تریفالا فواید، تغذیه، و دستور العمل

تریفالا که به طور مستقیم به “سه نوع میوه” در سانسکریت ترجمه می شود، یک داروی گیاهی است که بخش مهمی از سنت آیورودا شفا در هند است.

تریفالا از ترکیب سه ابرمیوه هندی – آمالاکی، بیبیتاکا و هاریتاکی ساخته می شود. این سه میوه سنتی به دلیل خاصیت ضدالتهابی و ضد اکسید کننده ارزش دارویی قدرتمندی دارند.

برای سال ها، آیورودا از توانایی های شفابخش گیاهان مختلف استفاده کرده است. هنگامی که این گیاهان و گیاهان با هم ترکیب می شوند، به معجون های قوی تبدیل می شوند که می توانند انواع بیماری ها و شرایط را درمان کنند.

بنابراین، تریفالا یک داروی مهم و قدرتمند آیورودا است و در چند سال اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده است. برای مصرف بزرگسالان، کودکان و افراد مسن مناسب است.

Triphala - فواید، تغذیه، و دستور العمل - وبلاگ

این داروی آیورودا برای کمک به هضم، حمایت از عملکرد روده شناخته شده است و از آنجایی که یک آنتی اکسیدان عالی است، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و همچنین به خلاص شدن از شر مواد زائد سمی از بدن کمک می کند.

ارزش غذایی تریفالا

نصف قاشق چایخوری تریفالا حدود ۱۰ کالری دارد. به طور کامل از کربوهیدرات تشکیل شده و حاوی هیچ گونه چربی یا پروتئین نیست.

سنت آیورودا در مورد فواید تغذیه ای و سلامتی تریفالا با علم کاملاً مخالف نیست. همانطور که مشخص است، تریفالا یک داروی قدرتمند است که می تواند شرایط مختلف سلامتی را درمان کرده و بدن شما را التیام بخشد. تریفالا یک داروی قوی است که عمدتاً به دلیل خواصی است که سه ماده اصلی آن دارد:

آمالکی

آمالاکی که با نام Phyllanthus Emblica یا انگور فرنگی هندی نیز شناخته می شود، منبع غنی ویتامین C است. یک میوه آمالاکی حاوی تقریباً ۳۰۰۰ میلی گرم ویتامین C است.

همچنین در مواد معدنی و ترکیبات گیاهی مانند اسید فیلمبلیک، تانن ها، روتین، فنل ها و کورکومینوئیدها فراوان است. آمالاکی به دلیل توانایی آن در تنظیم سطح قند خون، تقویت سیستم ایمنی بدن و سم زدایی دهان و همچنین کبد به تریفالا اضافه می شود.

بیبیتاکا

دومین میوه ای که در ساخت تریفالا استفاده می شود، بیبیتاکا یا ترمینالیا بلریکا است و به دلیل اثرات درمانی آن بر ریه های بدن شناخته شده است. Bibhitaka دارای خواص قابض است و با کمک به دفع آب از ریه ها، مجاری ادراری و دستگاه گوارش به بدن کمک می کند تا کافا دوشا را خارج کند.

Bibhitaki همچنین در مبارزه با عفونت های باکتریایی و ویروسی خوب است و وجود تانن ها، فلاون ها و سایر ترکیبات به فواید دارویی آن برای بدن شما می افزاید. دو ماده شیمیایی گیاهی به طور خاص – اسید الاژیک و اسید گالیک – وزن بدن و سطح قند خون شما را تنظیم می کنند.

هاریتاکی

میوه سوم Haritaki نام علمی Terminalia chebula دارد. این میوه با نام «میروبالان سیاه» نیز شناخته می شود. به گفته آیورودا، هاریتاکی به واتاهای هوادار در بدن می پردازد. همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن شما و خواص ملین آن معروف است و به بازسازی بافت های بدن کمک می کند. هاریتاکی همچنین با کمک به بیماری قلبی، زخم، آسم و موارد دیگر مرتبط است. وجود مواد شیمیایی گیاهی مانند پلی فنول ها و ترپن ها، از جمله، این میوه را به یک نیروگاه تبدیل می کند که قادر به ارائه فواید سلامتی مختلف است.

بیشتر بخوانید
ناپروکسن سدیم 220 میلی گرم: Aleve عوارض جانبی چیست؟

۸ فواید تریفالا برای سلامتی

مزایای سلامتی Triphala فراتر از جامعه آیورودا است. برخی مصرف آن را همراه با غذا انتخاب می کنند، اما تریفالا بهتر است صبح ها با معده خالی یا درست قبل از رفتن به رختخواب در شب مصرف شود.

۱. تریفالا به کنترل دیابت کمک می کند

Triphala برای کمک به بیماران دیابت نوع ۲ شناخته شده است.

مقاله اخیر منتشر شده در مجله بین المللی طب آیورودا نشان داد که تریفالا به تنظیم سطح قند خون و کلسترول در بدن شما کمک می کند.

فیتوکمیکال های موجود در Bibhitaka باعث ترشح انسولین از پانکراس می شود و در نتیجه سطح قند را کاهش می دهد و مقاومت به انسولین را بهبود می بخشد.

۲. Triphala دارای آنتی اکسیدان غنی است

تریفالا منبع غنی از پلی فنول ها که می تواند با رادیکال های آزاد مبارزه کند.

رادیکال های آزاد مولکول هایی در بدن شما هستند که باعث آسیب سلولی و منجر به بیماری های مختلف می شوند. آنتی اکسیدان های غنی در تریفالا استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد و التهاب ناشی از رادیکال های آزاد را کاهش می دهد.

تریفالا سرشار از ویتامین C است که تولید WBC را تحریک کرده و عملکرد آن را افزایش می دهد.

۳. Triphala به بهبود سیستم گوارش کمک می کند

تریفالا یک ملین طبیعی خوب است و می تواند به شما در شل شدن مدفوع و بهبود حرکات روده کمک کند. همچنین رقیب خوبی برای مقابله با سندرم روده تحریک پذیر است.

تریفالا با افزایش تعداد باکتری های خوب در دستگاه گوارش، دستگاه گوارش را تقویت می کند. مطالعات نشان می دهد که Triphala باعث جذب مناسب غذا، شل شدن مجاری صفراوی و حفظ هموستاز سیستم غدد درون ریز می شود.

۴. تریفالا تعدیل کننده ایمنی خوبی دارد

یک مطالعه منتشر شده در مجله علوم دارویی هند دریافتند که Triphala به تقویت سیستم ایمنی شما کمک می کند. پژوهش ثابت کرده است که Triphala به عنوان یک سرکوب کننده سیستم ایمنی یعنی اصلاح کننده پاسخ بیولوژیکی عمل می کند که مکانیسم دفاعی بدن ما را در برابر بیماری ها بهبود می بخشد. به تولید آنتی بادی برای مبارزه با عفونت، پاتوژن ها و ویروس ها کمک می کند.

تریفالا یک پادزهر عالی برای آلرژی است. قدرت ضد التهابی قوی آن هر گونه درد یا ناراحتی را تسکین می دهد.

بیشتر بخوانید
مسمومیت با استامینوفن

۵. Triphala سلامت دندان ها را افزایش می دهد

مطالعات نشان می دهد که Triphala به از بین بردن میکروب های دهان کمک می کند و به شما در حفظ سلامت دندان کمک می کند. تریفالا همچنین در کاهش تجمع لثه و التهاب لثه مفید است.

مقاله ای که در مجله تحقیقات دندانپزشکی هند منتشر شد نشان داد که دهانشویه ای که با استفاده از Triphala ساخته می شود به اندازه هر دهانشویه ای که از نظر پزشکی تجویز می شود مؤثر است.

۶. Triphala به بهبود کیفیت مو و پوست کمک می کند

هر دو، مصرف تریفالا و استفاده از خمیر تریفالا روی موهای شما کیفیت مو را بهبود می بخشد. از آنجایی که تریفالا سلامت دستگاه گوارش را تقویت می کند، به طور ناخواسته پوست و موهای شما را سالم تر می کند.

Triphala همچنین دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی است. استفاده از خمیر آن بر روی پوست سر می تواند کیفیت مو را افزایش داده و از پیری زودرس جلوگیری کند.

Triphala همچنین برای مقابله با بیماری های پوستی مانند آکنه و اگزما شدید استفاده می شود.

۷. Triphala به کاهش وزن کمک می کند

تریفالا بافت روده بزرگ را تقویت و تقویت می کند و می تواند به کاهش چربی اضافی که در اطراف شکم جمع می شود کمک کند. علاوه بر این، به دفع سموم از بدن و افزایش متابولیسم کمک می کند.

این به حفظ وزن سالم و جلوگیری از بیماری های پرخطر مانند حملات قلبی، فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بد کمک می کند.

۸. Triphala بینایی را تقویت می کند

پژوهش نشان می دهد که مصرف منظم تریفالا به هر شکلی دارای خاصیت تقویت کننده چشم است. بینایی را تقویت می کند و در برابر بیماری های چشمی مانند آب مروارید، گلوکوم یا سندرم بینایی کامپیوتری محافظت می کند.

پزشکان همچنین آب تریفالا را برای پاکسازی چشم تجویز می کنند. با این حال، شما نباید این کار را انجام دهید مگر اینکه توسط پزشک توصیه شود.

بهترین راه برای مصرف تریفالا

تریفالا بیشتر به سه شکل موجود است. می توانید آن را به صورت قرص، کپسول یا به صورت پودر تهیه کنید.

بهترین زمان برای مصرف تریفالا معمولاً بین نیم ساعت تا دو ساعت قبل از غذا است. اگر از تریفالا به عنوان دارویی برای درمان یبوست استفاده می کنید، بهترین زمان مصرف آن قبل از خواب است.

دوز قرص یا کپسول تریفالا روی بطری یا توسط پزشک پیشنهاد می شود. فرم عصاره مایع را می توان برای استفاده خارجی روی مو یا پوست استفاده کرد. شکل پودری تریفالا را می توان با آب مخلوط کرد و مصرف کرد.

پودر تریفالا معمولاً با عسل یا چند قطره آب لیمو مخلوط می شود زیرا اگر به طور مستقل مصرف شود می تواند بسیار تلخ باشد.

به طور سنتی، بهترین راه برای مصرف پودر تریفالا، آب تریفالا یا چای تریفالا است. دستور العمل های زیر را بخوانید و روشی را که می خواهید پودر تریفالا مصرف کنید انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید
تداخل دارویی آزیترومایسین با الکل

۱. تریفالا یک شبه ترک کرد

زمان آماده سازی: ۱۰ دقیقه

زمان پخت: ندارد.

عناصر:

 • ½ قاشق چایخوری پودر تریفالا
 • ۲۵۰ میلی لیتر آب

روش:

 • پودر تریفالا را بگیرید و به یک لیوان آب اضافه کنید.
 • خوب مخلوط کنید.
 • اجازه دهید مخلوط یک شب در دمای اتاق بماند.
 • صبح روز بعد با معده خالی مصرف شود.

این روش همچنین به کاهش وزن و حفظ سلامت پوست کمک می کند.

۲. چای تریفالا

زمان آماده سازی: ۵ دقیقه

زمان پخت: ۱۰ دقیقه

عناصر:

 • ۱/۴ قاشق چایخوری پودر تریفالا
 • ۲۵۰ میلی لیتر آب
 • چوب دارچین ۱ اینچی
 • ۱ قاشق چایخوری شربت اچ انی یا افرا (اختیاری)

روش:

 • پودر تریفالا را در تابه به آب اضافه کنید.
 • روی حرارت ملایم قرار دهید و بگذارید بجوشد.
 • در صورت تمایل چوب دارچین و عسل یا شربت افرا را اضافه کنید و بگذارید بجوشد.
 • چای را از جوش خارج کرده و یک فنجان برای خود بریزید.

خلاصه

Triphala یک ترمیم کننده عالی آیورودا است که دارای خواص درمانی و شفابخش مختلفی است. بخشی از سنت هندی برای قرن‌ها، شواهد علمی اخیر بسیاری از آنچه را که درمانگران آیورودا مدت‌ها در مورد فواید تریفالا برای سلامتی تبلیغ کرده‌اند، تأیید کرده‌اند.

اگر به دنبال یک مکمل سلامتی قدرتمند هستید که بتواند بدن شما را تقویت کند و به شما احساس سرزندگی و انرژی بدهد، تریفالا راه حل مناسبی برای درمان کامل شما است.

سوال متداول (سؤالات متداول)

تریفالا برای بدن چه می کند؟

تریفالا به دلیل کمک به هضم، حمایت از عملکرد روده و از آنجایی که سرشار از آنتی اکسیدان است، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. همچنین بینایی را بهبود می بخشد و سلامت پوست و مو را افزایش می دهد.

آیا مصرف تریفالا هر روز خوب است؟

بله، مقدار متوسط ​​تریفالا در روز بسیار مفید است. ۵۰۰ میلی گرم یا ۱ گرم از آن را نیم ساعت تا دو ساعت قبل از غذا میل کنید.

آیا تریفالا عوارض جانبی دارد؟

بله، مصرف تریفالا ممکن است برای برخی افراد اثرات منفی داشته باشد. عوارض جانبی تریفالا شامل گاز، اسهال، گرفتگی عضلات، ناراحتی معده و بسیاری دیگر از عوارض گوارشی به دلیل خاصیت ملین آن است. این اثرات ممکن است از خفیف تا شدید متغیر باشد. توصیه می شود بر اساس شرایط خود مصرف آن را محدود یا متوقف کنید. Triphala همچنین ممکن است فشار خون را به سطح خطرناکی پایین بیاورد. بنابراین افرادی که از فشار خون پایین رنج می برند باید از Triphala اجتناب کنند. تریفالا همچنین ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد و از این رو هنگام مصرف دارو همیشه باید با پزشک خود در مورد مصرف تریفالا مشورت کنید.

چه کسانی نباید تریفالا مصرف کنند؟

زنان باردار و زنانی که سعی در باردار شدن دارند نباید تریفالا مصرف کنند. این به این دلیل است که یکی از ترکیبات تریفالا، هاریتاکی برای مادران باردار مضر است و حتی می تواند باعث سقط جنین شود. Triphala همچنین ممکن است فشار خون را به سطح خطرناکی پایین بیاورد. بنابراین، افرادی که از فشار خون پایین رنج می برند باید از Triphala اجتناب کنند.

بیشتر بخوانید
بهترین زمان مصرف پودر کلاژن

چه زمانی باید تریفالا مصرف کنم؟

بهترین زمان برای مصرف تریفالا معمولاً نیم ساعت تا دو ساعت قبل از غذا است.

آیا تریفالا به کاهش وزن کمک می کند؟

بله، تریفالا بافت روده بزرگ را تقویت و تقویت می کند و می تواند به کاهش چربی اضافی که در اطراف شکم جمع می شود کمک کند. علاوه بر این، به دفع سموم از بدن و افزایش متابولیسم کمک می کند. این به حفظ وزن سالم و جلوگیری از بیماری های پرخطر مانند حملات قلبی، فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بد کمک می کند.

آیا تریفالا برای موهای خاکستری خوب است؟

بله، استفاده از خمیر تریفالا روی موهای شما می تواند به جلوگیری از پیری زودرس که باعث سفیدی مو می شود کمک کند.

آیا تریفالا برای کبد مفید است؟

تریفالا یکی از بهترین داروهای متعادل کننده کبد است. ترکیب آمالکی، بیبیتاکی و هاریتاکی کبد را سم زدایی می کند، جریان صفرا را تحریک می کند و همچنین دارای خواص تغذیه ای است. تریفالا به جلوگیری از بیماری های مرتبط با کبد مانند کبد چرب نیز کمک می کند.

چه مدت طول می کشد تا تریفالا برای یبوست عمل کند؟

بر اساس یک سال ۲۰۰۸ مطالعه، حدود ۲ هفته طول می کشد تا پودر تریفالا برای یبوست عمل کند.

آیا تریفالا می تواند باعث افزایش وزن شود؟

خیر، تریفالا باعث افزایش وزن نمی شود. مصرف پودر تریفالا می تواند به کاهش وزن اضافی به خصوص در اطراف شکم کمک کند. این به حفظ وزن سالم و جلوگیری از بیماری های پرخطر مانند حملات قلبی، فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بد کمک می کند.

چگونه با تریفالا سم زدایی می کنید؟

تریفالا بیشتر به سه شکل موجود است. می توانید آن را به صورت قرص، کپسول یا به صورت پودر تهیه کنید. دوز قرص یا کپسول تریفالا روی بطری یا توسط پزشک پیشنهاد می شود. شکل پودری تریفالا را می توان با آب مخلوط کرد و مصرف کرد. پودر تریفالا معمولاً با عسل یا چند قطره آب لیمو مخلوط می شود تا طعم تلخ آن متعادل شود.

آیا می توان تریفالا را در صبح مصرف کرد؟

بله، خوردن یک فنجان آب تریفالا با معده خالی در صبح یکی از بهترین درمان ها برای یبوست است.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه