تعریف تصویر بدن، چگونگی تأثیر آن بر سلامت و تندرستی و زمانی که یک مشکل است

چه احساسی نسبت به بدن خود دارید؟ وقتی در آینه نگاه می کنید چه می بینید؟ آیا نقص می بینید؟ آیا قدرت می بینید؟ آیا احساس قدردانی می کنید؟ آیا احساس شرم می کنید؟ آیا احساس ناامیدی می کنید؟ آیا احساس توانایی می کنید؟

این پچ پچ های درونی و لحنی که هنگام فکر کردن یا صحبت در مورد ظاهر خود (مثبت و منفی) استفاده می کنید، همه بخشی از تصویر بدن شما هستند.

تصویر بدن دقیقا چیست؟ در اینجا، بیاموزید که داشتن یک تصویر مثبت یا منفی از بدن به چه معناست، چگونه تصویر بدن بر سلامت ذهنی و جسمی شما تأثیر می گذارد، و چه کاری می توانید برای بهبود تصویر بدن خود انجام دهید. 

تعریف تصویر بدن، به گفته روانشناسان

تصویر بدن به عنوان “تصویر ذهنی که فرد از بدن خود به عنوان یک کل شکل می دهد، شامل ویژگی های فیزیکی و نگرش فرد نسبت به این ویژگی ها” تعریف می شود.

تعریف، چگونگی تأثیر آن بر سلامت و تندرستی و زمانی که یک مشکل است

این است که چگونه خود را می بینید، چه احساسی نسبت به بدن و شکل آن دارید و از نظر فیزیکی در بدن خود چه احساسی دارید.

و داده ها نشان می دهد که زندگی در یک بیماری همه گیر جهانی به طور کلی برای تصویر بدن افراد مفید نبوده است. یک نظرسنجی در بریتانیا نشان داد که اقدامات فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹ باعث افزایش عادات غذایی ضعیف و نارضایتی از بدن می‌شود. زنان بیشتر از مردان گزارش دادند که با خوردن غذا دست و پنجه نرم می‌کنند و تصویر بدنشان بدتر می‌شود. و نزدیک به ۵۰ درصد از افراد مورد بررسی گزارش کردند که بیشتر در مورد ظاهر خود نگران هستند.

جسیکا کورتز، متخصص تغذیه ، متخصص تغذیه در دنتون، تگزاس با Connections می‌گوید: «تصویر بدن شیوه‌ای است که ما خودمان را از نظر فیزیکی می‌بینیم – نحوه صحبت درونی و بیرونی ما بر اساس ظاهرمان، بازتابی که در آینه می‌بینیم».  گروه سلامتی متخصص در اختلالات خوردن و تصویر بدن.

او می‌افزاید: «آیا ما نسبت به خود بی‌طرف، مهربان یا بدجنس هستیم؟ آیا متوجه می شویم که نسبت به مشاهداتی که در مورد بدن و ظاهر خود انجام می دهیم انتقادی یا بی طرف هستیم؟ آیا می‌بینیم که قضاوت‌های محکمی در مورد بدن خود می‌کنیم که باعث می‌شود احساس بی‌لیاقتی، کمتر از آن، یا عدم لیاقت داشته باشیم؟» اینکه چگونه به این سؤالات پاسخ می دهیم بخشی از تصویر بدن ما است.

“مثبت بدن” چگونه با تصویر بدن مرتبط است؟

بله، حرکت مثبت بدن – که در مورد دوست داشتن بدن و داشتن دیدگاه مثبت بدون توجه به شکل و اندازه شما است – با تصویر بدن مرتبط است. مثبت بودن بدن یعنی داشتن تصویری از بدن سالم صرف نظر از ظاهر شما.

هنگامی که حرکت مثبت بدن شروع می شود، واضح نیست. برخی ریشه های آن را به دهه ۱۹۶۰ می رسانند، زمانی که انجمن ملی برای پیشبرد پذیرش چربی (که در آن زمان انجمن ملی کمک به آمریکایی های چاق نامیده شد) برای حمایت از پذیرش چربی تشکیل شد.

با این حال، اصطلاح “مثبت بدن” اغلب به اواسط دهه ۱۹۹۰ و ایجاد The Body Positive، یک سازمان غیرانتفاعی با هدف پایان دادن به “عواقب مضر تصویر منفی بدن” بازمی گردد.

سامانتا دکارو، روانشناس ، مدیر خدمات بالینی و آموزش مرکز رنفرو در فیلادلفیا، یک غذاخوری مسکونی، می‌گوید: این در ابتدا تلاشی بود که توسط فعالان چاق آغاز شد تا بدن‌های به حاشیه رانده شده را از نیروهای سرکوبگر مانند فوبیای چربی، نژادپرستی و توانایی‌گرایی آزاد  کنند. مرکز درمان اختلال این جنبش برای به چالش کشیدن تعاریف مرسوم سلامت و زیبایی طراحی شده است.

“بی طرفی بدن” چگونه با تصویر بدن مرتبط است؟

بی طرفی بدن مفهوم متفاوتی است. دکارو می‌گوید: «این امر ما را تشویق می‌کند که رویکردی خنثی نسبت به بدنمان داشته باشیم. این اصطلاح به ما یادآوری می‌کند که ما مجبور نیستیم بدن خود را دوست داشته باشیم تا به آن احترام بگذاریم، آن را تغذیه کنیم، به نشانه‌های آن گوش دهیم یا برای کارهایی که می‌تواند انجام دهد قدردانی کنیم.»

پذیرش بی طرفی بدن به جای مثبت بودن بدن ممکن است هدف دست یافتنی تری برای افراد مبتلا به مشکلات تصویر بدن و کسانی باشد که با اختلالات خوردن دست و پنجه نرم می کنند. دکارو می‌گوید: «این فضایی را ایجاد می‌کند تا هویتی اصیل را پرورش دهیم که کمتر بر خود فیزیکی و بیشتر بر ارزش‌های اصلی ما تمرکز می‌کند».

بی طرفی بدن به عنوان حمایت نکردن از نفرت یا عشق بدن شما تعریف می شود.

بیشتر بخوانید
شناسایی و درمان گزش عنکبوت

پرسش ها و پاسخ های متداول

تعریف تصویر بدن در روانشناسی چیست؟
تصویر بدن به عنوان تصویر ذهنی که فرد از بدن خود به عنوان یک کل شکل می دهد، شامل ویژگی های فیزیکی و نگرش فرد نسبت به این ویژگی ها تعریف می شود.
چرا ممکن است فردی تصویر بدنی منفی یا مثبت داشته باشد؟

رسانه‌ها، پیام‌های اجتماعی، پیام‌های بزرگسالان و همسالانی که می‌شناسیم، و تجربیات شخصی همگی می‌توانند بر تصویر بدن تأثیر بگذارند. شواهد نشان می دهد که ما از سنین پایین شروع به شکل گیری تصوری از تصویر بدن خود می کنیم. 
چرا تصویر بدن مهم است؟

داشتن تصویر منفی از بدن می تواند بر سلامت جسمی و روانی تأثیر بگذارد. اختلالات خوردن اغلب شامل مسائل مربوط به تصویر منفی بدن است، همانطور که می تواند مسائل مربوط به سوء مصرف مواد را شامل شود. تصویر منفی بدن همچنین می تواند با استرس، عزت نفس پایین، اضطراب و افسردگی مرتبط باشد.
چه کسی بیشتر با تصویر بدن مشکل دارد؟
مطالعات نشان داده است که زنان بیشتر از مردان با مشکلات مربوط به تصویر بدن روبرو می شوند. برخی از ویژگی های شخصیتی، مانند روان رنجورخویی بالا، با تصویر بدنی ضعیف در زنان مرتبط است، اما برای مردان نه.
آیا مسائل مربوط به تصویر بدن در سنین خاصی نسبت به سایرین شایع تر است؟
مشکلات مربوط به تصویر بدن می تواند افراد را در هر سنی، از نوجوانان و نوجوانان تا بزرگسالان تحت تاثیر قرار دهد.

چه چیزی باعث می شود یک فرد تصویر بدنی مثبتی داشته باشد؟

پایه و اساس تصویر بدنی مثبت یا منفی زود شروع می شود.

Paakhi Srivastava، PhD ، استادیار پژوهشی در مرکز وزن، تغذیه و علوم سبک زندگی (کلینیک WELL) در دانشگاه Drexel در فیلادلفیا، می‌گوید: «کودکان و نوجوانان بسیار تأثیرپذیر هستند  .

دکتر سریواستاوا می گوید که تصویر بدن آنها بر اساس آنچه در رسانه های سنتی و رسانه های اجتماعی مصرف می کنند، و همچنین از طریق پیام هایی که در مورد بدن و ظاهر از بزرگسالان دریافت می کنند، شکل می گیرد. اگر این پیام‌ها مثبت باشند، احتمال اینکه فرد جوان تصویر بدنی مثبتی ایجاد کند بیشتر است.

یک تصویر مثبت از بدن به این معنی است که شما در پوست خود احساس خوبی دارید، صرف نظر از اینکه بدن شما با تعریفی که اطرافیان شما شکل ایده آل در نظر می گیرند مطابقت دارد یا خیر. جنیفر کلمن، LCSW ، یک درمانگر در مطب خصوصی در بوکا راتون فلوریدا، که متخصص در اختلالات خوردن و تصویر بدنی است، می‌گوید: «این احساس رضایت از بدن فرد است، صرف نظر از اینکه ایده‌آل اجتماعی در هر زمان به اجبار وجود دارد  .

به عنوان مثال، در نظر بگیرید که اگر شلوارک سال گذشته را امتحان کنید و آن‌ها بیشتر از آنچه به یاد دارید تناسب داشته باشند، چه احساسی خواهید داشت. یک روش مثبت بدن برای پاسخ دادن این است: “وای، حدس می‌زنم در سال گذشته رشد کردم، اما اشکالی ندارد. بدن برای تغییر و سازگاری ساخته شده است. کورتز می گوید: به جای آن چند شورت مختلف پیدا می کنم تا بتوانم از تابستان لذت ببرم و احساس راحتی کنم.

چه چیزی باعث می شود یک فرد تصویر بدنی منفی داشته باشد؟

داشتن تصویر بدنی منفی برعکس داشتن تصویر بدنی مثبت است. این احساس بدی است یا خود را به خاطر ظاهرتان مورد ضرب و شتم قرار می دهید. کورتز می‌گوید: «تصویر منفی بدن می‌تواند به این معنا باشد که از نظر فیزیکی به شدت از خودتان انتقاد کنید و درباره خودتان قضاوت کنید تا جایی که شروع به باور کردن یک گفتگوی درونی کنید، که به نوبه خود بر نحوه نگرش شما به ارزش و ارزش شما به عنوان یک شخص تأثیر می‌گذارد».

سناریویی را در نظر بگیرید که در آن شورت های سال گذشته را امتحان می کنید که دیگر مناسب نیستند. کورتز می‌گوید، فردی که تصویر بدنی منفی دارد ممکن است به این موقعیت واکنش نشان دهد و فکر کند که برای افزایش وزن یا لاغر نبودن خود مانند گذشته شکست خورده است.

یک تصویر منفی از بدن ممکن است تا سال‌های نوجوانی یک فرد قابل ردیابی باشد، زمانی که ممکن است تحت تأثیر مواردی مانند تغییرات وزن ناشی از بلوغ، فشار برای به نظر رسیدن ظاهر خاص، پست‌های رسانه‌های اجتماعی با ایده‌آل‌های بدنی دست نیافتنی، داشتن والدینی که بیش از حد نگران هستند، باشد. وزن خود، یا قرار گرفتن در معرض عینیت جنسی.

بیشتر بخوانید
هیدرادنیت چرکی در مقابل استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین: مقایسه دو بیماری پوستی

اما صرف نظر از هر محرکی که مسائل مربوط به تصویر منفی بدن را می توان به آن مرتبط کرد، مطمئناً می تواند از سال های نوجوانی یک فرد بیشتر باشد. جنیفر انگلر، دکترا ، استاد و رئیس روانشناسی در کالج یورک پنسیلوانیا، که در مورد رشد هویت نوجوانان تحقیق می‌کند، می‌گوید: «من فکر می‌کنم این می‌تواند در طول عمر مشکل‌ساز باشد – نوجوانان بزرگسالی می‌شوند که همچنان با تصویر بدنی خود مشکل دارند  . او می‌گوید، بزرگسالان همچنین می‌توانند تصویری منفی از بدن ایجاد کنند، به‌ویژه اگر مستعد مقایسه خود با دیگران باشند و برای برآورده کردن استانداردهای زیبایی توصیه‌شده از نظر اجتماعی تحت فشار باشند.

داده‌ها نشان می‌دهد که زنان بیشتر از مردان با تصویر بدنی دست و پنجه نرم می‌کنند، که در یک مطالعه حدود ۱۸ درصد از شرکت‌کنندگان با علائم اختلال غذا خوردن را شامل می‌شد. 

و برخی از ویژگی های شخصیتی – به ویژه روان رنجورخویی بالا – با تصویر بدنی ضعیف در هر دو جنس و با اختلال در غذا خوردن در زنان مرتبط بود. 

چگونه تصویر بدن بر سلامت و تندرستی تأثیر می گذارد

داشتن تصویر منفی از بدن می تواند بر سلامت جسمی و روانی تأثیر بگذارد.

چگونه تصویر بدن بر سلامت جسمانی تأثیر می گذارد

دکتر انگلر می گوید: «یکی از مهم ترین مسائل روانی و پزشکی که همراه با داشتن تصویر منفی از بدن است، ارتباط با خطر ابتلا به اختلال خوردن است.

او توضیح می‌دهد که یک تصویر منفی از بدن می‌تواند منجر به رژیم غذایی شود که می‌تواند منجر به اختلال در غذا خوردن و پیامدهای منفی سلامتی شود. البته همه رژیم‌های غذایی منجر به اختلال خوردن نمی‌شوند، اما تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد می‌تواند به این اختلال کمک کند .

جدی ترین عوارض جانبی اختلالات خوردن شامل ناباروری، آسیب قلبی، آسیب مغزی و نارسایی اندام است.

یک تصویر منفی از بدن می تواند بر رفتارهای دیگر نیز تأثیر بگذارد. انگلر می‌گوید: «شما می‌توانید افرادی را ببینید که تصویر بدنی منفی دارند، در حال انجام انواع دیگر رفتارها و فعالیت‌ها هستند تا سعی کنند آنچه را که به نظرشان مشکل‌ساز است، اصلاح کنند. بنابراین ممکن است سیگار کشیدن یا سوء مصرف مواد برای مدیریت وزن، یا ورزش بیش از حد، که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی شود.»

داده ها نشان می دهد که تا ۳۵ درصد از افرادی که به الکل یا سایر مواد مخدر وابسته هستند، اختلالات خوردن نیز دارند که این میزان ۱۱ برابر بیشتر از جمعیت عمومی است.

چگونه تصویر بدن بر سلامت روان تأثیر می گذارد

مشکلات تصویر بدن همچنین می تواند منجر به مشکلات سلامت روان شود، به خصوص اگر مشکلات تصویر بدن منجر به اختلال در غذا خوردن شده باشد. بین اختلالات خوردن و افسردگی و اضطراب رابطه وجود دارد.

این اضطراب یا افسردگی می تواند همزمان با اختلال خوردن، یا قبل یا بعد از آن ایجاد شود.

انگلر می گوید که بین افسردگی و پرخوری عصبی و همچنین بین اضطراب و بی اشتهایی ارتباطی وجود دارد.

داشتن تصویر منفی از بدن می تواند بر کیفیت کلی زندگی شما تأثیر بگذارد. یک مطالعه نشان داد که افرادی که گزارش دادند تصویر بدنی مثبتی دارند (اندازه‌گیری شده توسط مقیاس تصویر بدن که رضایت افراد را از عملکردهای مختلف بدن و قسمت‌های بدن ارزیابی می‌کند) با کیفیت زندگی شرکت‌کنندگان در مطالعه ارتباط نزدیکی دارد. ترکیه و بالای ۱۵ سال.

بیشتر بخوانید
گرمازدگی: علائم، علل، درمان، پیشگیری

چگونه و چرا استفاده از رسانه های اجتماعی بر تصویر بدن تأثیر می گذارد

امروزه رسانه های اجتماعی عاملی هستند که می توانند تاثیر زیادی بر تصویر بدن افراد داشته باشند.

برای بسیاری از مردم، رسانه های اجتماعی چیزی را که زیبایی و جذابیت را تعریف می کند، شکل می دهند. سریواستاوا می‌گوید و نمونه‌های بی‌شماری از افرادی وجود دارد که از رسانه‌های اجتماعی برای تعریف خود به عنوان یک فرد استفاده می‌کنند. این به بدن اهمیت بیشتری می دهد و تقریباً آن را عینیت می بخشد.»

رسانه‌های اجتماعی می‌توانند افراد را وادار به قضاوت سختگیرانه در مورد خود کنند، اگر بدن‌شان شبیه آنچه که آنلاین می‌بینند نباشد. کلمن می‌گوید: بمباران شدن توسط تصاویر در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند تأثیر منفی بر تصویر بدن داشته باشد، زیرا در زندگی واقعی هیچ‌کس به ایده‌آل فتوشاپ‌شده یا کاملاً مدیریت‌شده‌ای که در فیدهای اینستاگرام خود می‌بیند، عمل نمی‌کند.

گفته می شود، مکالمات تصویر بدن در رسانه های اجتماعی همه منفی نیستند. دکارو می‌گوید: «رسانه‌های اجتماعی می‌توانند به‌عنوان منبع دیگری برای سلامت روان عمل کنند، زمانی که به‌طور آگاهانه و انتقادی مصرف شوند».

تصویر بدن و جوامع LGBTQ+

اعضای جوامع LGBTQ+ ممکن است تجربیات منحصر به فردی با تصویر بدن داشته باشند.

پائولا اتکینسون، LCSW، می‌گوید: «مسائل کلی بدن [برای همه گروه‌ها] وجود دارد، و برای هر قسمت کوچک «L» و «G» و «B» و «T» چالش‌های بسیار خاصی نیز وجود دارد  . یک روان درمانگر ساکن واشنگتن دی سی که بر کمک به افراد مبتلا به اختلالات خوردن تمرکز می کند. او می‌گوید: «من با بسیاری از مردان همجنس‌باز کار می‌کنم، و متأسفانه فوبیای چربی در آن جامعه شایع است.

مثال دیگری که اتکینسون ارائه می دهد، افراد مبتلا به نارسایی جنسیتی است، که ناراحتی روانی ناشی از تمایل به جنسیت دیگر است. مشکلات مربوط به تصویر بدن در این مورد می تواند این باشد که افراد احساس می کنند آنطور که دوست دارند زنانه یا مردانه نیستند.

تصویر بدن و جوامع BIPOC

تایگرس آزبورن ، مدیر اجرایی می‌گوید، افراد جوامع BIPOC (سیاه‌ها، بومی‌ها و افراد رنگین‌پوست) ممکن است مشکلات مربوط به تصویر بدن خود را داشته باشند، از جمله احساس گیر افتادن بین استانداردهای اصلی زیبایی غربی که لاغری را تجلیل می‌کنند و سایر تیپ‌های بدنی که در فرهنگ آنها تجلیل می‌شود.  مدیر انجمن ملی پیشبرد پذیرش چربی.

برای یک مطالعه، گروهی متشکل از ۳۱ زن آمریکایی آفریقایی تبار که در یک سری از گروه‌های تمرکز شرکت کردند، اکثراً موافق بودند که بدن‌هایی که ضخیم، خوش‌رنگ و دارای انحنا هستند ایده‌آل‌تر از استاندارد زیبایی لاغر برای افراد سفیدپوست در نظر گرفته می‌شوند.که می تواند منجر به سردرگمی شود. آزبورن می‌گوید: «افراد BIPOC نه تنها با ایده‌آل‌های اصلی بدن بلکه با ایده‌آل‌های خاص بدن و زیبایی فرهنگ‌های ما نیز مبارزه می‌کنند. این ایده‌آل‌ها می‌توانند متناقض باشند و افراد BIPOC احساس کنند از یک یا هر دو استاندارد کنار گذاشته شده‌اند.

آزبورن می‌گوید: این مسائل مربوط به تصویر بدن را می‌توان با این واقعیت تشدید کرد که رنگین‌پوستان اغلب افرادی را که شبیه آنها در رسانه‌ها هستند نمی‌بینند.

در نهایت، ممکن است مشکلات مربوط به تصویر بدن افراد در جوامع BIPOC کنار گذاشته شود. آزبورن می‌گوید: «افراد BIPOC همچنین با مشکلاتی مواجه می‌شوند که تصویر بدن ما توسط کسانی که معتقدند پس‌زمینه‌های فرهنگی ما از ضد چاقی محافظت می‌کنند، تحقیر یا نادیده گرفته می‌شوند.

“گاهی اوقات روایتی وجود دارد که نگرانی در مورد تصویر بدن، به ویژه وزن، یک مشکل سفیدپوستان است، مشکلی که ما یا این موضوع را نداریم که نگران آن باشیم زیرا جوامع ما نیازهای فوری تری دارند یا به سادگی نیازی به آن نداریم. نگران باشید زیرا جوامع ما ظاهراً بدن های بزرگتر را بیشتر می پذیرند.

تصویر بدن و افراد دارای معلولیت و بیماری مزمن

حدود ۲۷ درصد از جمعیت ایالات متحده دارای نوعی ناتوانی هستند، از جمله تحرک، شناخت و شنوایی و بینایی. احساس متفاوت بودن با دیگران، یا به طور بالقوه حقارت، می تواند بر تصویر بدن تأثیر منفی بگذارد.

بیشتر بخوانید
تحویل پزشکی با پهپاد در حال انجام است. چقدر خوب است؟

فردی که توانایی های متفاوتی دارد یا دارای یک بیماری مزمن است، می تواند حتی بیشتر از این احساس کند که «بدن من به من خیانت کرده است»، چیزی که کسانی که تحت تأثیر فرهنگ رژیم غذایی و ایده آلیسم لاغر هستند، از قبل احساس می کنند وقتی بدنشان «آنطور که باید رفتار نمی کند» و لاغر شو یا لاغر بمان.» اتکینسون می‌گوید که او به جای افرادی صحبت نمی‌کند که توانایی‌های متفاوتی دارند یا بیماری مزمن در آنها تشخیص داده می‌شود، بلکه این احساسات از طریق کارش به او گزارش شده است.

برای مثال، مردان دارای ناتوانی جسمی، مانند کسانی که از ویلچر استفاده می‌کنند، ممکن است به سختی به ویژگی‌هایی که معمولاً با مردانگی مرتبط است، مانند تسلط، قدرت، و ورزش‌کاری زندگی کنند. و زنان دارای معلولیت ممکن است نگران این باشند که دیگران آنها را غیرجذاب ببینند و در نتیجه از ایجاد روابط صمیمی اجتناب کنند.

اتکینسون می‌گوید: «بخش بزرگی از یافتن آزادی و سلامت عقل در مورد مسائل [تصویر بدن] متعهد شدن به بازسازی رابطه با بدن است، که مستلزم اعتماد به این است که بهترین کار ممکن را انجام می‌دهد. زمانی که فردی با ناتوانی یا بیماری مزمن دست و پنجه نرم می کند، به دست آوردن این اعتماد دشوارتر می شود.

چگونه تصویر بدنی سالم تری داشته باشیم

داشتن تصویر بدنی مثبت ممکن است به طور طبیعی به وجود نیاید – و این اشکالی ندارد. در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای بهبود دیدگاه خود انجام دهید:
  • به نقاط قوت و توانایی های بدن خود توجه کنید، نه اینکه ظاهر خود را نادیده بگیرید.
  • پنج چیز را که در مورد شخصیت خود دوست دارید و سپس پنج چیز را که در مورد بدن خود دوست دارید بنویسید.
  • جملات تاکیدی مثبت را در اطراف خانه خود قرار دهید تا ویژگی های مثبت خود را به خود یادآوری کنید.
  • از مقایسه خود با دیگران بپرهیزید.
تحقیقات چند استراتژی را پیشنهاد می کند که می تواند تصویر بدن را بهبود بخشد:
  • تحریف های شناختی را که تصویر منفی بدن را تقویت می کنند، شناسایی و بازسازی کنید.  به عنوان مثال، به جای اینکه تصور کنید دیگران پشت سرتان از شما انتقاد می کنند، در مورد نحوه نگاه دیگران به ظاهر شما واقع بین باشید.
  • از خود گفتاری مثبت به جای خودگویی منفی استفاده کنید.  به خودتان بگویید “من خوشحال به نظر می رسم” نه “من خیلی چاق هستم”.
  • از محرک هایی که باعث ایجاد افکار منفی می شود، اجتناب کنید.  برای مثال، حساب‌های رسانه‌های اجتماعی را که باعث می‌شوند احساس بدتری نسبت به تصویر بدن خود داشته باشید، لغو کنید.

نکته دیگر: انتظار نداشته باشید که صد در صد در مورد بدن خود احساس خوبی داشته باشید. اتکینسون می گوید: «در این فرهنگ تقریباً غیرممکن است که در اطراف بدن و غذا عاقل باشید. اتکینسون می‌گوید بپذیرید که لحظات ناراحت‌کننده‌ای خواهید داشت، و وقتی این کار را می‌کنید از خودتان عصبانی نشوید.

کلمن می گوید، زمانی که این افکار منفی در مورد بدن شما با عملکرد روزانه تداخل می کند (به عنوان مثال، اگر در رژیم غذایی یا ورزش بیش از حد شرکت می کنید یا از فعالیت های اجتماعی اجتناب می کنید) ممکن است زمان آن رسیده باشد که به دنبال کمک حرفه ای از یک ارائه دهنده سلامت روان باشید.

او می‌گوید: «همه گاهی افکار منفی در مورد ظاهرشان دارند، اما وقتی این رفتارهای مضر پاسخی به این نوع افکار هستند، وقت آن است که کمک‌های حرفه‌ای برای حل آن کار کنند.»

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه