زبان شکافدار خوش خیم است اما ممکن است برای از بین بردن مواد زائد نیاز به مراقبت بیشتری از دهان داشته باشد. اگر ترک ها آسیب می بینند یا زخم ایجاد می کنند، ممکن است به دلیل بیماری دیگری باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

وقتی در آینه نگاه می کنید و زبانتان را بیرون می آورید، ترک هایی می بینید؟ شما می توانید یکی از آن ها باشید ۵ درصد از جمعیت ایالات متحده که زبان شکاف دارند.

زبان ترک خورده یک بیماری خوش خیم (غیر سرطانی) است. با یک یا چند ترک عمیق یا کم عمق – به نام شیار، شیار یا شکاف – در سطح بالایی زبان شما تشخیص داده می شود. زبان شقاق نیز نامیده می شود:

  • زبان ترک خورده
  • زبان تا شده
  • زبان کیسه بیضه
بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد تورم زبان بدانید

علائم شکاف زبان

علائم زبان ترک خورده ترک در سطح بالای زبان است. گاهی اوقات تا لبه های زبان گسترش می یابند. عمق و اندازه ترک ها یا شکاف ها متفاوت است. آنها ممکن است متصل باشند یا نباشند.

ترک‌های زبان: علائم و علت‌ها.

ضررات گاهی اوقات می توانند به دام افتادن در شکاف های شیارهای عمیق به این ترتیب، افرادی که ترک زبان دارند، تشویق می‌شوند که سطح بالایی زبان خود را مسواک بزنند تا هرگونه زباله را از بین ببرند. این همچنین به جلوگیری از تحریک یا عفونت کمک می کند.

بیشتر بخوانید
قفل فک یا تریسموس: درمان، علل و علائم

چه چیزی باعث ترک زبان می شود؟

پزشکان نمی دانند چرا ترک های زبان ایجاد می شود. اعتقاد بر این است که ارثی است. گاهی اوقات یک زبان ترک خورده در کنار:

  • سندرم ملکرسون-روزنتال
  • گرانولوماتوز دهانی صورت
  • سندرم داون

زبان شقاق با زبان جغرافیایی و پسوریازیس، به ویژه پسوریازیس پوسچولر مرتبط است.

زبان ترک خورده چیست؟

افرادی که دارای زبان شقاق هستند، گاهی اوقات به بیماری معروف به زبان جغرافیایی نیز مبتلا هستند. به آن گلوسیت مهاجرتی خوش خیم نیز می گویند.

زبان جغرافیایی یک بیماری التهابی بی ضرر است که سطح زبان را تحت تاثیر قرار می دهد. معمولاً تمام سطح زبان با برجستگی های کوچک صورتی مایل به سفید پوشیده می شود. اما با زبان جغرافیایی، تکه‌هایی از آن برجستگی‌های کوچک گم شده‌اند. این لکه ها صاف و قرمز رنگ هستند و گاهی با حاشیه های کمی برجسته هستند.

بیشتر بخوانید
8 علت برآمدگی زبان

زبان ترک خورده نشان دهنده عفونت یا سرطان نیست. معمولاً مشکلاتی برای سلامتی ایجاد نمی کند.

پسوریازیس پوسچولار چیست؟

پسوریازیس پوسچولار شکل بسیار نادری از پسوریازیس است. این فرم شدیدترین است. می تواند بدن را با ترکیبی از پوست قرمز دردناک و برآمدگی های برجسته پر از چرک بپوشاند.

درمان بر روی تسکین علائم متمرکز است. ممکن است شامل فتوتراپی و دارو باشد، مانند:

  • سیکلوسپورین
  • آسیترتین
  • متوترکسات
بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث ایجاد لکه روی زبان شود؟

 خلاصه

اگر در زبان خود ترک دارید، ممکن است زبان شما ترک خورده باشد. این برای سلامتی خطری ندارد، اما مسواک زدن زبان خود را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که زباله ها در شکاف ها گیر نمی کنند.

اگر زبان شما دردناک است یا ضایعاتی در کنار ترک های زبان دارد، علائم خود را با پزشک خود در میان بگذارید. آنها می توانند به شما در یافتن درمان برای تسکین کمک کنند.