دلایل زیادی برای تغییر رنگ لب های شما وجود دارد. غذاها یا نوشیدنی ها ممکن است به طور موقت لب های شما را لکه دار کنند. سرد بودن می تواند باعث شود که لب های شما به طور موقت آبی شوند. برخی شرایط پزشکی نیز ممکن است بر رنگ لب های شما تأثیر بگذارد. درمان به علت آن بستگی دارد.

رنگ سرخابی لب – که بیشتر مردم هنگام صحبت در مورد لب ها به آن اشاره می کنند – می تواند از رنگ صورتی بسیار روشن تا قهوه ای متغیر باشد.

بر خلاف بقیه پوست شما که از چندین لایه سلولی تشکیل شده است، لب های شما فقط از آن تشکیل شده است سه تا پنج. این کار بافت را نازک‌تر و ظریف‌تر می‌کند و اجازه می‌دهد رنگ از رگ‌های خونی زیرین خود را نشان دهد.

لب های تغییر رنگ: معنی آن و نحوه درمان Themhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

رنگ پوست شما نیز در رنگ لب های شما نقش دارد. هر چه رنگ پوست شما روشن تر باشد، لب های شما روشن تر و رگ های خونی برجسته تر ظاهر می شوند.

تغییر رنگ لب‌ها می‌تواند نتیجه چند چیز باشد که از بی‌ضرر بودن، مانند لکه‌گرفتن برخی غذاها یا نوشیدنی‌ها تا یک بیماری زمینه‌ای را شامل می‌شود.

لب هایی که آبی می شوند ممکن است نشانه این باشد که اکسیژن کافی از جریان خون در دسترس نیست. سطح پایین اکسیژن خون یک اورژانس پزشکی است.

تغییر رنگ لب

دلایل مختلفی برای تغییر رنگ لب وجود دارد و هر یک می تواند باعث شود رنگ لب های شما متفاوت شود. در اینجا چیزی است که رنگ ها یا ظاهر خاص ممکن است نشان دهند:

لب آبی

گردش ضعیف اکسیژن در خون می تواند باعث تغییر رنگ مایل به آبی در پوست شود که به آن سیانوز می گویند. این را می توان به راحتی در نوک انگشتان دست و پا، همراه با لب ها مشاهده کرد.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد خارش نوک سینه بدانید

رنگ خون بسته به وجود اکسیژن تغییر می کند. خون غنی از اکسیژن قرمز روشن است، در حالی که خون با سطوح پایین اکسیژن قرمز تیره یا بنفش است که از طریق پوست و غشاهای مخاطی شما نشان داده می شود.

لب‌های آبی می‌تواند نشان‌دهنده کاهش اکسیژن در خون باشد که می‌تواند ناشی از چندین بیماری باشد که بر قلب، سیستم گردش خون و ریه‌ها تأثیر می‌گذارد. دلایل احتمالی آبی بودن لب عبارتند از:

 • خفگی
 • یک بیماری ریوی مانند آسم، آمفیزم و ذات الریه
 • نارسایی قلبی
 • شوکه شدن
 • یک لخته خون در ریه ها
 • مسمومیت خون (سپسیس)
 • مسمومیت ناشی از سمومی مانند حشره کش ها، نیترات ها و نیتریت ها
 • دمای بسیار سرد (آکروسیانوز)

اگر لب‌های آبی رنگی دارید که پس از گرم کردن بهبود نمی‌یابد یا همراه با نفس نفس زدن، درد قفسه سینه یا سرگیجه است، با ۹۱۱ تماس بگیرید یا به دنبال کمک پزشکی اورژانسی باشید.

لب های سفید

لب های سفید یا کم رنگ اغلب با رنگ پریدگی عمومی همراه است که روی صورت، پوشش چشم، داخل دهان و ناخن ها تاثیر می گذارد.

این معمولاً ناشی از کم خونی است که تعداد گلبول های قرمز خون پایین است. کم خونی که باعث رنگ پریدگی یا سفیدی لب ها می شود شدید است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. هر یک از موارد زیر ممکن است منجر به کم خونی شود:

 • رژیم غذایی کم آهن
 • رژیم غذایی کم ویتامین B-12 یا فولات
 • از دست دادن خون در اثر قاعدگی های سنگین
 • خونریزی در دستگاه روده

یکی دیگر از علل شایع سفیدی لب ها برفک دهان (کاندیدیازیس دهان) است. کاندیدا ارگانیسمی است که معمولاً به تعداد کم در دهان شما وجود دارد.

اگر رشد بیش از حد کاندیدا رخ می دهد، شما در نهایت دچار برفک دهان می شوید که می تواند باعث ضایعات سفید شود. اگرچه ضایعات معمولاً روی زبان یا گونه‌های داخلی رشد می‌کنند، اما می‌توانند روی لب‌های داخلی شما و همچنین سقف دهان، لوزه‌ها و لثه‌ها ظاهر شوند.

بیشتر بخوانید
فولیکولیت پوست سر: علائم، تصویر، شامپوها

سایر شرایطی که ممکن است باعث رنگ پریدگی یا سفیدی لب شود عبارتند از:

 • قند خون پایین
 • مشکلات گردش خون
 • بیماری های مزمن
 • سرمازدگی
 • کمبود ویتامین
 • داروهای خاص

لب های سیاه

دلایل زیر ممکن است باعث سیاه شدن لب ها یا پرپیگمانتاسیون لب ها شوند:

 • سیگار کشیدن. سیگار کشیدن می تواند باعث تیره شدن لب ها و لثه ها شود. آ مطالعه ۲۰۱۳ از افراد سیگاری دریافتند که همه افراد سیگاری در این مطالعه رنگدانه لب و لثه داشتند.
 • تروما یا جراحت. کبودی می تواند روی یک یا هر دو لب به دنبال آسیب ایجاد شود. این می تواند باعث شود لب های شما تا حدی یا کاملاً بنفش یا سیاه شود. لب های خشک، ترک خورده و به شدت آسیب دیده، از جمله سوختگی، می توانند لب ها را تیره کنند.
 • بیماری آدیسون. بیماری آدیسون زمانی رخ می دهد که غده فوق کلیوی شما کورتیزول و گاهی اوقات آلدوسترون کافی تولید نمی کند. می تواند باعث پرپیگمانتاسیون پوست و لب ها شود و باعث تیره یا سیاه شدن آنها در داخل و گاهی اوقات بیرون شود.

لب های خالدار

لب های تغییر رنگ می تواند شامل لکه بینی نیز باشد. علل لکه‌دار شدن لب‌ها از لکه‌های بی‌ضرر خورشید تا لکه‌هایی که نشانه‌ای از یک بیماری پزشکی هستند، متغیر است.

علل احتمالی عبارتند از:

لکه های خورشیدی

لکه‌های خورشیدی لکه‌های تیره‌ای هستند که در قسمت‌هایی از بدن که بیشترین قرار گرفتن در معرض نور خورشید را دارند، مانند صورت و دست‌ها ایجاد می‌شوند.

این لکه‌ها می‌توانند روی لب‌ها نیز ایجاد شوند و از رنگ بژ تا قهوه‌ای تیره متغیر باشند. با این حال، مهم است که هر لکه لب جدید را بررسی کنید، زیرا شرایط دیگری مانند سرطان پوست وجود دارد که می تواند مشابه به نظر برسد.

بیشتر بخوانید
خالکوبی (تاتو) من خارش دارد و نمی خواهم به آن آسیب بزنم

داروها

برخی از داروها می توانند باعث ایجاد لکه های تیره روی لب شما شوند، مانند داروهای سیتوتوکسیک که برای درمان سرطان استفاده می شوند، داروهای ضد روان پریشی مانند کلرپرومازین و غیره.

هموکروماتوز

هموکروماتوز اختلالی است که در آن بدن آهن بیش از حد ذخیره می کند. تاثیر می گذارد ۱ میلیون آمریکایی.

پرپیگمانتاسیون پوست نیز یک علامت شایع است و برخی افراد لکه های خاکستری یا قهوه ای تیره روی پوست و لب ها ایجاد می کنند.

سندرم لاژیر-هونزیکر

این یک بیماری پوستی خوش خیم است که حفره دهان و عمدتاً لب پایین را درگیر می کند.

باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای یا سیاه روی لب‌ها می‌شود که اندازه آن‌ها از ۱ تا ۵ میلی‌متر متغیر است. این بیماری اغلب باعث ایجاد خطوط سیاه روی ناخن ها نیز می شود.

سندرم پتز-جگرز

این اختلال ارثی باعث ایجاد تعدادی رشد غیرسرطانی در دستگاه گوارش می شود و خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان را افزایش می دهد.

این لکه ها می توانند لب ها و دهان را همراه با پوست اطراف چشم ها، بینی، دست ها و پاها درگیر کنند. کودکان مبتلا به این عارضه می توانند لکه های تیره ریزی ایجاد کنند که ممکن است با افزایش سن محو شوند.

مجتمع کارنی

این یک اختلال نادر است که به آن نیز می گویند سندرم LAMBکه با افزایش خطر ابتلا به انواع مختلف تومور مشخص می شود. این بیماری اغلب باعث تغییر در رنگدانه های پوست می شود.

افراد مبتلا به این بیماری در معرض خطر بیشتری برای ایجاد تومورهای غیر سرطانی در قلب و سایر قسمت‌های بدن از جمله پوست اطراف چشم و لب‌ها هستند.

سرطان

گاهی اوقات، یک نقطه تیره روی لب می تواند یک رشد سرطانی، به ویژه ملانوما باشد.

لکه هایی که جدید هستند، شکل یا رنگ نامنظمی دارند، به سرعت افزایش می یابند، خونریزی می کنند یا ظاهری شبیه اسکار دارند مشکوک تلقی می شوند و باید توسط پزشک بررسی شوند.

بیشتر بخوانید
چگونه باید کیست مویی رشد کرده را درمان کرد؟

زخمی که بهبود نمی یابد یا رشدی که براق به نظر می رسد نیز باید توسط پزشک بررسی شود.

درمان تغییر رنگ لب

درمان پزشکی برای لب های تغییر رنگ ممکن است شامل درمان بیماری زمینه ای باشد که باعث تغییر رنگ لب شما می شود. اگر ناشی از یک دارو است، با پزشک خود در مورد تغییر داروی دیگر صحبت کنید.

درمان دارویی برای برخی از تغییر رنگ پوست ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لیزر درمانی
 • نور پالس شدید (IPL)
 • سرما درمانی
 • فتودینامیک درمانی
 • عمل جراحی
 • عوامل دارویی موضعی

جلوگیری از تغییر رنگ لب

بسته به علت، ممکن است با استفاده از محلول‌های مراقبت از پوست در منزل از تغییر رنگ لب جلوگیری شود. نکات دیگر عبارتند از:

 • ترک سیگار. ترک سیگار سخت اما ممکن است. با یک پزشک صحبت کنید تا یک برنامه ترک سیگار را که برای شما مناسب است ارائه دهد.
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کنید بالم لب حاوی ضد آفتاب بزنید.
 • با کلاه لبه پهن از صورت و لب های خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

بهتر است برای هر گونه تغییر رنگ یا ضایعه جدید روی لب به پزشک یا دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اگر شما یا شخص دیگری دچار آبی شدن لب ها و مشکلات تنفسی شدید، فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

 خلاصه

تغییر رنگ لب‌ها همیشه دلیلی برای نگرانی نیست، اما هرگونه تغییر در رنگ لب‌ها یا لکه‌های جدید باید توسط پزشک ارزیابی شود تا یک بیماری زمینه‌ای را رد کند.