ترومبکتومی جراحی برای برداشتن یک لخته خون ثابت از یکی از شریان‌ها یا سیاهرگ‌ها است. لخته خون از نظر پزشکی به عنوان “ترومبوس” شناخته می شود.

آمبولکتومی برداشتن آمبولی است. آمبولی یک لخته خون یا ماده دیگری مانند هوا یا چربی است که در جریان خون شما حرکت می کند و باعث انسداد شریان می شود.

این دو نوع لخته خون اغلب به طور همزمان وجود دارند. به عنوان مثال، آمبولی می تواند از قلب بیاید و سپس در یک رگ خونی با باریک شدن آن گیر کند. پس از آن، یک ترومبوز جدید می تواند در انتهای آمبولی تشکیل شود. از طرف دیگر، ترومبوس می تواند در یک رگ خونی تشکیل شود و سپس قطعاتی از آن می توانند شکسته شوند و به جای دیگری بروند که به آن آمبولی می گویند.

تفاوت بین روش ترومبکتومی و آمبولکتومی چیست؟

پزشکان و محققان اغلب از هر دو روش به عنوان ترومبکتومی یا ترومبوآمبولکتومی یاد می کنند تا هر دو نوع لخته خون را شامل شود.

در این مقاله، ما به طور خاص ترومبکتومی مورد استفاده برای درمان ترومبوز ورید عمقی را با آمبولکتومی مورد استفاده برای برداشتن لخته خون از ریه یا مغز مقایسه می کنیم.

هدف از ترومبکتومی در مقابل آمبولکتومی چیست؟

هدف از ترومبکتومی یا آمبولکتومی رفع انسداد یکی از رگ های خونی است که لخته خون یا مواد دیگر ایجاد می کند.

ممکن است نیاز به ترومبکتومی یا آمبولکتومی داشته باشید اگر تو داری

 • سکته
 • حمله قلبی
 • آمبولی ریه

این رویه ها نیز ممکن است استفاده شود برای درمان ترومبوز ورید عمقی، که در آن لخته خون در ورید عمیقی که اغلب در قسمت پایین بدن شما است ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید
آیا شما کم خون هستید؟ علائم و نشانه ها

روش یا وسایل مورد استفاده برای درمان هر دو نوع لخته اغلب یکسان است. تمایز بین ترومبوز و آمبولی در جایی است که لخته ایجاد شده است. روش برداشتن لخته بر اساس نوع لخته تعیین نمی شود، بلکه با توجه به محل لخته در بدن تعیین می شود.

خطرات و عوارض ترومبکتومی در مقابل آمبولکتومی

در اینجا به خطرات و عوارض احتمالی نگاهی می اندازیم.

خطرات ترومبکتومی

پتانسیل خطرات ترومبکتومی که برای درمان ترومبوز ورید عمقی استفاده می شود عبارتند از:

 • تشکیل یک لخته خون دیگر
 • کبودی در نزدیکی جاگذاری کاتتر
 • سوراخ شدن رگ خونی
 • واکنش به رنگ کنتراست
 • باریک شدن در رگ خونی درمان شده
 • از بین بردن لخته خون

خطرات آمبولکتومی

آمبولکتومی زمانی که برای درمان آمبولی ریه یا سکته مغزی استفاده می شود می تواند نجات دهنده باشد. با این حال، درمان این نواحی می تواند با خطرات دیگری همراه باشد، از جمله:

 • خونریزی تهدید کننده زندگی در مغز یا ریه ها
 • تورم مغز
 • ناتوانی دائمی
 • مرگ ناشی از عوارض آمبولی

در یک مطالعه در سال ۲۰۲۱، محققان داده های کمی بیش از ۴۰۰۰ نفر ارائه شده توسط درمان اندوواسکولار در ثبت سکته مغزی ایسکمیک در فرانسه را بررسی کردند. یافته های آنها نشان داد که عوارض در ۷.۹۹٪ آمبولکتومی های مورد استفاده برای درمان سکته مغزی از ۲۰۱۵-۲۰۲۰.

اثربخشی ترومبکتومی در مقابل آمبولکتومی

در اینجا نگاهی به اثربخشی ترومبکتومی و آمبولکتومی داریم.

اثربخشی آمبولکتومی

طبق خدمات بهداشت ملی بریتانیا (NHS)، حدود ۴ از ۱۰ افرادی که پس از سکته آمبولکتومی دریافت می کنند با ناتوانی کمتری نسبت به افرادی که ترومبکتومی دریافت نمی کنند بهبود می یابند.

بیشتر بخوانید
هموگلوبین پایین: هر آنچه که باید بدانید

در یک مطالعه کوچک ۲۰۲۳محققان دریافتند که ترومبکتومی برای درمان آمبولی ریه با اضافه بار قلب سمت راست بی خطر در نظر گرفته می شود. هیچ عارضه عمده ای وجود نداشت و همه ۲۹ نفری که در این مطالعه شرکت داشتند زندگی کردند.

اثربخشی ترومبکتومی

در یک مطالعه در سال ۲۰۲۳، محققان اثربخشی ترومبکتومی را برای درمان ترومبوز ورید عمقی پایین تنه در ۵۰۰ نفر بررسی کردند. فقط ظرف ۳۰ روز ۰.۹ درصد از مردم فوت کرد و ۸.۶ درصد عوارض جدی داشتند.

محققان به این نتیجه رسیدند که ترومبکتومی ایمن است و به طور قابل توجهی علائم و سلامت را به مدت ۶ ماه بهبود می بخشد.

روش ترومبکتومی و آمبولکتومی

ترومبکتومی یا آمبولکتومی معمولاً تقریباً طول می کشد ۱-۳ ساعتبه گفته NHS. در اینجا یک ایده کلی از آنچه می توانید انتظار داشته باشید وجود دارد.

 1. به شما یک داروی بی‌حسی داده می‌شود تا ناحیه‌ای که در آن برش برای دسترسی به رگ خونی ایجاد می‌شود، بی‌حس شود. این برش معمولا در کشاله ران شما ایجاد می شود. همچنین ممکن است از طریق IV به شما داروهای آرام بخش داده شود.
 2. یک لوله نازک به نام کاتتر در رگ خونی شما وارد می شود. یک رنگ به کاتتر تزریق می شود تا متخصصان مراقبت های بهداشتی بتوانند رگ های خونی شما را در عکس اشعه ایکس ببینند.
 3. آنها یک دستگاه مخصوص را وارد کاتتر می کنند و آن را از طریق جریان خون شما فشار می دهند تا به محل انسداد برسد.
 4. این ابزار برای رفع گرفتگی با مکش استفاده خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است یک استنت برای باز نگه داشتن رگ خونی قرار داده شود.
 5. ابزار جراحی برداشته می شود و محل برش شما با بخیه یا باند بسته می شود.
بیشتر بخوانید
نوتروفیل ها چیستند و چه کاری انجام می دهند؟

آمادگی برای ترومبکتومی در مقابل آمبولکتومی

آمبولکتومی و ترومبکتومی معمولاً به عنوان یک جراحی اورژانسی انجام می شود. به همین دلیل معمولاً نیازی به آماده سازی نیست.

اگر جراحی شما برنامه ریزی شده باشد، ممکن است پزشک به شما بگوید که مصرف برخی داروها مانند رقیق کننده های خون را متوقف کنید. همچنین مهم است که آنها را از هر گونه مکمل گیاهی که مصرف می کنید یا هر آلرژی شناخته شده ای آگاه کنید.

بهبودی پس از ترومبکتومی و آمبولکتومی

در اینجا نگاهی به زمان های بهبودی برای روش های ترومبکتومی و آمبولکتومی می اندازیم.

بهبودی ترومبکتومی

برای درمان ترومبوز ورید عمقی احتمالاً باید چند ساعت پس از ترومبکتومی در بیمارستان بمانید. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید.

بهبودی آمبولکتومی

بهبودی از آمبولکتومی بستگی به این دارد که چرا به این روش نیاز دارید. پس از آمبولی ریه، بازگشت به فعالیت معمول ممکن است تا ماه ها طول بکشد.

در مورد بهبودی پس از آمبولی ریه بیشتر بدانید.

افرادی که دچار سکته مغزی می شوند ممکن است ناتوانی دائمی داشته باشند. برخی از افراد همچنان شاهد بهبود علائم خود هستند سال ها.

درباره بهبودی پس از سکته بیشتر بدانید.

هزینه های ترومبکتومی در مقابل آمبولکتومی

سازمان غیرانتفاعی FAIR Health تخمین زده است که ۸۰٪ هزینه ترومبکتومی یا آمبولکتومی در شهر نیویورک بدون بیمه کمتر از ۲۳۸۹ دلار است. آنها تخمین می زنند که ۸۰ درصد از روش ها در لیتل راک، آرکانزاس، کمتر از ۴۱۱ دلار است.

بیشتر بخوانید
درمان جدید برای کم خونی داسی شکل

عوامل مختلفی مانند موقعیت مکانی و اینکه آیا بیمه دارید می تواند در هزینه های پروسه موثر باشد.

برای اطلاعات خاص هزینه، مهم است که در صورت داشتن پوشش با متخصص مراقبت های بهداشتی، مرکز پزشکی یا طرح بیمه خود صحبت کنید.

آیا جایگزینی برای ترومبکتومی یا جراحی آمبولکتومی وجود دارد؟

درمان های دیگر برای لخته شدن خون شامل داروهای رقیق کننده خون و داروهایی برای حل کردن لخته خون است.

سوالات متداول در مورد روش های ترومبکتومی و آمبولکتومی

در اینجا برخی از سوالات متداول مردم در مورد ترومبکتومی و آمبولکتومی وجود دارد.

تفاوت بین ترومبوس و آمبولی چیست؟

ترومبوز یک لخته خون ثابت در داخل رگ خونی است. آمبولی یک لخته خون یا ماده دیگری است که در جریان خون شما حرکت می کند و یک شریان را مسدود می کند.

آیا ترومبکتومی جراحی بزرگ محسوب می شود؟

ترومبکتومی اغلب می تواند با حداقل تهاجم انجام شود. اغلب می توان بدون نیاز به بیهوشی عمومی انجام داد.

خلاصه

ترومبکتومی یک لخته خون ثابت را درمان می کند. آمبولکتومی لخته خون یا ماده دیگری را که در جریان خون شما حرکت کرده و باعث انسداد شده است را درمان می کند.

بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی از آمبولکتومی به عنوان ترومبکتومی یاد می کنند. این دو اصطلاح اغلب قابل تعویض هستند و گاهی اوقات به عنوان ترومبوآمبولکتومی شناخته می شوند.