تغییرات سبک زندگی که می تواند به شما کمک کند بهتر ببینید

“آیا از این موضوع کاملاً کور خواهم شد؟”

این سوالی است که همه افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) همیشه می پرسند. و وقتی می گویم، نه، شما فقط باید برخی کارها را متفاوت انجام دهید، با آرامش در خود ذوب می شوند.

اگر دچار آتروفی جغرافیایی (GA) هستید، شکل پیشرفته ای از AMD خشک، ممکن است بخشی یا تمام بینایی مرکزی خود را از دست بدهید. این بخشی از چشم شماست که برای نگاه کردن مستقیم به چیزها مانند چهره افراد یا کلمات این جمله استفاده می کنید.

تیم پزشکی شما ممکن است به شما واکسن یا مداخلات دیگری بدهد تا بینایی شما را تا حد ممکن نزدیک به جایی که الان هست نگه دارد. اما مهم نیست که GA چقدر بر بینایی شما تأثیر می گذارد، تغییرات سبک زندگی و کمک های کم بینایی می توانند به شما در سازگاری کمک کنند.

Logo for WebMD

به خاطر داشته باشید که برخی از راه حل ها ممکن است در ابتدا غیر عملی به نظر برسند. به عنوان مثال، اگر چراغ قوه را مستقیماً روی صورت او بتابانید، ممکن است احساس کنید در حال بازجویی هستید. اما آیا کمی ناهنجاری ارزش آن را ندارد که عزیزانتان را کمی واضح تر ببینید؟

در اینجا چند نکته برای ایمن ماندن، متصل و مستقل ماندن با دید کم آورده شده است.

با یک درمانگر کم بینایی کار کنید

من یک کاردرمانگر هستم که در توانبخشی کم بینایی تخصص دارم. من به افرادی که از دست دادن بینایی دارند کمک می کنم یاد بگیرند که چگونه فعالیت های روزانه را به تنهایی انجام دهند. هیچ کاری آنقدر کوچک نیست که بتوان با آن مقابله کرد. همه چیز از لحظه بلند شدن تا لحظه ای که به رختخواب می روید از نظر فنی در قلمرو ماست.

بیشتر بخوانید
کتو و گلوکوم: آیا رژیم کتوژنیک می تواند از بینایی شما محافظت کند؟

مکالمه با شخصی مثل من در اوایل می تواند به شما کمک کند تا راه هایی برای آسان تر کردن و ایمن تر کردن زندگی در هر مرحله از کاهش بینایی پیدا کنید.

من بسیاری از افراد مبتلا به اختلال بینایی را درمان می کنم که به من می گویند عملکرد خوبی دارند. شاید آنها در دیدن اعداد روی صورت حساب بانکی یا لوازم آشپزخانه خود مشکل داشته باشند. اما این چیزهای کوچک می توانند جمع شوند.

به عنوان مثال، مردم اغلب می گویند که ۲۰ دقیقه روی مایکروویو فشار می دهند در حالی که منظورشان ۲ است. اگر تمایل دارید تایمر را تنظیم کنید و راه بروید، یک ضربه یا نقطه یاب ساده روی دکمه می تواند شما را از آتش سوزی در خانه نجات دهد.

درمانگران کم بینایی فقط مشکلات بینایی شما را در نظر نمی گیرند. ما به آنچه در کل بدن شما می‌گذرد نگاه می‌کنیم، زیرا ممکن است برای جبران کمبود بینایی لازم باشد به حواس دیگر خود ضربه بزنید.

برای مثال مطالعه را در نظر بگیرید. اگر در دیدن چاپ ریز مشکل دارید، راه‌های زیادی برای دریافت اطلاعات از یک کتاب یا روزنامه وجود دارد، از جمله کسی که برای شما می‌خواند. اما برای رسیدن به هدف شما، ممکن است لازم باشد مواردی مانند:

  • مشکلات شنوایی
  • زوال عقل یا مشکلات حافظه
  • آرتریت یا سایر شرایط پزشکی

من همچنین احساس می کنم که یک نفر چقدر با تکنولوژی راحت است. برخی از مداخلات می‌توانند کمی شدید باشند، اما من می‌توانم راه‌حل را تا جایی که می‌توانید ساده یا پیچیده کنم.

بیشتر بخوانید
اسیلوپسی: علل، علائم، و درمان.

یک نرمال جدید ایجاد کنید

اولین چیزی که مردم می خواهند یک نسخه جدید است. و در حالی که پزشک چشم کم بینایی شما مطمئناً باید برای بهترین لنزهای اصلاحی مناسب شما باشد، عینک های “عادی” در مورد بهبود بینایی برای افراد کم بینایی همه چیز نیستند.

از خواندن نامه‌ها تا انجام کارهای رایانه‌ای، دستگاه‌های خارجی ممکن است به شما کمک کنند برای کارهای روزمره بهتر ببینید. چند نمونه از کمک های کمکی کم بینایی عبارتند از:

  • ذره بین های ایستاده یا دستی
  • ذره بین تصویری رومیزی یا قابل حمل (CCTV)
  • عینک خواندن قوی تر
  • دستگاه هایی که با صدای بلند صحبت می کنند
  • ابزار آشپزی کم بینایی
همچنین می‌خواهید از هر ویژگی دسترسی در تلفن هوشمند یا رایانه خود، از جمله ابزارهایی برای بزرگ‌تر کردن متن یا افزایش کنتراست، استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید چگونه این کار را انجام دهید از یک متخصص کم بینایی بپرسید.

هنگامی که ابزار یا استراتژی مناسبی را پیدا کردید، استفاده روزانه از آن را تمرین کنید. وقتی کارهایی مانند خواندن و پرداخت صورتحساب‌هایتان را با دقت کامل انجام می‌دهید، احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت، حتی اگر استفاده از یک دستگاه کمکی کمی بیشتر طول بکشد.

کنترل روشنایی

اگر GA دارید، می خواهید روشنایی را بدون اضافه کردن خیره کننده افزایش دهید. در اینجا مواردی وجود دارد که باید در مورد نور کم دید در نظر بگیرید:

از نورپردازی وظیفه استفاده کنید. این چراغ‌های رومیزی یا زمینی برای هر فعالیت روی میز، چه مطالعه، دیدن غذا در بشقاب، یا کار بر روی یک پازل ضروری هستند. یکی از موارد مورد علاقه من Stella Go است، یک لامپ کار قابل حمل که به شما امکان می دهد رنگ نور را تغییر دهید و روشنایی را بسته به آنچه نیاز دارید تنظیم کنید.

بیشتر بخوانید
چشم های چسبنده
نور خود را در بهترین مکان قرار دهید. شما می خواهید نور را در پایین و بین خود و فعالیت قرار دهید، نه پشت سر یا روی شانه خود. این ممکن است سایه ایجاد کند و خواندن یا دیدن هر کاری را که انجام می دهید دشوارتر کند. هر چیزی که دارای گردن غاز باشد می تواند به شما در رسیدن به این هدف کمک کند.

از کلیدهای دیمر استفاده کنید. یک روشن یا خاموش کردن ساده ممکن است اتاق را خیلی روشن یا تاریک کند. دیمرها با نور انعطاف پذیری بیشتری به شما می دهند و من به افراد کم بینا پیشنهاد می کنم آنها را در سراسر خانه نصب کنند.

نکاتی برای موقعیت های اجتماعی

برای افراد کم بینا رایج است که از رویدادهای اجتماعی دوری کنند. اما مراحلی وجود دارد که می توانید برای دیدن بهتر و احساس راحتی بیشتر در هنگام بیرون رفتن انجام دهید. از درمانگر کم بینایی خود راهنمایی های بیشتری بخواهید، اما در اینجا چند مورد را پیشنهاد می کنم.

یه جای خوب پیدا کن وقتی به مهمانی یا رستوران می روید، سعی کنید به پنجره نزدیک شوید. و با پشت به آن بایستید یا بنشینید. نور خورشید اضافه شده ممکن است به شما کمک کند جزئیات، از جمله چهره افراد یا منو را بهتر ببینید.

یه رفیق بیار اگر در یک موقعیت گروهی بزرگ هستید، مانند عروسی یا مهمانی، ممکن است بخواهید یک دوست یا شریک با خود داشته باشید تا افراد را شناسایی کند یا شما را در میان جمعیت راهنمایی کند.

بیشتر بخوانید
کراتومالاسی یا خشکی چشم

اول سلام کن من معمولا به افراد کم بینا می گویم وقتی با کسی روبرو می شوند دست خود را دراز کنند. اگر به آنها اجازه دهید به سمت شما بیایند، احتمال اینکه یک دست دادن را نادرست کنید، کمتر است.

در مورد اختلال بینایی خود به مردم بگویید. من چند نفر را می شناسم که دکمه ای را می پوشند که می گوید من کم بینایی دارم اگر کسی معنی آن را نمی داند، حداقل موضوع جدیدی را برای گفتگو در اختیار شما قرار می دهد.

آموزش و آگاهی

مردم مقاوم هستند. و ممکن است یاد بگیرید که مشکلات بینایی خود را حل کنید تا مردم نتوانند متوجه کاهش بینایی شما شوند. اما مهم است که وقتی از تغییرات سبک زندگی یا وسایل خانه مطمئن شدید، ابزارهای خود را همه جا همراه خود ببرید.

من مردم را تشویق می کنم به دلایل زیادی از وسایل کمکی در دنیای واقعی استفاده کنند. اول، آنها به شما اعتماد به نفس و توانایی انجام آنچه را که نیاز دارید می دهند. اما آنها همچنین استفاده از کمک های کم بینایی را در عموم عادی می کنند.

جامعه بزرگتر طیف از دست دادن بینایی را درک نمی کند. اکثر مردم فکر می کنند شما یا بینا هستید یا نابینا. اما اگر جامعه شروع به درک نیازهای متنوع افراد دارای اختلال بینایی کند، این می تواند تغییر کند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه