تفاوت روانشناس آقا و خانم

بسیاری از افراد خصوصا آقایان ترویج می دهند؛ برای مشاوره به روانشناس آقا مراجعه کنند. این به این معنا نیست که روانشناسان خانم صلاحیت مشاوره دادن ندارند. در واقع هیچ تفاوتی بین روانشناس آقا و خانم در ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی وجود ندارد. هر شخصی این آزادی را دارد که برای سلامت روان خود و گرفتن مشاوره و کمک، روانشناس خود را انتخاب کند. بعضی از آقایان برای این که بتواند در وهله اول ارتباط سریع تر و راحت تری برای بیان کردن مسائل و مشکلات شان داشته باشند؛ ترجیح می دهند؛ با یک روانشناس آقا مشورت کنند. این موضوع در زنان هم صادق است. ممکن است؛ برخی بانوان برای مطرح کردن مسائل و مشکلات خود با روانشناس خانم راحت تر باشد. اما برخی اوقات توصیه می شود که به روانشناس جنس مخالف خود مراجعه کنید. البته این بستگی به نوع موضوع مشاوره شما دارد. اگر شما به دنبال روانشناس آقا در تهران هستید؛ به راحتی می توانید در شهری بزرگی مثل تهران یک روانشناس آقا پیدا کنید. می توانید به صورت حضوری به روانشناس مد نظر خود مراجعه کنید؛ و اگر وقت و شرایط مراجعه حضوری رو ندارید؛ مشاوره آنلاین از روانشناس آنلاین مد نظرتان گزینه مناسبی برای شما می تواند باشد.

تفاوت روانشناس آقا و خانم در چیست؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که روانشناس آقا و روانشناس خانم هیچ تفاوتی باهم ندارند. اینکه ما روانشناس یا مشاور آقا را ترجیح می دهید بستگی به عوامل مختلفی دارد که ممکن است در گذر زمان تغییر کند. برای مثال تجربه و مطالعات نشان داده اند که افراد سنتی معمولا روانشناس هم جنس خود را ترجیح می دهند. همچنین کودکان با روانشناس کودک زن بیشتر ارتباط می گیرند و …
یک سری کلیشه ها در رابطه با اینکه مثلا آقایان روانشناس بهتری هستند در جامعه وجود دارد! باید گفت که این حقیقت ندارد و بین خانم ها و آقایان هستند کسانی که علمی و متعهدانه کار می کنند.

فرقی نمی کند روانشناس خانم باشد یا آقا، برای تشخیص روانشناس خوب باید ببینید که آیا او ویژگی های زیر را دارد یا خیر؟

روانشناس خوب در تهران چه ویژگی هایی دارد؟

روانشناسی شغل حساس و پیچیده است. چون با ذهن انسان سروکار دارد. روانشناس به سنجش و ارزیابی عمیق ترین افکار و احساسات انسانی و رابطه آن ها می پردازد. روانشناس خوب، علاوه بر دانش آکادمیک و تجربه باید خصوصیات و ویژگی هایی مناسب ای رشته خود را داشته باشد. در ادامه به بررسی مهمترین ویژگی های یا روانشناس خوب که در انتخاب شما  می تواند تاثیر گذار باشد؛ اشاره می کنیم.

شنونده خوبی باشد

یک روانشناس باید از مهارت شنوایی بالایی برخوردار باشد؛ و با دقت به صحبت های بیمار و مراجعه کننده گوش دهد. تا بتواند با توجه به صحبت ها مشکل فرد مقابل را به درستی ارزیابی کند.

صادق باشد

صداقت از جمله یک خصلت های مهم یک روانشناس خوب و برتر است. یک مشاور و روانشناس باید در گفتگوی خود با مراجعه کننده خود صادقانه عمل کند. صادق بودن به فرد مراجعه کننده کمک می کند؛ تا واقع بینانه تر به مشکلات بنگرند.

راز دار باشد

راز داری از ویژگی های مهم روانشناسان است. در واقع بیمار و مراجعه کننده، خصوصی ترین مسائل و مشکلات زندگی اش را با مشاور و روانشناس به اشتراک می گذارد . یک روانشناس خوب باید بر جلب اعتماد و برقراری درست و صحیح با بیمار مهارت داشته باشد.

قضاوت گر نباشد

روانشناسان وظیفه دارند به دور از قضاوت گری شرایط مراجعه کننده بسنجند؛ و به رفع مشکل او کمک کنند. مراجعه کنندگان باید این حس را از مشاور خود دریافت کنند؛ مورد قضاوت و بازخواست قرار نمی گیرند.

صبور باشد

از دیگر خصلت های یک روانشناس خوب صبوری در مشاوره دادن است. افرادی که به مشاور و روانشناس مراجعه می کنند؛ هر کدام خلق و خوی متفاوت با هم دیگر دارند. در نتیجه روانشناس باید با صبر و حوصله به مشکل هر مراجعه کننده رسیدگی کند.

 دانش او به روز باشد

علم روانشناسی خصوصا در برخی از حوزه ها مانند روانشناس کودک، بالینی، ازدواج طی دهه های اخیر با تغییرات زیادی روبه رو بوده است . همه ما به این امر واقف هستیم که در دنیای امروز اطلاعات با سرعت زیادی انتقال پیدا می کنند؛ و تحقیقات و پژوهش ها خصوصا در حوزه اعصاب و روان که با پیچیده ترین حالات انسان سروکار دارد؛ و با سرعت زیادی به روز می شوند. در نتیجه یک روانشناس خوب هم باید از اطلاعات و دانش به روزی بر خوددار باشد. تا بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهد.

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
بیشتر بخوانید
همه چیز درباره داروهای ضد افسردگی
دیدگاهتان را بنویسید