تست‌های روزانه کورتیزول سطح کورتیزول شما را در نقاط مختلف، از زمانی که بیدار می‌شوید تا زمانی که به رختخواب می‌روید، اندازه‌گیری می‌کنند. آنها می توانند به متخصص مراقبت های بهداشتی کمک کنند تا عملکرد غده فوق کلیوی شما را تجسم کند.

کورتیزول هورمونی است که بدن از کلسترول تولید می کند. عملکردهای زیادی مانند تنظیم پاسخ سیستم ایمنی و حفظ چرخه خواب و بیداری دارد.

کورتیزول بیشتر به عنوان هورمون استرس بدن شناخته می شود. در موقعیت های استرس زا، به بدن شما کمک می کند تا حالت برانگیختگی شدید خود را حفظ کند.

تست کورتیزول روزانه: برای چیست و چگونه کار می کندshealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

آزمایش کورتیزول روزانه سطح کورتیزول شما را در طول یک روز نشان می دهد. در اینجا چیزی است که برای شرکت در این آزمون باید بدانید.

آزمایش کورتیزول روزانه چیست؟

آزمایش روزانه کورتیزول سطوح کورتیزول شما را چندین بار در طول روز اندازه گیری می کند، معمولاً بعد از بیدار شدن از خواب، قبل از خوردن ناهار، قبل از خوردن شام و قبل از رفتن به رختخواب. با گرفتن بیش از یک نمونه، آزمایش تغییراتی را در سطح کورتیزول شما در طول زمان نشان می دهد.

آزمایش روزانه کورتیزول به متخصصان مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا درباره سیستم غدد درون ریز شما که ترشح هورمون را کنترل می کند، اطلاعات بیشتری کسب کنند. پزشکان اغلب از آزمایش کورتیزول برای تشخیص مشکلات غده فوق کلیوی که کورتیزول تولید می کند، استفاده می کنند.

همچنین می تواند به تشخیص اختلالات غده هیپوفیز کمک کند. غده هیپوفیز هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) تولید می کند که غدد فوق کلیوی را برای ساخت و ترشح کورتیزول تحریک می کند.

بیشتر بخوانید
تست پروتئین واکنشی C (CRP): سطوح بالا و پایین ...

چه کسانی باید آزمایش کورتیزول روزانه انجام دهند؟

اگر یک متخصص پزشکی به اطلاعات بیشتری در مورد سیستم غدد درون ریز شما نیاز داشته باشد، آزمایش کورتیزول روزانه را تجویز می کند.

تقریباً هر کسی می تواند آزمایش کورتیزول روزانه انجام دهد. آزمایش کورتیزول بزاق و ادرار غیر تهاجمی است و هیچ خطر شناخته شده ای ندارد. آزمایش‌های کورتیزول خون کم تهاجمی هستند و خطرات و عوارض جانبی بسیار جزئی دارند، مانند درد خفیف و کبودی در جایی که خون گرفته می‌شود.

آیا باید برای آزمایش کورتیزول روزانه آماده شوید؟

متخصص مراقبت های بهداشتی به شما دستورالعمل هایی می دهد تا به شما کمک کند برای آزمایش کورتیزول روزانه آماده شوید. برای نتایج دقیق، دستورالعمل های آنها را به دقت دنبال کنید.

مهم است که سعی کنید در روز آزمایش آرام باشید، زیرا استرس می تواند سطح کورتیزول شما را افزایش دهد. علاوه بر این، برخی از آزمایش‌های روزانه کورتیزول شما را ملزم می‌کند تا یک روز قبل از آزمایش از فعالیت بدنی خودداری کنید.

همچنین ممکن است لازم باشد از برخی داروها یا محصولات مراقبت از پوست، به ویژه آنهایی که حاوی استروئید هستند، اجتناب کنید. اما مهم است که ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

در نهایت، اگر در حال آزمایش بزاق هستید، باید حداقل نیم ساعت قبل از آزمایش از خوردن، نوشیدن و مسواک زدن خودداری کنید.

بیشتر بخوانید
آنزیم های ALT و AST: معنی سطوح پایین، نرمال و بالا

مراحل تست کورتیزول روزانه

آزمایش کورتیزول را می توان در خانه انجام داد اما باید به آزمایشگاه فرستاده شود. بیشتر نمونه های کورتیزول روزانه در خانه با استفاده از بزاق جمع آوری می شود. پزشک به شما اطلاع می دهد که چه زمانی باید در طول روز آزمایش دهید.

یک کیت تست کورتیزول روزانه شامل حداکثر چهار سواب و لوله های ذخیره سازی برای نمونه های بزاق شما است. دستورالعمل‌های همراه آزمون را دنبال کنید، که ممکن است شامل این مراحل کلی باشد:

  1. دست های خود را کاملا بشویید و خشک کنید.
  2. سواب را بدون دست زدن به قسمت جاذب از بسته بندی خارج کنید.
  3. سواب را به مدت ۲ دقیقه در دهان خود قرار دهید و آن را به اطراف حرکت دهید تا مطمئن شوید که کاملاً در بزاق شما فرو رفته است.
  4. سواب را بردارید و دوباره داخل لوله قرار دهید. (بعضی از آزمایش‌ها ممکن است به جای گذاشتن سواب در دهان نیاز به تف کردن در لوله داشته باشند.)
  5. درب لوله را بگذارید و آن را محکم کنید. آن را داخل بسته بندی همراه با کیت تست، معمولاً یک کیسه پلاستیکی یا پاکت قرار دهید.
  6. دستورالعمل های کیت را برای برچسب زدن نمونه خود دنبال کنید. بیشتر کیت ها از شما می خواهند که زمان را روی خود لوله آزمایش یا کیسه پلاستیکی یا پاکت بنویسید.
  7. بعد از اینکه تمام نمونه های مورد نیاز را جمع آوری کردید، کیت آزمایش را طبق دستور به مطب یا آزمایشگاه بفرستید.
بیشتر بخوانید
از تست تنسیلون چه انتظاری باید داشت؟

تفسیر نتایج آزمایش کورتیزول روزانه

نتایج آزمایش روزانه کورتیزول از فردی به فرد دیگر بر اساس عواملی مانند سن، جنس و سلامت شما بسیار متفاوت است.

ممکن است پزشک شما در حال بررسی چگونگی نوسانات سطح کورتیزول شما از صبح تا شب باشد، مقداری که به عنوان شیب روزانه کورتیزول شناخته می شود.

پزشک شما ممکن است متوجه شود:

  • کورتیزول پایین (هیپوکورتیزولیسم): کورتیزول بسیار کم نشانه نارسایی آدرنال است که به عنوان بیماری آدیسون نیز شناخته می شود. بیشتر اوقات، با یک اختلال خود ایمنی مرتبط است که باعث می شود سیستم ایمنی به غده فوق کلیوی حمله کند.
  • کورتیزول بلند (Hypercortisolism): کورتیزول بیش از حد، سندرم کوشینگ نامیده می شود. سندرم کوشینگ می تواند ناشی از مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئید و تومور در غده هیپوفیز یا آدرنال باشد.
  • شیب روزانه کورتیزول صاف: شیب روزانه کورتیزول صاف زمانی است که تغییرات زیادی بین سطوح کورتیزول شما در صبح و شب وجود ندارد. نویسندگان الف بررسی ۲۰۱۷ دریافتند که شیب روزانه کورتیزول با پیامدهای منفی مختلف سلامتی، از جمله افسردگی، اضطراب، سندرم خستگی مزمن و چاقی مرتبط است.

مراحل بعدی بعد از انجام آزمایش کورتیزول روزانه

پزشک می تواند به شما کمک کند تا نتایج آزمایش کورتیزول روزانه خود را بفهمید و اقدامات بعدی مناسب را انجام دهید.

اگر نتایج شما معمولی است، ممکن است لازم نباشد کار دیگری انجام دهید. اگر نتایج شما خیلی کم یا خیلی زیاد باشد، ممکن است پزشک آزمایش‌های اضافی را برای تأیید تشخیص یک بیماری زمینه‌ای پیشنهاد کند.

بیشتر بخوانید
تست GGT چیست؟ گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز یا گاما گلوتامیل ترانسفراز

از کجا می توان آزمایش کورتیزول روزانه گرفت و هزینه آن چقدر است؟

اگر یک متخصص مراقبت های بهداشتی آزمایش روزانه کورتیزول را پیشنهاد کند، به شما می گوید که چگونه این آزمایش را انجام دهید. بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها معمولاً آزمایش را در محل ارائه می‌دهند یا کیت آزمایش بزاق را خودتان انجام می‌دهند.

سوالات متداول در مورد آزمایش کورتیزول روزانه

سطح معمولی کورتیزول روزانه چقدر است؟

سطح کورتیزول معمولاً در صبح به اوج خود می رسد و مقادیر متوسط ​​بزاق از آن متغیر است ۱۰.۲-۲۷.۳ نانومول در لیتر (nmol/L). سطح کورتیزول قبل از خواب در پایین ترین نقطه خود قرار دارد و میانگین بزاق بین ۲.۲ تا ۴.۱ نانومول در لیتر است.

بهترین زمان از روز برای آزمایش سطح کورتیزول چه زمانی است؟

آزمایش‌های روزانه تغییرات در سطح کورتیزول را در طول روز نشان می‌دهند، بنابراین باید بیش از یک بار در روز آزمایش کنید. پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی آزمایش کنید.

خلاصه

نتیجه آزمایش کورتیزول روزانه خارج از مقادیر معمول ممکن است نشانه عدم تعادل هورمونی باشد که نیاز به درمان دارد.

Source link