تب نوزاد: علل، درمان

تب در نوزادان چیست؟

دمای معمولی در کودک زیر ۱۲ ماه  هنگام استفاده از دماسنج مقعدی به طور متوسط ​​۹۸.۶ درجه فارنهایت (۳۷ درجه سانتیگراد) است. در صبح، این دما می تواند به ۹۶.۸ درجه فارنهایت (۳۶ درجه سانتیگراد) برسد و در اواخر روز به ۱۰۰.۳ درجه فارنهایت (۳۷.۹ درجه سانتیگراد) برسد. این یک محدوده طبیعی برای یک نوزاد در این سن است.

تب در کودک   به روش اندازه گیری دما بستگی دارد :

 • بالاتر از ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) با استفاده از دماسنج مقعدی
 • بالاتر از ۱۰۰ درجه فارنهایت (۳۷.۸ درجه سانتیگراد) با استفاده از دماسنج دهانی، با این حال، این روش در نوزادان دقیق نیست.
 • بالاتر از ۹۹ درجه فارنهایت (۳۷.۲ درجه سانتیگراد) با استفاده از دماسنج زیر بغل

تب یعنی چی؟

تب به خودی خود لزوماً نشانه یک بیماری جدی نیست. اگر کودک همانطور که او رفتار می کند، به احتمال زیاد حالش خوب است. با این حال، اگر دمای یک نوزاد زیر ۳ ماه از مقعد  ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد)  یا بالاتر باشد، والدین یا مراقب باید با پزشک تماس بگیرند.

علاوه بر این، شدت تب همیشه نشان دهنده ناخوشی کودک در آن زمان نیست. دمای بدن نوزادان ممکن است به دلایل زیادی غیر از بیماری، از جمله گریه طولانی مدت، نشستن زیر آفتاب داغ یا گذراندن وقت برای بازی افزایش یابد. دمای آنها نیز ممکن است در هنگام دندان درآوردن کمی افزایش یابد. هیچ کدام از این موارد باعث تب نمی شود.

تب نوزاد: علل، درمان و زمان صحبت با ...medicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

همچنین بدن نوزاد نسبت به بدن بالغ کمتر قادر به تنظیم دما است، به این معنی که سرد شدن در طول تب برای آنها دشوارتر است. بدن آنها به طور طبیعی گرمتر از بدن بزرگسالان است زیرا از نظر متابولیکی فعال تر هستند که گرما تولید می کند.

علل شایع تب در نوزادان

تب نشانه یک بیماری است نه خود بیماری. تب به دلیل مبارزه سیستم ایمنی بدن با عفونت‌هایی که می‌توانند باکتریایی یا ویروسی باشند، رخ می‌دهد. عفونت های ویروسی  بسیار شایع تر هستند.

علل شایع تب در نوزادان عبارتند از:

 • عفونت های ویروسی، از جمله سرماخوردگی، آنفولانزا، روزئولا، یا عفونت های تنفسی، مانند  ویروس سنسیشیال تنفسی  یا  کروپ ویروسی
 • عفونت های گوش
 • پنومونی ، که می تواند ویروسی یا باکتریایی باشد
 • مننژیت ، که می تواند ویروسی یا باکتریایی باشد و یک عفونت بسیار جدی مغز و نخاع است.
 • تب  ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد)  یا بالاتر قبل از سن ۳ ماهگی. در این سن، هر گونه عفونت باکتریایی می تواند به سرعت پیشرفت کند و  به سپسیس برساند  ، بنابراین نوزاد نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد.
 • تب بعد از واکسن که می تواند در عرض ۱۲ ساعت پس از واکسن ایجاد شود و ۲ تا ۳ روز طول بکشد.
 • به ندرت، بیماری های مرتبط با گرما می تواند باعث ایجاد درجه حرارت بالا در نوزادان شود. نوزادان در کنترل دمای بدن خود نسبت به بزرگسالان کمتر موثر هستند و در مقابل هوای بسیار گرم آسیب پذیرتر می شوند. پوشاندن لباس مناسب برای نوزادان، دور نگه داشتن آنها از آفتاب داغ و نگه داشتن آنها در خانه در زمانی که هوا بسیار گرم است به تنظیم دمای بدن آنها کمک می کند.
 • عفونت دستگاه ادراری، یک عفونت باکتریایی که گاهی اوقات می تواند باعث تب در نوزادان شود

علیرغم باورهای رایج، دندان درآوردن  باعث  تب نمی شود .

آیا تب برای نوزادان خطرناک است؟

تب نشانه این است که سیستم ایمنی بدن کودک با  عفونت مبارزه می کند  ، بنابراین خود تب خطرناک نیست. آنچه ممکن است نوزاد را در معرض خطر قرار دهد عفونت زمینه ای است، اگر جدی باشد.

آیا والدین باید نگران باشند؟

برخی از والدین و مراقبان ممکن است نگران خطرناک بودن تب باشند. با این حال، به جز در موارد نادر، این تب ها به ندرت جدی هستند.

تب تا ۱۰۵ درجه فارنهایت (۴۰.۵ درجه سانتیگراد) در نوزادان و کودکانی که دمای آنها اغلب بسیار بالاتر از دمای یک بزرگسال است، شایع است. در جایی که عفونت ویروسی باعث ایجاد این تب می شود، ممکن است فقط نیاز داشته باشند دوره خود را طی کنند. برخی از عفونت های باکتریایی ممکن است نیاز به درمان با  آنتی بیوتیک داشته باشند ، اما تب خود فقط یک علامت است.

علاوه بر این، درمان تب باعث از بین رفتن عفونت نمی شود. در عوض، والدین و مراقبان باید به سادگی کودک را از نظر علائم عوارض تحت نظر داشته باشند.

با این حال، پزشک باید نوزادان کمتر از ۳ ماه را برای هر گونه علائم تب معاینه کند. این برای بررسی شرایط زمینه ای است، زیرا عفونت های خاص شایع تر هستند و می توانند در نوزادان خطرناک تر باشند.

عوارض تب

برخی از والدین یا مراقبان ممکن است در مورد تب هایی که باعث آسیب مغزی می شود بشنوند. با این حال، این تنها زمانی می تواند اتفاق بیفتد که دما  از ۱۰۷ درجه فارنهایت (۴۱.۶ درجه سانتیگراد) بالاتر رود که بسیار نادر است. هنگامی که دمای بدن نوزاد کمتر از این باشد، نیازی به انجام اقدامات شدید مانند حمام یخ برای کاهش تب کودک نیست.

برای  ۲ تا ۵ درصد  از کودکان ۶ ماهه تا ۵ ساله، تب می تواند باعث تشنج شود که می تواند نگران کننده باشد اما معمولاً مضر نیست . پزشکان آنها را  تشنج ناشی از تب می نامند .

تشنج ناشی از تب  باعث آسیب مغزی یا افزایش خطر ابتلا به صرع  در کودک  نمی شود . حتی تشنج‌های طولانی مدت یا تشنج‌هایی که بیش از ۱۵ دقیقه طول می‌کشند، معمولاً نتیجه خوبی دارند. با این حال، تشنج های طولانی مدت ممکن است به این معنی باشد که احتمال ابتلای کودک به صرع بیشتر است.

بزرگترین خطر تشنج ناشی از تب این است که کودک ممکن است بیفتد، به سرش ضربه بزند یا آسیب مشابهی ببیند. بنابراین، والدین و مراقبان باید کودکان را در هنگام تشنج تحت نظر داشته باشند تا از آسیب دیدگی جلوگیری کنند و برای هرگونه تشنج در نوزادی که بیش از ۵ دقیقه ادامه دارد با ۹۱۱ یا خدمات اورژانس تماس بگیرند.

چگونه از نوزاد تب دار مراقبت کنیم

آکادمی  اطفال آمریکا (AAP)  توصیه می کند که والدین و مراقبان نوزادان خود را در صورت داشتن تب به جای تمرکز بر کاهش دمای بدن، راحت کنند.

برای مراقبت از نوزاد مبتلا به تب، والدین و مراقبان می توانند:

 • سطح فعالیت و راحتی کلی نوزاد را کنترل کنید:  نوزادانی که شاد، هوشیار و راحت به نظر می رسند ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند.
 • اطمینان حاصل کنید که کودک به خوبی هیدراته می شود:  تب خطر  کم آبی بدن را افزایش می دهد ، بنابراین والدین، مراقبان و پرستاران باید شیر یا شیر خشک را در صورت نیاز به او بدهند. نوزادان بزرگتر نیز باید مقدار زیادی آب بنوشند. در برخی موارد، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است استفاده از یک نوشیدنی الکترولیتی را برای کمک به کم آبی توصیه کند.
 • نوزاد را از نظر علائم کم آبی زیر نظر بگیرید:  این می تواند شامل دفع ادرار نکردن به طور معمول، چشم های گود، لب های ترک خورده یا پوست بسیار خشک یا خمیری باشد.
 • از بیدار کردن نوزاد در خواب برای تجویز داروهای ضد تب خودداری کنید:  مگر اینکه پزشک این کار را تجویز کند.
 • تجویز داروی ضد تب زیر نظر پزشک:  اگر نوزاد درد یا ناراحتی ناشی از تب داشته باشد، افراد می توانند این دارو را تجویز کنند. وزن نوزاد دوز را تعیین می کند، بنابراین دستورالعمل های برچسب را به دقت دنبال کنید. قبل از دادن داروی جدید به نوزاد، به خصوص بیمار، با پزشک تماس بگیرید.
 • به محدود کردن شیوع عفونت کمک کنید:  کودک بیمار را به مهدکودک نفرستید یا آنها را به مکان هایی که نوزادان یا سایر افراد آسیب پذیر ممکن است در آن قرار داشته باشند نبرید، زیرا این کار می تواند باعث گسترش عفونت شود.

چه زمانی با پزشک صحبت کنیم

اگر نوزاد تب و یکی از موارد زیر دارد با پزشک تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

 • نوزاد تسلی ناپذیر، بی حال یا بسیار بیمار به نظر می رسد.
 • تب   در نوزاد کمتر از ۲ سال بدون علائم دیگر بیش از ۲۴ ساعت طول می کشد.
 • تب از ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتیگراد) بالاتر می رود.
 • به نظر می رسد کودک هنوز با دارو بیمار است.
 • نوزاد آنتی بیوتیک مصرف می کند اما در عرض یک یا دو روز بهتر به نظر نمی رسد.
 • نوزاد نشانه هایی از کم آبی، از جمله خشکی لب ها یا لکه های نرم فرورفته در بالای سر دارد.
 • کودک به دلیل جداگانه ای سیستم ایمنی ضعیفی دارد.
 • نوزاد کوچکتر از ۳ ماه است.

برای تب به اورژانس بروید اگر نوزاد:

تب در نوزادان تازه متولد شده

تب در یک نوزاد تازه متولد شده ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد. نوزادان در برابر عفونت آسیب پذیرتر هستند، بنابراین مهم است که علائم عفونت را جدی بگیرید. اگر نوزاد تازه متولد شده تب یا سایر علائم بیماری دارد با پزشک تماس بگیرید.

یکی از نگرانی های نوزادان، بیماری های تنفسی است. نوزادان تازه متولد شده بیشتر از نوزادان و کودکان بزرگتر از طریق بینی تنفس می کنند، بنابراین احتقان می تواند تنفس را دشوارتر به نظر برساند. آنها همچنین راه های هوایی کوچکتری دارند.

کمبود اکسیژن می تواند به نوزاد تازه متولد شده آسیب جدی وارد کند. اگر نوزاد مشکل تنفسی دارد، حتی اگر تب او پایین آمد، با پزشک تماس بگیرید.

نشانه هایی که نشان می دهد نوزاد تازه متولد شده دچار مشکل تنفسی می شود  عبارتند از  :

 • خس خس سینه یا غرغر کردن
 • باز شدن سوراخ های بینی هنگام تنفس
 • پوست سفید یا آبی، به ویژه در اطراف بستر ناخن یا روی دهان یا زبان، اگرچه  ممکن است تشخیص آن  در نوزادان با پوست تیره‌تر سخت‌تر باشد.
 • کشیدن عضلات اطراف دنده ها هنگام تنفس

اگر نوزادی مشکلات تنفسی و تب دارد، والدین یا مراقب او باید فورا او را به اورژانس ببرند.

نتیجه

کودکان خردسال و نوزادان گاهی اوقات تب را تجربه می کنند، اما زمانی که نوزادان مطابق انتظار رفتار می کنند، این معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست.

والدین و مراقبان می توانند از رفتار کودک به عنوان نشانه استفاده کنند. اگر نوزادی خوب به نظر می رسد اما تب دارد، این بیماری احتمالاً جزئی است که به زودی برطرف می شود.

بی حالی، گریه بیش از حد، و سایر علائم بیماری جدی مهم است که باید به آنها توجه کرد، حتی اگر تب کودک نسبتاً پایین باشد. تب به این معنی است که سیستم ایمنی بدن سخت کار می کند تا با عفونت مبارزه کند.

والدین و مراقبین نیازی به درمان خود تب ندارند، اما می توانند نوزاد را آرام کنند و به جای آن علائم را درمان کنند. اگر آنها مطمئن نیستند که علائم کودک جدی است، باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنند.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه