تعداد تنفس طبیعی بر اساس سن شما چقدر است؟

نرخ تنفس بر اساس بسیاری از عوامل سلامتی و فعالیت تغییر می کند. نرخ تنفس طبیعی نیز در بزرگسالان و کودکان متفاوت است.

تعداد تنفس تعداد نفس هایی است که فرد در هر دقیقه می کشد. این یکی از علائم حیاتی اصلی همراه با فشار خون، نبض و درجه حرارت است.

هنگامی که یک فرد استنشاق می کند، اکسیژن وارد ریه های او می شود و به اندام ها می رسد. هنگام بازدم، دی اکسید کربن از بدن خارج می شود. تعداد تنفس طبیعی نقش مهمی در حفظ تعادل اکسیژن و دی اکسید کربن حتی در بدن دارد.

این مقاله به بررسی نرخ تنفس طبیعی در بزرگسالان و کودکان می پردازد. همچنین در مورد علل بالا یا پایین بودن تعداد تنفس و زمانی که فرد باید با پزشک تماس بگیرد صحبت می کند.

میزان تنفس طبیعی در بزرگسالان و کودکان

دویدن کودک و بزرگسال.

اگرچه میزان تنفس طبیعی می تواند بین افراد کمی متفاوت باشد، محدوده ای وجود دارد که پزشکان و پرستاران آن را معمول می دانند. جدول زیر به طور خلاصه نرخ تنفس طبیعی بر اساس سن:

سنتنفس در دقیقه
تولد تا ۱ سالگی۳۰-۶۰
۱-۳ ساله۲۴-۴۰
۳-۶ ساله۲۲-۳۴
۶-۱۲ ساله۱۸-۳۰
۱۲-۱۸ ساله۱۲-۱۶
بالای ۱۸ سال۱۲-۲۰

نویسندگان مقاله ای در سال ۲۰۲۱ بیان می کند که تعداد تنفس کودکان بیشتر از بزرگسالان است. هنگامی که کودک به سن ۲ سالگی می رسد، تعداد تنفس از ۴۴ تنفس در دقیقه به ۲۶ کاهش می یابد.

تعداد تنفس طبیعی برای بزرگسالان سالم بین ۱۲ تا ۲۰ تنفس در دقیقه است. در این سرعت تنفس، دی اکسید کربن با همان سرعتی که بدن آن را تولید می کند از ریه ها خارج می شود. تعداد تنفس زیر ۱۲ یا بالای ۲۰ می تواند به معنای اختلال در فرآیندهای تنفس طبیعی باشد.

نحوه اندازه گیری میزان تنفس

اندازه گیری تعداد تنفس فرد در حالت استراحت برای تعیین طبیعی بودن آن ضروری است. ورزش یا حتی راه رفتن در یک اتاق می تواند بر آن تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید
برادی پنه

مطابق با جانز هاپکینز، میزان تنفس به تعداد نفس هایی که فرد در یک دقیقه می کشد اشاره دارد. برای اندازه گیری دقیق، بالا و پایین رفتن قفسه سینه فرد را تماشا کنید. یک نفس کامل شامل یک دم در هنگام بالا رفتن قفسه سینه و به دنبال آن یک بازدم زمانی که قفسه سینه می افتد، می شود.

برای اندازه گیری تعداد تنفس، تعداد تنفس ها را برای یک دقیقه کامل بشمارید یا ۳۰ ثانیه بشمارید و آن عدد را در دو ضرب کنید.

اگر تعداد تنفس شما غیر طبیعی باشد به چه معناست؟

نفس کشیدن به هماهنگی مرکز کنترل در مغز و عضلات تنفسی. ناحیه ای در پایه مغز تنفس را کنترل می کند متکی است. مغز سیگنال هایی را از مغز به ماهیچه های تنفسی می فرستد.

گاهی اوقات بدن نیاز به تنظیم سرعت تنفس دارد. گیرنده های مغز سطوح کم اکسیژن یا دی اکسید کربن بالا را تشخیص می دهند و سیگنال هایی را به بدن ارسال می کنند که می تواند سرعت تنفس را تغییر دهد.

داشتن تعداد تنفس غیر طبیعی می تواند موارد مختلفی را نشان دهد. در برخی موارد، تعداد زیاد یا کم تنفس ناشی از فعالیتی مانند ورزش است و نشانه ای از وجود مشکل نیست.

اما گاهی اوقات بیماری ها، آسیب ها و مواد مختلف می توانند منجر به تغییر در تنفس شوند. در یک محیط پزشکی، تعداد تنفس غیر طبیعی، به خصوص اگر خیلی سریع باشد، می تواند نشان دهنده یک مشکل سلامتی باشد.

یک مطالعه شامل بیش از ۱۵۰۰۰ نفر که به بخش اورژانس مراجعه کرده بود، نشان داد که تعداد بالای تنفس پیش‌بینی‌کننده بدتر شدن مشکلات پزشکی پس از ترخیص است. افرادی که تعداد تنفس بالاتری داشتند، بیشتر از افرادی که تعداد تنفس طبیعی داشتند، به بیمارستان بازگشتند.

بیشتر بخوانید
بیماری ریه لنفانژیولیومیوماتوز LAM

عوامل مختلفی بر سرعت تنفس فرد تأثیر می گذارد، از جمله آسیب، ورزش، احساسات، خلق و خو و طیف وسیعی از شرایط پزشکی.

دلایل افزایش تعداد تنفس

پزشکان به سرعت تنفس بالا بیش از ۲۰ نفس در دقیقه به عنوان تاکی پنه تعریف می کنند.

علل شایع تعداد تنفس بالا عبارتند از:

 • اضطراب: مردم ممکن است  وقتی می ترسند یا مضطرب هستند سریعتر نفس بکشند. تنفس سریع یا هیپرونتیلاسیون یکی از علائم رایج حملات پانیک است. تنفس سریع معمولاً با از بین رفتن اضطراب برطرف می شود.
 • تب: همانطور که دمای بدن با تب افزایش می یابد، تعداد تنفس می تواند نیز افزایش یابد.
 • شرایط تنفسی: شرایطی که می تواند تعداد تنفس فرد را افزایش دهد عبارتند از:
  • بیماری مزمن انسداد ریوی
  • آسم
  • پنومونی
  • مسمومیت با مونوکسید کربن
  • افیوژن پلور
  • آمبولی ریه
 • مشکلات قلبی: اگر قلب به درستی برای رساندن اکسیژن به اندام‌ها پمپاژ نکند، بدن ممکن است با تنفس سریع‌تر واکنش نشان دهد. مطالعه ۲۰۱۵ اشاره می کند که دیسترس تنفسی در کسانی که نارسایی قلبی را تجربه می کنند، رایج است.
 • کم آبی بدن: کم آبی می تواند افزایش دادن سرعت تنفس هنگامی که بدن تلاش می کند انرژی را به سلول ها برساند.

از دیگر علل نرخ تنفس بالا می توان به واکنش های آلرژیک و کتواسیدوز دیابتی اشاره کرد.

علل کاهش تعداد تنفس

پزشکان به نرخ تنفس پایین کمتر از 12 نفس در هر دقیقه به عنوان برادی پنه. این می تواند در نتیجه بدتر شدن یک وضعیت تنفسی زمینه ای رخ دهد.

همچنین می تواند در نتیجه انسداد راه هوایی و ایست قلبی رخ دهد.

علل دیگر عبارتند از:

 • مصرف بیش از حد دارو: استفاده از الکل و سایر داروهای تضعیف کننده سیستم عصبی مرکزی، مانند مواد مخدر و بنزودیازپین ها، می تواند باعث کاهش تنفس در مغز شود.
 • آپنه انسدادی خواب: آپنه خواب شامل انسداد راه هوایی است که اغلب به دلیل شل شدن بافت های نرم در گلو است. انسداد باعث مکث کوتاهی در تنفس و ممکن است.
 • آسیب سر: آسیب های سر می تواند ناحیه ای در مغز را که در تنفس نقش دارد، تحت تاثیر قرار دهد که ممکن است باعث کاهش سرعت تنفس شود.
بیشتر بخوانید
پلتیسموگرافی ریه چیست؟

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

تغییر خفیف از میزان تنفس طبیعی ممکن است دلیلی برای نگرانی نباشد. اما در برخی موارد، تعداد بیش از حد بالا یا بسیار پایین تنفس می تواند نشانه ای از یک مشکل پزشکی باشد.

اگر تعداد تنفس بسیار غیرطبیعی باشد یا فردی علائم عفونت مانند تب، خستگی یا گلودرد داشته باشد، ممکن است از مشورت با پزشک بهره مند شود.

افراد مبتلا به بیماری های ریوی مانند آمفیزم، آسم و برونشیت مزمن نیز ممکن است بخواهند در صورت غیر طبیعی بودن تعداد تنفس با پزشک تماس بگیرند. این می تواند نشانه ای از بدتر شدن بیماری ریوی آنها باشد.

در صورت وجود هر یک از موارد زیر به دنبال کمک فوری باشید:

 • درد قفسه سینه
 • سیانوز، زمانی که پوست آبی می شود
 • صدای غرغر در هنگام تنفس
 • نفس کشیدن بسیار کمی در دقیقه

یک کودک ممکن است به درمان فوری پزشکی نیاز داشته باشد  اگر:

 •  مشکلات تنفسی شدید دارد
 • از تلاش برای نفس کشیدن خسته شده است
 • ماهیچه های زیر دنده های او با هر نفس به داخل می مکند
 • هنگام بازدم غرغر می کند
 • یک بزرگسال نمی تواند کودک را بیدار کند
 • از خواب بیدار شده  اما بسیار خواب آلود است و بیدار نمی ماند
 • تنفس او برای بیش از ۲۰ ثانیه متوقف می شود یا در هنگام بیداری مکث های کوتاهی در تنفس وجود دارد.
 • پوست  بسیار رنگ پریده یا آبی می شود
 • داخل لب و زبانشان آبی می شود
بیشتر بخوانید
آلکالوز تنفسی

اگر تعداد تنفس کودک به موارد زیر افزایش یابد، ممکن است فرد باید به دنبال مراقبت پزشکی باشد:

 • نوزادان ۲ ماهه تا ۱ ساله: بیش از ۵۰ نفس در دقیقه.
 • کودکان ۱-۱۲ ساله: بیش از ۴۰ نفس در دقیقه.
 • کودکان بالای ۱۲ سال: بیش از ۲۰ نفس در دقیقه.

چشم انداز

چشم انداز فردی با تعداد تنفس کم یا زیاد به علت زمینه ای بستگی دارد.

تعداد تنفس طبیعی بر اساس سن و سطح فعالیت متفاوت است. اما شرایط مختلف، از جمله بیماری‌ها و آسیب‌ها، می‌تواند منجر به ضربان تنفس بسیار بالا یا بسیار پایین نیز شود.

اندازه گیری دقیق تعداد تنفس برای تعیین غیرطبیعی بودن یا نبودن آن مهم است. در برخی موارد، ضربان تنفس غیرطبیعی می تواند نشان دهنده یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد.

خلاصه

تعداد تنفس یک فرد تعداد نفس هایی است که در دقیقه می کشد. این می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. با این حال، نرخ تنفس طبیعی باید در محدوده خاصی قرار گیرد.

نرخ تنفس طبیعی برای بزرگسالان۱۲-۲۰ نفس در دقیقه است. نرخ تنفس طبیعی برای کودکان بسته به سن آنها متفاوت است.

بالا یا پایین بودن تعداد تنفس ممکن است نشانه ای از وجود یک مشکل اساسی باشد.

علل شایع تعداد تنفس بالا عبارتند از: اضطراب، تب، بیماری های تنفسی، بیماری های قلبی و کم آبی بدن.

علل شایع کاهش تعداد تنفس عبارتند از مصرف بیش از حد دارو، آپنه انسدادی خواب و صدمات سر.

اگر فردی دچار ضربان تنفس غیر طبیعی است، باید با پزشک تماس بگیرد.

اگر فرد دچار ضربان تنفس غیرطبیعی همراه با درد قفسه سینه، کبودی پوست، صداهای غرغر در حین تنفس یا تنفس بسیار کم در دقیقه شد، باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشد.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

3 دیدگاه دربارهٔ «تعداد تنفس طبیعی بر اساس سن شما چقدر است؟;

 1. سلام.بسیار سپاسگذارم ازتوضیحات کامل و جامع و کاربردی شما.. که با وجود تخصصی بودن مطالب،باصبر وحوصله ای خاص، با نگارشی ساده و روان و عامه فهم، بدرد همه مردم میخوره و اکثراً متوجه خواهندشد.. و چه بسا همین خلاصه آموزیِ کارشناسی جان خیلیها رو نجات بده

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه