تشریح ترکیبات اصلی محصولات چاق کننده

تشریح ترکیبات اصلی محصولات چاق کننده

ترکیبات اصلی محصولات چاق کننده تشریح شد.

معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: متاسفانه چند سالی است که در عطاری ها علاوه بر گیاهان دارویی باز و فله ای و عرقیجات و صابون های گیاهی معمول و شناخته شده، محصولات مختلف دیگری نیز عرضه می شود.

دکتر سید حسین حسینی در گفتگو با خبر نگار وب­دا، افزود: این محصولات که به وسیله شبکه های ماهواره ای تبلیغ می شود با همراهی عطاری ها و گاها آرایشگاه ها و باشگاه های ورزشی در جامعه عرضه می شود.

وی بیان داشت:۴دسته اصلی این محصولات فاقد مجوز که با اسامی مختلف اما ترکیبات یکسانی به طور غیر قانونی به فروش می رسند شامل محصولات لاغری ، چاقی، جنسی و ترک اعتیاد می باشد.

دکتر حسینی اظهار داشت: در سالهای اخیر با تبلیغات گسترده و البته غیرقانونی ، مصرف این فرآورده ها به میزان نگران کننده ای رسیده است و سازندگان این محصولات با درج شماره مجوزی ساختگی و عباراتی نظیر ۱۰۰% گیاهی ، بدون عارضه  و دارای اثرسریع بر روی برچسب محصولات خود آنها را به فروش می رسانند  و هرگز نام مواد اصلی تشکیل دهنده را اعلام نمی کنند تا برای مصرف کنندگان قابل شناسایی نباشد.

وی گفت: اولین گروه از این محصولات تحت عنوان داروی چاقی(چاق کننده) مورد تبلیغ قرار می گیرد . همچنین ترکیباتی که باعث چاقی فرد مصرف کننده می شود بر روی برچسب هیچ کدام از این محصولات نوشته نمی شوند و تنها در آزمایشگاه های مجهز ، قابل جداسازی و شناسایی هستند .

معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی نیشابور ادامه داد: نام تعدادی از این محصولات که در بیشتر عطاری های شهر خودمان نیز به وفور مشاهده می شود شامل پودر و قرص بومبا  ، تایگر، مکس فت ، جی فست ، فت فیس و فت فست و … هستند.

اما واقعا ترکیبات اصلی این محصولات چاق کننده چیست؟

در پاسخ به این سوال وی خاطرنشان کرد: اصلی ترین مواد تشکیل دهنده شامل انواع کورتون ها مانند دگزامتازون ، پردنیزولون و…، استروئید های آنابولیک مانند انواع ترکیبات تستوسترون ، اکسی متالون و … و در نهایت مقدار کمی داروهای اشتها آور می باشند. مقدار کمی هم پودر جوانه گندم ، کاکائو و وانیل جهت ایجاد بو و طعمی گیاهی و دلنشین! به آن ها اضافه می کنند.

دکتر حسینی در مورد اینکه این محصولات با چه مکانیسمی و چه عوارضی باعث چاقی فرد میشوند گفت: کورتون ها  که از عمده اجزای تشکیل دهنده محصولات چاقی هستند  در بیماران خود ایمنی که در آن سیستم ایمنی فرد بر علیه خود فرد به شکل نابجا فعال می گردد استفاده می شود تا با تضعیف سیستم ایمنی که به شکل نابجا فعال گردیده ، بتواند  ادامه حیات را به بیمار برگرداند.

وی اضافه کرد: این داروها باعث اثرات جانبی  فراوانی می شوند که در شخص بیمار ، با توجه به شرایط وخیم فرد ، چاره ای جز کنارآمدن با این عوارض وجود ندارد . مهمترین این عوارض شامل پوکی استخوان که می تواند منجر به شکستگی های شدید گردد، ناباروری و احتباس آب و نمک در بدن می باشد .

دکتر حسینی اظهار داشت: همان طور که اشاره شد یکی از عوارض جانبی این ترکیبات که منجر به فشار خون و ایجاد ظاهری چاق در فرد می شود باز جذب سدیم و آب در کلیه ها ست که با ورم ایجاد شده ، صورت و اندام های انتهایی بدن فرد پف آلود به نظر می رسد.جالب است بدانید که با قطع مصرف کورتون ها این ورم بر خلاف دیگر عوارض به سرعت از بین می رود .

معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: ماده اولیه دیگری که توسط سازندگان زیرزمینی محصولات چاقی انتخاب می شود ، استروئید ها آنابولیک هستند که اثرات هورمون های مردانه را دارا می باشند. حال تصور کنید خانمی که به منظور چاقی از این ترکیبات استفاده میکند به تدریج  دارای صفات و ویژگی های مردانه خواهد شد . در مردان مصرف کننده نیز عقیمی ، آسیب شدید کلیوی، آکنه و ریزش مو ها حداقل عوارض می باشد.

خاطرنشان می شود: ترکیبات دیگری که بتوانند طعم و بوی گیاهی به فرآورده بدهد در تمام این محصولات یافت می شود. وی راهکار مبارزه با عرضه این مواد در جامعه را علاوه بر نظارت های بیشتر و اعمال مجازات های سخت گیرانه تر ، افزایش آگاهی شهروندان جامعه دانست تا با انتخابی صحیح بتوانند  زندگی سالمی برای خود رقم بزنند.

منبع: پایگاه خبری و اطلاع رسانی دانشکده علوم پزشکی نیشابور( وب دا)