تست GGT چیست؟ گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز یا گاما گلوتامیل ترانسفراز

شرایط سلامتی مانند بیماری التهابی روده، سرطان معده یا بیماری کبد می تواند باعث بسیاری از علائم مشابه شود – درد معده، خستگی و کمبود اشتها. اگر این موارد را دارید، احتمالاً پزشک شما چند آزمایش را توصیه می کند تا بفهمد چه اتفاقی در حال رخ دادن است، و ممکن است شامل آزمایش GGT باشد.

GGT مخفف گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز یا گاما گلوتامیل ترانسفراز است. این یک آنزیم رایج است که در بسیاری از بافت ها و اندام های بدن شما از جمله کبد شما یافت می شود. همچنین در خون و سایر مایعات بدن شما ظاهر می شود.

بیشتر بخوانید
سیروز پس از نکروز: علائم، علل، و درمان.

کارشناسان واقعاً نقش GGT را درک نمی کنند، اما به نظر می رسد که با تجزیه، تغییر و حرکت پروتئین ها و سایر مولکول ها در بدن شما ارتباط دارد.

سطوح بالای GGT به چه معناست؟

نتایج شما بر حسب واحد بین المللی در لیتر یا IU/L خواهد بود. در بزرگسالان، سطح GGT در محدوده ۰ تا ۳۰ IU/L طبیعی است. هر چیزی بالاتر از ۳۰ IU/L می تواند نشانه ای از کار نکردن کبد شما باشد. انواع مختلفی از بیماری های کبدی می توانند باعث افزایش GGT شوند، از جمله:

بیشتر بخوانید
در رژیم کیسه صفرا چه بخوریم و از چه چیزهایی پرهیز کنیم
اما سطوح بالای GGT به تنهایی برای اینکه پزشک شما بداند آیا شما بیماری کبدی دارید کافی نیست. به عنوان مثال، پزشکان اغلب آزمایش‌های دیگری را نیز توصیه می‌کنند، از جمله آزمایش مربوط به آلکالین فسفاتاز (ALP)، آنزیم دیگری که اگر کبد شما خوب کار نمی‌کند، می‌تواند در خون انباشته شود.

بیشتر بخوانید
ضایعات کبدی چیست؟

آزمایش GGT همچنین می تواند به پزشکان در تشخیص یا مدیریت چندین مشکل پزشکی دیگر کمک کند:

سایر شرایطی که می تواند سطح GGT شما را افزایش دهد شامل نارسایی احتقانی قلب و دیابت است.

تست GGT چگونه انجام می شود؟

این یک آزمایش خون است، بنابراین یک پرستار نمونه خون شما را از رگ بازوی شما می گیرد. ممکن است پزشک از شما بخواهد تا ۸ ساعت قبل از انجام آزمایش چیزی نخورید یا ننوشید.

بیشتر بخوانید
آشنایی با ترومبوز ورید کبدی (سندرم Budd-Chiari)

برخی از داروها، مانند داروهای ضد تشنج فنی توئین و فنوباربیتال، می توانند سطح GGT شما را افزایش دهند. قبل از انجام آزمایش GGT، هر دارو یا مکملی را که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید