تست تنسیلون از داروی تنسیلون (ادروفونیوم) برای کمک به پزشک در تشخیص میاستنی گراویس استفاده می کند. تنسیلون از تجزیه ماده شیمیایی استیل کولین، یک انتقال دهنده عصبی که سلول های عصبی برای تحریک عضلات آزاد می کنند، جلوگیری می کند.

افراد مبتلا به بیماری مزمن میاستنی گراویس واکنش طبیعی به استیل کولین ندارند. آنتی بادی ها به گیرنده های استیل کولین آنها حمله می کنند. این کار از تحریک عضلات جلوگیری می کند و باعث می شود عضلات به راحتی خسته شوند.

اگر بعد از تزریق تانسیلون، عضلات قوی‌تر شوند، آزمایش میاستنی گراویس مثبت می‌شود.

استفاده می کند

اگر پزشک شما مشکوک به میاستنی گراویس باشد، ممکن است آزمایش تنسیلون را تجویز کند. اگر قبلاً برای شما تشخیص داده شده است، ممکن است آزمایش را برای نظارت بر دوز Tensilon یا داروی دیگری از نوع مشابه، به نام آنتی کولین استراز، انجام دهند. داروهای آنتی کولین استراز با جلوگیری از تجزیه استیل کولین در افراد مبتلا به میاستنی گراویس عمل می کنند.

تست کشش

تنفس سخت و ماهیچه های بسیار ضعیف علائمی هستند که نشان می دهد میاستنی گراویس شما بدتر شده است یا اینکه در مصرف دارو بیش از حد مصرف کرده اید. تست تنسیلون به پزشک کمک می کند تا درمان مناسب را تعیین کند.

بیشتر بخوانید
از تست تنسیلون چه انتظاری باید داشت؟

روش

قبل از انجام آزمایش، پزشک ممکن است محدودیت های غذایی را تعیین کند یا به شما بگوید که مصرف برخی داروها یا مکمل ها را متوقف کنید. به پزشک خود از تمام داروهایی که مصرف می کنید، از جمله گیاهان دارویی اطلاع دهید. برخی از مواد می توانند با نتایج آزمایش شما تداخل داشته باشند.

آزمایش با یک سوزن داخل وریدی (IV) که در بازو یا پشت دست شما قرار می گیرد شروع می شود. سپس مقدار کمی تانسیلون تزریق خواهد شد. ممکن است معده شما ناراحت باشد یا ضربان قلب شما ممکن است در اثر مصرف دارو افزایش یابد. بسته به اینکه چرا آزمایش انجام می شود، بقیه مراحل به روش های مختلف ادامه می یابد.

برای تشخیص میاستنی گراویس

اگر پزشک شما مشکوک به میاستنی گراویس باشد، به شما می گوید که یک حرکت تکراری برای آزمایش عضلات خود انجام دهید. این حرکت ممکن است:

 • از صندلی خود بالا و پایین شدن
 • روی هم زدن و باز کردن پاها
 • بازوهای خود را بالای سر بگیرید تا زمانی که خسته شوند
 • شمارش معکوس از ۱۰۰ تا زمانی که صدای شما شروع به ضعیف شدن کند
بیشتر بخوانید
چرا پزشک من آزمایش هیستوپاتولوژی را تجویز می کند؟

هر بار که خسته می شوید، یک دوز دیگر تنسیلون به شما می دهند. ممکن است ۳ یا ۴ دوز از دارو را دریافت کنید. پزشک شما هر بار مشاهده خواهد کرد که آیا این دوز قدرت شما را احیا می کند یا خیر. اگر اینطور باشد، ممکن است میاستنی گراویس برای شما تشخیص داده شود. پزشک شما همچنین ممکن است داروی آنتی کولین استراز دیگری به نام نئوستیگمین (پروستیگمین) را برای تأیید تشخیص تجویز کند.

برای بررسی مصرف بیش از حد تنسیلون و پیشرفت بیماری

اگر پزشک شما در حال تلاش برای تعیین اینکه آیا شما در مصرف بیش از حد تنسیلون مصرف کرده اید یا اینکه بیماری شما در حال بدتر شدن است، مقدار کمی تانسیلون تزریق می کند و ببیند چه اتفاقی می افتد. بسته به نتایج، به شما یک داروی اضافی، نئوستیگمین یا آتروپین (Atreza) داده می شود تا شما را تثبیت کند.

هر یک از این روش ها باید حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد.

نتایج تست تنسیلون

پزشک شما باید بتواند فوراً نتایج آزمایش را به شما بگوید. در صورت تشخیص میاستنی گراویس، احتمالاً تحت درمان طولانی مدت آنتی کولین استراز قرار خواهید گرفت. ممکن است پزشک از شما بخواهد که آزمایشات بیشتری را برای تأیید تشخیص انجام دهید.

بیشتر بخوانید
بیوپسی چیست و چگونه انجام می شود؟

برای تعیین اینکه آیا در مصرف دارو بیش از حد مصرف کرده اید یا وضعیت شما بدتر شده است، این آزمایش پاسخ فوری و فوری ارائه می دهد. اگر تزریق تانسیلون به طور موقت قدرت شما را افزایش دهد، میاستنی گراویس بدتر شده است و به درمان بیشتری نیاز خواهید داشت. اگر تزریق تنسیلون شما را حتی ضعیف‌تر کند، ممکن است داروی آنتی کولین استراز بیش از حد در سیستم خود داشته باشید.

در صورت لزوم داروی آنتی کولین استراز مصرف می شود. هیچ دوز ثابتی وجود ندارد این به این دلیل است که علائم میاستنی گراویس می تواند هر روز به دلیل عواملی مانند استرس و آب و هوا متفاوت باشد. دوزهای متفاوت احتمال مصرف بیش از حد ناخواسته را بیشتر می کند. اگر کمترین عوارض جانبی دارید، کاهش دوز باید مشکل را حل کند.

اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • ضعف عضلانی قابل توجه
 • مشکل در بلع
 • مشکلات تنفسی

خطرات آزمایش

تست تنسیلون دارای تعدادی عوارض جانبی رایج است. اینها معمولا کمتر از یک دقیقه طول می کشد. عوارض جانبی عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • ناراحتی معده
 • تاری دید
 • تعریق
 • افزایش تولید بزاق
 • سرگیجه یا غش
 • مشکلات تنفسی
 • لرزش یا پلک زدن سریع و غیرقابل کنترل
بیشتر بخوانید
آنچه در مورد آزمایش خون فریتین برای کم خونی باید بدانید

اگر همچنان احساس ناخوشایندی دارید، پزشک ممکن است به شما آتروپین تزریق کند. این دارو اثرات تنسیلون را معکوس می کند.

در موارد نادر، تست تنسیلون می تواند نتایج خطرناکی داشته باشد. اینها ممکن است شامل نارسایی تنفس یا ریتم غیر طبیعی قلب باشد. به همین دلیل این آزمایش در مکان هایی انجام می شود که تجهیزات احیای اورژانسی موجود است.

محدودیت ها

ممکن است کاندیدای خوبی برای آزمون نباشید اگر موارد زیر را داشته باشید:

 • ضربان قلب آهسته
 • آسم
 • ضربان قلب نامنظم
 • فشار خون پایین
 • انسداد در دستگاه ادراری یا روده

اگر آپنه خواب دارید، ممکن است پزشک تست تنسیلون را توصیه نکند. این وضعیتی است که در آن هنگام خواب به طور موقت تنفس متوقف می شود.

در صورت داشتن هر یک از این شرایط به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند گزینه های درمانی مناسب را برای شما تعیین کنند.