تب بالا و پایین و نحوه کاهش تب

چه هستند علل و علائم و نشانه های تب در بزرگسالان؟

تب

علائم شایع می تواند شامل آبریزش بینی، گلودرد، سرفه، گرفتگی صدا و دردهای عضلانی باشد.

تب ویروسی

بیماری های ناشی از ویروس ها از شایع ترین علل تب در بزرگسالان هستند. علائم شایع می تواند شامل آبریزش بینی، گلودرد، سرفه، گرفتگی صدا و دردهای عضلانی باشد. ویروس ها همچنین ممکن است باعث اسهال، استفراغ یا ناراحتی معده شوند.

در بیشتر موارد، این بیماری های ویروسی به سادگی با گذشت زمان بهبود می یابند. آنتی بیوتیک ها عفونت ویروسی را درمان نمی کنند. علائم را می توان با استفاده از داروهای ضد احتقان و داروهای ضد تب که بدون نسخه خریداری می شوند، درمان کرد. در صورت بروز اسهال یا استفراغ، باید فرد را به نوشیدن مایعات تشویق کرد. Gatorade یا نوشیدنی های ورزشی به جایگزینی الکترولیت های از دست رفته کمک می کند. اگر مایعات پایین نمی مانند، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. بیماری های ویروسی ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد.

ویروس آنفولانزا عامل اصلی مرگ و میر و بیماری جدی در سالمندان است. علائم شامل سردرد و دردهای عضلانی و مفصلی و همچنین سایر علائم شایع ویروسی از جمله تب است. واکسن هایی علیه آنفولانزای فصلی و همچنین آنفولانزای H1N1 موجود است. همچنین، بلافاصله پس از شروع علائم، می توان داروهای ضد ویروسی برای مبارزه با ویروس آنفولانزا تجویز کرد. این بیماری معمولا در فصل زمستان رخ می دهد.

تب باکتریایی

بیماری های باکتریایی که باعث تب می شوند می توانند تقریباً هر سیستم اندامی در بدن را تحت تأثیر قرار دهند. آنها را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد.

  • عفونت های سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) می تواند باعث تب، سردرد، سفتی گردن یا گیجی شود. ممکن است فرد احساس بی حالی و تحریک پذیری کند و نور ممکن است چشم ها را تحریک کند. این می تواند نشان دهنده مننژیت یا عفونت مغزی باشد، بنابراین فرد مبتلا به این علائم باید فوراً به مراقبت های پزشکی دسترسی داشته باشد.
  • عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی، از جمله ذات الریه و برونشیت، می توانند باعث تب شوند. علائم شامل سرفه، مشکل در تنفس، تولید مخاط غلیظ و گاهی درد قفسه سینه است.
  • عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی در گلو، گوش ها، بینی و سینوس ها رخ می دهد. آبریزش بینی، سردرد، سرفه یا گلودرد همراه با تب ممکن است نشان دهنده عفونت باکتریایی باشد، اما عفونت ویروسی شایع ترین علت است.
  • عفونت دستگاه تناسلی ممکن است باعث احساس سوزش در هنگام ادرار، خون در ادرار، میل به تکرر ادرار و کمردرد همراه با تب شود. این نشان دهنده عفونت در مثانه، کلیه یا مجاری ادراری است. آنتی بیوتیک ها می توانند چنین عفونتی را درمان کنند.
  • اگر دستگاه تناسلی تحت تأثیر قرار گیرد، افراد اغلب ترشحاتی از آلت تناسلی یا واژن می بینند و همراه با تب درد لگن دارند. درد لگن و تب در زنان ممکن است نشان دهنده بیماری التهابی لگن (PID) باشد که می تواند آسیب قابل توجهی به اندام های تولید مثلی وارد کند. در این صورت فرد و هر شریک جنسی باید به پزشک مراجعه کنند.
  • عفونت های دستگاه گوارش (سیستم گوارش) با اسهال، استفراغ، ناراحتی معده و گاهی وجود خون در مدفوع نشان داده می شود. وجود خون در مدفوع می تواند نشان دهنده عفونت باکتریایی یا نوع دیگری از بیماری جدی باشد. درد شکم ممکن است ناشی از عفونت آپاندیس، کیسه صفرا یا کبد باشد و باید به مراقبت های پزشکی دسترسی داشت.
  • سیستم گردش خون (از جمله قلب و ریه ها) می تواند توسط باکتری مورد حمله قرار گیرد. ممکن است علائم خاصی در تب وجود نداشته باشد. فرد ممکن است بدن درد، لرز، ضعف یا گیجی را احساس کند. زمانی که باکتری وارد جریان خون می شود، وضعیتی به نام سپسیس وجود دارد. عفونت دریچه قلب همراه با التهاب ناشی از آن (اندوکاردیت) می تواند در افرادی که در گذشته جراحی قلب داشته اند و در افرادی که از داروهای IV استفاده می کنند رخ دهد. این وضعیت نیاز به بستری شدن در بیمارستان و درمان فوری با آنتی بیوتیک های IV دارد.
  • پوست، بزرگترین عضو بدن ما، همچنین می تواند منبع عفونت باکتریایی باشد. قرمزی، تورم، گرما، چرک یا درد در محل عفونت رخ می دهد. عفونت ممکن است در اثر ضربه به پوست یا حتی مسدود شدن منافذی که به آبسه تبدیل شود، ایجاد شود. عفونت می تواند به بافت های نرم زیر پوست سرایت کند (سلولیت). گاهی اوقات عفونت نیاز به تخلیه دارد. آنتی بیوتیک اغلب مورد نیاز است. علاوه بر این، پوست می تواند با ایجاد بثورات پوستی به برخی از سموم واکنش نشان دهد. به عنوان مثال، بثورات اسکارلاتینا که می تواند پس از عفونت گلودرد استرپتوکوکی ایجاد شود، باعث مخملک می شود (بثورات پوستی قرمز روشن و منتشر است، با پوسته پوسته شدن و پوسته پوسته شدن پوست، یا پوسته پوسته شدن پوست).

تب قارچی

عفونت های قارچی می توانند هر سیستم اندامی را تحت تاثیر قرار دهند. اغلب یک پزشک می تواند این عفونت ها را از طریق معاینه فیزیکی شناسایی کند. گاهی اوقات آزمایشات بیشتری لازم است و در موارد نادر، تب های قارچی ممکن است نیاز به بیوپسی برای تشخیص عفونت داشته باشند. یک داروی ضد قارچ معمولا عفونت را درمان می کند.

تب قرار گرفتن در معرض حیوانات

برخی از افرادی که با حیوانات کار می کنند ممکن است در معرض باکتری های نادری قرار بگیرند که می توانند باعث تب شوند. علاوه بر تب، ممکن است فرد دچار لرز، سردرد و دردهای عضلانی و مفاصل شود. این باکتری ها می توانند در دام ها، در محصولات لبنی غیر پاستوریزه و در ادرار حیوانات آلوده وجود داشته باشند.

تب مسافران

هر فردی که به خصوص به خارج از ایالات متحده سفر می کند، ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض غذاهای جدید مختلف، سموم، حشرات یا بیماری های قابل پیشگیری با واکسن دچار تب شود.

تنها واکسن مورد نیاز ایالات متحده و سایر کشورها برای مسافران در حال حاضر برای تب زرد و مننژیت است. این الزامات به زمان و مکان سفر افراد بستگی دارد. واکسن های دوران کودکی مانند واکسن های ضد سرخک، اوریون، سرخجه، دیفتری، کزاز و فلج اطفال باید قبل از سفر تزریق شوند. واکسن‌های ضد هپاتیت A، مننژیت و تیفوئید را می‌توان قبل از سفر افراد به منطقه‌ای که احتمال قرار گرفتن در معرض آن بیماری‌ها وجود دارد، تهیه کرد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) می تواند به مردم در مورد واکسن های فعلی توصیه یا مورد نیاز برای سفر به کشورهای مختلف توصیه کند.

هنگام مسافرت، مصرف آب آلوده، سبزیجات نپخته یا لبنیات پاستوریزه نشده می تواند باعث تب خفیف و اسهال مسافرتی شود. بیسموت ساب سالیسیلات (Pepto-Bismol)، لوپرامید (Imodium) و برخی آنتی بیوتیک ها می توانند به کاهش علائم کمک کنند، اما در برخی افراد ممکن است این بیماری طولانی شود. علائم و نشانه های گرفتگی شکم، حالت تهوع، استفراغ، سردرد و نفخ باید طی سه تا شش روز از بین بروند. تب بالاتر از ۱۰۱ فارنهایت (۳۸.۳ درجه سانتیگراد) یا وجود خون در مدفوع نشانه ای برای مراجعه فوری به پزشک است.

گزش حشرات یکی از راه های رایج انتقال عفونت در برخی کشورها است. مالاریا یک عفونت جدی است که می تواند پس از نیش پشه رخ دهد. فرد گاز گرفته ممکن است تب هایی داشته باشد که هر چند روز یکبار می آید و می رود. برای تشخیص باید آزمایش خون انجام شود. در مناطق آلوده خاص، مسافر می تواند برای جلوگیری از مالاریا دارو مصرف کند. بیماری لایم از طریق نیش کنه منتقل می شود. این امر در مناطقی از ایالات متحده که در آن کنه گوزن یافت می شود رایج است. هر گونه عفونت ناشی از نیش حشره باید توسط پزشک ارزیابی شود.

Source link

بیشتر بخوانید
عفونت کرم قلابدار: علل، علائم و درمان
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه