پلاکت پایین خون یا ترومبوسیتوپنی : علائم، علل، عوارض

پایین بودن تعداد پلاکت ها می تواند بر توانایی لخته شدن خون شما تأثیر بگذارد. این می تواند منجر به خونریزی کنترل نشده شود که گاهی اوقات می تواند به مراقبت فوری پزشکی نیاز داشته باشد.

تعداد کم پلاکت چیست؟

خون از چندین نوع سلول تشکیل شده است که در مایعی به نام پلاسما شناور هستند. انواع سلول های خونی عبارتند از:

 • سلول های قرمز خون
 • گلبول های سفید خون
 • پلاکت ها (همچنین ترومبوسیت نامیده می شود)

هنگامی که پوست شما آسیب می بیند یا شکسته می شود، پلاکت ها روی هم جمع می شوند و برای جلوگیری از خونریزی لخته تشکیل می دهند. وقتی پلاکت کافی در خون خود ندارید، بدن شما نمی تواند لخته ایجاد کند.

تعداد کم پلاکت ها ترومبوسیتوپنی نامیده می شود. این وضعیت بسته به علت اصلی آن می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. برخی از افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی ممکن است هیچ علامتی را تجربه نکنند. در موارد شدیدتر، خونریزی غیرقابل کنترل می تواند منجر به مرگ شود.

تعداد پلاکت پایین (ترومبوسیتوپنی)

ترومبوسیتوپنی می تواند توسط طیفی از عوامل مانند بارداری، شرایط پزشکی مانند لوسمی یا برخی داروها (مانند رقیق کننده های خون) ایجاد شود. در نتیجه، چندین گزینه درمانی برای ترومبوسیتوپنی وجود دارد که ممکن است بسته به علت اصلی بیماری متفاوت باشد.

علائم کاهش پلاکت چیست؟

اینکه آیا علائم ترومبوسیتوپنی را تجربه می کنید یا نه ممکن است به میزان کم پلاکت شما بستگی داشته باشد.

اگر تعداد پلاکت پایینی دارید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • کبودی های قرمز، بنفش یا قهوه ای که به آن پورپورا می گویند
 • راش با نقاط قرمز یا بنفش کوچک که پتشی نامیده می شود
 • خونریزی بینی
 • خونریزی لثه
 • خونریزی از زخم ها که برای مدت طولانی ادامه دارد یا به خودی خود متوقف نمی شود
 • خونریزی شدید قاعدگی

در موارد شدیدتر، ممکن است خونریزی داخلی داشته باشید. علائم عبارتند از:

 • خون در مدفوع شما
 • خون در ادرار شما
 • استفراغ خونی یا بسیار تیره

اگر علائم خونریزی داخلی را تجربه کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

در موارد نادر، ترومبوسیتوپنی ممکن است منجر به خونریزی در مغز شما شود. اگر تعداد پلاکت کم دارید و سردرد یا مشکلات عصبی دارید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
علائم سندرم میلودیسپلاستیک (MDS)

دلایل کاهش تعداد پلاکت چیست؟

از علل بالقوه تعداد پلاکت پایین، شامل موارد زیر است:

مشکلات مغز استخوان

مغز استخوان شما بافت اسفنجی داخل استخوان است که تمام اجزای خون از جمله پلاکت ها در آن تولید می شود. دلایل متعددی وجود دارد که چرا مغز استخوان یک فرد ممکن است پلاکت کافی ایجاد نکند، مانند:

تخریب پلاکت

پلاکت ها زندگی می کنند ۷-۱۰ روز در افراد بدون ترومبوسیتوپنی تعداد کم پلاکت ها می تواند نتیجه تخریب بیش از حد پلاکت های بدن باشد. برخی از دلایلی که بدن ممکن است پلاکت های خود را از بین ببرد عبارتند از:

 • عوارض جانبی برخی داروها از جمله دیورتیک ها، برخی آنتی بیوتیک ها، رقیق کننده های خون و داروهای ضد تشنج
 • یک طحال بزرگ شده
 • اختلالات خود ایمنی مانند ترومبوسیتوپنی ایمنی (ITP)، لوپوس یا آرتریت روماتوئید
 • بارداری، به خصوص در هفته های پایانی قبل از زایمان
 • عفونت باکتریایی در خون
 • شرایط جدی نادر مانند پورپورای ترومبوسیتوپنیک ترومبوتیک، سندرم اورمیک همولیتیک، و انعقاد داخل عروقی منتشر
 • عمل جراحی. پلاکت ها می توانند هنگام عبور از دستگاه هایی که برای جراحی بای پس یا انتقال خون و همچنین دریچه های قلب ساخته شده توسط انسان استفاده می شوند، از بین بروند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر فکر می کنید ممکن است علائم تعداد پلاکت پایین را تجربه کنید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید – به خصوص اگر علائم جدی را تجربه می کنید، مانند زخم یا بریدگی که خونریزی متوقف نمی شود، یا وجود خون در مدفوع یا ادرار.

همچنین مهم است که اگر به دلیل شرایط پزشکی، سابقه خانوادگی یا دارو در معرض خطر ابتلا به ترومبوسیتوپنی هستید، به طور مرتب معاینه شوید.

بیشتر بخوانید
لوسمی - علائم و علل

چگونه تعداد کم پلاکت ها تشخیص داده می شود؟

معاینه جسمی

اگر پزشک شما مشکوک به تعداد کم پلاکت باشد، ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. پزشک بدن شما را از نظر کبودی یا شواهد غیرمعمول بررسی می کند پتشی ها (نقاط کوچک قرمز و بنفش)، که نشانه خونریزی مویرگی است که اغلب با تعداد کم پلاکت همراه است.

پزشک شما همچنین ممکن است شکم شما را برای بررسی بزرگی طحال یا کبد معاینه کند.

تاریخچه پزشکی

پزشک شما همچنین ممکن است در مورد موارد زیر سؤال کند:

 • اگر سابقه خانوادگی اختلالات خونریزی دارید
 • داروهایی که مصرف می کنید
 • مکمل های گیاهی که مصرف می کنید
 • الگوهای غذایی شما
 • مصرف الکل و مصرف IV مواد مخدر
 • روش های فعلی محافظت از جنسی

اگر تعداد پلاکت های شما پایین تشخیص داده شود، این اطلاعات می تواند به متخصص مراقبت های بهداشتی شما کمک کند تا وضعیت شما را به طور موثر درمان کند.

تست ها

چندین آزمایش خون، مغز استخوان و سونوگرافی وجود دارد که می تواند به پزشک شما در تشخیص این بیماری و تعیین علت زمینه ای کمک کند.

آزمایشات خون

برای تشخیص پایین بودن تعداد پلاکت ها، پزشک باید آزمایش شمارش کامل خون (CBC) را انجام دهد. این آزمایش اغلب با یک خون گیری ساده در بازوی شما انجام می شود.

آزمایش CBC تعداد سلول های خونی را در خون شما بررسی می کند. اگر تعداد پلاکت شما کمتر از آنچه که باید باشد، به پزشکتان اطلاع خواهد داد. تعداد پلاکت های معمولی بین ۱۵۰۰۰۰ و ۴۵۰۰۰۰ پلاکت در هر میلی لیتر خون متغیر است.

پزشک شما همچنین ممکن است انتخاب کند که یک لکه خون آزمایش، که خون شما را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا ببیند پلاکت ها چگونه به نظر می رسند.

ممکن است خون شما نیز آزمایش آنتی بادی های پلاکتی شود. اینها پروتئین هایی هستند که پلاکت ها را از بین می برند. آنتی بادی های پلاکتی می توانند به عنوان عارضه جانبی برخی داروها مانند هپارین یا به دلایل ناشناخته تولید شوند.

آزمایشات لخته شدن خون، از جمله زمان ترومبوپلاستین جزئی و زمان پروترومبین نیز ممکن است تجویز شود. این آزمایشات نیاز به نمونه خون شما دارند. مواد شیمیایی خاصی به نمونه اضافه می شود تا مشخص شود چه مدت طول می کشد تا خون شما لخته شود.

بیشتر بخوانید
واسکولیت حساسیت (آلرژیک) التهاب رگ های خونی

سونوگرافی

اگر پزشک شما مشکوک باشد که طحال شما بزرگ شده است، ممکن است سونوگرافی را تجویز کند. این تست از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از طحال شما استفاده می کند.

آسپیراسیون مغز استخوان و بیوپسی

آزمایش مغز استخوان نیز ممکن است انجام شود. دو نوع آزمایش مغز استخوان وجود دارد: بیوپسی و آسپیراسیون. در برخی موارد، هر دو آزمایش ممکن است همزمان انجام شوند.

در طی آسپیراسیون مغز استخوان، مقدار کمی از مغز استخوان از یکی از استخوان های شما خارج می شود.

در بیوپسی مغز استخوان، نمونه‌ای از مغز استخوان مرکزی، معمولاً از استخوان لگن برداشته می‌شود.

درمان کاهش تعداد پلاکت چیست؟

گزینه های درمانی برای تعداد کم پلاکت می تواند متفاوت باشد. پزشک یا متخصص شما درمان مناسب برای تعداد کم پلاکت ها را بر اساس علت زمینه ای و شدت بیماری شما تعیین می کند.

اگر شرایط خفیف باشد، پزشک ممکن است به سادگی شما را تحت نظر داشته باشد.

اگر تعداد پلاکت پایین شما شدیدتر باشد، ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشید. گزینه های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • انتقال خون یا پلاکت
 • تغییر داروهایی که باعث کاهش تعداد پلاکت می شوند
 • تجویز استروئیدها، گلوبولین ایمنی یا سایر داروهایی که سیستم ایمنی شما را سرکوب می کنند
 • جراحی برداشتن طحال

مدیریت

اگر در معرض خطر ابتلا به تعداد کم پلاکت هستید، برنامه ریزی منظم برای ویزیت های پزشک به شما کمک می کند تا به علائم و نشانه های بالقوه توجه کنید.

در مورد مکمل ها یا داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین، توجه داشته باشید که برخی از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن و آسپرین می تواند خون شما را رقیق کند.

در صورت امکان از فعالیت هایی مانند تماس با ورزش که شما را در معرض خطر آسیب های خونریزی قرار می دهد، یا در مورد اقدامات ایمنی با پزشک خود صحبت کنید.

اگر طحال شما برداشته شده است، مراقب علائم احتمالی عفونت باشید – زیرا برداشتن طحال می تواند خطر را افزایش دهد – و اگر شروع به احساس بیماری یا تب کردید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

بیشتر بخوانید
لکوسیت های پلی مورفونکلئر گلبول های سفید

غربالگری و پیشگیری

دلایل زیادی وجود دارد که پزشک شما ممکن است تعداد پلاکت پایین را بررسی کند. در برخی موارد، آزمایش خون معمول ممکن است نشان دهنده پایین بودن سطح بدن باشد.

اگر به دلیل یک بیماری زمینه‌ای یا سابقه پزشکی در معرض خطر ابتلا به تعداد پلاکت پایین هستید، متخصص مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است اقدامات پیشگیرانه را به شما توصیه کند. اینها ممکن است عبارتند از:

 • اجتناب از فعالیت هایی با خطر بالای خونریزی یا کبودی (به عنوان مثال، ورزش های تماسی)
 • محدود کردن مصرف الکل
 • ایجاد تغییرات در رژیم غذایی
 • قطع یا تعویض داروهایی که بر پلاکت ها تأثیر می گذارند، از جمله آسپرین و ایبوپروفن
 • دریافت انواع خاصی از واکسن ها
 • اجتناب از مواد شیمیایی سمی

عوارض

در صورت عدم درمان، تعداد کم پلاکت ها می تواند بسیار جدی باشد زیرا می تواند باعث خونریزی داخلی مغز یا روده شود.

در بدترین موارد، این حتی ممکن است باعث مرگ شود. به همین دلیل است که اگر فکر می کنید ممکن است در معرض خطر باشید، ضروری است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

انتظار چه چیزی

در حالی که تعداد کم پلاکت ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما کارهای زیادی می توان برای پیشگیری و درمان این بیماری انجام داد. در برخی موارد، تنها درمان توصیه شده، نظارت بر آن است.

با این حال، برخی از افراد با تعداد پلاکت پایین نیاز به درمان دارند. در بیشتر موارد، تعداد کم پلاکت ها با درمان علت زمینه ای برطرف می شود.

اگر تعداد پلاکت پایینی دارید یا در معرض خطر ابتلا به آن هستید، متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند با شما برای ایجاد یک برنامه پیشگیری یا درمان همکاری کند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید