تراکئوستومی چیست؟

تراکئوستومی که به عنوان تراکئوتومی نیز شناخته می شود، یک سوراخ جراحی کوچک است که از جلوی گردن به نای ایجاد می شود.

یک لوله پلاستیکی منحنی، که به عنوان لوله تراکئوستومی شناخته می شود، از طریق سوراخ قرار می گیرد و اجازه می دهد هوا به داخل و خارج از نای جریان یابد. لوله به داخل ریه ها گسترش نمی یابد.

این لوله به فرد اجازه می دهد از طریق گلو نفس بکشد و راه هوایی فوقانی خود از جمله بینی و دهان خود را دور بزند. تراکئوستومی ممکن است موقت یا دائمی باشد، به صورت اورژانسی یا به صورت برنامه ریزی شده انجام شود.

چرا تراکئوستومی انجام می شود؟

تراکئوستومی زمانی انجام می شود که یک بزرگسال یا کودک دارای شرایطی باشد که تنفس طبیعی را دشوار یا غیرممکن می کند.

بیشتر بخوانید
چرا معده من می سوزد؟

افراد به دلایل مختلف تراکئوستومی دارند، از جمله:

تراکئوستومی شامل چه مواردی است؟

تراکئوستومی معمولاً با ترکیبی از بیهوشی عمومی موضعی و سبک انجام می شود.

یک برش کوچک در گلو ایجاد می شود و یک لوله تراکئوستومی وارد نای می شود. لوله در نای می نشیند و با نوار چسب به آن بسته می شود. در ابتدا ممکن است چند بخیه وجود داشته باشد، اما این بخیه ها معمولا در عرض یک هفته کشیده می شوند.

پس از انجام این عمل، اکثر افراد مدتی را در بخش مراقبت های ویژه می گذرانند. این برای اطمینان از اینکه زخم به خوبی بهبود می یابد و می توان لوله را با خیال راحت تعویض کرد، انجام می شود.

بیشتر بخوانید
گاستریت آتروفیک: علل، علائم و درمان

بسیاری از افراد می توانند پس از تثبیت تراکئوستومی دوباره شروع به خوردن و نوشیدن از طریق دهان کنند. این ممکن است یک یا ۲ هفته بعد از عمل باشد. برخی از افراد نیاز به تغذیه با لوله دارند.

برای افرادی که تراکئوستومی انجام می دهند، احساس اضطراب و ترس طبیعی است. افراد گزارش می دهند که هنگام انجام تراکئوستومی، بسیاری از احساسات پیچیده و احساسات فیزیکی دارند.

بعد از تراکئوستومی چه اتفاقی می افتد؟

پرستاران، فیزیوتراپیست ها، متخصصان تغذیه و گفتاردرمانگرها برای کمک به مراقبت از افرادی که تراکئوستومی دارند، همکاری می کنند.

بیشتر بخوانید
آیا اسهال صبحگاهی طبیعی است؟

پس از جراحی، پرستاران ممکن است نیاز به ساکشن مخاط از لوله داشته باشند. فیزیوتراپیست ها می توانند به پاکسازی ریه ها از مخاط کمک کنند و گفتار درمانگران می توانند به بلع و صحبت کردن کمک کنند.

لوله تراکئوستومی باید به طور مرتب تعویض شود. به افرادی که با تراکئوستومی به خانه می روند ممکن است دستورالعمل هایی در مورد نحوه مراقبت و تعویض لوله تراکئوستومی داده شود. گاهی اوقات لازم است برای تعویض لوله به بیمارستان مراجعه کنند.

خطرات و عوارض جانبی تراکئوستومی چیست؟

خطرات تراکئوستومی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • خونریزی و آسیب به گلو
  • انسداد لوله با ترشحات، که می تواند به ریه ها تنفس کند و باعث ذات الریه (پنومونی آسپیراسیون) شود.
  • عفونت
  • جابجایی لوله
  • تشکیل اسکار
بیشتر بخوانید
آنچه در مورد ازفاگوسکوپی باید بدانید

خطرات نادرتر عبارتند از:

  • باریک شدن نای
  • سوراخی بین نای و لوله غذا ایجاد می شود
  • مرگ بافت نای (نکروز نای)
  • گرانولوم تشکیل می شود (ناحیه کوچکی از بافت ملتهب)

جایگزین های تراکئوستومی چیست؟

تراکئوستومی معمولا به عنوان آخرین راه حل انجام می شود. اگر گزینه های مناسب دیگری وجود داشته باشد، پزشک شما احتمالاً آنها را به جای آن توصیه می کند. در شرایط اضطراری، تراکئوستومی می تواند جان شما را نجات دهد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید