تغییرات سینه در دوران بارداری و علائم

تغییرات سینه در دوران بارداری می تواند در نتیجه نوسانات هورمونی رخ دهد. تغییرات در سینه ها در دوران بارداری می تواند در اوایل یک هفته پس از لقاح رخ دهد و تا زمان تولد نوزاد و پس از آن ادامه یابد.

در این مقاله، تغییرات پستان که در هر سه ماهه شایع‌تر است را مورد بحث قرار می‌دهیم. ما همچنین نکاتی را برای کاهش ناراحتی سینه در دوران بارداری ارائه می دهیم.

توجه به این نکته ضروری است که تغییرات پستان در افراد مختلف متفاوت است و همه علائم زیر را در همه افراد ایجاد نمی‌کنند.

تغییرات سینه سه ماهه اول

در هفته های ۰ تا ۱۳ بارداری، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تغییرات سینه در دوران بارداری: تصاویر و علائمmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

حساسیت و ناراحتی

حساسیت سینه اغلب یکی از اولین علائم بارداری است.

بر اساس موسسه ملی سلامت کودک و توسعه انسانی ، سینه ها ممکن است ۱ تا ۲ هفته پس از لقاح، دردناک، سنگین یا گزگز شوند. نوک سینه ها نیز ممکن است در لمس حساس و یا حتی دردناک باشند.

این تغییرات به دلیل افزایش سطح هورمون در بدن و افزایش جریان خون به بافت پستان رخ می دهد. ناراحتی سینه اغلب پس از چند هفته کاهش می یابد، اگرچه ممکن است در مراحل بعدی بارداری بازگردد.

بزرگ شدن

افزایش اندازه یک یا دو فنجان در دوران بارداری طبیعی است، به خصوص در بارداری اول. این رشد می تواند از اوایل بارداری شروع شود و در تمام مدت ادامه یابد.

رشد سریع می تواند باعث شود که سینه ها با کشش پوست احساس خارش کنند. سینه ها نیز ممکن است پس از تولد در طول شیردهی به افزایش اندازه خود ادامه دهند.

رگهای آبی

حجم خون معمولاً  در طول بارداری ۵۰ درصد افزایش می یابد  . در نتیجه، رگهای آبی برجسته معمولاً در چندین ناحیه از پوست، از جمله سینه ها و معده ظاهر می شوند.

این وریدها برای حمل حجم فزاینده خون و مواد مغذی در سراسر بدن به جنین در حال رشد ضروری هستند.

سه ماهه دوم

از هفته های ۱۴ تا ۲۷، سه ماهه دوم بارداری ممکن است تغییرات پستان زیر را ایجاد کند:

آرئول های تیره تر

آرئول ها دایره های رنگی اطراف نوک سینه ها هستند. در طول سه ماهه دوم و سوم، آرئول ها  اغلب  بزرگتر و تیره تر تبدیل می شوند.

تیره شدن آرئول ها احتمالاً ناشی از تغییرات هورمونی است. اغلب بعد از شیردهی، آرئول به رنگ قبل از بارداری خود باز می گردد، اما گاهی اوقات یک یا دو درجه تیره تر از آنچه در ابتدا بود باقی می ماند.

برآمدگی آرئولا

بارداری باعث می شود که برجستگی های کوچک و بدون درد روی آرئول ها ظاهر شود. این غدد تولید کننده روغن به نام  توبرکل مونتگومری هستند و   سینه ها را روان می کنند و شیردهی راحت تر را تسهیل می کنند.

ترشح از نوک پستان

برخی از افراد ممکن است   در سه ماهه دوم بارداری متوجه ترشحات نوک سینه شوند. برای دیگران، این ممکن است تا سه ماهه سوم یا بعد از زایمان رخ ندهد. ترشح می تواند در هر زمانی رخ دهد اما زمانی که سینه ها تحریک می شوند احتمال بیشتری دارد.

این ترشحات غلیظ و زرد رنگ آغوز است، مایعی که  عملکرد ایمنی نوزادان را در مراحل اولیه شیردهی تقویت می‌کند  .

توده های سینه

سینه های توده دار در برخی افراد در دوران بارداری تاثیر می گذارد. معمولا این توده ها جای نگرانی ندارند. آنها اغلب یا گالاکتوسل هستند که مجاری شیر مسدود شده اند یا فیبروآدنوما که تومورهای خوش خیم پستان هستند.

با این حال، هنوز مهم است که در مورد هر  توده سینه ای  که ایجاد می شود به پزشک اطلاع دهید. اگرچه خطر ابتلا به  سرطان سینه  در دوران بارداری به خصوص در افراد زیر ۳۵ سال کم است، اما بارداری می تواند  تشخیص  و درمان سرطان سینه را دشوارتر کند.

سه ماهه سوم

هفته های ۲۸ تا ۴۰ بارداری می تواند منجر به تغییرات پستان زیر شود:

ادامه رشد و تغییرات دیگر

بسیاری از تغییرات سینه که در سه ماهه اول و دوم رخ می دهد در ماه های آخر بارداری ادامه می یابد. سینه‌ها می‌توانند حتی بزرگ‌تر و سنگین‌تر شوند، نوک سینه‌ها ممکن است به تیره شدن ادامه دهند، و آغوز ممکن است به طور منظم نشت کند.

علائم کشش

رشد سریع بافت باعث کشیدگی پوست می شود که ممکن است منجر به  استریا گراویداروم  یا علائم کشش شود. تحقیقات نشان می دهد که  ۵۰ تا ۹۰ درصد از افراد باردار  دارای علائم کششی روی بدن خود هستند که معمولاً روی سینه ها، شکم و ران ها ایجاد می شود.

این خطوط قرمز معمولاً در ماه های ۶ و ۷ بارداری ایجاد می شوند، اما می توانند قبل یا بعد از این زمان نیز ظاهر شوند.

تولید شیر

تغییرات پستان به نوزاد تازه متولد شده اجازه می دهد تا شیر بخورد.

با این حال، افرادی که تغییرات قابل توجهی در سینه در دوران بارداری تجربه نمی کنند، نباید نگران توانایی خود در تغذیه نوزادان خود باشند. تغییرات نوک پستان و سینه نشان دهنده توانایی فرد در تولید شیر یا شیردهی نیست.

بعد از زایمان یا گاهی قبل از آن، سینه ها مقدار کمی آغوز تولید می کنند. این مایع به تقویت سیستم ایمنی کودک کمک می کند. نوزادان تازه متولد شده شکم بسیار کوچکی دارند و برای تامین نیازهای تغذیه ای خود فقط به مقدار کمی آغوز نیاز دارند.

طی چند روز آینده، سینه ها به جای آغوز شروع به تولید شیر می کنند. تولید شیر مادر معمولاً بین  ۵ روز تا ۲ هفته پس از زایمان شروع می شود  .

هر کسی که در مورد توانایی خود در شیردهی نگرانی دارد، باید به دنبال کمک و حمایت از یک پزشک، ماما یا مشاور شیردهی باشد.

راه هایی برای کاهش ناراحتی

بسیاری از افراد در دوران بارداری دچار ناراحتی سینه می شوند. با این حال، راه‌های زیادی برای افراد وجود دارد که بتوانند سینه‌های خود را تغییر دهند و ناراحتی خود را در این زمان کاهش دهند:

پوشیدن پد سینه برای نشت

برای نشت آغوز، سعی کنید از پد سینه استفاده کنید. اینها به صورت یکبار مصرف یا قابل استفاده مجدد در دسترس هستند.

استفاده از لوسیون و روغن

استفاده از لوسیون یا روغن روی سینه ها می تواند سفت شدن و خارش پوست را تسکین دهد. بسیاری از افراد نیز به امید کاهش علائم کشش از این محصولات استفاده می کنند.

با این حال، تحقیقات فعلی  نشان می‌دهد که درمان‌های موضعی، مانند کره کاکائو و روغن‌های دیگر از ایجاد علائم کشش جلوگیری نمی‌کنند. در عوض،  دفتر سلامت زنان توصیه می کند که صبور باشید، زیرا علائم کشش و سایر تغییرات پوستی معمولاً پس از تولد نوزاد محو می شوند.

درمان انسداد مجاری شیر

فرد می تواند مجاری شیر مسدود شده را با استفاده از کمپرس گرم در نواحی دردناک و مسدود سینه درمان کند.

ماساژ نیز می تواند مفید باشد. سینه را به آرامی از ناحیه درد به سمت نوک پستان ماساژ دهید.

بررسی سینه ها برای وجود توده ها

در دوران بارداری به منظور بررسی توده ها و برجستگی ها، سینه ها را به طور منظم بررسی کنید   و در مورد هر گونه نگرانی با پزشک صحبت کنید. معمولا، یک توده خوش خیم است یا به دلیل مسدود شدن مجرای شیر رخ می دهد.

نکات خوب

سرمایه گذاری روی یک سینه بند مناسب و حمایت کننده یکی از بهترین راه ها برای کاهش ناراحتی سینه در دوران بارداری است. هنگام انتخاب سوتین، به دنبال سوتینی باشید که:

  • پشتیبانی خوب
  • تسمه های پهن
  • بسته های قابل تنظیم
  • بدون سیم کشی
  • ترکیب پارچه پنبه ای
  • طراحی بدون درز در نزدیکی نوک پستان

سوتین های ورزشی و سوتین های خواب  گزینه های راحت  برای بارداری هستند. بسیاری از مردم ترجیح می دهند با نزدیک شدن به موعد زایمان، سوتین های شیردهی بخرند. سوتین های شیردهی برای استفاده در دوران بارداری و هنگام خواب نیز مناسب هستند.

ایده خوبی است که در دوران بارداری یک سینه بند حرفه ای تهیه کنید زیرا اندازه سینه بند افراد می تواند چندین بار با بزرگ شدن سینه ها و قفسه سینه تغییر کند.

تغییرات قابل انتظار پس از بارداری

پس از تولد، سینه های فرد به دلیل تولید شیر، اندازه بزرگتر خود را حفظ می کند.

هنگامی که آنها شیردهی را متوقف می کنند، سینه ها و نوک سینه ها اغلب به اندازه، شکل و رنگ طبیعی خود باز می گردند.

برای برخی افراد، این به سرعت رخ می دهد. برای دیگران، ممکن است زمان ببرد. با این حال، برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که سینه هایشان هرگز ظاهر قبل از بارداری خود را به دست نمی آورد.

گاهی ممکن است سینه ها بعد از بارداری آویزان تر به نظر برسند. این تغییر در افرادی که سیگار می کشند  یا افرادی که دارای موارد زیر هستند بیشتر است  .

  • شاخص توده بدنی بالا 
  • سینه های بزرگتر قبل از بارداری
  • چندین بارداری قبلی را تجربه کرده است

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

هر کسی که در مورد تغییرات سینه در طول یا بعد از بارداری نگرانی دارد باید با پزشک صحبت کند.

اگر توده‌های سینه ایجاد شد یا اگر نوک سینه‌ها ترشح غیرمعمولی ایجاد کردند که شبیه آغوز نیست، ضروری است که به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. این علائم احتمالاً بی ضرر هستند، اما ایده خوبی است که پزشک آنها را بررسی کند.

خلاصه

اکثر افراد باردار تغییرات سینه را به دلیل افزایش هورمون ها و افزایش حجم خون تجربه می کنند.

با این حال، همه این تغییرات را تجربه نمی کنند. فقدان تغییرات سینه به معنای سلامت بارداری یا توانایی فرد در تولید شیر یا شیر دادن به نوزاد نیست.

تغییرات پستان مربوط به بارداری می تواند ناراحت کننده باشد. برای مدیریت علائم، افراد می‌توانند روی یک سینه‌بند حمایتی سرمایه‌گذاری کنند، از لوسیون‌ها روی خارش پوست استفاده کنند و از پدهایی برای نشت استفاده کنند. اکثر تغییرات پس از زایمان یا قطع شیردهی معکوس می شوند.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه