تست سیناکتن تحقیقات در مورد آدیسون، سیناکتن.

آزمایش سیناکتن از یک ماده شیمیایی خاص برای آزمایش میزان تولید ماده شیمیایی (هورمون) به نام کورتیزول توسط غدد فوق کلیوی استفاده می کند. این شامل تحریک غدد آدرنال و سپس بررسی پاسخ آنها است. Synacthen نام دیگر تتراکوزاکتید، ماده شیمیایی مورد استفاده در آزمایش است.

غدد فوق کلیوی غدد درون ریز هستند. این بدان معناست که آنها هورمون ها را می سازند و ترشح می کنند. هورمون ها مواد شیمیایی هستند که در جریان خون شما ترشح می شوند. آنها به عنوان پیام رسان عمل می کنند و بر سلول ها و بافت های قسمت های دور بدن شما تأثیر می گذارند. غدد فوق کلیوی هورمون هایی تولید می کنند که به کنترل تعدادی از عملکردهای بدن شما کمک می کند.

شما دو غده فوق کلیوی دارید که درست بالای هر کلیه قرار دارند. تقریباً به اندازه یک گردو، هر غده فوق کلیوی دارای یک قسمت بیرونی (قشر آدرنال) و یک قسمت داخلی (بصل الکلی) است. سلول های قسمت های مختلف غدد فوق کلیوی شما مواد شیمیایی (هورمون) متفاوتی می سازند.

سلول های قسمت بیرونی غدد فوق کلیوی (قشر آدرنال) مواد شیمیایی (هورمون ها) کورتیزول، آلدوسترون و آندروژن ها را می سازند.

  • کورتیزول یک هورمون استروئیدی است و برای سلامتی حیاتی است. عملکردهای زیادی دارد که عبارتند از:
    • کمک به تنظیم فشار خون.
    • کمک به تنظیم سیستم ایمنی بدن.
    • کمک به بدن برای پاسخ دادن به استرس.
    • کمک به تعادل انسولین در تنظیم سطح قند خون (گلوکز).
بیشتر بخوانید
آزمایش شمارش ائوزینوفیل (آزمایش خون EOS)

آلدوسترون هورمونی است که با کمک به تنظیم تعادل نمک و آب در بدن به تنظیم فشار خون شما نیز کمک می کند. آندروژن ها هورمون هایی مانند تستوسترون هستند و این هورمون ها به رشد و تولید مثل در مردان و زنان کمک می کنند.

هر ماده شیمیایی آدرنال (هورمون) به روشی متفاوت کنترل می شود.

ترشح کورتیزول توسط هورمون هایی که توسط دو قسمت مغز شما تولید می شود – هیپوتالاموس و هیپوفیز کنترل می شود. هیپوتالاموس اطلاعاتی را از بدن شما در مورد وضعیت بسیاری از عملکردهای مختلف بدن دریافت می کند. هنگامی که هیپوتالاموس سطوح کورتیزول را پایین احساس می کند، هورمون خاصی به نام هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRH) ترشح می کند. CRH از طریق رگ های خونی متصل به غده هیپوفیز می رود. CRH غده هیپوفیز شما را تحریک می کند تا هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) ترشح کند.

ACTH وارد جریان خون شما می شود و به غدد فوق کلیوی شما می رود. در اینجا ACTH باعث می‌شود سلول‌های داخل قسمت بیرونی غدد فوق کلیوی (قشر آدرنال) کورتیزول بیشتری بسازند. سطوح بالای کورتیزول از ترشح بیشتر هورمون های هیپوتالاموس و هیپوفیز جلوگیری می کند. این سیستم تضمین می‌کند که کورتیزول فقط زمانی ساخته می‌شود که سطح کورتیزول در بدن شما بسیار پایین باشد.

غدد هیپوفیز و آدرنال

در طول آزمایش سیناکتن یک ماده شیمیایی به نام تتراکوزاکتید به شما داده می شود (سیناکتن نام تجاری این ماده شیمیایی است). Tetracosactide یک کپی شیمیایی از ACTH است.

بیشتر بخوانید
MCHC بالا: به چه معناست؟

ACTH ماده شیمیایی (هورمون) آزاد شده توسط غده هیپوفیز است که غدد فوق کلیوی را برای تولید کورتیزول تحریک می کند. اگر غدد فوق کلیوی به درستی کار کنند، باید با تولید کورتیزول به تتراکوزاکتید پاسخ دهند. سطح کورتیزول با گرفتن نمونه خون بررسی می شود.

اگر سطوح کورتیزول با وجود تزریق تتراکوزاکتید پایین بماند، این نشان می‌دهد که عملکرد غدد فوق کلیوی مشکل دارد. برای جزئیات بیشتر به بروشور جداگانه ای به نام بیماری آدیسون مراجعه کنید.

آزمایش سیناکتن را می توان به روش های مختلف انجام داد. بیمارستان محلی شما باید نحوه انجام آزمایش را به شما بگوید.

معمولاً از شما خواسته می شود که اول صبح به بیمارستان مراجعه کنید. در اینجا نمونه ای از خون شما گرفته می شود تا میزان کورتیزول قبل از تحریک آدرنال شما مشخص شود. ممکن است یک سوزن کوچک به نام کانولا در ورید پشت دست خود داشته باشید. این به پزشکان اجازه می دهد تا نمونه خون بگیرند و تتراکوزاکتید را تجویز کنند.

بیشتر بخوانید
تست های پوستی آلرژی

سپس به شما تتراکوزاکتید تزریق می شود یا از طریق کانولا به داخل ورید یا گاهی در عضله. در آزمایش موسوم به “آزمایش سیناکتن کوتاه” تقریباً ۳۰ دقیقه پس از تزریق تتراکوزاکتید، مجدداً نمونه خون گرفته می شود. این برای اندازه گیری سطح کورتیزول در خون است تا ببیند آیا غده فوق کلیوی به تتراکوزاکتید پاسخ داده است یا خیر. اگر امتحان کوتاهی دارید، آزاد خواهید بود که آن را ترک کنید.

به طور معمول، ممکن است چیزی را داشته باشید که به عنوان “تست طولانی سیناکتن” شناخته می شود. در این نوع آزمایش شما در ابتدای آزمایش نمونه خون می دهید. سپس تتراکوزاکتید تزریق می شود و نمونه خون در فواصل منظم در یک دوره ۲۴ ساعته گرفته می شود.

تست سیناکتن برای بررسی عملکرد غدد فوق کلیوی شما استفاده می شود. همچنین می تواند به پزشکان اطلاعاتی در مورد نحوه عملکرد غدد هیپوتالاموس، هیپوفیز و آدرنال شما بدهد. این آزمایش ممکن است برای تشخیص بیماری آدیسون نیز استفاده شود. اندازه گیری یکباره کورتیزول خون برای تشخیص بیماری آدیسون به اندازه کافی دقیق نیست زیرا ممکن است در افراد عادی گهگاهی کم شود.

معمولاً آمادگی بسیار کمی برای آزمایش سیناکتن مورد نیاز است. در صورت نیاز به انجام کار خاصی، بیمارستان محلی شما باید اطلاعات بیشتری به شما بدهد.

بیشتر بخوانید
آزمایش تصادفی گلوکز چیست؟

معمولاً هیچ عارضه جانبی از آزمایش سیناکتن به جز یک کبودی کوچک وجود ندارد که ممکن است در محلی که سوزن وارد شده است ظاهر شود. به ندرت، رگ مورد استفاده برای خون گیری ممکن است متورم شود. این معمولا در عرض چند روز حل می شود.

اگر باردار هستید یا در گذشته واکنشی به سیناکتن داشته اید، نمی توانید این آزمایش را انجام دهید. اگر اخیراً غده هیپوفیز خود را تحت عمل جراحی قرار داده اید، معمولاً باید حداقل شش هفته قبل از انجام این آزمایش صبر کنید.

اگر از قرص های ضد بارداری خوراکی یا هورمون درمانی جایگزین استفاده می کنید، معمولاً از شما خواسته می شود تا شش هفته قبل از انجام آزمایش این کار را متوقف کنید. اگر قرص های استروئیدی مصرف می کنید، نباید آن ها را ۲۴ ساعت قبل از این آزمایش مصرف کنید. پزشک شما باید بداند که آیا داروهایی حاوی استروئید (مثلاً داروهای استنشاقی یا کرم ها) مصرف می کنید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه