ترشحات واژن به طور طبیعی در طول چرخه قاعدگی شما ایجاد می شود. برخی از تغییرات در ترشحات ممکن است به دلیل برخی شرایط پزشکی از جمله عفونت های قارچی رخ دهد.

مایعی که به تمیز نگه داشتن واژن و عاری از عفونت کمک می کند، ترشحات واژن کاملا طبیعی است. اما رنگ، بافت و مقدار آن بسته به سن شما و محل چرخه قاعدگی شما می تواند متفاوت باشد.

با این حال، برخی تغییرات می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. اینها می تواند شامل تغییرات قابل توجه رنگ یا بو و همچنین تفاوت در قوام باشد.

از انواع و علل گرفته تا زمانی که بهتر است به دنبال مراقبت های پزشکی باشید، در اینجا کاهش ترشحات واژن است.

ترشحات واژن: علل، درمان و Colorshealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

انواع ترشحات واژن

انواع مختلفی از ترشحات واژن وجود دارد که اغلب بر اساس رنگ و قوام طبقه بندی می شوند.

سفید

ترشحات سفید رنگ به خصوص در آغاز یا پایان چرخه قاعدگی شایع است. به طور معمول، این ترشحات غلیظ و چسبنده نیز خواهد بود، بدون بوی قوی.

زلال و پر آب

حوالی تخمک گذاری، ترشح اغلب  شفاف تر و مرطوب تر است. همچنین ممکن است در هنگام برانگیختگی جنسی یا باردار متوجه ترشحات بیشتری از این دست شوید.

شفاف و کشدار

وقتی ترشحات به جای آبکی، شفاف اما کشدار و مخاطی مانند هستند، نشان دهنده این است که احتمالاً تخمک گذاری دارید.

قهوه ای یا خونی

ترشحات قهوه ای یا خونی می تواند در طول یا بلافاصله بعد از چرخه قاعدگی شما ایجاد شود. همچنین ممکن است مقدار کمی ترشحات خونی را بین دوره های قاعدگی تجربه کنید. به این می گویند لکه بینی.

لکه بینی که در زمان معمول قاعدگی شما و بعد از رابطه جنسی اخیر بدون مانع یا محافظ دیگری رخ می دهد ممکن است نشانه بارداری باشد. و لکه بینی در اوایل بارداری می تواند نشانه ای از سقط جنین باشد.

بیشتر بخوانید
اندومتریوز در مغز: علائم، تشخیص، درمان.

زرد یا سبز

ترشحات مایل به زرد ممکن است نشان دهنده یک وضعیت سلامتی نباشد زیرا به طور طبیعی می تواند این رنگ را هنگام قرار گرفتن در معرض هوا تغییر دهد.

اما ترشحات زرد یا سبز تیره تر – به خصوص زمانی که غلیظ، ضخیم یا همراه با بوی نامطبوع باشد – نشانه مراجعه به یک متخصص مراقبت های بهداشتی است.

علل ترشحات واژن

ترشحات واژن یک عملکرد سالم بدن ناشی از تغییرات طبیعی در سطح استروژن است. میزان ترشحات می تواند از مواردی مانند تخمک گذاری، برانگیختگی جنسی، قرص های ضد بارداری و بارداری افزایش یابد.

رنگ، بو و بافت ترشحات واژن می تواند تأثیر نامطلوبی داشته باشد توسط تغییرات به تعادل باکتریایی واژن به این دلیل که وقتی تعداد باکتری های مضر افزایش می یابد، احتمال عفونت واژن بیشتر می شود.

در اینجا برخی از عفونت های احتمالی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود.

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی یک عفونت باکتریایی شایع است. این باعث افزایش ترشحات واژن می شود که بوی قوی، بد و گاهی اوقات ماهی دارند. ترشحات همچنین ممکن است خاکستری، نازک و آبکی به نظر برسند. در برخی موارد، عفونت هیچ علامتی ایجاد نمی کند.

اگرچه واژینوز باکتریایی از طریق تماس جنسی منتقل نمی‌شود، اما اگر از نظر جنسی فعال باشید یا اخیراً شریک جنسی جدیدی پیدا کرده‌اید، خطر ابتلا به آن بیشتر است. عفونت همچنین می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد ریسک بالاتر ابتلا به یک عفونت مقاربتی (STI).

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس نوع دیگری از عفونت ناشی از انگل است. معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود، اما می‌تواند با استفاده از حوله یا لباس‌های حمام مشترک نیز منتقل شود.

تا نیمی از مردم تحت تاثیر قرار گرفتند هیچ علامتی ندارند کسانی که این کار را انجام می دهند اغلب متوجه ترشحات زرد، سبز یا کف آلود با بوی نامطبوع می شوند. درد، التهاب و خارش در اطراف واژن و همچنین هنگام ادرار کردن یا رابطه جنسی نیز از علائم شایع هستند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد شلی واژن باید بدانید

عفونت قارچی

عفونت قارچی زمانی رخ می دهد که رشد مخمر در واژن افزایش یابد. الف را تولید می کند ترشحات غلیظ و سفید که شبیه پنیر کوتیج است. این ترشحات معمولا بو نمی دهد.

علائم دیگر شامل سوزش، خارش و سایر تحریکات اطراف واژن همراه با درد در حین رابطه جنسی یا هنگام ادرار است.

زیر می تواند احتمال خود را افزایش دهید عفونت های قارچی:

 • فشار
 • دیابت
 • استفاده از قرص های ضد بارداری
 • بارداری
 • آنتی بیوتیک ها، به ویژه استفاده طولانی مدت بیش از ۱۰ روز

سوزاک و کلامیدیا

سوزاک و کلامیدیا عفونت‌های مقاربتی هستند که می‌توانند ترشحات غیرطبیعی ایجاد کنند عفونت دهانه رحم. اغلب به رنگ زرد، سبز یا ابری است.

همچنین ممکن است تجربه کنید:

 • درد هنگام ادرار کردن
 • دل درد
 • خونریزی بعد از رابطه جنسی نفوذی واژینال
 • خونریزی بین قاعدگی

اما برخی از افراد ممکن است علائم صفر داشته باشند.

تب خال ناحیه تناسلی

این بیماری مقاربتی می تواند منجر به ترشحات غلیظ واژن با بوی قوی، به ویژه پس از رابطه جنسی شود. زخم و تاول می تواند ظاهر شود اطراف اندام تناسلی همراه با خونریزی بین قاعدگی و احساس سوزش هنگام ادرار.

با این حال، این بیشتر  بدون علائم یا خفیف است اگر علائم ظاهر شوند، ممکن است در طول زندگی خود شیوع های مکرر را تجربه کنید.

بیماری التهابی لگن

ترشحات شدید و بدبو و درد در معده، بعد از رابطه جنسی، یا هنگام قاعدگی یا ادرار کردن ممکن است نشانه بیماری التهابی لگن باشد.

این زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها به داخل واژن و سایر اندام‌های تناسلی حرکت می‌کنند می تواند توسط STI ایجاد شود که بدون درمان رها می شوند مانند کلامیدیا یا سوزاک.

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث گرفتگی و ترشح واژن شود؟

ویروس پاپیلومای انسانی یا سرطان دهانه رحم

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی از طریق تماس جنسی منتقل می شود و می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. در حالی که ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد، این نوع سرطان می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • ترشحات خونی، قهوه ای یا آبکی با بوی نامطبوع
 • خونریزی غیرمعمول بین عادت ماهانه یا بعد از رابطه جنسی
 • درد هنگام ادرار کردن یا افزایش میل به ادرار کردن

در موارد نادر، ترشحات قهوه‌ای یا خونی نیز می‌تواند نشانه سرطان آندومتر، فیبروم یا سایر توده‌ها باشد.

چه زمانی باید به پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد

اگر تا به حال در مورد ترشحات واژن خود نگران هستید، در اسرع وقت با یک پزشک صحبت کنید. این امر به ویژه در صورتی صادق است که ترشحات شما رنگ، بو یا قوام تغییر کند یا اگر بیشتر از حد معمول متوجه آن شده باشید.

علائم دیگری که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

 • تحریک اطراف واژن
 • خونریزی بین قاعدگی، بعد از رابطه جنسی واژینال نفوذی یا بعد از یائسگی
 • درد هنگام ادرار کردن
 • تب
 • درد در شکم یا در حین رابطه جنسی نفوذی واژینال
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • خستگی
 • افزایش ادرار

چه چیزی در یک قرار ملاقات مراقبت های بهداشتی انتظار می رود

هنگامی که به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه می کنید، احتمالاً یک معاینه فیزیکی از جمله معاینه لگن انجام می دهند. پزشک همچنین چندین سؤال در مورد علائم، چرخه قاعدگی و شیوه زندگی کلی شما خواهد پرسید. در بسیاری از موارد، عفونت با معاینه فیزیکی یا لگنی قابل تشخیص است.

اگر یک متخصص مراقبت های بهداشتی نتواند بلافاصله مشکل را تشخیص دهد، ممکن است واژن شما را سواب بکشد تا نمونه ای از ترشحات را بگیرد و آن را زیر میکروسکوپ بررسی کند یا برای آزمایش بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. آنها همچنین ممکن است بخواهند از دهانه رحم شما خراش دهند تا ویروس پاپیلومای انسانی یا سرطان دهانه رحم را بررسی کنند.

بیشتر بخوانید
یائسگی چه زمانی شروع می شود؟

هنگامی که پزشک علت ترشح را بداند، گزینه های درمانی به شما داده می شود. این موارد می تواند از یک دوره کوتاه آنتی بیوتیک تا جراحی در موارد نادر متغیر باشد.

مراقبت در منزل برای ترشحات واژن

از آنجایی که ترشحات واژن طبیعی است، نمی توان از آن جلوگیری کرد. ولی تو می توانی اندازه بگیر برای کاهش احتمال عفونت

به آرامی اطراف واژن خود را با آب بشویید، از محصولات معطر و دوش هایی که ممکن است باعث تحریک شوند خودداری کنید. خشک کردن کامل ناحیه و پوشیدن لباس زیر نخی قابل تنفس نیز می تواند کمک کننده باشد.

علاوه بر این، استفاده از کاندوم یا سایر روش‌های بازدارنده را در طول فعالیت جنسی در نظر بگیرید و اسباب‌بازی‌های جنسی را کاملاً تمیز کنید تا خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را کاهش دهید. و اگر پریود هستید، سعی کنید تامپون ها و پدها را مرتب عوض کنید.

خلاصه

نظارت بر ترشحات واژن می تواند به شما کمک کند تا آنچه را که برای بدن شما معمولی است ردیابی کنید و تغییرات را در سریع ترین زمان ممکن متوجه شوید.

هر چیز غیرعادی نشانه صحبت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی است. به یاد داشته باشید که هر چه بیشتر عفونت ها سریعتر تشخیص داده و درمان شوند، احتمال عوارض طولانی مدت کمتری وجود دارد.

Source link