تخمک گذاری بعد از سقط جنین: زمانی که دوباره شروع شود

سقط جنین باعث بازنشانی چرخه قاعدگی می شود. برای کسانی که می‌خواهند دوباره باردار شوند، جستجوی نشانه‌های تخمک‌گذاری می‌تواند به آن‌ها در برنامه‌ریزی زمان شروع تلاش برای بارداری کمک کند.

تجربه هر کس از سقط بارداری متفاوت است. بسیاری از افراد قبل از اینکه باردار شوند به زمان و حمایت برای بهبودی نیاز دارند. برخی دیگر ممکن است بخواهند در اسرع وقت باردار شوند.

در این مقاله، چگونگی تأثیر سقط جنین بر چرخه قاعدگی و علائم  تخمک گذاری را مورد بحث قرار می دهیم .

همچنین زمانی که باردار شدن مجدد بی خطر است، باروری افراد پس از از دست دادن بارداری و احتمال تجربه سقط جنین دیگر را نیز پوشش می دهیم.

سقط جنین چگونه بر تخمک گذاری تاثیر می گذارد؟

زنی که از پنجره به بیرون نگاه می کند، احتمالاً به تخمک گذاری پس از سقط جنین فکر می کند
مدت زمان بازگشت تخمک گذاری پس از سقط جنین در افراد مختلف متفاوت است.

پس از سقط جنین، چرخه قاعدگی دوباره شروع می شود و بسیاری از زنان  ۴ تا ۶ هفته  بعد اولین قاعدگی خود را خواهند داشت. با این حال، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا چرخه قاعدگی به حالت قبل از بارداری برگردد.

داشتن مقداری خونریزی بعد از سقط جنین طبیعی است. اولین روز  خونریزی، روز اول  چرخه قاعدگی جدید است. خونریزی یا لکه بینی ممکن است تا حدود یک هفته پس از آن ادامه یابد.

تخمک گذاری ممکن است حدود ۲ هفته بعد از این چرخه جدید اتفاق بیفتد. روز ۱۴  چرخه قاعدگی زمانی است که تخمک گذاری به طور معمول برای زنان با پریود منظم اتفاق می افتد.

زنان ۳ تا ۵ روز  قبل از تخمک گذاری تا حدود  1 تا ۲ روز  پس از تخمک گذاری ، بارورترین هستند   .

با توجه به  کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG) ، زنان می توانند به محض ۲ هفته پس از سقط جنین تخمک گذاری کنند، اگر در ۱۳ هفته اول بارداری رخ دهد.

اگر سقط جنین در مراحل بعدی بارداری اتفاق بیفتد، تنظیم چرخه آنها ممکن است بیشتر طول بکشد.

با این حال، زمان دقیق تخمک گذاری در افراد مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، زنانی که  قبل از بارداری پریودهای نامنظم داشتند،  ممکن است متوجه شوند که قاعدگی آنها نامنظم باقی مانده است.

علائم تخمک گذاری

نشانه های زیادی از تخمک گذاری وجود دارد. بررسی برخی از آنها بسیار آسان است، اما قابلیت اطمینان آنها می تواند متفاوت باشد. این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ترشحات واژن که شفاف، کدر و مرطوب تر از حد معمول به نظر می رسند
  • حساسیت سینه
  • نفخ و گرفتگی شکم

سایر علائم تخمک گذاری نیاز به کمی تلاش بیشتر برای نظارت دارند. اینها می تواند شامل اندازه گیری و ثبت دمای پایه بدن و سطح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) باشد. در زیر به هر دوی این موارد می پردازیم:

ردیابی دمای پایه بدن

زنی که با یک داروساز مرد صحبت می کند.
یک فرد می تواند یک دماسنج بدن پایه را از داروخانه محلی خود یا به صورت آنلاین خریداری کند.

افراد می توانند با ردیابی دمای پایه روزانه بدن خود، تقریباً زمانی که قرار است هر ماه تخمک گذاری کنند، تمرین کنند.  برای اکثر افراد، زمانی که تخمک گذاری رخ می دهد  ، دمای خواندن  0.5 تا ۱.۰ درجه فارنهایت بالاتر خواهد بود و سپس ۱ تا ۲ روز  قبل از شروع قاعدگی آنها به طبیعی باز می گردد.

برای استفاده از این روش، فرد باید هر روز دمای خود را با استفاده از دماسنج بدن پایه اندازه گیری و ثبت کند. بهتر است هر روز صبح در زمان مشخصی مطالعه کنید، به طور ایده آل قبل از بلند شدن از رختخواب در صبح.

دماسنج های مقعدی معمولاً قابل اعتمادتر از دماسنج های دهانی هستند. از آنجایی که تغییر دما معمولاً بسیار کم است، استفاده از دماسنج با مقیاس دقیق و آسان برای خواندن بسیار مهم است.

دماسنج های بدن پایه در داروخانه ها موجود است و افراد می توانند آن ها را به  صورت آنلاین نیز خریداری کنند .

همچنین بسیاری از اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند وجود دارند که به افراد اجازه می‌دهند دمای پایه بدن خود را به راحتی ثبت کنند و چرخه‌های باروری خود را دنبال کنند. برخی از دماسنج ها حتی با برنامه های خود ارائه می شوند.

ردیابی دمای پایه بدن در چرخه های متعدد می تواند به فرد کمک کند تا زمان احتمالی تخمک گذاری را پیش بینی کند.

تست LH

روش دیگر برای پیش بینی تخمک گذاری، آزمایش سطح LH در ادرار است.

هنگامی که سطح LH افزایش می یابد، باعث آزاد شدن تخمک از تخمدان ها می شود. سطح LH معمولاً حدود  ۳۶ ساعت  قبل از تخمک گذاری شروع به افزایش می کند.

فرد می تواند کیت های پیش بینی تخمک گذاری را از داروخانه ها و همچنین به صورت  آنلاین خریداری کند.

کیت ها معمولاً شامل تعدادی چوب تست و یک ظرف استریل هستند. برای استفاده، روی یکی از نوارهای آزمایش ادرار کنید و سپس آن را در ظرف قرار دهید.

تغییر در رنگ یا ظاهر نماد مثبت نشان دهنده یک نتیجه مثبت است. ممکن است فرد نیاز به آزمایش LH برای چندین روز قبل از تشخیص موج داشته باشد.

چه زمانی باردار شدن مجدد بی خطر است؟

زمانی که یک زن تلاش می کند دوباره باردار شود یک تصمیم شخصی است. برخی افراد بلافاصله دوباره تلاش می کنند، اما برخی دیگر ترجیح می دهند صبر کنند.

منبع معتبر سازمان  جهانی بهداشت (WHO) توصیه می‌کند برای کاهش خطر کم وزنی هنگام تولد، کم خونی مادر و زایمان زودرس  حداقل ۶ ماه صبر کنید  .

با این حال، یک  بررسی سیستماتیک در سال ۲۰۱۷  نشان داد که باردار شدن مجدد ظرف ۶ ماه پس از از دست دادن بارداری ممکن است در واقع خطر ابتلا به موارد زیر را کاهش دهد:

  • سقط جنین
  • زایمان زودرس

همچنین،  ACOG بیان  می کند که هیچ دلیل پزشکی برای صبر کردن قبل از تلاش برای باردار شدن مجدد وجود ندارد. با این حال، آنها توضیح می دهند که صبر کردن تا زمانی که زن اولین قاعدگی خود را داشته باشد می تواند محاسبه تاریخ زایمان را آسان تر کند.

آیا افراد پس از سقط جنین بارورتر هستند؟

دانشمندان نمی توانند دقیقاً بگویند سقط جنین چگونه بر باروری افراد تأثیر می گذارد.

هر زنی بعد از سقط جنین سطح متفاوتی از باروری را تجربه می کند که نتیجه گیری را دشوار می کند.

به عنوان مثال،  مطالعه ای در سال ۲۰۰۳ نشان  داد که باردار شدن در اولین سیکل بعد از سقط زودرس راحت تر از حد معمول است. با این حال، مطالعه دیگری  در سال ۲۰۰۵  نشان داد که سقط جنین ممکن است اندکی باروری بعدی را کاهش دهد.

احتمال سقط جنین دیگر چقدر است؟

دکتر در حال صحبت با بیمار زن
پزشک می‌تواند دلایل زمینه‌ای برای سقط جنین را بررسی کند.

اگرچه ممکن است بیش از یک بار سقط شود، سقط های متعدد نادر است. با توجه به  ACOG ، حدود ۱٪ از زنان سقط جنین مکرر را تجربه می کنند.

حدود  ۶۰ درصد  از سقط جنین ها به طور تصادفی رخ می دهد و هیچ دلیل پزشکی برای دلیل آن وجود ندارد. به طور معمول، مشکلات ژنتیکی خاص و شرایط پزشکی می توانند خطر سقط های مکرر را افزایش دهند.

زنانی که سقط جنین را تجربه کرده‌اند باید دلایل احتمالی را با یک پزشک در میان بگذارند، که می‌تواند هر علتی را آزمایش کند.

داشتن بیش از یک سقط جنین به این معنی نیست که بچه دار شدن دست نیافتنی است. در واقع، حدود  ۶۵ درصد  از زنانی که چندین سقط جنین غیرقابل توضیح را تجربه می کنند، بچه های سالمی به دنیا می آورند.

خلاصه

سقط جنین چرخه قاعدگی زنان را دوباره شروع می کند و اولین روز خونریزی روز اول سیکل جدید است.

تخمک گذاری در حدود روز ۱۴ سیکل قاعدگی اتفاق می افتد. با این حال، زمان دقیق تخمک گذاری در بین زنان متفاوت است و ممکن است چندین ماه طول بکشد تا چرخه آنها پس از از دست دادن بارداری به حالت عادی برگردد.

زنانی که قبل از بارداری سیکل های نامنظم داشتند، ممکن است پس از سقط جنین همچنان چرخه های نامنظم را تجربه کنند. سقط جنین زودهنگام نسبت به سقط جنینی که در اواخر بارداری اتفاق می افتد کمتر بر نظم چرخه قاعدگی تأثیر می گذارد.

علائمی که نشان می دهد یک زن در حال تخمک گذاری است می تواند شامل گرفتگی شکم، حساس شدن سینه ها و ترشحات شفاف و تیره واژن باشد. با این حال، آزمایش LH و ردیابی دمای پایه بدن راه‌های مطمئن‌تری برای پیش‌بینی تخمک‌گذاری هستند.

دانستن اینکه چه زمانی احتمال تخمک گذاری وجود دارد می تواند به افراد کمک کند تا بفهمند چه زمانی در چرخه خود بیشترین باروری را دارند. این اطلاعات هنگام تلاش برای برنامه ریزی یا اجتناب از بارداری مفید است.

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه