تعریق شبانه اصطلاح دیگری برای تعریق زیاد یا تعریق شبانه است. آنها بخش ناراحت کننده ای از زندگی برای بسیاری از افراد هستند و ممکن است با افسردگی و مشکل در خواب همراه باشند.

در حالی که تعریق شبانه یکی از علائم رایج یائسگی است، ممکن است ناشی از برخی شرایط پزشکی و برخی داروها نیز باشد.

در بیشتر موارد، تعریق شبانه یک علامت جدی نیست. با این حال، مهم است که بدانید در صورت تعریق شبانه چه زمانی باید معاینه شوید.

تعریق شبانه: علل و درمان.healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامت
علت تعریق شبانه چیست؟

اگر دمای هوا خیلی گرم باشد، عرق کردن در شب طبیعی است. با این حال، برخی افراد به طور مرتب عرق شبانه را تجربه می کنند. بسیاری از زنان در دوران یائسگی دچار گرگرفتگی و تعریق شبانه می شوند.

تعریق شبانه همچنین می تواند ناشی از سایر شرایط پزشکی باشد، مانند:

 • عفونت ها، مانند سل یا HIV
 • سرطان، مانند لوسمی یا لنفوم
 • اختلالات اضطرابی
 • پرکاری تیروئید
 • هیپوگلیسمی (قند خون پایین)

درمان‌های سرطان مانند شیمی‌درمانی و پرتودرمانی نیز می‌تواند منجر به تعریق شبانه شود. آنها همچنین می توانند در مردانی که برای درمان سرطان پروستات بیضه های خود را برداشته اند نیز رخ دهد.

بیشتر بخوانید
چرا جغجغه مرگ رخ می دهد؟

در برخی موارد، ممکن است تعریق شبانه را به عنوان عارضه جانبی دارویی که مصرف می کنید، تجربه کنید. این ممکن است شامل داروهای ضد افسردگی خاص، درمان های هورمونی و مواد افیونی باشد.

مصرف بیش از حد کافئین یا الکل یا استفاده از تنباکو یا مواد مخدر نیز ممکن است باعث تعریق شبانه شود.

تعریق شبانه چگونه درمان می شود؟

برای درمان تعریق شبانه، پزشک اقداماتی را برای شناسایی و رفع علت اصلی آن انجام خواهد داد. برنامه درمانی شما به تشخیص خاص شما بستگی دارد. موارد زیر علل رایج تعریق شبانه با گزینه های درمانی بالقوه است:

 • یائسگی تغییرات سبک زندگی، مانند خوابیدن در اتاق های خنک و پرهیز از الکل، ممکن است به گرگرفتگی و تعریق شبانه کمک کند. اگر این ها کافی نیستند، هورمون درمانی ممکن است به کاهش تعداد گرگرفتگی هایی که تجربه می کنید کمک کند و علائم دیگر را کاهش دهد. پزشک شما همچنین ممکن است داروهای دیگری مانند پاروکستین و گاباپنتین را برای گرگرفتگی تجویز کند. ونلافاکسین همچنین برای تعریق شبانه به صورت غیرقابل برچسب استفاده می شود.
 • عفونت زمینه ای بسته به نوع عفونتی که دارید، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد ویروسی یا سایر داروها ممکن است به درمان آن کمک کنند.
 • سرطان. پزشک ممکن است ترکیبی از داروهای شیمی درمانی، جراحی یا سایر درمان ها را توصیه کند. از آنجایی که این درمان‌ها همچنین می‌توانند باعث تعریق شبانه شوند، ممکن است علاوه بر آن با هورمون درمانی یا سایر داروها درمان شوند.
 • اضطراب پزشک شما ممکن است داروهایی مانند داروهای ضد اضطراب یا داروهای ضد افسردگی را تجویز کند. آنها همچنین ممکن است درمان را توصیه کنند.
 • پرکاری تیروئید برای درمان پرکاری تیروئید از داروها، درمان با ید رادیواکتیو یا گاهی جراحی استفاده می شود.
 • داروها پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را تنظیم کند یا یک داروی جایگزین را توصیه کند.
 • مصرف الکل یا کافئین یا مصرف مواد مخدر. محدود کردن یا اجتناب از این مواد ممکن است به کاهش تعریق شبانه کمک کند. در برخی موارد، پزشک ممکن است داروها را تجویز کند یا درمان را برای کمک به ترک توصیه کند.
بیشتر بخوانید
برنج آب پز چیست و آیا سالم است؟

همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند عادات خواب خود را تنظیم کنید. برداشتن پتو از رختخواب، پوشیدن لباس خواب سبکتر یا باز کردن پنجره در اتاق خواب ممکن است به پیشگیری و کاهش تعریق شبانه کمک کند. همچنین ممکن است استفاده از تهویه مطبوع یا پنکه یا پیدا کردن مکان خنک‌تری برای خواب کمک کند.

بیشتر بخوانید
کالری شماری - روشی برای تمرکز بر حفظ وزن

چه زمانی باید به دنبال کمک باشید؟

تعریق شبانه معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اگرچه در برخی موارد، ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد.

تعریق شبانه در یائسگی رایج است که معمولاً در حدود ۵۰ سالگی شروع می شود. با این حال، اگر قبل از ۴۰ سالگی عرق شبانه و سایر علائم یائسگی را تجربه کردید، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید. این ممکن است وضعیتی به نام نارسایی اولیه تخمدان را نشان دهد.

همچنین در صورت بروز تعریق شبانه که به طور مکرر رخ می دهد، خواب شما را مختل می کند یا با علائم دیگر همراه است، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. تعریق شبانه که همراه با تب بالا، سرفه یا کاهش وزن غیرقابل توجیه رخ می دهد ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد.

در کسانی که مبتلا به لنفوم یا HIV هستند، تعریق شبانه ممکن است نشان دهنده پیشرفت بیماری باشد.

آیا می توان از تعریق شبانه جلوگیری کرد؟

تغییرات سبک زندگی ممکن است به پیشگیری از برخی علل تعریق شبانه کمک کند. برای کاهش خطر تعریق شبانه:

 • مصرف الکل و کافئین خود را محدود کنید
 • از مصرف دخانیات و مواد مخدر خودداری کنید
 • در محیط خنک تر بخوابید
 • در نظر گرفتن تشک خنک کننده
 • سعی کنید وزن خود را متعادل نگه دارید
 • اگر یائسگی دارید از خوردن غذاهای تند خودداری کنید، زیرا می تواند علائم را بدتر کند
بیشتر بخوانید
تشت جوش شیرین: 10 مزیت و خطر

اگر مشکوک هستید که تعریق شبانه شما مربوط به عفونت یا بیماری دیگری است، فوراً به پزشک مراجعه کنید. از پزشک خود در مورد شرایط خاص، گزینه های درمانی و استراتژی های پیشگیری از تعریق شبانه اطلاعات بیشتری بخواهید.

خلاصه

تعریق شبانه می تواند ناراحت کننده باشد و خواب شما را مختل کند. در بیشتر موارد، آنها دلیلی برای نگرانی جدی نیستند. اما گاهی اوقات، ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد.

پزشک می تواند به تشخیص علت تعریق شبانه شما کمک کند. آنها همچنین می توانند راهکارهایی را برای پیشگیری یا درمان تعریق شبانه توصیه کنند. بسته به علت زمینه‌ای، ممکن است تغییرات سبک زندگی، داروها یا درمان‌های دیگر را توصیه کنند.