشود، نداند که این ویروس را دارد. با این حال، ممکن است همیشه بخشی از آزمایش معمول STI نباشد. بسیاری از افراد در اولین شیوع علائم خود متوجه مثبت بودن آنها می شوند.

هنگامی که تبخال تناسلی منجر به علائم می شود، معمولاً باعث ایجاد زخم های باز در ناحیه تناسلی و مقعد می شود.

زخم ها

در ابتدا، زخم ها معمولاً در قسمتی از بدن ایجاد می شوند که برای اولین بار در معرض ویروس قرار گرفته اند. ضایعات معمولا در بین ظاهر می شوند ۲ و ۱۲ روز تماس جنسی با فردی که تبخال تناسلی دارد.

مشخصه تبخال تناسلی تاول های کوچکی است که باز می شوند و زخم های دردناکی بر جای می گذارند. چند هفته برای شفا دادن یک فرد ممکن است یک مورد خفیف تبخال را با چند جوش یا موهای رشد کرده اشتباه بگیرد.

اغلب، فرد ابتدا در اطراف اندام تناسلی خود احساس گزگز یا خارش می کند که می تواند تا ۲۴ ساعت  ادامه یابد.

علائم دیگر

افراد مبتلا به تبخال تناسلی ممکن است علائم زیر را نیز مشاهده کنند:

 • سردرد
 • تب
 • خستگی یا خستگی
 • تورم غدد لنفاوی
 • درد عضلانی

تبخال زمانی بیشتر مسری است که یک فرد زخم های باز تناسلی داشته باشد، اگرچه افراد می توانند ویروس را حتی در صورت عدم وجود زخم منتقل کنند.

پزشک معمولاً با سؤال در مورد علائم فرد و بررسی ضایعات موجود، تبخال تناسلی را تشخیص می دهد. آزمایش خون و خراش دادن پوست می تواند به تشخیص این بیماری کمک کند، اگرچه اینها معمولاً ضروری نیستند.

بیشتر بخوانید
هر آنچه باید در مورد عفونت کلامیدیا بدانید

برخی از علائم مختص افرادی است که در بدو تولد به آنها مرد یا زن اختصاص داده شده است.

علائم تبخال تناسلی در مردان

افرادی که در بدو تولد مرد هستند احتمال بیشتری دارد شیوع تبخال تناسلی مکرر نسبت به زنان. آنها ممکن است متوجه تاول یا زخم در آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد یا ترشحات غیر معمول از آلت تناسلی شوند.

علائم تبخال تناسلی در زنان

قاعدگی می تواند باعث شیوع تبخال تناسلی شود.

همچنین، ممکن است فرد علائم تبخال تناسلی را با علائم عفونت قارچی یا عفونت مثانه اشتباه بگیرد.

تبخال تناسلی چگونه منتقل می شود؟

تبخال تناسلی می تواند در بدن پخش شود ذیل راه ها:

 • رابطه جنسی واژینال، رابطه مقعدی یا تماس تناسلی با فردی که ویروس دارد
 • دریافت رابطه جنسی دهانی از طرف شریک مبتلا به تبخال
 • لمس زخم تبخال، سپس دست زدن به اندام تناسلی
 • اگر مادر مبتلا به این ویروس باشد، نوزاد می تواند در حین تولد به تبخال تناسلی مبتلا شود

افراد حتی اگر علائم قابل مشاهده ای نداشته باشند می توانند ویروس را از طریق جنسی منتقل کنند.

ابتلا به تبخال تناسلی از روی صندلی توالت، رختخواب، استخر یا دست زدن به اشیاء دیگر امکان پذیر نیست. این ویروس فقط از تماس انسان به انسان می تواند سرایت کند.

نحوه درمان تبخال تناسلی

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. این ماده برای مدت طولانی در بدن نهفته است، سپس دوباره به عنوان یک شیوع زخم ظاهر می شود.

با این حال، پزشکان می توانند داروهایی را تجویز کنند که احتمال شیوع مجدد بیماری را کاهش می دهد. این داروها همچنین ممکن است خطر انتقال ویروس را کاهش دهند. بر اساس سازمان بهداشت جهانی (WHO)این داروها می توانند شامل آسیکلوویر، فامسیکلوویر و والاسیکلوویر باشند.

هنگامی که فردی مبتلا به تبخال تناسلی است، ممکن است بتواند به بهبودی کمک کرده و خطر انتقال ویروس را کاهش دهد:

 • پرهیز از تماس جنسی با شخص دیگر تا زمانی که زخم ها بهبود یابد
 • تمیز و خشک نگه داشتن زخم ها
 • تا حد امکان از دست زدن به زخم ها خودداری کنید
 • شستن دست ها بلافاصله پس از لمس زخم ها
 • استفاده از محافظ مانع در طول تماس جنسی تا زمانی که پزشک خلاف آن را اعلام کند
بیشتر بخوانید
عفونت پاروویروس (علل، علائم و درمان)

اولین شیوع تبخال معمولاً بدترین است. شیوع های بعدی تمایل به تبدیل شدن دارند کمتر آزاردهنده.

عوارض

تبخال تناسلی معمولاً عوارض جدی برای سلامتی ایجاد نمی کند. با این حال، می تواند یک فرد را بسازد آسیب پذیرتر برای ابتلا به HIV

اگر فردی زخم های تبخال تناسلی داشته باشد، ویروس ها و باکتری ها از جمله HIV فرصت بیشتری برای ورود به بدن دارند. از خاراندن زخم ها خودداری کنید، زیرا می تواند منجر به عفونت باکتریایی شود.

همچنین، ابتلا به HIV می تواند شیوع تبخال تناسلی را شدیدتر کند.

در صورت وجود ضایعات فعال در این زمان، تبخال تناسلی نیز می تواند از طریق زایمان طبیعی به جنین منتقل شود. افراد باردار باید طبق دستور پزشک از داروهای ضد ویروسی استفاده کنند.

جلوگیری

پرهیز از تماس جنسی، به ویژه در صورت وجود زخم، ضروری است به عنوان تنها راه مطمئن برای جلوگیری از گسترش تبخال تناسلی.

استفاده از کاندوم خطر انتقال عفونت را کاهش می دهد. با این حال، افراد می توانند از پوست اطراف اندام تناسلی به تبخال مبتلا شوند، بنابراین موثر بودن آن تضمین نمی شود.

بسیاری از افراد بدون اینکه بدانند به بیماری های مقاربتی مبتلا هستند. پزشکان توصیه می‌کنند که معاینات منظم را انجام دهید، به‌ویژه پس از رابطه جنسی با شریک جدید.

چشم انداز

تبخال تناسلی یک بیماری مقاربتی است که در فرد وجود دارد می تواند منتقل کند از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی. معمولاً توسط ویروس HSV-2 ایجاد می شود، اما می تواند توسط HSV-1 نیز ایجاد شود.

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما با مصرف داروهای ضد ویروسی، فرد می تواند احتمال شیوع و خطر انتقال ویروس را کاهش دهد.

پزشک می تواند به تشخیص تبخال تناسلی کمک کند و گزینه های درمانی را توصیه کند.

بیشتر بخوانید
علل و درمان تب بسیار بالا (هیپرپیرکسی)

افراد می توانند با استفاده از محافظ مانع در طول رابطه جنسی و با مصرف داروهای ضد رتروویروسی از انتقال تبخال تناسلی جلوگیری کنند.

سوالات متداول

در اینجا برخی از سوالات رایج در مورد تبخال تناسلی وجود دارد.

آیا تبخال تناسلی از بین می رود؟

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد و این بیماری می تواند هر چند وقت یکبار با علائم تشدید شود. این علائم شامل زخم های باز در اندام تناسلی است که می تواند بهبود یابد چند هفته و دوباره ظاهر شوند.

تبخال تناسلی با چیست؟

تبخال تناسلی ممکن است شبیه به زگیل تناسلی به نظر برسد، اما این دو بیماری ناشی از آن هستند ویروس های مختلف. تبخال تناسلی نتیجه ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است، در حالی که زگیل تناسلی به دلیل ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود.

تبخال تا چه زمانی مسری است؟

تبخال تناسلی همیشه مسری است و فرد می تواند آن را در هر زمانی منتقل کند، حتی اگر در حال حاضر علائمی را تجربه نکرده باشد یا هرگز انجام نداده باشد – در واقع، این مشترک.

خلاصه

تبخال تناسلی یک عفونت مقاربتی مسری است که در نتیجه قرار گرفتن در معرض ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) رخ می دهد. این عارضه می تواند هیچ علامتی نداشته باشد، اما همچنین می تواند باعث زخم های باز، سردرد، خستگی، تب و تورم غدد لنفاوی شود.

هنگامی که فردی تبخال تناسلی دارد، می تواند آن را از طریق تماس جنسی به افراد دیگر منتقل کند، حتی زمانی که از کاندوم استفاده می کند یا در حال حاضر زخم های باز را تجربه نمی کند.

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. با این حال، درمان‌های پزشکی برای مدیریت علائم و کاهش شعله‌ها وجود دارد.

Source link