ترشحات گوش که به نام اوتوره نیز شناخته می شود، هر مایعی است که از گوش خارج می شود.

بیشتر اوقات، گوش های شما جرم گوش را ترشح می کنند. این روغنی است که بدن شما به طور طبیعی آن را تولید می کند. وظیفه جرم گوش این است که مطمئن شود گرد و غبار، باکتری و سایر اجسام خارجی وارد گوش شما نمی شود.

با این حال، شرایط دیگر، مانند پارگی پرده گوش، می تواند باعث تخلیه خون یا مایعات دیگر از گوش شما شود. این نوع ترشحات نشانه این است که گوش شما آسیب دیده یا عفونی شده است و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

ترشحات گوش: علل، درمان و پیشگیریhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

چه چیزی باعث ترشح گوش می شود؟

در بیشتر موارد، ترشحات از گوش شما به سادگی موم گوش است که راه خود را از بدن شما خارج می کند. این طبیعی است. سایر شرایطی که می توانند باعث ترشح شوند عبارتند از عفونت یا آسیب.

عفونت گوش میانی

عفونت گوش میانی (اوتیت میانی) یکی از علل شایع ترشح از گوش است. اوتیت میانی زمانی رخ می دهد که باکتری ها یا ویروس ها به گوش میانی راه پیدا کنند. گوش میانی پشت پرده گوش قرار دارد. این شامل سه استخوان به نام استخوانچه است. اینها برای شنیدن حیاتی هستند.

بیشتر بخوانید
چگونه می توانید گوش خود را باز کنید؟

عفونت گوش در گوش میانی می تواند باعث تجمع مایع در پشت پرده گوش شود. اگر مایع بیش از حد وجود داشته باشد، خطر سوراخ شدن پرده گوش وجود دارد که می تواند منجر به ترشحات گوش شود.

ضربه

ضربه به کانال گوش نیز می تواند باعث ترشح شود. اگر گوش خود را بیش از حد عمیق فشار دهید، ممکن است هنگام تمیز کردن گوش با سواب پنبه ای چنین ضربه ای رخ دهد.

افزایش فشار، مانند زمانی که با هواپیما یا غواصی در حال پرواز هستید، می تواند به گوش شما آسیب برساند. این شرایط همچنین ممکن است باعث پارگی یا پارگی پرده گوش شما شود.

ترومای آکوستیک آسیبی است که به گوش در اثر صداهای بسیار بلند وارد می شود. ضربه های صوتی می تواند باعث پارگی پرده گوش شما نیز شود. با این حال، این موارد به اندازه مواردی که شرح داده شد رایج نیستند.

گوش شناگر

اوتیت خارجی، که معمولا به عنوان گوش شناگر شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که باکتری یا قارچ کانال گوش شما را عفونی کند. معمولاً زمانی رخ می دهد که مدت زمان طولانی را در آب می گذرانید.

رطوبت بیش از حد داخل گوش می تواند پوست دیواره مجرای گوش شما را تجزیه کند. این اجازه می دهد تا باکتری ها یا قارچ ها وارد شوند و باعث عفونت شوند.

بیشتر بخوانید
عوارض احتمالی عفونت گوش چیست؟

با این حال، گوش شناگر مختص شناگران نیست. این می تواند هر زمان که در پوست کانال گوش شکسته شود، ایجاد شود. اگر پوست شما در نتیجه اگزما تحریک شده باشد، ممکن است رخ دهد.

همچنین اگر جسم خارجی را وارد گوش کنید، ممکن است رخ دهد. هر گونه آسیبی که به کانال گوش شما وارد شود، آن را مستعد عفونت می کند.

علل کمتر رایج

علت کمتر شایع ترشح گوش استاوتیت بدخیم خارجی، یک عارضه گوش شناگر که باعث آسیب به غضروف و استخوان های قاعده جمجمه می شود.

سایر علل نادر عبارتند از شکستگی جمجمه، که شکستگی در هر یک از استخوان های جمجمه است، یا ماستوئیدیت، که عفونت استخوان ماستوئید پشت گوش شما است.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی باشم؟

اگر ترشحات از گوش شما سفید، زرد یا خونی است یا اگر بیش از پنج روز ترشح داشتید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. گاهی اوقات ترشحات گوش ممکن است با علائم دیگری مانند تب رخ دهد. در صورت داشتن علائم همراه به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر درد شدیدی دارید، گوش شما متورم یا قرمز شده است، یا شنوایی شما کم شده است، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر آسیبی در گوش دارید که باعث ترشح می شود، این دلیل خوب دیگری برای مشورت با پزشک است.

گزینه های درمانی برای ترشح گوش چیست؟

درمان ترشحات گوش بستگی به علت آن دارد. در برخی موارد، وضعیت شما نیازی به درمان پزشکی ندارد.

بیشتر بخوانید
چرا بینی من از داخل گزگز می کند؟

به عنوان مثال آکادمی اطفال آمریکا رویکرد ۴۸ ساعته «انتظار و دیدن» را که با پیگیری دقیق همراه است، به عنوان یکی از گزینه‌های درمان گوش درد خفیف در کودکان توصیف می‌کند.

علائم عفونت گوش معمولاً در طی یک یا دو هفته اول بدون هیچ درمانی از بین می رود. ممکن است برای مقابله با هر درد یا ناراحتی به داروهای ضد درد نیاز باشد.

اگر کودک شما زیر شش ماه سن دارد یا تب بیش از ۱۰۲.۲ درجه فارنهایت دارد، پزشک ممکن است قطره گوش آنتی بیوتیک تجویز کند.

بیشتر موارد ضربه به گوش نیز بدون درمان بهبود می یابند. اگر پارگی در پرده گوش خود دارید که به طور طبیعی بهبود نمی‌یابد، پزشک ممکن است یک چسب کاغذی مخصوص روی پارگی اعمال کند. این چسب سوراخ را بسته نگه می دارد تا زمانی که پرده گوش شما بهبود یابد.

اگر پچ کار نکرد، پزشک ممکن است با جراحی گوش شما را با استفاده از چسب پوست خود ترمیم کند.

پزشک باید گوش شناگر را درمان کند تا از گسترش عفونت جلوگیری کند. به طور معمول، پزشک به شما قطره های آنتی بیوتیک گوش می دهد تا حدود یک هفته از آن استفاده کنید. در موارد شدید، آنتی بیوتیک خوراکی نیز ضروری خواهد بود.

بیشتر بخوانید
جوش گوش: علت، تشخیص و درمان

چگونه می توانم از ترشح گوش جلوگیری کنم؟

برای جلوگیری از عفونت گوش، سعی کنید از افرادی که بیمار هستند دوری کنید.

بر اساس کلینیک مایو، تغذیه با شیر مادر ممکن است از نوزادان در برابر عفونت گوش محافظت کند، زیرا آنها آنتی بادی های مادر خود را در شیر خود دریافت می کنند.

آنها توصیه می کنند که اگر کودک خود را با شیشه شیر می دهید، باید سعی کنید نوزاد خود را در وضعیت عمودی نگه دارید نه اینکه اجازه دهید او دراز کشیده بنوشد.

برای جلوگیری از پارگی پرده گوش، اشیاء خارجی را از گوش خود دور نگه دارید. اگر می‌دانید که در منطقه‌ای هستید که سر و صدای زیاد دارد، برای محافظت از پرده گوش، گوش گیر یا ماف بیاورید.

شما می توانید با اطمینان از خشک کردن گوش های خود پس از قرار گرفتن در آب از گوش شناگر جلوگیری کنید. همچنین سعی کنید آب را با چرخاندن سر به یک طرف و سپس به طرف دیگر تخلیه کنید. همچنین می‌توانید بعد از شنا از قطره‌های گوش دارویی بدون نسخه برای کنترل و تسکین گوش شناگر استفاده کنید.