ترشحات خونی واژن: علل و نحوه درمان آن

دیدن ترشحات خونی در زمانی که انتظارش را ندارید می تواند نگران کننده باشد. اما ترشحات خونی می تواند طبیعی باشد و همیشه نشانه اورژانس نیست. سن، سبک زندگی و سابقه پزشکی همگی در تعیین علت خونریزی نقش دارند.

این مقاله علل رایج ترشحات خونی، زمان مراجعه به پزشک و نحوه درمان یا پیشگیری از آن در آینده را توضیح می دهد.

علل ترشحات خونی

ترشحات خونی همیشه نشان دهنده این نیست که چیزی اشتباه است. در واقع، موارد زیادی وجود دارد که به پاسخ های طبیعی بدن اشاره می کند.

چرخه قاعدگی

قاعدگی، ریزش دیواره رحم، شایع ترین شکل ترشحات خونی است. این می تواند نشان دهنده شروع چرخه قاعدگی یا پریود شما باشد. یک دوره منظم به طور متوسط ​​هر ۲۸ روز یا حدود ۱۴ روز پس از تخمک گذاری منظم رخ می دهد.

ترشحات خونی: علل و نحوه درمان آن

رنگ پریود شما ممکن است در طول چرخه شما تغییر کند، که با خون صورتی، قهوه ای یا سیاه شروع می شود و به خون شرابی یا قرمز تبدیل می شود.

در دوران بلوغ زودرس

سن اغلب عاملی برای قاعدگی نامنظم است. منارکیا شروع قاعدگی، یک فرآیند طبیعی است که معمولا در حدود ۱۲ سالگی در دختران اتفاق می افتد.

پس از اولین قاعدگی، معمول است که برای چند ماه دیگر پریود نشوید، که باعث می شود ترشحات خونی در یک برنامه نامنظم ظاهر شوند. این به این دلیل است که ممکن است چرخه هورمونی که مسئول تخمک گذاری و قاعدگی منظم است، مدتی طول بکشد.

قبل از یائسگی و HT

قبل از یائسگی مرحله منتهی به یائسگی یا آخرین قاعدگی است. به طور کلی، بیشتر زنان در دهه ۴۰ زندگی خود علائم قبل از یائسگی را مشاهده می کنند و میانگین سنی آن ۴۷ سال است.

تغییرات چرخه قاعدگی در دوران پیش از یائسگی طبیعی است. دوره های شما ممکن است کوتاه تر، طولانی تر، سنگین تر یا سبک تر از حد معمول باشد. حتی ممکن است برخی دوره ها را از دست بدهید.

هورمون درمانی یا HT به ترکیبی از هورمون های زنانه استروژن و/یا داروهای پروژسترون اشاره دارد. برخی از زنان ممکن است برای کاهش علائم قبل از یائسگی و یائسگی اینها را تجویز کنند. یکی از عوارض جانبی شناخته شده HT خونریزی نامنظم است.

مربوط به بارداری

در حالی که خونریزی در دوران بارداری ممکن است یک مشکل باشد، اما در واقع در سه ماهه اول بارداری یا سه ماه اول بارداری طبیعی بسیار رایج است.

حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد از زنان باردار در سه ماهه اول خونریزی دارند. خونریزی معمولاً خفیف است و پس از لقاح (زمانی که تخمک بارور شده در دیواره رحم لانه گزینی می کند) رخ می دهد. این نوع خونریزی گاهی اوقات خونریزی لانه گزینی نیز نامیده می شود و جای نگرانی نیست.

در حالی که خونریزی لانه گزینی رایج است، همیشه در مورد خونریزی در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید زیرا می تواند نشانه ای از موارد جدی تر باشد.

بیشتر بخوانید
13 غذایی که باید در دوران بارداری بخورید

در مورد علل ترشحات خونی

در برخی موارد، ترشحات خونی یا خونریزی بین قاعدگی می تواند به شرایط شدیدتری اشاره کند. در همه موارد، مهم است که علائم خود را به طور کلی دنبال کنید و به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا ترشحات خونی اغلب یکی از علائمی است که به تشخیص کمک می کند.

اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری التهابی مزمن است که در آن بافتی که به طور معمول در پوشش داخلی رحم یافت می شود در سایر اندام های دستگاه تناسلی یا غدد درون ریز زنان تشکیل می شود.

شدت علائم متفاوت است و می تواند باعث خونریزی قاعدگی نامنظم یا لکه بینی بین دوره ها شود. تشخیص آندومتریوز چالش برانگیز است، بنابراین نظارت بر علائم دیگر مانند گرفتگی عضلات شدید، درد لگنی غیرقابل توضیح، رابطه جنسی دردناک، خستگی و مشکلات مثانه بسیار مهم است.

سرطان

بسیاری از سرطان های رایج که توسط زنان تجربه می شوند به ندرت در مراحل اولیه علائم ایجاد می کنند. اگر علائم اولیه رخ دهد، اغلب خونریزی یا لکه بینی خارج از قاعدگی است.

  • سرطان رحم شایع ترین سرطان زنان است. این در درجه اول به دو نوع سرطان اشاره دارد که رحم را تحت تأثیر قرار می دهد: کارسینوم آندومتر و سارکوم رحم. هر دو می توانند منجر به خونریزی بین سیکل های قاعدگی یا بعد از یائسگی، از جمله علائم دیگر شوند.
  • سرطان دهانه رحم در دهانه رحم رخ می دهد و بیشتر موارد به انسان نسبت داده می شود ویروس پاپیلوم (HPV)، یک عفونت مقاربتی (STI). یکی از شایع ترین علائم اولیه سرطان دهانه رحم خونریزی نامنظم است. این می تواند خارج از قاعدگی، بیش از حد در طول خونریزی قاعدگی، یا خونریزی پس از مقاربت رخ دهد.
  • سرطان تخمدان تخمدان ها و ساختارهای اطراف زن را تحت تاثیر قرار می دهد. اغلب علائم اولیه وجود ندارد. اما بیماران جوانتر مبتلا به سرطان تخمدان اغلب دارای تومورهای سلول زایا (تومورهایی که از سلول های تولید کننده تخمک شروع می شوند) یا تومورهای استرومایی طناب جنسی (سلول های بافت ساختاری که تخمدان را کنار هم نگه می دارند و هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون را تولید می کنند) دارند. در این موارد، خونریزی غیرطبیعی واژینال یا خونریزی مشابه پریود از علائم شایع است.

ترکیدن کیست تخمدان

کیست تخمدان کیسه ای پر از مایع است که در داخل یا بالای تخمدان تشکیل می شود. آنها شایع هستند و معمولاً خود به خود برطرف می شوند، اما در برخی موارد می توانند ترکیده و با خونریزی غیرطبیعی یا ترشحات خونی همراه باشند.

بیشتر بخوانید
چگونه در دوران یائسگی وزن کم کنیم (و آن را حفظ کنیم)

ترکیدن کیست تخمدان معمولا باعث درد شدید و ناگهانی در یک طرف لگن می شود. این اغلب پس از رابطه جنسی یا فعالیت شدید اتفاق می افتد.

علل عفونی

 • واژینوز واژینوز باکتریایی (BV) یک بیماری شایع است که در آن تعادل طبیعی فلور واژن به دلیل رابطه جنسی، محصولات بدن یا آنتی بیوتیک ها مختل می شود و منجر به رشد بیش از حد باکتری های بی هوازی می شود. علائم معمولاً خفیف هستند، اما می‌توانند شامل خونریزی بعد از رابطه جنسی، احساس سوزش هنگام ادرار کردن یا بوی «ماهی» باشند.
 • بیماری های مقاربتی: خونریزی یا لکه بینی بین دوره های قاعدگی نیز می تواند از علائم یک بیماری مقاربتی باشد، مانند کلامیدیا، سوزاک، یا تریکومونیازیس. علائم STI ممکن است با ترشح غیر طبیعی یا درد یا خارش در ناحیه واژن همراه باشد.

مشکلات بارداری

در حالی که خونریزی در اوایل بارداری شایع است، همیشه باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید زیرا در برخی موارد ممکن است باعث نگرانی شود.

 • حاملگی خارج رحمی: یکی از علل خونریزی در اوایل بارداری که طبیعی نیست، حاملگی خارج از رحم است. حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده در جایی غیر از دیواره رحم، به طور معمول در یکی از لوله های فالوپ، لانه گزینی می کند. خونریزی واژینال گاهی تنها نشانه حاملگی خارج از رحم است.
 • سقط جنینسقط جنین (که از دست دادن بارداری زودرس نیز نامیده می شود) بسیار ناراحت کننده است، اما غیر معمول نیست، به از دست دادن بارداری قبل از هفته بیستم (یا تقریباً چهار ماه و نیم) بارداری گفته می شود. علائم معمول سقط جنین شامل خونریزی (از لکه بینی تا شدید) همراه با ترشح مایع و بافت است.
 • زایمان زودرس: زایمانی که قبل از هفته ۳۷ شروع شود، زایمان زودرس یا زودرس نامیده می شود. علائم و نشانه های زایمان زودرس شامل تغییر در ترشحات واژن (خونی، آبکی، مخاطی)، درد شکم یا لگن و انقباضات است.

بیماری تیرویید

غده تیروئید یک غده پروانه ای شکل کوچک است که در قسمت جلویی گردن شما قرار دارد. هورمون تیروئید علاوه بر کنترل متابولیسم، ضربان قلب و سایر عملکردها، نقش اساسی در سلامت باروری دارد.

زنان ۱۰ برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به بیماری تیروئید هستند. که می تواند منجر به عوارض در قاعدگی شود. هورمون تیروئید بیش از حد یا خیلی کم می تواند قاعدگی شما را بسیار سبک، سنگین یا نامنظم کند. بیماری تیروئید همچنین می تواند باعث توقف پریودهای شما برای چند ماه یا بیشتر شود، وضعیتی به نام آمنوره.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک بیماری مزمن است که از هر ۱۰ زن در سنین باروری ۱ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند باروری را مختل کند. علائم PCOS متفاوت است و این بیماری مزمن را بسیار گیج کننده می کند.

یکی از علائم رایج سندرم تخمدان پلی کیستیک، قاعدگی نامنظم، غایب یا سنگین است. به این دلیل که افراد مبتلا به PCOS معمولا سطوح بالاتری از هورمون‌های مردانه به نام آندروژن دارند که نسبت هورمون‌های جنسی زنانه را کاهش می‌دهند (مانند هورمون‌هایی که چرخه قاعدگی شما را کنترل می‌کنند).

بیشتر بخوانید
استروژن در مقابل پروژسترون: عملکردها در بدن انسان

این می تواند منجر به پریود نشدن برای چندین ماه یا دوره های نامنظم شود که ممکن است دو یا چند بار در یک ماه رخ دهد.

علل انسدادی

خونریزی همیشه به یک وضعیت پزشکی اشاره نمی کند. گاهی اوقات انسدادهای رایج می توانند باعث ترشح خونی شوند.

 • تامپون نگهدارنده: از دست دادن رد تامپون در داخل واژن آسان است. فراموش کردن برداشتن یکی قبل از رابطه جنسی یا قبل از قرار دادن دیگری می تواند باعث ناراحتی و در برخی موارد ترشحات خونی شود.
 • آی یو دی: دستگاه داخل رحمی (IUD) یک وسیله کوچک، انعطاف پذیر و پلاستیکی است که به شکل حرف T است. برای جلوگیری از بارداری داخل رحم قرار می گیرد. برخی از IUD ها ممکن است دوره های قاعدگی را سبک تر کنند یا به طور کلی مانع از قاعدگی زن شوند. لکه بینی بین پریودها در سه ماه اول پس از تزریق شایع است.

علل تشریحی

ترشحات خونی همچنین می تواند به رشد یا توده های خوش خیم در ناحیه تناسلی اشاره کند.

 • پولیپ: پولیپ‌های رحم که پولیپ‌های آندومتر نیز نامیده می‌شوند، معمولاً توده‌های کوچک و پیازی شکل از بافت آندومتر هستند که توسط یک ساقه به رحم متصل می‌شوند. بسیاری از افراد خونریزی غیرطبیعی رحم را تجربه می کنند که شامل لکه بینی بین دوره های قاعدگی یا بعد از مقاربت است.
 • فیستول: فیستول گذرگاه یا سوراخی است که بین دو عضو یا یک اندام و پوست ایجاد شده است. فیستولی که در دیواره واژن ایجاد شده است فیستول واژن نامیده می شود. انواع مختلفی از فیستول تناسلی وجود دارد. در همه موارد، علائم ممکن است شامل نشت مایعات یا خارج شدن از واژن از جمله خون یا چرک باشد.

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد

هر گونه خونریزی واژینال بی دلیل بین دوره های قاعدگی دلیلی برای مراجعه به پزشک است. اگر هنوز دوران بلوغ را طی نکرده اید، یائسگی را پشت سر گذاشته اید یا باردار هستید، بسیار مهم است.

در صورت قاعدگی، پزشک ممکن است از شما سؤالاتی در مورد زمان وقوع، مدت زمان و شدت خونریزی از شما بپرسد. ردیابی چرخه خود را با استفاده از یک برنامه، یک تقویم یا یک دفتر خاطرات در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید
در مورد کیست‌ها، زخم‌ها و برآمدگی‌های واژن چه باید کرد؟

علاوه بر این، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است در مورد علائم دیگری که تجربه می کنید سؤالاتی بپرسد. بنابراین نظارت بر هرگونه درد، سرگیجه یا ترشحات دیگر به هدایت آنها به یک علت کمک می کند.

برای کمک به تشخیص ترشحات خونی شما، ممکن است معاینه لگن، آزمایش خون، کولپوسکوپی، سونوگرافی، هیستروسکوپی یا سایر تست های تشخیصی را انجام دهند.

خلاصه

ترشحات خونی می تواند طبیعی باشد و همیشه نشانه اورژانس نیست. موارد زیادی وجود دارد که پاسخ طبیعی بدن است. هنگامی که ترشحات خونی در دوران یائسگی، در اواخر بارداری رخ می دهد یا با علائم دیگری همراه است، ممکن است به وضعیت شدیدتری اشاره کند. سن، سبک زندگی و سابقه پزشکی همگی هنگام تعیین علت خونریزی خارج از قاعدگی نقش دارند، بنابراین مهم است که علائم خود را پیگیری کنید و به پزشک خود مراجعه کنید.

دیدن خون در لباس زیر در زمانی که انتظارش را ندارید می تواند نگران کننده باشد. بدن ما در ارتباط دائمی با ما است و از علائم استفاده می کند تا ما را به فرآیندهای طبیعی یا شرایط غیرعادی راهنمایی کند. وقتی صحبت از ترشحات خونی می شود، همیشه خبر بدی نیست. پیگیری قاعدگی یک راه ساده برای کمک به درک چرخه های بدن شما، آنچه برای شما طبیعی است و آنچه باید علامت گذاری شود است.

سوالات متداول

  • ترشحات خونی کمی طبیعیه؟

   بله، ترشحات کمی خونی می تواند در دوران بلوغ، اوایل بارداری یا قبل از یائسگی طبیعی باشد. اگر خارج از چرخه قاعدگی، بعد از یائسگی، یا اگر با علائم دیگری (مانند درد شدید) همراه است، ترشحات خونی را تجربه می کنید، به پزشک خود مراجعه کنید.

  • کمی ترشح خونی یعنی چی؟

   کمی ترشحات خونی می تواند معانی مختلفی داشته باشد، از خونریزی لانه گزینی در اوایل بارداری گرفته تا علائم طبیعی یائسگی. همچنین می‌تواند به شرایط جدی‌تری اشاره کند، بنابراین حتماً علائم اضافی را دنبال کنید تا به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در تشخیص کمک کنید.

  • آیا استرس می تواند باعث خونریزی واژن شود؟

   بله، اختلال در تنظیم هورمون ها ناشی از استرس مزمن می تواند منجر به قاعدگی نامنظم، خونریزی غیر طبیعی واژن، آمنوره، منوراژی، دیسمنوره و علائم قبل از قاعدگی شود.

Source link

۳.۳/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

6 دیدگاه دربارهٔ «ترشحات خونی واژن: علل و نحوه درمان آن;

 1. سلام وقت بخیر
  من در دوران پیش بایسگی هستم ۴۲ ساله .۴ ماه یک بار پریود میشدم الان دقیق در تاریخ پریودیم یه قطره خون دیدم و ترشحات شفاف و کمی قهوه‌ای خیلی کم رنگ .خطرناک است لطفاً راهنمایی.

  پاسخ
 2. سلام من ماه پیش جراحی دندان داشتم که داروهای زیادی استفاده کردم و اینماه همش ترشحات خونی دارم وپریود نمیشم ،لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه