تحویل پزشکی با پهپاد در حال انجام است. چقدر خوب است؟

 در سال ۲۰۱۳، جف بزوس، مدیر عامل آمازون ادامه دادن ۶۰ دقیقه برای اعلام جسورانه: در ۵ سال آینده، مشتریان آمازون با پهپادها تحویل خواهند گرفت. مردم می‌توانستند هر کالایی را که می‌خواستند تنها در ۳۰ دقیقه دریافت کنند.

یک دهه بعد، هواپیماهای بدون سرنشین دقیقاً در همه جا حاضر نشده اند. همانطور که در یکی از تیترها منتشر شد، سرویس تحویل هواپیماهای بدون سرنشین شرکت، Prime Air، در چند هفته اول “به خانه های کمتری از آنچه در این عنوان وجود دارد تحویل داده شد.” با پیشرفت سال ۲۰۲۳، چشم انداز به نظر نمی رسید بهبود یابد ماه گذشته، این نیویورک تایمز این سرمایه گذاری را “غیرقابل تحمل” نامید.

اما وقتی صحبت از مراقبت های بهداشتی به میان می آید، اشتیاق بسیار بیشتری برای هواپیماهای بدون سرنشین وجود دارد. هیلاری برندزل، رئیس بخش مراقبت های بهداشتی ایالات متحده برای Zipline، یک شرکت تحویل هواپیماهای بدون سرنشین مستقر در سانفرانسیسکو، گفت: «تحویل هواپیماهای بدون سرنشین اینجاست، نه در جایی که مردم انتظار دارند. به جای مواد غذایی یا باتری، آینده پهپادها ممکن است در پزشکی باشد.

در اواخر اکتبر، کلینیک کلیولند مشارکت را اعلام کرد با Zipline، با برنامه‌ریزی برای آغاز تحویل نسخه پهپاد در بیش از ده‌ها نقطه در سراسر اوهایو تا سال ۲۰۲۵. بیمارستان‌های دیگر – مانند دانشگاه پزشکی ایالت در سیراکوز، نیویورک، و مراقبت های بهداشتی بین کوهستانی در سالت لیک سیتی، UT – برنامه های مشابهی را اعلام کرده اند.

تحویل پزشکی با پهپاد در حال انجام است.  چقدر خوب است؟
دان کارول، معاون رئیس داروسازی در کلینیک کلیولند، گفت: این فناوری که هنوز در حال آزمایش است، به زودی می تواند به یک هنجار تبدیل شود. ما می‌خواهیم بتوانیم با دسترسی به موقع به تمام داروهایشان، به بیماران خود کمک کنیم تا با مشکلات سلامتی خود مقابله کنند.» پهپادها همچنین می‌توانند نمونه‌های آزمایشگاهی، لوازم پزشکی و اقلامی را برای خدمات بیمارستانی در خانه حمل کنند.

عکس تحویل بسته پهپادی

این فقط در مورد راحتی نیست. برندزل گفت، جابجایی نمونه‌های آزمایشگاهی بین مراکز «در چند دقیقه و در یک لحظه، به جای ساعت‌هایی که در حال حاضر طول می‌کشد» به این معنی است که بیماران «سریع‌تر تشخیص داده و درمان می‌شوند و منجر به نتایج سلامتی بهتری می‌شوند».

داروخانه ها نیز در حال آزمایش تحویل با هواپیماهای بدون سرنشین هستند، از جمله والگرین، CVS Health، والمارتو اخیراً آمازون. مشتریان داروخانه آمازون در کالج استیشن، تگزاس، بدون پرداخت هزینه اضافی، می‌توانند داروهای خود را – از جمله درمان همه چیز از آنفولانزا و ذات‌الریه گرفته تا داروهای آسم و فشار خون – را در کمتر از یک ساعت درب منزل تحویل بگیرند.

شرکت‌های دیگر در حال بررسی پهپادها برای واکنش اضطراری هستند، راهی سریع‌تر برای تحویل دفیبریلاتورها و سایر لوازم پزشکی به افرادی که به آنها نیاز فوری دارند.

بیشتر بخوانید
ضربان قلب چربی سوز: هر آنچه که باید بدانید
برندزل گفت: «سیستم‌های بهداشتی پیشرو ایالات متحده مزایای آن را مشاهده می‌کنند.» آنها اکنون در حال سرمایه‌گذاری در تحویل هواپیماهای بدون سرنشین هستند، به این معنی که تحویل فوری و خودگردان از علمی تخیلی به حالت عادی برای بیماران در سراسر کشور تبدیل می‌شود.»

تاریخچه و پیشرفت ها

استفاده از پهپاد در مراقبت های بهداشتی جدید نیست. در طول همه‌گیری، از پهپادها برای همه چیز استفاده می‌شد نظارت بر سلامت به ارائه آزمایشات کووید. زیپلاین از سال ۲۰۱۶ از هواپیماهای بدون سرنشین برای تحویل خون، واکسن ها و سایر تجهیزات پزشکی در کشور رواندا در شرق آفریقا استفاده کرده است. داده های جمع آوری شده از بیمارستان های دولتی رواندا، مستقیماً منجر به کاهش ۵۱ درصدی مرگ و میر مادران به دلیل خونریزی پس از زایمان می شود.

اما نگرانی های ایمنی همچنان ادامه دارد. طبق گزارش ها، هواپیماهای بدون سرنشین آمازون سقوط کردند حداقل هشت بار بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، از جمله یک حادثه که باعث ایجاد یک آتش برس ۲۰ هکتاری در اورگان و سال گذشته یک پهپاد تحویلی به خطوط برق در کوئینزلند استرالیا برخورد کرد. از بین بردن قدرت برای حدود ۲۰۰۰ خانه

اما فناوری هواپیماهای بدون سرنشین حتی در چند سال گذشته راه درازی را پیموده است. فقط در نظر بگیرید این کلیپ بیش از ۳۰ “Zips” – نام حیوان خانگی برای پهپادهای پلت فرم ۲ Zipline – از اواخر نوامبر، به طور یکپارچه آسمان را در یکی از سایت‌های آزمایشی شرکت به اشتراک می‌گذارد، بدون اینکه حتی یک بار هم از دست رفته باشد.

هر دو زیپ لاین و آمازون امسال پهپادهای نسل بعدی را معرفی کرد که نه تنها قابلیت مانور بیشتری دارند، بلکه می توانند از برخورد در مناطق پرجمعیت جلوگیری کنند، بلکه ساکت تر از همیشه هستند. در یک ویدیو در ماه مارس از مارک رابر، YouTuber Science که به سرعت ویروسی شد — ۲۹ میلیون بازدید تا به امروز — او Zip droid را “زمزمه آرام” نامید و متوجه شد که صدای گاوهایی که در آن نزدیکی غر می زنند در واقع صدای بلندتری دارند.

زیپ‌ها همچنین می‌توانند یک تحویل ۱۰ مایلی را تنها در ۱۰ دقیقه انجام دهند، به مکان‌های دقیقی مانند میز ایوان جلو یا میز پاسیو حیاط خلوت، پایین آوردن یک «دروید تحویل» (به اندازه یک توستر) با سیم اتصال از Zip به عنوان حدود ۳۰۰ فوت بالاتر از سطح زمین شناور است. برای جلوگیری از بی‌توجهی بسته‌ها، مشتریان باید در خانه باشند تا تحویل خود را دریافت کنند، که می‌توان آن‌ها را در تلفن ردیابی کرد و برای زمان‌های دقیق برنامه‌ریزی کرد.

عکس تحویل بسته پهپادی

بهبود دسترسی به دارو

همه اینها ممکن است شبیه چیزی به نظر برسد جتسون ها، اما بر خلاف تردمیل های شناور و ماشین هایی که در کیف ها تا کنید، پهپادهای مراقبت بهداشتی یک نوآوری فنی کاربردی تر و حتی ضروری هستند.

کارول با اشاره به این موضوع گفت: “بیابان های داروخانه اکنون یک پدیده واقعی هستند.” تعطیلی گسترده داروخانه ها در سال های اخیر که بسیاری از آمریکایی ها را بدون دسترسی آسان به داروخانه رها کرده است. بیشتر از ۴۰% تحقیقات GoodRx نشان می‌دهد که شهرستان‌های ایالات متحده بیابان‌های داروخانه‌ها هستند و محله‌های سیاه‌پوست و اسپانیایی/لاتینی ممکن است نامتناسب باشند. متأثر، تحت تأثیر، دچار، مبتلا. “دیگر همه دسترسی راحت به داروخانه ندارند.”

حتی کسانی که داروخانه‌هایی در نزدیکی دارند، همیشه نمی‌توانند به آنجا برسند، خواه مشکل حمل‌ونقل باشد یا اینکه نمی‌توانند در ساعات کار داروخانه از محل کار خارج شوند.

دکتر وین گوپتا، مدیر ارشد پزشکی داروسازی آمازون، گفت: «سفر بیمار از تشخیص به دارو، سفری است که ما در مراقبت‌های بهداشتی سنتی به خوبی انجام نمی‌دهیم. “من به طور مستقیم عواقب نهایی عدم مراجعه مردم به مراقبت را دیده ام. موارد متعددی از بیماران من که در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا هستند، وجود داشته است، و علیرغم تمام تلاش‌های ما، بین زمانی که آنها شروع به بیماری کردند و دارو دریافت کردند، یک هفته یا بیشتر طول کشید.

گوپتا، اما تحویل هواپیماهای بدون سرنشین می‌تواند بیماران بیشتری را قادر سازد که از اورژانس خارج شوند و امیدواریم از ICU خارج شوند. گفت.

بیشتر بخوانید
علل و درمان سوزش پا

تسریع در واکنش اضطراری

همانطور که برخی از شرکت ها در حال کاوش هستند، پهپادها می توانند نقشی حیاتی در واکنش اضطراری ایفا کنند. در تابستان ۲۰۲۰، محققان موسسه کارولینسکا در سوئد کارایی را آزمایش کرد استفاده از پهپادها برای ارسال سریع دفیبریلاتورهای خارجی خودکار (AED) به موازات آمبولانس ها در شهرهایی مانند گوتنبرگ و کونگالو. در طول مطالعه ۴ ماهه، آنها دریافتند که در مواقع اضطراری شامل ایست قلبی، دفیبریلاتورها قبل از آمبولانس در ۶۴ درصد مواقع با میانگین زمان یک دقیقه و ۵۲ ثانیه می‌رسند.

عکس تحویل بسته پهپادی

دکتر Andreas Claesson، استادیار مرکز علوم احیاء دانشگاه، گفت: «ما می‌توانیم AED را در تابستان و زمستان، در نور روز و در تاریکی تحویل دهیم. “هنگامی که مستقر می شویم، قبل از خدمات پزشکی اورژانس با مزایای زمانی بسیار خوب می رسیم.”

دفیبریلاتورها فقط نوک کوه یخ هستند. هر چیزی در همان کلاس وزنی عمومی یک AED (حداکثر ۱.۵ کیلوگرم یا حدود ۳ پوند) می تواند توسط پهپاد تحویل داده شود. Claesson گفت: “مانند تلگراف های بینی نالوکسون برای مسمومیت با مواد افیونی.” یا پانسمان‌های ضربه‌ای یا تورنیکت‌ها برای خونریزی‌های کنترل‌نشده ناشی از تیراندازی، چاقو زدن یا سایر حملات تروریستی.» اگر تجهیزات پزشکی سریع‌تر و سریع‌تر از آنچه یک آمبولانس چهار چرخ می‌تواند به آنجا برسد، نیاز باشد، یک پهپاد می‌تواند به معنای تفاوت بین مرگ و زندگی باشد.

بیشتر بخوانید
6 علت بوی بد یا عجیب دست، به گفته یک پزشک
به لطف شرکت مشاور Skyfire مستقر در آتلانتا، تحویل پهپاد دفیبریلاتور ممکن است به زودی به سواحل ایالات متحده برسد. Skyfire که در سال ۲۰۱۴ برای کمک به پلیس، آتش نشانان و سایر امدادگران اولیه برای استفاده از فناوری پهپاد در عملیات روزانه خود تأسیس شد، بر کاهش زمان انتظار بین اولین نشانه های ایست قلبی و اقدامات نجات دهنده تمرکز کرده است.

مت اسلون، مدیرعامل و موسس Skyfire، گفت: «از لحاظ تاریخی، دفیبریلاتورها بسیار سنگین و دست و پا گیر بوده اند، هر دو چیزهایی که پرواز آنها را با هواپیماهای بدون سرنشین سخت می کند. اسلون گفت، اما در ماه‌های اخیر، آنها پروازهای آزمایشی را در Buford، GA، و Huntsville، AL، با دفیبریلاتورهای Avive، “یکی از کوچک‌ترین و پیشرفته‌ترین AEDs روی سیاره” انجام داده‌اند.

او گفت: «وقتی فردی دچار ایست قلبی می‌شود، شما حدود ۵ دقیقه فرصت دارید تا درمان نجات‌دهنده را شروع کنید، یا شانس زنده ماندن آن فرد به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. اما با هواپیماهای بدون سرنشین، مرگ و میر ناشی از حملات قلبی می تواند به طور چشمگیری کاهش یابد، به ویژه در جوامع روستایی که رسیدن آمبولانس ممکن است تا ۱۵ دقیقه طول بکشد.

گفت: «ما از نزدیک با بیمارستان‌های محلی، آتش‌نشانی و سازمان‌های خدمات اورژانسی کار می‌کنیم تا بهترین مکان‌ها را برای استفاده از این فناوری و بهترین راه برای استقرار این هواپیماها برای رسیدن سریع‌تر به سمت بیمار پیدا کنیم.» اسلون

بیشتر بخوانید
دلتا-8 چیست؟

پرواز به سوی آینده

هر چقدر هم که نوآوری ها هیجان انگیز باشند، هیچ یک از آن ها یک شبه اتفاق نمی افتد. کلینیک کلیولند بیشتر سال ۲۰۲۴ را صرف هماهنگی با مقامات دولتی محلی خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که آنها با الزامات ایمنی و فنی مطابقت دارند و اسکله های Zipline و پورتال های بارگیری را در شمال شرق اوهایو نصب خواهند کرد. کارول گفت: «ما با تعداد کمتری تحویل در سال ۲۰۲۵ شروع خواهیم کرد و قصد داریم با گذشت زمان این تعداد را افزایش دهیم.

عکس تحویل بسته پهپادی

او گفت که به همان اندازه مهم “آموزش بیماران خود در مورد نحوه عملکرد تحویل هواپیماهای بدون سرنشین” است. ممکن است در نهایت بزرگترین چالش همه باشد. تقریباً به همان شکلی که عموم مردم بودند آهسته در آغوش گرفتن آمریکایی‌ها ممکن است نیاز به دستگاه‌های خودپرداز بیش از صندوق‌داران بانک‌های انسانی داشته باشند تا از خط مزاحم (اما آشنا) داروخانه به نفع تحویل دروید عبور کنند.

اما Keller Rinaudo Cliffton، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران Zipline، نه تنها امیدوار، بلکه بسیار خوش بین است. او گفت: «طی ۱۰ سال آینده، یک شبکه لجستیک جهانی جدید» – که شامل اما محدود به زیپ لاین نیست – «قرار است ساخته شود. “این خودکار خواهد بود، انتشار صفر و ده برابر سریعتر از امروز.”

کلیفتون گفت، این “بزرگتر از ترکیب UPS و FedEx خواهد بود” و با ارائه دسترسی جهانی به مراقبت های بهداشتی، تاثیر بسیار مهمی بر بشریت خواهد داشت.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه