تستوسترون چیست؟

بیضه ها هورمون تستوسترون را می سازند. این هورمون به شکل گیری خصوصیات جنسی مردانه کمک می کند و نقش عمده ای در حفظ توده عضلانی و تراکم استخوان سالم دارد. سطوح سالم تستوسترون همچنین میل جنسی و دیدگاه مثبت ذهنی مردان را تقویت می کند.

با این حال، تولید تستوسترون از حدود ۳۰ سالگی شروع به کاهش می‌کند. آزمایش خون می‌تواند سطح تستوسترون شما را تعیین کند و اینکه آیا در محدوده پایین، بالا یا نرمال قرار می‌گیرید. اگر سطح شما به میزان قابل توجهی کاهش یابد، ممکن است بخواهید تستوسترون درمانی را در نظر بگیرید.

تستوسترون به صورت تزریقی، پچ، ژل، گلوله ای که در زیر پوست قرار می گیرد و قرصی که در گونه قرار می گیرد تا زمانی که حل شود در دسترس است.

تستوسترون و قلب شما

در گذشته نشان داده شده بود که این نوع درمان جایگزینی هورمونی خطرات قلبی عروقی بالایی دارد. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که ممکن است ایمن تر از آنچه قبلاً درک شده بود باشد.

سلامت قلب و تستوسترون

در سال ۲۰۱۵، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) توصیه های خود را برای تستوسترون به روز کرد. FDA در حال حاضر توصیه می کند که تستوسترون فقط برای افرادی که به دلیل شرایط پزشکی خاص تستوسترون پایینی دارند تأیید شود.

بیشتر بخوانید
آیا ژل موضعی برای درمان اختلال نعوظ وجود دارد؟

شرایطی مانند اختلال در بیضه ها یا مشکل در غده هیپوفیز ممکن است باعث کاهش سطح تستوسترون در مردان شود. کاهش تستوسترون نیز به عنوان یک نتیجه طبیعی از افزایش سن رخ می دهد و همیشه به این معنی نیست که چیزی برای شما اشتباه است.

در گذشته، پزشکان به طور مکرر تستوسترون درمانی را برای مردان بدون شرایط پزشکی که در نتیجه پیری طبیعی تستوسترون پایینی داشتند، تجویز می کردند. اما در حال حاضر، FDA توصیه می کند که تستوسترون نباید برای سطوح پایین در نتیجه پیری طبیعی استفاده شود.

این هشدار FDA بر اساس شواهد قدیمی‌تری است که تستوسترون ممکن است خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد، اما تحقیقات جدیدتر این افکار را به چالش می‌کشد. به عنوان مثال، الف مطالعه ۲۰۱۸ دریافت که سطح پایین تستوسترون ممکن است در واقع با مشکلات قلبی مرتبط باشد.

یکی دیگر مطالعه اخیر منتشر شده در مجله The Aging Male همچنین ارتباطی بین تستوسترون پایین سرم و مشکلات قلبی پیدا کرد. و اگرچه مطالعات طولانی مدت بیشتری مورد نیاز است، تحقیقات جدیدتر در مورد مردانی که تستوسترون مصرف می‌کنند، نشان داده است که در کوتاه‌مدت به تنهایی از طریق تستوسترون خطر ابتلا به مشکلات قلبی را افزایش نمی‌دهند.

بیشتر بخوانید
ژنیکوماستی چیست ؟ علل و درمان

در حقیقت، مطالعه دیگری دریافتند که مکمل تستوسترون ممکن است به برخی از مردان کمک کند تا از حملات قلبی جلوگیری کنند، اما در نهایت نتایج قطعی نبود.

این تحقیقات نشان می‌دهد که سطح پایین تستوسترون ممکن است با مشکلات قلبی مرتبط باشد و نه فقط با تستوسترون درمانی. بنابراین، مردانی که تستوسترون مصرف می‌کردند در وهله اول بیشتر مستعد حملات قلبی و سکته بودند.

با این حال، FDA هنوز در حال بررسی خطراتی است که تستوسترون ممکن است بر سلامت قلب مردان داشته باشد. مقررات ایجاب می کند تمام داروهایی که حاوی تستوسترون هستند دارای برچسب افزایش احتمالی خطر حمله قلبی و سکته مغزی برای مردان هستند. آنها همچنین مردان را تشویق می کنند تا قبل از شروع هر گونه درمان با تستوسترون، در مورد مزایا و خطرات آن با پزشک خود صحبت کنند.

توصیه می شود اگر مردی هستید که تستوسترون مصرف می کنید، باید هر یک از شرایط زیر را به پزشک خود گزارش دهید و فوراً به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است نشانه حمله قلبی باشد:

  • درد قفسه سینه
  • تنگی نفس یا مشکل در تنفس
  • ضعف در یک قسمت یا یک طرف بدن
  • لکنت زبان
بیشتر بخوانید
آیا داشتن بیضه با اندازه های متفاوت طبیعی است؟

سایر خطرات

افزایش خطر آپنه خواب جنبه دیگری از تستوسترون درمانی است که بر سلامت قلب و عروق تأثیر می گذارد. با آپنه خواب، شما به طور موقت چندین بار در هنگام خواب تنفس را متوقف می کنید.

آپنه خواب می تواند فشار خون شما را افزایش دهد که خطر سکته را افزایش می دهد. همچنین با خطر بالاتر بیماری دریچه قلب و ریتم های خطرناک قلبی به نام آریتمی همراه است.

تستوسترون درمانی ممکن است سطح کلسترول شما را افزایش دهد. افزایش تجمع کلسترول در شریان های خون رسانی به قلب می تواند منجر به حمله قلبی شود. سایر عوارض جانبی عبارتند از پوست چرب، احتباس مایعات و کاهش اندازه بیضه ها.

دریافت تستوسترون درمانی نیز ممکن است بر تولید طبیعی تستوسترون شما تأثیر بگذارد اگر سطح هورمون شما نرمال باشد.

فواید تستوسترون درمانی

جایگزینی هورمون با عوارض جانبی خاصی همراه است، اما این درمان به بسیاری از مردان کمک می کند تا میل جنسی کاهش یافته را بازگردانند و توده عضلانی بسازند. با افزایش سن، توده عضلانی کاهش می یابد و بدن شما تمایل به حفظ چربی بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید
چگونه آلت تناسلی خود را بزرگتر کنیم: 10 روش بزرگ کردن آلت تناسلی

تستوسترون ممکن است به معکوس کردن این روندها کمک کند. با این حال، اگر می خواهید هورمون مصرف کنید، این کار را فقط باید تحت نظر پزشک خود انجام دهید.

 خلاصه

محققان به بررسی خطرات و مزایای تستوسترون درمانی ادامه می دهند. مطالعات جدید نشان می دهد که ممکن است خطر حملات قلبی و سکته مغزی با تستوسترون افزایش نیابد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

در حالی که تستوسترون ممکن است برای بسیاری از مردان منبع جوانی به نظر برسد، هورمون درمانی ممکن است فقط برای برخی مناسب باشد.

ایده خوبی است که با پزشک خود در مورد اینکه درمان جایگزینی تستوسترون چه کاری می تواند انجام دهد و چه کاری نمی تواند انجام دهد، گفتگوی مفصل داشته باشید. قبل از تصمیم گیری حتماً عوارض جانبی احتمالی را بررسی کنید.

ealthline