آریتموفوبیا ترس از اعداد یا ریاضیات است. این یک فوبیا بسیار رایج است. مواجهه درمانی ملایم می تواند به شما کمک کند رابطه خود را با اعداد تغییر دهید.

فوبیا نوعی بیماری روانی است. بسته به شدت آنها، این ترس ها می توانند افراد را از عملکرد و مسیریابی در زندگی روزمره باز دارند. فوبی هایی مانند ترس از عنکبوت (آراکن هراسی)، ترس از مکان های عمومی (اگورافوبیا) یا ترس از فضاهای کوچک (کلاستروفوبیا) بیشتر شناخته شده اند.

با این حال، راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM-Five) بیش از پانصد فوبیای تشخیص داده شده را فهرست می کند و آنها را در پنج دسته اصلی طبقه بندی می کند.

با این همه فوبیا، قابل درک است که کمتر کسی ممکن است ترس از اعداد را شنیده باشد که به آن arithmophobia یا numerophobia گفته می شود. این می تواند ترس از اعداد خاص باشد، مانند اعدادی که بدشانسی تلقی می شوند، یا به طور کلی همه اعداد.

آریتموفوبیا: علل، علائم و درمان.

چه چیزی باعث آریتموفوبیا می شود؟

در حالی که به طور رسمی توسط DSM-Five به رسمیت شناخته نشده است، arithmophobia در نظر گرفته می شود فوبیای خاص. فوبیای خاص زمانی است که افراد از اشیا یا موقعیت‌های خاص ترس دارند و این می‌تواند باعث اضطراب و واکنش‌های فیزیکی شود.

آریتموفوبیا هنوز هم می تواند به عنوان یک اختلال اضطرابی درمان شود زیرا می تواند عملکرد تحصیلی و زندگی روزمره فرد را بسیار تحت تاثیر قرار دهد. اضطراب در کلاس ریاضی یکی از مصادیق آریتموفوبیا است. ترس از اعداد خاص، مانند عدد سیزده، می‌تواند باعث شود افراد از رویدادها، ساختمان‌ها و سناریوهای دیگر اجتناب کنند، زیرا آنها را بدشانس یا خطرناک می‌دانند.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد آتازاگورافوبیا، ترس از فراموش شدن بدانید

کارشناسان معتقدند که مانند سایر فوبیاها، آریتموفوبیا ممکن است در اثر حوادث آسیب زا قبلی ایجاد شود. به عنوان مثال، فردی که در کودکی در کلاس ریاضی مشکل داشت، ممکن است این پاسخ را ایجاد کرده باشد. به همین ترتیب، فردی که خاطرات آسیب زا مرتبط با مطالعه ریاضی دارد (مانند والدینی که فرزندشان را به دلیل کسب نمرات پایین در کلاس‌های ریاضی به سختی تنبیه کردند) ممکن است بیشتر دچار ترس از ریاضیات شوند.

آریتموفوبیا چقدر نادر است؟

در حالی که ممکن است شبیه یک فوبیای جدید به نظر برسد، ترس از اعداد یا ریاضیات بسیار رایج است. یک نظرسنجی از یک هزار و صد و نوزده نفر با کودکان شش تا شانزده ساله در بریتانیا گزارش کردند که هشتاد و چهار درصد معتقد بودند که ریاضی یک موضوع مهم و ضروری برای موفقیت کلی است.

با این حال، از آن گروه، تقریباً یک سوم احساس می کردند که نمی توانند به فرزندان خود در انجام تکالیف ریاضی کمک کنند. علاوه بر این، نوزده درصد از پاسخ دهندگان تمایلی به گذراندن دوره هایی برای بهبود شایستگی ریاضی خود نداشتند و پنجاه و دو درصد احتمالاً هنگام کمک به کودکان در انجام تکالیف ریاضی اشتباه می کردند.

بیشتر بخوانید
دلیریوم چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

ذکر این نکته ضروری است که داده های زیادی در مورد این موضوع در دسترس نیست و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. این مطالعه خاص توسط مرکز تحقیقات یک سازمان انتفاعی انجام شده است. در حالی که می دانیم اضطراب در مورد ریاضیات و اعداد رایج است – رقم دقیق ناشناخته است.

علائم آریتموفوبیا چیست؟

مانند بسیاری از فوبیاها، آریتموفوبیا با اضطراب و ترس پیرامون تعامل با اعداد مشخص می شود. افراد مبتلا به آریتموفوبیا ممکن است از موقعیت هایی که احتمالاً با اعداد روبرو می شوند یا نیاز به انجام ریاضیات دارند اجتناب کنند. این می تواند باعث ایجاد مشکل در مدرسه، محل کار، یا در حین انجام کارهای روزانه مانند پرداخت قبوض شود.

همچنین می تواند منجر به حملات پانیک شود، که می تواند شامل شود علائم دیگر، مانند:

 • لرزیدن
 • تعریق
 • سفتی یا درد در قفسه سینه
 • ضربان قلب تند
 • سردرد
 • احساس سرگیجه یا ضعف
 • دهان خشک
 • اصرار ناگهانی برای رفتن به دستشویی
 • هایپرونتیلاسیون
 • افزایش فشار خون
 • حالت تهوع

علائم روانشناختی اضافی می تواند شامل شود

 • افسردگی
 • گناه و شرمندگی
 • انزوا یا کناره گیری

اگر شما یا یکی از عزیزانتان علائم فوق را به طور مکرر به مدت شش ماه یا بیشتر در مواجهه با اعداد یا موقعیت‌های مرتبط با ریاضیات تجربه می‌کنید، ممکن است علت ترس از ترس باشد. یک متخصص سلامت روان می تواند تشخیص رسمی بدهد و در صورت نیاز با شما برای ایجاد یک برنامه درمانی همکاری کند.

بیشتر بخوانید
برخورد با عشق نافرجام

آریتموفوبیا چگونه درمان می شود؟

بر خلاف برخی از فوبیاها، اجتناب از منبع اضطراب همیشه واقع بینانه نیست که شما به آریتموفوبیا مبتلا هستید. با توجه به اینکه اعداد بخشی از زندگی روزمره هستند و برای همه چیز ضروری است، از خواندن تابلوهای خیابان گرفته تا رفتن به خواربارفروشی، یادگیری نحوه مدیریت arithmophobia بسیار مهم است.

یک متخصص سلامت روان ممکن است درمان شناختی رفتاری (CBT) و مواجهه درمانی را به عنوان گزینه های درمانی توصیه کند. آنها به شما این امکان را می دهند که به آرامی تعامل خود را با اعداد افزایش دهید و در عین حال نحوه برخورد با آنها را مجدداً بیاموزید.

برخی از افراد ممکن است از هیپنوتیزم درمانی نیز بهره مند شوند. این ممکن است به شما کمک کند تا علت اصلی اضطراب خود را بهتر مشخص کنید و همچنین مسیرهای جدیدی برای مدیریت علائم خود بسازید.

در برخی موارد، متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است داروها را تجویز کنند، به خصوص اگر اضطراب یا افسردگی را تجربه می کنید که به شدت بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد. این داروها ممکن است به طور مستقیم آریتموفوبیا را درمان نکنند، اما در عوض ممکن است علائم را برطرف کنند تا به شما کمک کنند برای شروع تمرینی مانند مواجهه درمانی احساس آمادگی کنید.

بیشتر بخوانید
فرافکنی در روانشناسی: تعریف، مکانیسم دفاعی

خلاصه

ریاضی یک درس ضروری است، اما می تواند برای بسیاری از افراد استرس و اضطراب ایجاد کند. در برخی افراد، این علائم ممکن است آنقدر شدید باشد که به عنوان یک فوبی خاص به نام arithmophobia در نظر گرفته شود.

برای برخی از افراد، آریتموفوبیا ممکن است به طور مستقیم با خاطرات استرس زا از کلاس ریاضی یا ترومای دوران کودکی مرتبط باشد. برای دیگران، ممکن است ترس عمومی تر از اعداد یا موقعیت هایی باشد که اعداد خاصی رخ می دهند. این ممکن است به خرافات، مانند عدد سیزده، یا تجربیات دیگر مرتبط باشد.

اجتناب از اعداد یا ریاضی کار دشواری است، بنابراین جستجوی کمک حرفه‌ای برای مدیریت آریتموفوبیا مهم است. مواجهه درمانی، CBT، هیپنوتیزم درمانی، و گاهی اوقات داروها، همگی می توانند به افراد مبتلا به آریتموفوبیا کمک کنند تا بتوانند با دنیایی کنار بیایند و در دنیایی که اعداد تقریباً در همه جا وجود دارد، حرکت کنند.