تریپوفوبیا چیست؟ علائم، علل، تشخیص

اگر مشاهده خوشه‌هایی از سوراخ‌ها، دایره‌ها یا برآمدگی‌های کوچک باعث وحشت شما می‌شود، ممکن است از تریپوفوبیا رنج ببرید. 

تریپوفوبیا ترس از الگوی تکراری سوراخ ها یا برآمدگی های نزدیک است. تریپوفوب ها ممکن است به دلیل چیزهای به ظاهر معمولی مانند اسفنج، میوه ها با دانه ها، لانه زنبوری یا آفتابگردان بسیار مضطرب شوند.

این فوبیا در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی انجمن روانپزشکی آمریکا  (DSM-5) به رسمیت شناخته نشده است، اما برخی از افراد مبتلا به تریپوفوبیا ممکن است با معیارهای DSM-5 برای داشتن ” فوبی خاص” مطابقت داشته باشند، که به عنوان “فوبی خاص ” تعریف می شود. ترس یا اضطراب مشخص در مورد یک شی یا موقعیت خاص. اصطلاح “trypophobia” از سال ۲۰۰۹، زمانی که یکی از دانشجویان دانشگاه آلبانی وب سایت Trypophobia.com و یک گروه پشتیبانی را در فیس بوک تأسیس کرد، رایج شد.

از آنجایی که تریپوفوبیا می تواند طیف وسیعی از علائم را با درجات مختلف از شدت ایجاد کند، از بیزاری خفیف تا یک احساس فوری و شدید انزجار، ترس، یا حتی یک حمله پانیک تمام عیار، احتمالاً “یک پدیده طبیعی و به طور گسترده مشترک” است که بسیاری از افراد رنزو لانفرانکو ، پژوهشگر فوق دکترا در علوم اعصاب شناختی در مؤسسه کارولینسکا در سوئد که در مورد تریپوفوبیا تحقیق کرده است، می گوید می تواند تا حدودی تجربه کند. 

دکتر جف کول، روانشناس دانشگاه اسکس در انگلستان که تریپوفوبیا را نیز مطالعه کرده است، موافق است. او که خود تریپوفوب است، از این اختلال به عنوان “شایع ترین فوبیایی که هرگز درباره آن نشنیده اید” یاد می کند.

پرسش ها و پاسخ های متداول

آیا تریپوفوبیا واقعی است؟

تریپوفوبیا – ترس از الگوهای تکراری سوراخ ها یا برآمدگی های نزدیک – به عنوان یک تشخیص رسمی شناخته نمی شود، اگرچه بسیاری از کسانی که آن را تجربه می کنند با معیارهای داشتن یک فوبی خاص مطابقت دارند. به طور گسترده ای در شبکه های اجتماعی مورد بحث قرار گرفته است. ( Trypo از کلمه یونانی به معنای “سوراخ” گرفته شده است.) برخی کارشناسان آن را نوعی اختلال اضطرابی می دانند.
چه چیزی باعث واکنش تریپوفوبیا می شود؟
تقریباً هر الگوی تکراری می تواند واکنشی را تحریک کند، حتی اگر تصویر یا مورد کاملاً با تعریف مطابقت نداشته باشد. در یک مورد، یک بیمار با برآمدگی در مرنگ روی یک پای تحریک شد.
آیا تریپوفوبیا یک بیماری پوستی است؟
نه، اما می تواند یک پاسخ تکاملی به بیماری های پوستی باشد. بسیاری از بیماری های جدی پوستی شبیه به مجموعه ای از اشکال هستند. برخی می گویند تریپوفوبیا یک واکنش بیش از حد به چیزهایی است که شبیه بیماری های جدی پوستی است. این نوع واکنش ممکن است به عنوان راهی برای دور نگه داشتن مردم از بیماری های پوستی دیگران تکامل یافته باشد.
آیا درمانی برای تریپوفوبیا وجود دارد؟
تا جایی که تریپوفوبیا نوعی اضطراب است، داروهایی که برای درمان اضطراب استفاده می شوند ممکن است کمک کننده باشند. اما هیچ درمانی وجود ندارد و تحقیقات کمی برای یافتن آن انجام شده است. مواجهه درمانی – که در آن بیماران به تدریج در معرض تصاویر یا موقعیت های ناخوشایند قرار می گیرند – ممکن است مفید باشد.
تریپوفوبیا چقدر شایع است؟
داده های کمی وجود دارد، اما برخی از ناظران می گویند ممکن است نسبتاً رایج باشد. همچنین به نظر می رسد که در زنان شایع تر از مردان است.

علائم و نشانه های تریپوفوبیا

یک مطالعه، بر اساس حساب های ۲۰۰ عضو یک گروه پشتیبانی از تریپوفوبیا در فیس بوک، علائم را به سه دسته تقسیم کرد:

 1. واکنش های مربوط به شناختی، مانند ناراحتی، درماندگی، انزجار یا ترس
 2. واکنش های مربوط به پوست، مانند برآمدگی غاز، خارش، یا احساس خزیدن پوست
 3. واکنش های فیزیولوژیکی، مانند سرگیجه، لرزش، تنگی نفس، تعریق، لرزش بدن، ضربان قلب تند، سردرد، حالت تهوع یا استفراغ

چه چیزی باعث علائم تریپوفوبیا می شود؟

برخی از علائم تریپوفوبیا با دیدن اقلام روزمره و بی ضرر، مانند:

 • اسفنج ها
 • حباب های صابون
 • پنیر سوییسی
 • لانه زنبوری
 • فولیکول های مو
 • منافذ پوست
 • سر دوش
 • توت فرنگی
 • انار
 • نان شیرینی با دانه خشخاش

دیگران فقط به تصاویر عجیب و غریب یا غیرعادی پاسخ می دهند، مانند:

 • صخره های مرجانی
 • غلاف دانه نیلوفر آبی
 • زایمان وزغ سورینام
 • تصاویر فتوشاپ شده، مانند ردیفی از سوراخ ها یا دندان های تعبیه شده روی بازو، شانه یا صورت

در سال ۲۰۱۷، از تصاویر فتوشاپی مختلف، از جمله یکی از زنی که پوست سرش را برداشته تا لانه زنبوری نمایان شود، و یکی از تصاویر زنی با حفره های حلقه ای شکل در سراسر صورتش، برای تبلیغ فصل هفتم  American Horror Story استفاده شد. این کمپین تبلیغاتی باعث ایجاد تریپوفوبیا پنهان در بسیاری از مردم شد که منجر به طوفان توییتی از اعتراضات و هشدارها شد.

اخیراً، گروه‌های حامی تریپوفوبیا نسبت به محرک‌های احتمالی در فیلم  Black Panther هشدار داده‌اند ، از جمله صحنه‌ای که در آن شخصیت Killmonger با بازی Michael B. Jordan، پیراهن خود را در می‌آورد تا الگوی متراکمی از زخم‌های برجسته روی سینه‌اش نمایان شود.

اینکه چرا این یا هر تصویری چنین واکنش شدیدی را در برخی افراد ایجاد می کند و در برخی دیگر ناشناخته است، اما مطالعات اخیر شروع به کشف احتمالات جالب کرده اند.

علل و عوامل خطر تریپوفوبیا

در سال ۲۰۱۵، روانشناسان یکی از اولین مطالعات علمی را برای کشف اینکه چه کسانی و چرا مستعد ابتلا به تریپوفوبیا هستند، انجام دادند. آنها این نظریه را مطرح کردند که تریپوفوبیا از طریق انتخاب طبیعی تکامل یافته است.

استدلال آنها به این صورت است: بسیاری از کشنده ترین حیوانات جهان، از جمله تمساح ها و تمساح ها، و همچنین مارهای سمی خاص، عنکبوت ها و حشرات دارای برجستگی های مکرر با کنتراست بالا، خطوط دایره ای، یا گودال ها روی پوست خود هستند. و بنابراین، هر یک از اجداد باستانی ما که از آن الگوها منزجر یا ترسیده بودند، شانس بیشتری برای زنده ماندن داشتند، زیرا از آنها اجتناب کردند یا از آنها فرار کردند. بر اساس این استدلال، این افراد برای تولید مثل زنده ماندند و آن صفات را به فرزندان خود منتقل کردند و آنها نیز به انتقال آن ادامه دادند و این بیزاری تا امروز در مخزن ژن ادامه دارد.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، این ایده را از زاویه دیگری بررسی کرد. از آنجایی که خطر حیوانات سمی وجود دارد اما به طور کلی یک تهدید دائمی نیست، آنها پیشنهاد کردند که تریپوفوبیا به احتمال زیاد پاسخی اغراق آمیز به یک تمایل محافظ طبیعی برای جلوگیری از بیماری های پوستی عفونی مانند آبله و  سرخک و همچنین انگل ها مانند گال است. و کنه.

عوامل خطر تریپوفوبیا چیست؟

اطلاعات زیادی در مورد اینکه چه چیزی ممکن است فرد را مستعد تریپوفوبیا کند شناخته نشده است. تنها ارتباط منطقی قوی که تاکنون یافت شده است، اختلال اضطراب اجتماعی است که با ترس قوی و مداوم از قضاوت شدن توسط دیگران مشخص می شود. اجتناب از ویژگی‌های صورت، به‌ویژه چشم‌ها، نشانگر مهمی از آن وضعیت است و مجموعه‌ای از دایره‌ها یا سوراخ‌ها ممکن است باعث شود فرد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی احساس کند که همه چشم‌ها به سمت او است.
تریپوفوبیا ممکن است در خانواده ها نیز دیده شود. چه چیزی می تواند یک پیوند خانوادگی را توضیح دهد؟ یک نظریه این است که تریپوفوبیا را می‌توان از طریق چیزی که یادگیری مشاهده‌ای نامیده می‌شود به دست آورد: پس از واکنش منفی یکی از بستگان نزدیک به محرک‌ها، به سادگی مشروط به ترس غیرمنطقی از محرک‌ها می‌شوید.
نظریه دیگر این است که ترس ژنتیکی است، ایده ای که توسط تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۷ که پیوندهای ژنتیکی را با پسر عموی نزدیک تریپوفوبیا، یعنی اختلال اضطراب اجتماعی نشان می دهد، تقویت شده است.
یا ممکن است به دلیل ترکیبی از محیط و وراثت باشد. ساختار ژنتیکی شما ممکن است شما را مستعد ابتلا به این بیماری کند، اما ممکن است تنها زمانی آشکار شود که چیزی یا فردی در محیط شما باعث ایجاد ترس شود.

تریپوفوبیا چگونه تشخیص داده می شود؟

آیا حباب های آب جوش شما را اذیت می کند؟ آیا دیدن دانه های طالبی که در داخل میوه جمع شده اند شما را منزجر می کند؟ آیا از الگوهای پوست پلنگ اجتناب می کنید؟ همه نشانه های احتمالی تریپوفوبیا هستند. با این حال، اگر فقط از این پدیده ها آزارتان می دهد، احتمالاً یک نفرت خفیف دارید. اگر واکنش‌های شما باعث اجتناب و تغییر در رفتار شود، ممکن است وضعیت بیشتر در سطح فوبیا باشد.

در حالی که هیچ راه کاملاً تحقیق شده ای برای تشخیص تریپوفوبیا وجود ندارد، می توانید با مشاهده تصاویر محرک که به راحتی از طریق Google و  Trypophobia.com پیدا می شوند، متوجه شوید که آیا آن را دارید . یا می توانید  در آزمون Trypophobia در YouTube شرکت کنید .

پیش آگهی تریپوفوبیا

اکثر فوبیا را می توان به طور موثر با درمان مناسب مدیریت کرد. درمان می تواند به شما کمک کند تا بر ترس های خود غلبه کنید، حتی شاید برای همیشه.

مدت زمان تریپوفوبیا

طول مدت تریپوفوبیا به موقعیت خاص فرد بستگی دارد. برخی از افراد برای تمام زندگی خود با علائمی مانند اضطراب و ترس مبارزه می کنند. دیگران قادر به کنترل و مدیریت موثر وضعیت خود هستند.

درمان و گزینه های دارویی برای تریپوفوبیا

بسیاری از افراد با بیزاری خفیف تنها با اجتناب از محرک ها و با به کارگیری دوستان و خانواده فهیم برای آگاه کردن آنها از عوامل بالقوه، ترس خود را کنترل کرده و فعالیت های روزانه را بدون حادثه انجام می دهند. اگر بیزاری شما در سطح فوبیا باشد، اجتناب می تواند وضعیت شما را بدتر کند. در زیر چند رویکرد برای درمان تریپوفوبیا مشکل ساز آورده شده است.

مواجهه درمانی  افرادی که متوجه می شوند تریپوفوبیا روال روزانه آنها را مختل می کند، عزت نفس آنها را کاهش می دهد یا باعث اضطراب شدید می شود، می توانند به پذیرفته شده ترین تکنیک برای رام کردن فوبیاها، یک فرآیند حساسیت زدایی به نام مواجهه درمانی، روی بیاورند.

در مراحل پیشرونده توسط خودتان یا با کمک یک درمانگر، با مشاهده تصاویر محرک نسبتاً خوش خیم شروع می کنید. سپس به آرامی کار می کنید تا بتوانید به تصاویری خیره شوید که قبلاً بیشترین خطر را داشتند تا زمانی که متوجه شوید هیچ اتفاق بدی نمی افتد.

تکنیک‌های آزادی عاطفی (EFT)  اگر مواجهه درمانی موفقیت‌آمیز نباشد، یا حتی آن‌قدر وحشتناک باشد که حتی نمی‌توان آن را امتحان کرد، استفاده از تکنیک‌های آزادی عاطفی (EFT)، روشی ذهن و بدن برای  کاهش استرس و اضطراب – ممکن است به کاهش یا حذف تریپوفوبیا کمک کند.  روبرتا تمز، دکترا ، روانشناس بالینی در اسکاچ پلینز، نیوجرسی .

EFT شامل ضربه زدن به نقاط خاص طب سوزنی روی بدن با نوک انگشتان در حالی که تمرکز بر فوبیا و تکرار جملات تاکیدی مثبت است.

اولین قدم شناسایی یک شیء ترسناک است. دکتر تمز می گوید: «بیایید بگوییم که این پنیر سوئیسی است. این تکنیک زمانی که در حالت وحشت شروع می‌کنید بهترین کار را دارد، بنابراین پنیر سوئیسی را تجسم می‌کنید تا زمانی که بیشتر و بیشتر ناراحت شوید. سپس به نقاط مختلف صورت، بالاتنه یا دست‌ها ضربه می‌زنید در حالی که چیزی شبیه این می‌گویید: «اگرچه پنیر سوئیسی من را منزجر می‌کند، من خودم را دوست دارم و می‌پذیرم». «اگرچه پنیر سوئیسی من را بیزار می کند، اما من در امانم» یا «اگرچه پنیر سوئیسی من را منزجر می کند، اما خوبم. من هنوز هم می توانم به راهروی لبنیات بروم.»

تمز می‌گوید: «این تکنیک سیستم عصبی را از جنگ یا گریز دور می‌کند و به شما اجازه می‌دهد در مواجهه با فوبیای خود شجاع باشید، زیرا به شما اجازه می‌دهد خودتان را بپذیرید». جالب توجه است، این رویکرد با مواجهه درمانی همپوشانی دارد، زیرا هر دو شامل رویارویی با محرک ترسناک، مستقیماً در مواجهه درمانی و در ذهن فرد در EFT است.

اگرچه علم نحوه عملکرد فیزیولوژیکی EFT را مشخص نکرده است – این می تواند به سادگی یک اثر دارونما باشد – برخی تحقیقات نشان داده اند که می تواند شدت فوبیا را کاهش دهد.

جامعه  ممکن است به شما کمک کند که بدانید تنها نیستید. گروه عمومی فیسبوک  Trypophobia: Fear of Clusters of Holes که بیش از ۱۴۰۰۰ دنبال کننده دارد، مکان خوبی برای یافتن مشاوره و پشتیبانی است.

گزینه های دارویی

در حالی که مواجهه درمانی روش درمانی ترجیحی است، فوبیاها گاهی با دارو درمان می شوند. برخی از داروها می توانند اضطراب و سایر علائمی را که زمانی که فردی در معرض محرک قرار می گیرد رخ می دهد، کاهش دهند.

بتا بلوکرها که جلوی اثرات آدرنالین در بدن را می گیرند و آرام بخش ها که به آرامش شما کمک می کنند، می توانند در مدیریت علائم برخی فوبیاها به ویژه در کوتاه مدت مفید باشند.

درمان های جایگزین و مکمل

برخی از درمان‌های جایگزین ممکن است به افراد مبتلا به تریپوفوبیا کمک کند تا به آرامش برسند و اضطراب خود را مدیریت کنند. روش های رایج عبارتند از:
 • یوگا
 • ماساژ
 • فعالیت بدنی
 • هیپنوتیزم

بیشتر بخوانید
نقصان کالری: آنچه باید بدانیم

پیشگیری از تریپوفوبیا

اگر علائم حاد تریپوفوبیا را تجربه می‌کنید، استفاده از تکنیک‌های آرام‌سازی می‌تواند مدت زمان بروز آن‌ها را کوتاه کند و دفعات و شدت آن‌ها را در آینده کاهش دهد. به عنوان مثال، تنفس عمیق می تواند با کاهش ضربان قلب و ایجاد واکنش آرامش در بدن، اضطراب و ترس شما را آرام کند.
 یک تکنیک ساده و موثر تنفس جعبه ای نام دارد، زیرا دارای چهار قسمت با طول مساوی است.
 این تکنیک است:
 • با شمارش چهار به آرامی از بینی خود بازدم کنید.
 • برای شمارش چهار مکث کنید.
 • به آرامی از طریق بینی نفس بکشید تا چهار بشمارید.
 • قبل از شروع مجدد چرخه با بازدم، چهار شمارش مکث کنید.
 • به مدت یک تا پنج دقیقه به این روش ادامه دهید.

عوارض تریپوفوبیا

اگر فوبیا درمان نشود، می تواند منجر به عوارضی مانند:
 • اختلالات خلقی
 • ایزوله سازی اجتماعی
 • سوء مصرف مواد
 • خودکشی (در موارد شدید)

تحقیق و آمار: چه کسانی به تریپوفوبیا مبتلا هستند؟

در حالی که شیوع دقیق تریپوفوبیا مشخص نیست، برخی از مطالعات نشان داده اند که این وضعیت ممکن است تا حدودی شایع باشد.

محققان تخمین زدند که ۱۵ درصد از بزرگسالان (از جمله ۱۸ درصد از زنان و ۱۱ درصد از مردان) تا حدی تریپوفوبیا را تجربه می کنند.

سلبریتی هایی که تریپوفوب هستند

سلبریتی ها از این عارضه مصون نیستند و در سال های اخیر توجه ها را به این اختلال جلب کرده اند. کسانی که به طور علنی در مورد تریپوفوبیا خود صحبت کرده اند شامل بازیگری به نام سارا پالسون است که در زندگی واقعی یک ترس از ترس است و فوبیای او در نقش او در سریال تلویزیونی محبوب  داستان ترسناک آمریکایی نوشته شده است .
کندال جنر از  Keeping Up With the Kardashians  نیز خود را به عنوان یک تریپوفوب معرفی کرده است. کندال در یک پست وبلاگ نوشت: “من حتی نمی توانم به سوراخ های کوچک نگاه کنم.” “این بدترین اضطراب را به من می دهد. کی میدونه اونجا چیه؟»

شرایط مرتبط تریپوفوبیا

برخی از شرایط مرتبط با تریپوفوبیا عبارتند از:

اختلال اضطراب اجتماعی

اضطراب

بیشتر بخوانید
آیا اعتیاد به اسپری بینی باعث نگرانی است؟

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه