ترشحات واژن یک اتفاق طبیعی برای زنان است و اغلب کاملا طبیعی و سالم است. تخلیه یک عملکرد خانه داری است. این به واژن اجازه می دهد تا باکتری های مضر و سلول های مرده را از بین ببرد. این فرآیند آن را تمیز، سالم نگه می دارد و به جلوگیری از عفونت کمک می کند.

در موارد دیگر، اگر رنگ، بو یا قوام غیر طبیعی باشد، ترشحات واژن ممکن است نشانه عفونت یا بیماری باشد.

ترشحات طبیعی واژن معمولاً به صورت سفید یا شفاف ظاهر می شوند. اگر ترشحات شما نارنجی به نظر می رسد، ممکن است یک علت زمینه ای وجود داشته باشد.

چه چیزی باعث ترشح نارنجی می شود؟

ترشحات غیرطبیعی نشانه شایع یک بیماری زمینه ای یا عفونت مقاربتی (STI) است، به خصوص اگر رنگ و بوی آن نامنظم باشد. هنگامی که چیزی تعادل طبیعی مخمر یا باکتری را در واژن شما بر هم می زند، نتیجه اغلب تحریک، بوی غیرعادی و رنگ و قوام ترشحات نامنظم است.

ترشحات نارنجی: علل و درمانhealthline.comhttps://www.healthline.com › یا...

ترشحات نارنجی واژن اغلب نشانه عفونت است. رنگ می تواند از نارنجی روشن تا رنگ تیره و زنگ زده متغیر باشد. دو مورد از شایع ترین عفونت های واژن که ممکن است باعث ترشحات رنگی شوند، واژینوز باکتریایی و تریکومونیازیس هستند.

بیشتر بخوانید
علت درد واژن چیست؟

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی (BV) زمانی رخ می دهد که عدم تعادل باکتری های خوب و بد در واژن شما وجود داشته باشد. این یک عفونت شایع است که در برخی موارد به خودی خود از بین می رود. با این حال، اگر عود کند یا علائم شما بدتر شود، ممکن است پزشک آنتی‌بیوتیک‌ها را برای درمان آن تجویز کند.

علائم رایج BV عبارتند از:

  • ترشحاتی که ممکن است خاکستری، سبز، نارنجی یا سفید نازک به نظر برسد
  • بوی غیر طبیعی واژن
  • احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
  • بوی بد و “ماهی” که پس از رابطه جنسی قوی تر می شود

پزشک شما ممکن است پماد، ژل یا قرص آنتی بیوتیک را برای درمان BV تجویز کند. این عفونت می تواند عود کننده شود. اگر شروع به مشاهده علائم کردید یا وضعیت شما پس از درمان بهبود نیافت، برای اطمینان از دریافت بهترین مراقبت، با پزشک خود ملاقات کنید.

بیشتر بخوانید
کیست واژینال: انواع، علائم، و تشخیص

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس (تریک) یک بیماری مقاربتی شایع است که توسط یک انگل ایجاد می شود. در حالی که در زنان شیوع بیشتری دارد، مردان نیز مستعد ابتلا به تریک هستند.

این طبیعی است که گاهی اوقات علائم کمی یا بدون علائم این بیماری را تجربه کنید. با این حال، برخی از علائم رایج مرتبط با تریک عبارتند از:

  • خارش یا سوزش ناحیه تناسلی
  • رنگ ترشحات نامنظم مانند سبز، زرد، سفید یا نارنجی
  • بوی “ماهی”
  • سوزش یا ناراحتی هنگام ادرار کردن

درمان تریک نیاز به آنتی بیوتیک دارد. بروز مجدد این عارضه در عرض سه ماه پس از دریافت درمان معمول نیست. برای جلوگیری از عفونت های مکرر، مطمئن شوید که شما و شرکای جنسی خود به طور مناسب درمان شده اید. اگر متوجه علائم نامنظم ناشی از درمان یا علائم عود شدید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

بیشتر بخوانید
پرده بکارت بدون سوراخ چیست؟ علائم، علل

پایان سیکل قاعدگی شما

گاهی اوقات ترشحات نارنجی واژن به سادگی نشانه ای است که چرخه قاعدگی شما به پایان رسیده است. در پایان دوره قاعدگی، معمولاً متوجه ترشحات قهوه ای یا زنگ زده می شوید. این اغلب مخلوط شدن خون با ترشحات واژن است که رنگ طبیعی را تغییر می دهد.

کاشت

ترشحات نارنجی یا صورتی نیز نشانه لانه گزینی است. این مرحله ای از بارداری است که تخمک بارور شده به دیواره رحم می چسبد، معمولاً ۱۰ تا ۱۴ روز پس از رابطه جنسی. اگر لکه‌های واژن با رنگ نارنجی یا صورتی را تجربه کردید که منجر به چرخه قاعدگی نمی‌شود، برای آزمایش‌های بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر ترشحات نارنجی دارید ممکن است دلیلی برای هشدار وجود نداشته باشد. اما اگر ترشحات نارنجی با علائم نامنظم و بوی بد همراه است، با متخصص زنان خود ملاقات کنید.

بیشتر بخوانید
تغذیه در دیابت بارداری

اگر باردار هستید و متوجه ترشحات و علائم رنگی نامنظم شدید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. ترشحات و مشکلات غیرطبیعی می تواند باعث عوارض بارداری شود و همچنین ممکن است بر سلامت شما تأثیر بگذارد.

چشم انداز چیست؟

ترشحات واژن برای زنان طبیعی و اغلب سالم است. با این حال، اگر متوجه رنگ‌های نامنظم و علائم همراه آن شدید، با پزشک خود ملاقات کنید. ممکن است نشانه یک بیماری مقاربتی باشد. خودتشخیصی نکن در حالی که علائم شما ممکن است خود به خود از بین بروند، ممکن است بدون درمان مناسب دوباره ظاهر شوند و بدتر شوند.
Source link