تخمین میزان واقعی شیوع کرونا بر اساس مدلسازی

تخمین میزان واقعی شیوع کرونا بر اساس مدلسازی

واکنش کشورها در قبال کرونا چند مرحله داشته است تا به پذیرش واقعیت برسند.

شامل: انکار ، عصبانیت ، سرزنش ، افسردگی و پذیرش.

ایران از کشورهای بوده است که یک مرحله انکار طولانی داشته که با انجام این کار وضعیت را پیچیده تر کرده است.

ایران در ابتدا شهر قم که منشا اولیه بود را قرنطینه نکرد؛ تا ویروس در سرتاسر کشور گسترش یافت و طی چند هفته ، همه شهرها گزارش بیماری دادند.

در ابتدا داده ها در ایران میزان مرگ بسیار بالایی را نشان می دهد اما سپس کاهش یافته و بعد از چند هفته به میانگین جهانی رسید.

ایران یکی از کشورهایی است که به دلیل واکنش های آهسته در برابر بحران، عدم آمادگی سیستم سلامت و زیرساخت های بهداشتی شکننده و کمبود تجهیزات به دلیل تحریم های اقتصادی ، تا حدودی تحت تأثیر بیشتری از کرونا قرار گرفته است.

با توجه به کاستی های موجود در داده های گزارش شده ، در یک مطالعه جدید که ۱۱ فروردین در medrxiv قرار گرفت تعداد افراد  آلوده را تخمین زده و اثربخشی سیاست های مختلف برای مهار این بحران را بررسی کرده است.

 نتایج نشان  داد که در یک تخمین خوش بینانه ، تعداد موارد بیمار تشخیص داده نشده می تواند ۳ تا ۶ برابر بیشتر از میزان گزارش شده باشد.

طرح فاصله گذاری اجتماعی به تنهایی نمی تواند یک سیاست مؤثر در این مرحله از همه گیری بیماری باشد ، مگر اینکه حداقل ۸۰ درصد از جمعیت خود را برای مدت زمان طولانی قرنطینه کنند.

سیاست جایگزین پیشنهاد شده در این مقاله، افزایش انجام تستها و جداسازی موارد شناسایی شده است که با  فاصله گذاری اجتماعی مؤثر است. در غیر این صورت ، احتمالاً  مرگ و میر بیشتری در راه است، سیستم بهداشتی و درمانی کم می آورد و بحران اقتصادی قبلی در نتیجه تحریم ها، درسالهای آینده افزوده خواهد شد.

نکته:

این‌ داده ها فقط  بر اساس مدلسازی کامپیوتری هستند و لزوماً رخ نمی‌دهند. اما بهر حال برای پیش بینی آینده و چاره اندیشی لازمند.

در کل ۶ سناریو قابل پیش بینی است:

۱- هیچ گونه کنترلی

۲- فقط جداسازی بیماران شناسایی شده ،

۳- جداسازی بیماران  و خود قرنطینه گی

 ۴-آزمایش گسترده ، شناسایی بیماران و قرنطینه

 ۵- رها کردن سیاست ها  پس از یک ماه از اوج بیماری

 ۶- ترکیبی از سناریوهای قبلی

شیوع واقعی کرونا

سناریو۱ : بفرض عدم وجود هرگونه کنترل ، تغییر در رفتارهای فردی ، پیک بیماری در۳خرداد وجود خواهد داشت . در این شرایط حدود ۱۱ اردیبهشت ، ۷۰ درصد از مردم آلوده خواهند شد. و در زمان پیک ، حدود ۹ میلیون نفر به مراقبت پزشکی احتیاج دارند. درمجموع ، حدود ۹۰۰ هزار نفر ایرانی در اثر این بیماری جان خود را از دست خواهند داد (بدون حساب کسانی که مراقب دریافت نمیکنند)

در بهترین سناریو (شماره ۶)  یعنی افزایش انجام تست و جداسازی موارد شناسایی ، فاصله گذاری اجتماعی؛ در صورتی که ۵۰ درصد مردم در خانه بماندند؛ تا ۲۰ اردیبهشت حداکثر ۱۷۵ هزار نفر و  پیک تعداد بیماران زیر ظرفیت تختهای بخش مراقبت های ویژه بیمارستانها باقی می ماند و تا تیر ماه تعداد کل مرگ و میرها زیر ۵ هزار نفر خواهد بود.

شیوع واقعی کرونا

در سناریو۵ اگر افراد بعد از یکماه از پیک بیماری (۲۰خرداد) قرطینه را رها کنند، دوباره مرگ میر چند برابر می شود.

منبع:

دانلود مقاله

Modeling the Epidemic Dynamics of COVID-19 Outbreak in Iran

در سایت آر دایت رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه به شیوه‌ای متفاوت ارائه می‌شود. لطفاً جهت اطلاع از چگونگی و شرایط رژیم آنلاین، کلیک نمایید…

در صورتی که هر گونه سوالی دارید می توانید از طریق تلگرام، اینستاگرام یا واتساپ با ما در تماس باشید و یا درخواست مشاوره رایگان دهید.

ثبت نام

همین حالا جهت دریافت رژیم آنلاین ثبت نام کنید.

جهت تکمیل پرسشنامه رژیم آنلاین کلیک کنید.
ثبت نام